Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bataie de joc!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sherbanadrian

sherbanadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.10.2005
Sunt si eu nou printre voi. Am mai pus chestia asta pe un forum Skoda, o pun si aici. Aviz amatorilor...
Ce am patit eu la Brady, puteti citi mai jos din mail-ul pe care l-am trimis la toata conducerea de la Brady, la Porche Romania si o s-o traduc s-o trimit si la Skoda Cehia. La AVIA a fost mai rau. O fi ceva tipic dealerilor Skoda?
"M-am hotarat sa va scriu aceasta reclamatie, in urma modului in care am fost tratat de catre personalul angajat la service BRADY AUTO CENTER, din B-dul Iuliu Maniu nr.291-301. In data de 16.02.2009, am fost programat pentru efectuarea reviziei de 30000 km, la autoturismul Skoda Octavia Tour, achizitionat de ALUPROF ROMANIA nr de inmatriculare B-81-HMJ. Am cerut ca odata cu revizia, sa fie verificati si senzorii de parcare, deoarece nu mai functioneaza corect. M-am prezentat la ora stabilita, am predat masina si mi-a fost comunicat ca in jurul orei 12.30, voi putea reveni pentru ridicarea acesteia. Am revenit putin peste ora 13.00, am luat legatura cu consilierul de service caruia ii predasem autoturismul, care mi-a transmis ca nu este gata, dar mai dureaza cca 5 minute. Am urcat la mezanin, in sala de asteptare. Initial, am apreciat faptul ca pe un perete exista un ecran, pe care se poate urmari activitatea din zona de service. Timp de cca 1 ora si jumatate, am urmarit cum masina a stationat in service, fara ca cineva sa se atinga de ea. Am revenit la dl. consilier, care mi-a transmis ca masina nu este gata, pentru ca reprezentantul firmei care a livrat si montat senzorii de parcare este plecat din service. Am intrebat cat mai dureaza pana revine si, neprimind un raspuns clar, am cerut sa vorbesc cu seful de service, Dl. Mihai Ilie. Acesta, dupa ce mi-a solicitat sa completez un formular de reclamatie, mi-a comunicat ca nu s-a luat legatura cu reprezentantul firmei ce se ocupa de senzorii de parcare, dar ca va suna dansul personal. A revenit in birou dupa cateva minute si mi-a comunicat ca va dura aproximativ o jumatate de ora pana ce va apare respectiva persoana. Dupa inca 45 minute, timp in care am stat in sala de asteptare, urmarind monitorul de pe perete, vazand ca nu s-a schimbat nimic, am luat legatura cu dl. Director Tomescu, in speranta ca voi fi bagat in seama. Acesta l-a chemat pe dl. Ilie la dansul, apoi am coborat impreuna in zona consilierilor de service. Dansul a intrat in zone de service si m-a rugat sa-l astept cca 5 minute. Dupa 20 de minute, timp in care am stat sa-l astept pe dl. Tomescu, a aparut dl. consilier care m-a anuntat ca masina este gata si ca pot merge sa achit. L-am intrebat daca s-a rezolvat problema cu senzorii de parcare si m-a asigurat ca reprezentantul de la FALCON a sosit, ca a curatat senzorii si ca acum functioneaza. Am achitat, am preluat masina si am plecat. Bineanteles ca la senzori nu s-a umblat, acestia nu functioneaza corespunzator nici acum, eu am pierdut multe ore asteptand.... Am crezut ca renuntand la AVIA, la care am avut cam acelasi gen de problema cu o alta Skoda, proprietate a ALUPROF ROMANIA, voi gasi un alt gen de abordare la cei de la BRADY. Se pare ca m-am inselat! Astept cu interes raspunsul Dvs. la situatia prezentata. Oricum ma voi adresa si la reprezentanta SKODA - Cehia. Sunt curios ce fel de abordare are personalul de service din Cehia."


Cam asta a fost. Astept sa vad daca raspunde vreunul din cei carora le-am transmis mail-ul... Din experienta nu prea cred..
HAi PA!

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
nu vreau sa le iau partea celor de acolo dar ......decat sa te plangi pe forum nu mai bine te-ai duce peste ei? de fapt nu trebuia sa ridici masina fara sa faci o proba....cum naiba ai plecat fara sa vezi ca merg cum trebuie !?!?
sincer nu mi se pare mare nesimtire..daca asta e nesimtire, dar altele mai grave...care le fura piese de pe masini sau eu stiu...problema ta se rezolva ff usor daca faceai o proba inainte sa iesi din sediul dealerului.

#3
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Eu imi las masina in service si astept sa ma sune ei cand e gata de fiecare data cand am ceva de umblat la ea.

= mai putin timp pierdut si nervi. Dar ma rog, unii isi considera masina egala cu nevasta si nu vor sa o lase nesupravegheata ;)

#4
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 SPF, on Mar 9 2009, 14:08, said:

Eu imi las masina in service si astept sa ma sune ei cand e gata de fiecare data cand am ceva de umblat la ea.

= mai putin timp pierdut si nervi. Dar ma rog, unii isi considera masina egala cu nevasta si nu vor sa o lase nesupravegheata ;)


Tu nu stai in Romania? Nu stii ca aici se schimba filtre murdare cu filtre suflate si sisteme turbo bune cu sisteme turbo obosite, printre altele? Eu nu mi-as permite sa las masina decat cuiva cunoscut care m-ar lasa sa stau langa masina in service dat fiind ca mi-e cunoscut.

#5
sherbanadrian

sherbanadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.10.2005

 SPF, on Mar 9 2009, 14:08, said:

Eu imi las masina in service si astept sa ma sune ei cand e gata de fiecare data cand am ceva de umblat la ea.

= mai putin timp pierdut si nervi. Dar ma rog, unii isi considera masina egala cu nevasta si nu vor sa o lase nesupravegheata ;)

Pai daca mi-au zis ca e gata la 12.30, m-am dus si eu ca omu' la 13.00. De unde sa stiu ca-si bat joc de clienti?

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Si daca sunt paranoic crezi ca ma ajuta cu ceva? Daca ei vor sa iti schimbe o piesa ti-o schimba oricum.

#7
sherbanadrian

sherbanadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.10.2005

 bossake, on Mar 9 2009, 14:03, said:

nu vreau sa le iau partea celor de acolo dar ......decat sa te plangi pe forum nu mai bine te-ai duce peste ei? de fapt nu trebuia sa ridici masina fara sa faci o proba....cum naiba ai plecat fara sa vezi ca merg cum trebuie !?!?
sincer nu mi se pare mare nesimtire..daca asta e nesimtire, dar altele mai grave...care le fura piese de pe masini sau eu stiu...problema ta se rezolva ff usor daca faceai o proba inainte sa iesi din sediul dealerului.

Am plecat ca-mi statea copilul in fata blocului ca-si uitase cheia acasa. Iti dai seama ca faceam scandal monstru... De-aia ma si agit acu'!

#8
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
foarte bine ca ai scris pe forum ...
cine ma intreaba de brady il trimit in alta parte
apropo eu am renuntat sa mai fac revizia in bucuresti.
aleg un oras mai apropiat si pe 50 ron atentie sunt super atenti

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
In mod normal (trag concluzia ca senzorii sunt instalati ulterior, nu cei OEM) ar fi trebuit sa mergi la dealerul de unde ai cumparat masina sa se spele pe cap cu ei, pentru ca el ti i-a montat, nu sunt un accesoriu dintr-un catalog Skoda, ca sa justifice bataia de cap a altui dealer.
Daca ai mers de acolo de unde ai luat masina ramane sa se descurce ori ei personal, ori daca au subcontractat lucrarea spre Falcon trebuie cumva sa imparta magaria intre ei.

#10
djmix7388

djmix7388

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2016

Inacceptabil de incompetenti! Aveam nevoie de revizie pentru o excursie de cateva mii de km prin Europa si nu am putut pleca cu masina din cauza lor. Am ales acest service pt ca par mai seriosi, insa este o mare inselaciune. Va descriu mai jos ce s-a intamplat:

Partea A. Problemele semanalate de mine:

   1. scartaie pe fata ceva atunci cand merg in viraj cu treapta 1 si viteza mica(ma gandeam la planetara. Este un sunet repetitiv, proportional cu viteza rotii)

   2. se aude rulment pe spate (dupa 40-50km/h ince sa se auda, la 130km/h nu poti sa te intelegi cu cineva inauntru)

   3. verificat mecanica fata/spate (tot ce tine de bucse/pivoti/bielete...) - pe fata se simt/aud batai in volan, pe spate aud batai (mai tare decat pe fata parca)

   4. aerul conditionat baga f putin aer rece. Am avut schimbat compresorul si de atunci asa merge.



Partea B. Catre service

- stabilit o programare la ora 18:00

- ajuns la service din Iulie Maniu la 17:50

- asteptat pana la ora 19:50 ca masina sa intre in incinta service-ului (au spus ca "trebuie sa ia si baietii masa" si ca ora de iesire ar fi cam 21:00)


Partea C. Raspunsul lor:

   1. In prima faza au zis ca nu se aude nimic. Dupa alte discutii, au zis ca e de la bucse  (aici incepe sa li se umple frigiderul)

   2. nu are nimic/nu se aude nimic

   3. bucse mari bascule fata si atat

   4. trebuie schimbat compresor si radiator + curatat instalatia

   - au zis ca mi-au strans amortizorul si puntea. (le-am cerut eu asa ceva?! am observat ca toti mecanici stiu sa stranga puntea la o constatare. wtf, o cheie dinamometrica sau suruburi noi nu prea am vazut sa puna)



Au plecat cu masina din service fara sa ma instiinteze sau sa ma intrebe! Eram sus in sala de asteptare cand am observat ca masina a disparut din cadrul camerei (camerele se schimba la intervale regulate intre ele si nu poti vedea mereu masina ta). La cateva secunde mai tarziu mare mi-era mirarea ca erau deja pe strada cu masina! Domnii care au vrut sa se plimbe cu Scirocco erau cu coatele pe geam in traficul aglomerat de pe Iuliu Maniu, citez, "pentru o constatare". Evident ca nu au avut ce sa constate, decat sa se plimbe. Mai mult de atat, mi-au expus bunul la pericol. Dupa ce l-am intrebat pe acel domn de ce au iesit cu masina, incerca sa ma indulceasca, ca ii place masina, ca-i frumoasa, ca merge bine... (nu li se mai inchideau usile frigiderului de la cata carne le-am dat...)



Mai departe (Partea B):

1. face la fel in continuare -> trebuie mers la alt service

2. face la fel in continuare -> trebuie mers la alt service

3. aceeasi problema, spatele tot produce batai (schimb ce zic ei pe fata, dar cred ca pt ei nu exista articulatii pe spate, ca "spatele nu se uzeaza") -> trebuie mers la alt service

4. Aici am rezolvat deja la alt service. La partea cu aerul conditionat au dat niste explicatii la misto cum ca as avea span in instalatie. Am fost la service autorizat si de fapt aveam 480ml lichid in instalatie din care 90ml era ulei, restul fiind freon, deci 390ml freon. S-a scos din ulei si s-a completat cu freon pana la valoarea de 525ml cat este specificat pe sasiu. Rezultat => Aerul conditionat ma ingheata din nou ca inainte!



In concluzie:  Pierdut timp si nervi la greu. Nu recomand

Daca aveti rabdare si bani va schimba baietii si motorul pentru o bujie. Daca nu va pricepeti la mecanica, inainte sa va insele si sa ii credeti, mai cereti totusi parerea cuiva care are putin habar, iar cei care sunt multumiti ca le fac reviziile ok, sa se gandeasca bine cand se vor duce pt probleme mai grave. E un rahat de simplu sa schimbi ulei si filtre. Eu o fac singur cu o groapa si un vcds.

O seara buna sa aveti si sa conduceti mai calm/regulamentar b. Tot acolo acolo ajungeti.



#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 djmix7388, on 03 august 2016 - 00:53, said:

Inacceptabil de incompetenti! Aveam nevoie de revizie pentru o excursie de cateva mii de km prin Europa si nu am putut pleca cu masina din cauza lor. Am ales acest service pt ca par mai seriosi, insa este o mare inselaciune. Va descriu mai jos ce s-a intamplat:

Partea A. Problemele semanalate de mine:

   1. scartaie pe fata ceva atunci cand merg in viraj cu treapta 1 si viteza mica(ma gandeam la planetara. Este un sunet repetitiv, proportional cu viteza rotii)

   2. se aude rulment pe spate (dupa 40-50km/h ince sa se auda, la 130km/h nu poti sa te intelegi cu cineva inauntru)

   3. verificat mecanica fata/spate (tot ce tine de bucse/pivoti/bielete...) - pe fata se simt/aud batai in volan, pe spate aud batai (mai tare decat pe fata parca)

   4. aerul conditionat baga f putin aer rece. Am avut schimbat compresorul si de atunci asa merge.



Partea B. Catre service

- stabilit o programare la ora 18:00

- ajuns la service din Iulie Maniu la 17:50

- asteptat pana la ora 19:50 ca masina sa intre in incinta service-ului (au spus ca "trebuie sa ia si baietii masa" si ca ora de iesire ar fi cam 21:00)


Partea C. Raspunsul lor:

   1. In prima faza au zis ca nu se aude nimic. Dupa alte discutii, au zis ca e de la bucse  (aici incepe sa li se umple frigiderul)

   2. nu are nimic/nu se aude nimic

   3. bucse mari bascule fata si atat

   4. trebuie schimbat compresor si radiator + curatat instalatia

   - au zis ca mi-au strans amortizorul si puntea. (le-am cerut eu asa ceva?! am observat ca toti mecanici stiu sa stranga puntea la o constatare. wtf, o cheie dinamometrica sau suruburi noi nu prea am vazut sa puna)



Au plecat cu masina din service fara sa ma instiinteze sau sa ma intrebe! Eram sus in sala de asteptare cand am observat ca masina a disparut din cadrul camerei (camerele se schimba la intervale regulate intre ele si nu poti vedea mereu masina ta). La cateva secunde mai tarziu mare mi-era mirarea ca erau deja pe strada cu masina! Domnii care au vrut sa se plimbe cu Scirocco erau cu coatele pe geam in traficul aglomerat de pe Iuliu Maniu, citez, "pentru o constatare". Evident ca nu au avut ce sa constate, decat sa se plimbe. Mai mult de atat, mi-au expus bunul la pericol. Dupa ce l-am intrebat pe acel domn de ce au iesit cu masina, incerca sa ma indulceasca, ca ii place masina, ca-i frumoasa, ca merge bine... (nu li se mai inchideau usile frigiderului de la cata carne le-am dat...)



Mai departe (Partea B):

1. face la fel in continuare -> trebuie mers la alt service

2. face la fel in continuare -> trebuie mers la alt service

3. aceeasi problema, spatele tot produce batai (schimb ce zic ei pe fata, dar cred ca pt ei nu exista articulatii pe spate, ca "spatele nu se uzeaza") -> trebuie mers la alt service

4. Aici am rezolvat deja la alt service. La partea cu aerul conditionat au dat niste explicatii la misto cum ca as avea span in instalatie. Am fost la service autorizat si de fapt aveam 480ml lichid in instalatie din care 90ml era ulei, restul fiind freon, deci 390ml freon. S-a scos din ulei si s-a completat cu freon pana la valoarea de 525ml cat este specificat pe sasiu. Rezultat => Aerul conditionat ma ingheata din nou ca inainte!



In concluzie:  Pierdut timp si nervi la greu. Nu recomand

Daca aveti rabdare si bani va schimba baietii si motorul pentru o bujie. Daca nu va pricepeti la mecanica, inainte sa va insele si sa ii credeti, mai cereti totusi parerea cuiva care are putin habar, iar cei care sunt multumiti ca le fac reviziile ok, sa se gandeasca bine cand se vor duce pt probleme mai grave. E un rahat de simplu sa schimbi ulei si filtre. Eu o fac singur cu o groapa si un vcds.

O seara buna sa aveti si sa conduceti mai calm/regulamentar b. Tot acolo acolo ajungeti.
Nu stiu ce masina ai si cat de noua sau vechie este. Poate mai bine ar fi sa scapi de ea si sa treci la alta noua? Din moment ce avea asa de multe probleme..

#12
davos

davos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.03.2007
Te iubim pentru o asa interventie, la obiect ca intotdeauna.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 tfmercedez, on 03 august 2016 - 08:41, said:

Nu stiu ce masina ai si cat de noua sau vechie este. Poate mai bine ar fi sa scapi de ea si sa treci la alta noua? Din moment ce avea asa de multe probleme..
Masina are 30 000 deci nu e veche . Incompetenta mare in service-ul respectiv .
P.S. Lasa taranismele ca esti pe forum nu la tine in sat !

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 cobi1, on 03 august 2016 - 09:11, said:

Masina are 30 000 deci nu e veche . Incompetenta mare in service-ul respectiv .
P.S. Lasa taranismele ca esti pe forum nu la tine in sat !
Si ce anume este taranism?  
La 30000km probleme cu clima, rulmenti si alte chestii ?  eu consider iesit din comun asa ceva in garantie. Sper sa nu faca si skoda mea  mea asa ceva ca o marit rapid.

#15
djmix7388

djmix7388

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2016
Scirocco 2.0 tdi din 2009, oricum se vede ca nu ai citit tot

Comentarii de genul "treci la alta noua" reflecta o parte din societatea noastra de rahat de romani, nepasatori, unii care nu pot mai mult, la fel ca si cei de la service (-nu merge clima bine? Inlocuim toata instalatia cu una noua)

Edited by djmix7388, 03 August 2016 - 09:46.


#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 djmix7388, on 03 august 2016 - 09:30, said:

Scirocco 2.0 tdi din 2009, oricum se vede ca nu ai citit tot

Comentarii de genul "treci la alta noua" reflecta o parte din societatea noastra de rahat de romani, nepasatori, unii care nu pot mai mult, la fel ca si cei de la service (-nu merge clima bine? Inlocuim toata instalatia cu una noua)
Am citit prima postare si era din 2009..

Am un Opel din 2004, 318900km la bord si merge totul pe ea.  Am o skoda noua de 2 saptamani, si nu imi fac griji ca o sa ajung in service cu ea. Dar ma astept sa nu am probleme de genul  enuntate in topicul citat initial , nici peste 10 ani.

Comentarii de genul "treci la alta noua" reflecta, defapt ca daca ai masina in garantie, ar trebui sa nu-ti bati capul si sa se rezolve problemele pe cale amiabila fara nici un cost. Ori e garantie ori nu e?  Ori s-a mancat un zerou pe parcurs. Scirocco are treizeci de mii sau trei sute de mii?  
Occidentalii de aia scapa de masini,  pentru ca nu au hobbyuri de genu sa-si petreaca timpul prin service sau sa se imprieteneasca cu mecanicii.
Daca opelul meu avea defectiuni , nu il tineam 10 ani, dar cum inca este o masina care functioneaza bine,  de ce sa renunt la el.

#17
djmix7388

djmix7388

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2016
Ai si tu dreptatea ta. Am aprox 175.000km deci nici noua, nici in garantie nu este. Nu cred ca are nimeni ca hobby petrecutul in service-uri, insa imi pot face un hobby din postarea experientelor neplacute intr-un service care are un renume totusi (tocmai de accea alesesem sa merg la ei si regret - nu am putut pleca cu masina in vacanta)
Nu este nevoie de alte comentarii de la altii, iar cei care comenteaza similar, vor comenta in mare parte in necunostinta de cauza. Repet. Am mentionat de rulment si va invit sa facem proba sa vedeti ca si un necunoscator isi da seama. Brady Trade nu asculta rumentii, se plimba pe bulevard cu masina clientului fara acordul sau instiintarea lui. Asta poti pati si cand ai masina in garantie sa stii. Clientul pierde timpul, iar pe deasupra, intr-o situatia ca a mea, ce facea daca se intampla un accident (nu neaparat din vina soferului mecanic) ?!
De ce am postat si ce vreau sa subliniez este ca e clar ca masina poate fi diagnosticata usor si reparata la fel de usor pt niste meseriasi. Din pacate ei nu pot face asta si de aceea am placerea sa informez cetatenii despre incompetenta si neprofesionalismul mecanicilor de la Brady Trade.
Merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate