Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

vraji si farmece

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
xaviers

xaviers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2009
Salut,

De mic copil am auzit de farmece si vraji.Farmece care leaga un barbat de o femeie,farmece de spor,de saracie,de moarte,de boala,argintul viu si multe altele.Persoanele in varsta cred in asa ceva si am auzit multe povesti in care medicina a fost de prisos,fiind nevoie de ajutorul unei vrajitoare sau lecuitoare.un caz.Pot sa spun ca am trait si eu un caz asemanator..sa va povestesc..

Pe la varsta de 4-5 ani mi-au aparut niste bube pe corp,asemanatoare psoriazisului.in cateva saptamani mi-au cuprins tot corpul si pur si simplu nu mai eram in stare sa imbrac un tricou.parintii mei au inceput sa ma plimbe din spital in spital pana pe la vreo 10 ani,incercand tot felul de medicamente din tara dar si din afara.au cheltuit mult timp si multi bani incercand sa afle ce am si sa ma vindece,fara succes insa.cineva ia spus mamei mele sa mai "umble si prin babe" cu mine.zis si facut..a ajuns la o asa zisa prezicatoare care ia spus ca am argintul viu in mine.aceasta doamna ne-a trimis in comuna Albesti jud. Arges la un domn Matanie.cand m-am intalnit prima oara cu el aveam in jur de 12 ani si eram destul de mare ca sa imi dea de gandit ce o sa se intample.tin minte ca am intrat intr-o camera,domnul sa asezat la o masa si a inceput sa o miste.dupa cateva secunde ii spune mamei mele ca am argintul viu in mine,face un descantec,ia un ac si ma inteapa in degete.imi picura sangele in sticla cu apa adusa de acasa si sangele se transforma in 3 bobite de mercur.in maxim o saptamana m-am vindecat de boala ce o aveam si nu mai am nici o problema nici pana acum,la 23 de ani.

Sunt curios daca il mai cunoaste cineva pe respectivul domn din albesti sau daca s-a mai lovit cineva de chestii asemanatoare,in special farmece..

#2
0b11

0b11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 05.03.2009
mã tu eºti nou pe aici sau ai fãcut alt topic la comandã? dã o cãutare înainte sã faci topice aiurea...

Edited by 0b11, 09 March 2009 - 01:29.


#3
xaviers

xaviers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2009
nu sunt npu si nici nu e un topic la comanda..vrei sa te incadrezi in subiect,bine..nu vrei,nu mai posta..te rog

#4
0b11

0b11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 05.03.2009

 xaviers, on Mar 9 2009, 15:50, said:

nu sunt npu si nici nu e un topic la comanda..vrei sa te incadrezi in subiect,bine..nu vrei,nu mai posta..te rog
e topic fãcut deja pe acest subiect, nu profita cã nu ar cine sã modereze aria asta

#5
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Sigur era mercur ala ? S-a transformat argintul in mercur sau cum ?

#6
xaviers

xaviers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2009
@ Ob11 - intruma-ma spre topicul acela te rog
@ Stapanul Clonelor - mercurul este denumit argintul viu ..asa stiu

#7
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Aaa da, uitasem de denumirea asta a hg-ului, imi amintesc acuma, incepe sa capete sens, ca doara ar fi trebuit rescrise legile fizicii in cazul in care argintul se transforma in mercur in sticla aia, dar nu si in cazul in care sangele se transforma in mercur.

Edited by Stapanul_clonelelor, 09 March 2009 - 18:27.


#8
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 Stapanul_clonelelor, on Mar 9 2009, 18:25, said:

Aaa da, uitasem de denumirea asta a hg-ului, imi amintesc acuma, incepe sa capete sens, ca doara ar fi trebuit rescrise legile fizicii in cazul in care argintul se transforma in mercur in sticla aia, dar nu si in cazul in care sangele se transforma in mercur.
inca o dovada ca credinta adevarata face miracole

cat sange tia luat totusi ? vreo 300+ de litrii ca sa ai 3 bobite" de mercur ?

#9
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Pana la urma e bine ca xaviers s-a vindecat...asta conteaza.

Edited by Stapanul_clonelelor, 09 March 2009 - 19:38.


#10
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Misto, mai zi, mai zi ca ma intereseaza, mi se pare foarte incitatnt. Da cum naiba aveai mercur in tine? La scoala cum te duceai?

#11
xaviers

xaviers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2009
ce sa zic..am crezut ca aflu si eu niste chestii dar am dat numai de zeflemisti.intrebati-va voi bunicile,daca au auzit de argintul viu..si or sa va spuna ele mai multe.pe urma mai vb

o zi buna

#12
mami78

mami78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.10.2006
si eu am pe fata vulcani si tot merg la medici si nu mai reusesc sa scap, dar io sincer nu prea cred ca exista vraji ci cred ca exista sarlatani

#13
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008
Din experienta vietii mele sa va spun cum stau lucrurile.

1) In primul rand, da, exista si sarlatani care nu fac altceva decat sa profite de pe urma naivilor.

La inceput stau de vorba cu cei care vin sa li se planga de problemele care le au si, prin psihologia lor, reusesc sa-i convinga pe aceia ca au si ceea ce nu au de fapt.

Asa fac si falsii ghicitori care nu fac altceva decat sa afirme lucruri banale, care se pot intampla zilnic, sau care nu pot fi verificate.

2) Exista insa si oameni care fac vraji si care detin formule de la anumite descantece si care au impresia ori ca ei au primit acea putere de la Dumnezeu si ca de fapt ei fac bine oamenilor, ori ca Dumnezeu este cel care ii vindeca pe oameni prin ei.

Ceea ce nu stiu ei este faptul ca chiar daca fac ,,minuni" si ,,vindecari" oamenilor, atata timp cat lucreaza in afara Bisericii si in afara puterii pe care Hristos a lasat-o ierarhiei ei ca sa vindece pe oameni prin rugaciune si prin Tainele Bisericii, ei de fapt lucreaza cu puterea diavolilor care nu fac altceva decat sa amageasca si sa castige sufletele lor.

Adica atat ei cat si oamenii care vin la ei primesc acea vindecare trupeasca ceruta, dar datorita practicilor ,,vrajitoresti" daca nu se vor spovedi de aceasta practica si nu vor renunta la ea isi vor pierde sufletele, conform canoanelor date prin inspiratie Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe.

3) Si mai exista si a treia categorie cu cei care sunt constienti ca lucreaza cu puterea diavolului si care si-au vandut sufletul lui si ii aduc jerfe si fac practici oculte.

Exemplu: La mine la tara, imi povestea bunicul meu, era un tip care cica ,,punea cutitul", adica prin practicile lui daca cineva vroia sa omoare pe altcineva mergea la tipul asta si prin vrajile lui acel om ,,condamnat la moarte" simtea imediat un junghi puternic in corpul lui pe care nici un doctor nu putea sa-l mai vindece si in scurt timp murea...

Practica cu argintul viu e reala atat cea pentru scoaterea lui, care cica e magie alba, cat si cea care duce la introducerea lui in corpul unei persoane.

Sunt foarte multe istorioare care au ramas vii in amintirea satenilor, din majoritatea satelor, ca sa spunem ca nu ar fi adevarat.

:excl: Un singur lucru e sigur!

Daca cineva duce o viata crestina exemplara, adica se spovedeste, se impartaseste si merge regulat la biserica, nu ca sa iasa la numar ci pentru a se ruga fierbinte lui Dumnezeu, iar acasa posteste, citeste psaltirea si Sfanta Scriptura, se roaga neincetat zicand rugaciunea mintii, chiar si cand are anumite indeletniciri, 100% diavolul nu are nici o putere asupra lui si nici Dumnezeu nu-i permite sa-i faca vreun rau celui care este drept inaintea Lui.

Cititi in Vietile Sfintilor intamplarea cand marele vrajitor Ciprian (ajuns sfant mai tarziu) a trimis diavolii sa ispiteasca o fecioara Iustina si apoi, pentru ca era o crestina adevarata si mai ales ca au gasit-o in timpul rugaciunii ei s-au intors rusinati la Ciprian ceea ce l-a determinat pe el sa creada ca puterea Lui Hristos e mai mare ca puterea vrajilor lui si, incepand sa cunoasca cine a fost Hristos, s-a lepadat de toate vrajile lui si botezandu-se si-a schimbat radical viata ajungand, in cele din urma, chiar episcop al Cartaginei.

PS: Asta ca sa nu mai vorbim si de cazurile de demonizare, care de multe ori sunt consecintele farmecelor si ale vrajilor, pe care le gasiti in special pe la manastiri, unde acei oameni vin pentru a cere ajutorul preotilor si mijlocirea sfintilor pentru tamaduirea lor de catre Dumnezeu.

Edited by Parintele777, 19 July 2009 - 21:05.


#14
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

 Parintele777, on 19th July 2009, 21:44, said:

Sunt foarte multe istorioare care au ramas vii in amintirea satenilor, din majoritatea satelor,
Oh da, povestile din satucuri sunt adevarate fantani de adevaruri .

#15
nosign

nosign

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.01.2008
@Stapanul_nush_cum

Oricum, de departe mai credibile decat posturile tale.

#16
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Care posturi ? Alea in care ziceam cum scrie in biblie sa-ti omori copchiii neascultatori ? Sau alea in care apare Xenu Stapanul Zeilor Biblici ?

#17
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Cheloo - Operatiunea c*r pansat

"Traieste din minciuni, banii sunt foarte buni
Aduna 10 fraieri si prefa-te ca le faci minuni"


#18
Mortty_Kid

Mortty_Kid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.07.2009
Hey, magia nu exista... Vraji... hai sa fim seriosi. Sunt doar iluzii, exista paranormal, care te poate hipnotiza intr-un fel astfel ca tu nu`ti dai seama ce face el... nu stiu, eu unul nu m-am prin niciodata.
Insa stiu cateva trucuri cu cartile de joc :P
Pe alea le inteleg... insa cei la care le fac... raman cu gura cascata. Ce sa le zic... ca e magie? Iau doua trei carti odata, el nu`si da seama si ma intreaba cum am facut.
Asa si noi la ceilalti "magicieni" mai mari... nu ne prindem de faza, si de asta credem ca este .... MAGIE

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate