Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Skopelos - Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#37
cdcta

cdcta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2010
De curand m-am intors si eu din Skopelos . Doar 2 cuvinte : superba insula !

Ce ma frapat (pozitiv) inca de la inceput au fost padurile de pini. Insula este plina de verdeata , dar parca si verdele era unul stralucitor, curat
Drumul pe care mergi de la Loutra spre Skopelos (via Panormos) trece efectiv printr-o zona plina de paduri de pini. Daca te opreai pe margine pentru un popas si ceva poze simteai un miros puternic, specific de pini.  

Vremea a fost super OK (sfarsit AUG , inceput SEP); uneori mai batea vantul din partea de nord - est, ca urmare plajele erau mai accesibile in partea de sud - vest (Velanio, Stafilos, Agnondas, Limnonari, Panormos, Milia, Kastani). Intr-o singura zi a batut vantul mai tare si ne-am refugiat pe Limnonari (o plaja intr-un golf, bine protejata de vanturile din NE)

Insula este mica (95 Km), foarte curata, nu sunt multi turisti, peisaje minunate, o sosea principala asfaltata, cateva secundare asfaltate si ele. Te misti usor cu masina, aproape toate punctele de interes sunt accesibile pe drum (unele insa neasfaltate !). Sunt si cateva trasee turistice pe care le faci la picior , satisfactia fiind data de peisaje (se vad foarte bine celelalte insule din arhipelag)

Localitatile sunt relativ mici si linistite (poate Skopelos ceva mai agitata seara cand lumea incepe sa iasa pe la taverne si baruri)

La intoarcere am ramas 3 zile si in Skiatos . Ca o comparatie, Skiatos mi s-a parut "consumata" turistic. Skopelos este "proaspata" ! Sper sa o pastreze asa !
Totusi, Skiatos devine atractiva seara - datorita animatiei - mai ales orasul SKiatos. In Skiatos am gasit taverne ocupate full, la care erau turisti (englezi de regula) care asteptau cuminti sa se elibereze ceva mese. Eu personal nu as da Skopelos pe Skiatos. Depinde si ce vrei.

In rest, pentru Skopelos cumparati-va o harta buna, care are marcate si traseele turistice ca atare, si luati-va un ragaz de 7-8 zile !

#38
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postcdcta, on 17 septembrie 2012 - 16:19, said:

De curand m-am intors si eu din Skopelos . Doar 2 cuvinte : superba insula !
Subscriu.
Skopelos este insula mea de "suflet" !
Attached File  DSC08528.JPG   3.57MB   207 downloads
Attached File  DSC08602.JPG   3.02MB   206 downloads
Attached File  DSC08691.JPG   2.51MB   242 downloads
Attached File  DSC08692.JPG   4.21MB   242 downloads

#39
sippppi

sippppi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2010
Subscriu! Cine caua, liniste si distractie de bun gust la localuri de bun gust e locul ideal.

#40
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
planific o vacanta in Pelion ,stiti cum as putea ajunge dimineata pe Skopelos si sa ma intorc seara ?
pe insula se pot inchiria masini sau atv ?
multumesc.

#41
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

View Post4rings, on 27 ianuarie 2013 - 19:15, said:

planific o vacanta in Pelion ,stiti cum as putea ajunge dimineata pe Skopelos si sa ma intorc seara ?
pe insula se pot inchiria masini sau atv ?
multumesc.

Pe Skopelos sunt doua porturi uzuale pentru ferry (Skopelos si Glossa) si un al treilea pentru vreme rea (Agnondas). Vezi pe siturile grecesti programul de ferry Volos - Skopelos si Volos  - Glossa ( programul de vara s-ar putea sa nu fie disponibil de acum). Portul alternativ Agnondas e pentru cazul in care conditiile meteo determina inchiderea portului Skopelos, iar schimbarea locului de debarcare/imbarcare din Skopelos  in Agnondas se anunta printr-un afis in port si la agentiile de bilete (este responsabilitatea calatorilor sa se informeze si, daca este cazul,  sa isi organizeze transport pentru Agnondas). Cat eram eu in Skopelos s-a intamplat o data, desi era soare si foarte cald vantul puternic si marea agitata  pe partea de est a insulei au determinat inchiderea temporara a portului principal.
Pentru a prinde mai mult timp pe insula s-ar putea sa fii nevoit sa debarci intr-un port la sosire si sa te imbarci in celalalt la plecare, fapt ce va pune probleme la inchirierea masinii (da, pe insula se pot inchiria masini, atv, etc.).
Oricum, mai "dimineata" de 1200 nu imi amintesc sa fie posibil sa ajungi pe insula (asa am ajuns eu), iar de plecat era un ferry care pleca seara tarziu din Skopelos si ajungea dupa miezul noptii in Volos dar eu  nu l-am folosit pe asta, asa ca nu sunt tocmai sigur de ore (amintiri august 2012).

Edited by dflc03, 27 January 2013 - 21:16.


#42
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
http://www.ferriesin...e.com/index.htm

Asta e site-ul cu programul de ferry Volos-Skopelos, dar acum nu este activ; vezi pe la inceputul lui mai.

P.S. Cel mai apropiat port de plajele principale ale insulei este Agnondas...asa ca nu intotdeauna vremea rea este cu ghinion.. Si portul din Glossa este bun, este mai aproape de Kastani decat portul Skopelos.

Edited by florin04, 28 January 2013 - 12:08.


#43
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In Skopelos exista vreun fel de distractii pentru copii, gen loc de joaca, trambulina, gonflabile, orice? In special pt copil de 2 ani ma intereseaza. (Prospectez varianta Skopelos pentru anul viitor)

#44
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Nu prea am vazut pe insula trambuline si gonflabile, imi amintesc doar de un parc cu loc de joaca obisnuit pentru copii, in satul Elios, unde am avut cazarea.

#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc pentru raspuns, e OK. Sigur mai sunt si altele pe care nu le-ai observat daca nu ai copii.

Acum am recitit topicul ca sa nu pun intrebari aiurite. Urmatoarea intrebare: este vreo natie predominanta de turisti pe insula, astfel incat sa existe prin meniuri mancarurile specifice acelei natii? (asta nu-mi prea place, prefer sa gasesc mancarea specifica locului).

In Skopelos oras (sau in alta localitate) exista vreo promenada, faleza, cu vedere la mare?

Edited by mdt, 06 July 2013 - 08:54.


#46
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Cei mai multi turisti de pe insula erau grecii. Alte natii am vazut scandinavi, germani, englezi, francezi chiar si cativa romani (doua familii au stat la aceasi vila cu noi). La taverne gasesti mancare variata ca in orice alta insula greceasca (traditionala, fructe de mare, preparate din pui, porc, vita). Poate doar "english breakfast" ar fi ceva specific altei natii...Cea mai mare faleza cu vedere la mare este cea din capitala insulei (mai sunt si in alte locatii, dar mai mici).

Edited by florin04, 07 July 2013 - 21:55.


#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Excelent. Multumesc, Florin!
M-am apucat sa ma uit dupa cazari :), noua ne trebuie un apartament pt ca avem 3 copii. Pana acum am ochit vreo 3 optiuni dar mai caut.
Cred ca oriunde ne cazam pe insula e bine, am vazut ca distantele sunt mici. Daca ne cazam undeva in afara capitalei insulei si vrem sa mancam si sa ne plimbam seara prin oras (Skopelos town) avem unde parca masina?

#48
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Ca si timp, din Glossa (in nordul insulei) pana in capitala faci cam 40 minute parcurgand drumul de pe coasta de vest, cu serpentine. In capitala, in zona portului, gasesti locuri de parcare si poti lua masa pe faleza, la una din taverne. Insa, daca vrei sa iei la pas orasul, te vei mira cat de micute sunt strazile interioare. Acolo scuterele sunt la putere, masinile mai rar ca nu au loc. Una din cele mai bune taverne (Platanos) o gasesti intr-o astfel de intersectie de strazi micute.

#49
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Din Elios pana in Skopelos oras cam cat se face cu masina? Avand in vedere ce ai zis tu si reuitandu-ma pe harta cred ca exclud zona Glossa la cazare totusi. Piata alimentara exista?

Edited by mdt, 08 July 2013 - 15:29.


#50
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

View Postmdt, on 07 iulie 2013 - 22:08, said:

... Daca ne cazam undeva in afara capitalei insulei si vrem sa mancam si sa ne plimbam seara prin oras (Skopelos town) avem unde parca masina?

Parcarea municipala (gratuita) din orasul Skopelos e mai mult decat incapatoare. In poza a doua se vede un pic de parcare (in dreapta, acces dupa statia de taxiuri) si un loc de joaca pentru copii in stanga (cam amarat). Mai departe de parcarea cu pricina (care e la un capat de faleza) nu merita sa mergi cu masina.

Attached File  Parcare 1.JPG   133.88K   129 downloads Attached File  Parcare 2.JPG   87.2K   138 downloads

Faleza nu arata rau ...

Attached File  Faleza.JPG   83.26K   146 downloads

... si ar fi ceva de mancat ...

Attached File  P8280257.JPG   107.9K   139 downloads

...dar recomandarea pentru o plimbarica seara ar fi o ascensiune ...

Attached File  1.JPG   86.88K   144 downloads

...  spre stradutele pitoresti ...

Attached File  2.JPG   95.98K   127 downloads Attached File  3.JPG   138.83K   108 downloads Attached File  4.JPG   152.42K   108 downloads Attached File  5.JPG   148.76K   104 downloads Attached File  6.JPG   168.14K   103 downloadsAttached File  7.JPG   164.81K   103 downloads Attached File  9.JPG   218.91K   104 downloads Attached File  10.JPG   141.77K   95 downloads Attached File  11.JPG   165.51K   102 downloads Attached File  12.JPG   133K   102 downloads
Attached File  13.JPG   114.05K   103 downloads Attached File  14.JPG   149.77K   100 downloads Attached File  15.JPG   119.2K   95 downloads Attached File  16.JPG   180.59K   96 downloads Attached File  17.JPG   137.25K   94 downloads
Attached File  18.JPG   226.74K   97 downloadsAttached File  19.JPG   218.74K   97 downloads Attached File  20.JPG   184.79K   104 downloads Attached File  21.JPG   119.98K   118 downloads

Atentie la ...

Attached File  8.JPG   143.59K   137 downloads

pentru ca Politia ...

Attached File  Politia 1.JPG   133.74K   136 downloads Attached File  Politia 2.JPG   141.83K   118 downloads

e cam stramtorata.

Edited by dflc03, 08 July 2013 - 16:38.


#51
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postmdt, on 08 iulie 2013 - 15:28, said:

Din Elios pana in Skopelos oras cam cat se face cu masina? Avand in vedere ce ai zis tu si reuitandu-ma pe harta cred ca exclud zona Glossa la cazare totusi. Piata alimentara exista?
Ieri seara am uitat sa-ti spun ca mai exista un drum, asfaltat, care se bifurca din drumul principal, in dreptul satului Elios, strabate insula pe la mijloc, trece prin satele pitoresti de munte Pirgos, Karia si apoi coboara spre capitala. Pe acesta scurtatura, faci cam 15-20 min. din Elios in capitala si 25-30 min. din Glossa, functie de trafic. In Elios nu este piata alimentara, dar sunt vreo 2 mini-marketuri bine aprovizionate cu de-ale gurii si cu diverse lucruri utile.

Edited by florin04, 08 July 2013 - 19:07.


#52
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Uau, dflc03, sunt impresionata de povestea in imagini, multumesc mult!Posted Image

Florin, este vorba de drumul direct Neo Klima-Skopelos care se vede cu galben pe Google Maps sau mai este inca unul?

#53
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postmdt, on 08 iulie 2013 - 19:45, said:

Florin, este vorba de drumul direct Neo Klima-Skopelos care se vede cu galben pe Google Maps sau mai este inca unul?
Am facut o captura din Google Earth cu acest drum.
Attached File  drum.jpg   103.83K   96 downloads

Edited by florin04, 08 July 2013 - 21:25.


#54
roud

roud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.08.2008
Salutare,

   Stiu ca pentru perioada in care ne aflam, pare cam ciudat sa intreb : Aveti recomandari pentru cazare in Skopelos?

   Astept cu interes unele variante.

Sarbatori Fericite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate