Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Spun - sau "a 7-a arta se duce in WC"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Cineva mi-a recomandat calduros sa urmaresc acest film (pe DVD).
Productie 2002, made in Argentina, participant la Mar del Plata Film Festival.

Cum se stie ca anti-americanii, anti-hollywood-ienii si multi altii recomanda si imbratiseaza cu caldura orice film pe care scrie "non-Hollywood" ca fiind bune si deosebite, am decis evident sa-l urmaresc, mai ales ca distributia "suna" interesant: Mickey Rourke, Mena Suvari (American Beauty!), Brittany Murphy, Jason Schwartzman, even Eric Roberts ;)
Auzisem ca filmul "fura" din Requiem for a Dream - pe care nu il mai comentez acum, am facut-o la timpul potrivit - dar am hotarat sa nu ma las influientata.

Ma uit de multi ani la filme si undeva adanc in sufletul meu am stiut mereu ca ceva lipseste complet din experienta mea cinematografica. Chiar daca n-am stiut s-o pun in vorbe, am fost mereu confidenta ca intr-o anume zi ea va sosi si atunci experienta mea cinematorgrafica va fi completa.
Sunt mandra sa spun ca acea zi a sosit! "Spun" mi-a permis sa-mi implinesc unul din idealurile mele in viata: sa o urmaresc pe Mena Suvari cum se screme si trage o cacare (eng. taking a dump / pinch a loaf). Si asta nu-i totul, ba chiar si vedem rahatul cum face plop in toaleta. Aici n-am mai reusit sa fac nici o conexiune cu American Beauty.  In cuvinte care le intelege orice bun forumist de aici, aka submarinele din WC. Si filmul nu se opreste aici, o mai vedem pe Suvari cum se sterge la fund cu o singura bucata de hartie pe care o arunca ulterior in buda. Well, nu putem sa spunem decat: multumim lui Dumnezeu ca am trait cu adevarat!

"Spun" este efectiv cel mai murdar film care l-am vazut vreodata. Si sper din suflet sa fie si ultimul! Limbajul este sub orice critica. Iar subiectul/scriptul sunt cat se poate de imbecile. Filmul trateaza "problema drogurilor", ca si Requiem for a Dream, dar dintr-un unghi diferit si cu alta alura. Poate ca filmul se adreseaza unui anumit segment de cinefili, de o anumita varsta, dar eu personal n-am nici un chef sa prizez nimic, daca n-am facut-o pana acum sunt absolut sigura ca n-am s-o fac nici de acum incolo, cu atat mai mult sa urmaresc un grup de loosers devotati pana la isterie acestui subiect macabru cum trag in ei la rahat din greu. Oare nu exista nici o revelatie printre producatori ca regizand la nesfarsit filme cu acest subiect pana ruginesc venele cinefililor e o idee proasta? Voi chiar credeti ca astfel de subiect este o revelatie pentru orice cinefil care n-a fost suficient de  :death: tampit incat s-o dea pe droguri pana acum?

Filmul este incadrat la categoria Comedy/Black Comedy/Drama - comedie o fi fost doar in mintea regizorului sau a scenaristului, personal nici n-am putut sa zambesc, iar Drama? Drama cea mai mare este timpul pierdut pentru vizionarea acestei porcarii!

In general filmele sunt facute sa-ti ofere ceva, ceva artistic, sa te faca sa te simti bine, daca vrei opusul, atunci acest film a fost croit special pentru tine!

BiR   :cursing:

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
ah, nu, trebuie sa vezi Irreversible ... dupa ala Spun o sa fie doar o gluma proasta :D

#3
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Mie mi-a placut. Vroiam sa vad altceva nu numai milionari si masini de lux pe strazile New York-ului.

    Femeile au de obicei tendinta de a trage spre filmele gen ce-am scris mai sus, un exemplu bun fiind telenovelele. Eh asta e total opus... arata viata mizera pe care o traieste un consumator de droguri...

    Iar daca chiar nu ti-a placut de la faza cu WC-ul puteai sa scoti DVD-ul...

    Eu de obicei mai arunc un ochi pe IMDB inainte sa iau un film (sunt trailere, poze, samd)

    Normal, gusturile nu se discuta...
  
    P.S: Tu unde arunci hartia ????

#4
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
In caz ca n-ai inteles pana acum, pentru mine un film bun nu consta din numarul si calitatea masinilor de pe pelicula. Nici din numarul de oameni bogati presentati. Si nu numai la New York sunt oameni bogati. Personal cred ca sunt intrecuti ca numar de cei din L.A.

In viata mea n-am urmarit o telenovela cu exceptia celei din Romania, odata, de mult, Sclava Isaura - si aia incompleta, si nu mai comentez caci n-are rost.

Cat despre "arata viata mizera pe care o traieste un consumator de droguri"... sau orice consumator de droguri? In plus filmul o mai arata si pe Suvari taking a dump, probabil ca este o asemnare intre cele doua idei, de aia a tinut mortis regizorul sa ne prezinte detaliile stersului la fund cu o singura portie de hartie igienica. Probabil ca orificiul ei anal este cat o nara; dar evident ca nu-i problema mea.

Uitatul pe imdb pentru a decide daca te uiti sau nu la un film este un risc. Ultima data cand am urmat sfatul tau am investigat filmul Employee of the Month, care avea pe vremea aceea o nota de 4.2 cred. Teoria spune ca n-ar trebui sa-ti pierzi timpul sau cineva ar trebui sa te plateasca sa-l urmaresti. Ei bine, am realizat ca probabil toti cei care au votat acolo erau contra-candidatii lui Matt Dillan la urmatorul sau rol. Nu a fost un film exceptional, dar a meritat, ba chiar m-a amuzat! Aici ai dreptate: gusturile nu se discuta.

P.S. Ca sa-ti raspund la intrebare, sa zicem ca stam impreuna la masa in restaurant si deodata se aude cum unul din noi slobozeste un damf. Chiar crezi ca pentru ceilalti clienti mai conteaza daca e mirositor sau nu?

BiR  :cursing:

#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

Celestin, on Mar 14 2005, 18:54, said:

ah, nu, trebuie sa vezi Irreversible ... dupa ala Spun o sa fie doar o gluma proasta :D

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate a descris BiR, nu prea cred ca poti compara cele doua filme, cel putin din punct de vedere ai genului... Oricum, ca idee, subscriu... Requiem for a dream & Irreversible sunt filmele la care chiar am avut nevoie de nervi de otel pentru a le vedea pana la capat... Macar la Irrev. finalul merita  :naughty: ;) :D

#6
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

Quote

In caz ca n-ai inteles pana acum, pentru mine un film bun nu consta din numarul si calitatea masinilor de pe pelicula. Nici din numarul de oameni bogati presentati. Si nu numai la New York sunt oameni bogati. Personal cred ca sunt intrecuti ca numar de cei din L.A.

dadeam doar un exemplu...

Quote

Cat despre "arata viata mizera pe care o traieste un consumator de droguri"... sau orice consumator de droguri? In plus filmul o mai arata si pe Suvari taking a dump, probabil ca este o asemnare intre cele doua idei, de aia a tinut mortis regizorul sa ne prezinte detaliile stersului la fund cu o singura portie de hartie igienica. Probabil ca orificiul ei anal este cat o nara; dar evident ca nu-i problema mea.

daca alegi sa urmaresti un astfel de film nu ar trebui sa te deranjeze ca o arata pe ea cum isi face treaba...

Quote

Uitatul pe imdb pentru a decide daca te uiti sau nu la un film este un risc. Ultima data cand am urmat sfatul tau am investigat filmul Employee of the Month, care avea pe vremea aceea o nota de 4.2 cred. Teoria spune ca n-ar trebui sa-ti pierzi timpul sau cineva ar trebui sa te plateasca sa-l urmaresti. Ei bine, am realizat ca probabil toti cei care au votat acolo erau contra-candidatii lui Matt Dillan la urmatorul sau rol. Nu a fost un film exceptional, dar a meritat, ba chiar m-a amuzat! Aici ai dreptate: gusturile nu se discuta.

nu cred ca ai urmat sfatul meu...  eu n-am vazut employee of the Month.

Quote

P.S. Ca sa-ti raspund la intrebare, sa zicem ca stam impreuna la masa in restaurant si deodata se aude cum unul din noi slobozeste un damf. Chiar crezi ca pentru ceilalti clienti mai conteaza daca e mirositor sau nu?

:death:

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
lumea asta e plina de masochisti. daca nu iti place un film, nu te uiti, zic io. si bine zic

P.S. pentru filme cu submarine recomand U Boat

#8
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

Mosotti, on Mar 14 2005, 15:47, said:

lumea asta e plina de masochisti. daca nu iti place un film, nu te uiti, zic io. si bine zic

P.S. pentru filme cu submarine recomand U Boat

<{POST_SNAPBACK}>


Well, ca sa poti sa-ti exprimi o parere decenta despre un film trebuie sa te masochesti pana la finalul lui (1h40m)

Sper ca vorbesti despre celebrul Das Boot - 1981 german. Cred ca este filmul cu #14 in colectia mea de peste 150 filme... iar in caz ca esti curios #1 este Clockwork Orange, A ... deci nu tine de alfabet :)

BiR

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
singurul motiv care ar trebui sa te tina in masocheala privind submarine in WC, ar fi sa fi platit pentru asta si inca bine de tot...

#10
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Filmul asta nici nu merita un thread. E vai de mama lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate