Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

USB stick defect,sau fake

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Am luat de la un coleg de al nostru de pe forum un stick Corsair Flash Voyager de 32 GB,cu 140 de RON.L-am primit sigilat,cutie originala (sau asa cred eu),dar ajuns acasa au aparut primele probleme.

Am inceput prin a formata stickul.Nu se formateaza decat FAT32,la formatare NTFS imi zice "Unable to complete format".Asta dupa ce am incercat pe doua laptopuri,pe unul era Vista,pe celalalt XP.Am folosit odata softul nativ din WIN,dar dupa aceea utilitarul acela micut de la HP,numit HP USB BOOT.

Cand copiez ceva pe el,mai ales fisiere video si doc,devin corupte,adica dupa aceea nu mi se deschid,imi dau diferite erori.Daca ma uit pe continut imi apar ok,icoane ok,marime fisiere ok,dar nu se pot rula.Si asta dupa ce l-am reformatat de vreo 10 ori.

A treia problema e ca viteza de transfer e foarte mica,la fisiere mari,incepe de la 3 mb/s,si incet urca pana la 10mb/s.

La fisiere mici 1 mb/s.

Nu e problema calculatoarelor sau a USB-ului,inainte avand un stick Transcend de 16 Gb,pe care l-am folsoit 1 an si copiam pe el cu 20-30 mb/s.

Am impresia ca stickul e defect (desi nu stiu cum),sau ca am fost victima unei tepe,si am luat un cacat de stick care e FAKE.

Mai jos aveti poza facuta despre el.

Attached Files


Edited by ike_dubaku, 07 March 2009 - 09:57.


#2
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Fake nu cred ca are cum sa fie, e 100% indentic cu un Voyager. Nu stiu ce sa zic, dar apropo de formatare, eu am 3 stickuri, un A-Data de 1gb, un PNY de 4gb si un Kingston de 8gb si pe nici unul nu il pot formata decat FAT32 (nici macar nu imi apare optiunea pentru NTFS); dar in rest merg normal.

#3
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Scopul fake-urilor este sa te pacaleasca, sa te faca sa crezi ca-s originale. Diferentele dintre fake-uri si originale sunt minore la exterior. Am vazit stick-uri Kingston fake si singura diferenta era modul in care era scris numele firmei.

Cel mai probabil, e defect.. well, shit happens. Contacteaza-l pe cel care ti l-a vandut si incearca sa rezolvi cumva cu el. Eventual sa-ti spuna de unde la achizitionat ca sa te duci cu el la service.

#4
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
scoate-l din kktul alade cauciuc cu grija ca are putin lipici, si fa-i o poza la electronica. iti zic daca e fake.

sa se vada componentele.

daca nu vrei sa-l mai duci la garantie

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 TweakPwnz, on Mar 7 2009, 10:02, said:

Kingston de 8gb si pe nici unul nu il pot formata decat FAT32 (nici macar nu imi apare optiunea pentru NTFS); dar in rest merg normal.
depinde de modul in care este setat ..bagi stickul, click dreapta pe el, properties, in tabul hardware click pe numele stickului si jos butonul properties properties iar acolo, la policies, schimbi bifa

aceleasi explicatii le ai daca deschizi un comand prompt si dai un format r: /fs:ntfs ca sa fortezi formatul ntfs pe discul r, presupunand ca ala e stick-ul

#6
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Nu vreau sa-l desfac,inca mai discut cu colegul respectiv de pe forum.

In schimb am gasit pe net un program numit HDD LOW LEVEL FORMAT,l-am gasit aici,am facut format low level,a durat aprox 1 ora,dupa care m-a solicitat sa scot stickul,sa introduc again,sa-l formatez.

Am facut si asta,se pare ca functioneaza acum,am copiat pe el,il testez,pare ok,ce-i drept viteza de transfer a ramas la fel.Sa vedem dupa cateva zile de test si negocieri cu colegul de forum.

#7
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Iarasi a inceput sa dea erori,ce e ciudat ca la fisiere mici functioneaza dar la mari,adica ce-i peste 300 de mb,imi zice ca e corupt.

Am sapat pe net si am gasit utilitar,cu care am facut wipe,low level format,scandisk sa vad daca are bad,NIMIC.

De asemenea,testat viteza de transfer,imi da 15mb/sec,la READ,si 12mb/sec la WRITE.

Am vb cu cel de la care am luat,mi-a promis ca mi-l schimba imediat cum ii intra altele pe stoc.

#8
korlenn

korlenn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2008
Incearca sa il testezi cu acest utilitar de aici
Dupa ce rulezi acel soft, o sa iti poti da seama de capacitatea lui relativ reala ca in urmatoarea imagine [ http://img50.imageshack.us/img50/9548/usbdrive.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un tutorial complet despre cum sa ii restaurezi capacitatea reala uite aici

Sper sa iti fie de ajutor...

Bafta!

#9
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Mersi muuult,o sa incerc si asta,oricum problema mea nu e cu capacitatea care e raportata corect,ci cu datele de pe el,care dupa ce ajung copiate pe stick devin corupte.

#10
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Am testat stickul si am citit informatia de pe linkul oferit si am ajuns la concluzia ca am luat teapa de la un coleg de forum care mi-a vandut ATENTIE,cu 140 de RON,un USBSTICK de 2GB,pretinzand ca e de 32 GB.

Ceea ce e interesant ca stickul a venit ambalat in cutie aparent originala,doar ca bucata de plastic de pe stick pe care e inscriptionat 32GB era dezlipit.Atunci nu am dat mare atentie acestui fapt dar acum cred ca stim cu totii despre ce e vorba.

Atasez printscr cu informatia oferita de programul de testare.

Aici e topicul unde isi desfasoara stimabilul coleg comertul!

Mai jos un printscr cu ChipGenius,din care reiese clar ca a fost umblat la firmware,modificat serialul etc.

Attached Files


Edited by ike_dubaku, 23 April 2009 - 15:03.


#11
korlenn

korlenn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2008
Bine ca ai reusit sa clarifici situatia. Din pacate in defavoarea ta.
Eu am un Corsair Voyager de 16GB cica, care are numai 128MB de fapt.
Asa este viata, unii nu se dau in laturi de la nimic.......

Attached Files



#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ti-a dat de gandit pretul ? e practic jumatate din cel din magazin..

#13
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 opop, on Apr 23 2009, 20:58, said:

Nu ti-a dat de gandit pretul ? e practic jumatate din cel din magazin..
Ba da,dar am zis,cine stie omul face rost direct din taiwan,ptr ca asa mi-a zis colegul de forum,el importa direct si in scurt timp aduce si de 64 GB ba chiar de 128 GB,dupa cum vedeti si voi in anuntul dansului!

#14
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 ike_dubaku, on Apr 23 2009, 10:29, said:

Mersi muuult,o sa incerc si asta,oricum problema mea nu e cu capacitatea care e raportata corect,ci cu datele de pe el,care dupa ce ajung copiate pe stick devin corupte.

Ai citit cu atentie ce zice pe fond roziu? "The media is likely to be defective.  1,9Gb is ok, 29,2 GB  data lost, 7,3 GB corrupted.
Deci cred ca e clar.... A fost tinut linga telefoane mobile? Cam asa se strica stick-urile....

#15
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 Sebiko, on Apr 29 2009, 12:45, said:

Ai citit cu atentie ce zice pe fond roziu? "The media is likely to be defective.  1,9Gb is ok, 29,2 GB  data lost, 7,3 GB corrupted.
Deci cred ca e clar.... A fost tinut linga telefoane mobile? Cam asa se strica stick-urile....
Nu a fost tinut langa telefoane mobile,asa a fost cumparat de la un coleg forumist care a incasat bani pretinzand ca e un stick de 32 gb!

#16
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 ike_dubaku, on Apr 29 2009, 13:52, said:

Nu a fost tinut langa telefoane mobile,asa a fost cumparat de la un coleg forumist care a incasat bani pretinzand ca e un stick de 32 gb!

REPET ! Ai citit cu atentie ce zice pe fond roziu? "The media is likely to be defective. 1,9Gb is ok, 29,2 GB data lost, 7,3 GB corrupted?????

#17
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Da ok,atunci e defect dar adunat,oricum nu ies 32 de gb.Adunat ies 38.4 GB.Mie mi se pare ca a fost "lucrat" stickul!

#18
TheLast

TheLast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2004
Din pacate este un fake. Programul precizeaza clar ca 29,2GB sunt pierduti. Din astia 21,9 sunt overwritten si 7,3 corrupted. De ce nu raporteaza toti ca fiind overwritten sau corrupted ? Depinde de cum face microcontrolerul din stick managementul datelor. Mai concret cum incearca el sa simuleze cei 30GB "virtuali", se pare ca 2G exista in realitate. Bineinteles ca mesajul softului este "The media is likley to be defective", ca doar nu o sa-ti zica "Ai luat teapa". Softul nu are de unde sti din ce cauza lipsesc datele. Si faza cu stickul stricat de telefon, hai ca nu-i chiar asa. Doar nu-i banda magnetica. Nu sunt ele asa sensibile la radiatiile electromagnetice. Atunci, la fiecare futuna cu fulgere si traznete s-ar arde toate stick-urile, in buzunar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate