Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Bucuresti - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
Poti sa o iei pe varianta clasica la intoarcere, adica tm-arad-deva-sibiu-valea oltului-valcea-pitesti :). E destul de frumos pe valea oltului cat si pe valea muresului (arad-deva)...
insa eu sincer nu as rata dunarea...valea oltului e mai aproape de bucuresti, o poti vedea si alta data. Am vazut niste poze tare frumoase pe la cazane pe dunare...e pacat daca tot ai posibilitatea, sa nu mergi doar din cauza drumului. mergi incet si asta e :)

#20
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Am tot fost pe la Portiile de Fier cu trenul. Faceam si de 3-4 ori pe an drumul asta, pe vremuri. O ora face de la Severin la Orsova si invers, timp in care vezi Dunarea berechet. De munte in schimb, am cam dus lipsa, asa ca ...

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,522
  • Înscris: 15.06.2007

View Poststeelk, on Mar 9 2009, 13:55, said:

Am tot fost pe la Portiile de Fier cu trenul. Faceam si de 3-4 ori pe an drumul asta, pe vremuri. O ora face de la Severin la Orsova si invers, timp in care vezi Dunarea berechet. De munte in schimb, am cam dus lipsa, asa ca ...

Daca alegi clisura Dunarii, te avertizez ca drumul intre Moldova Noua si Oravita e varza. Eu nu am fost din august dar niste prieteni din Berzeasca (chiar pe malul dunarii vin des prin Tm).

#22
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mersi de avertisment. Tot aud si eu de la oameni care au fost pe acolo in ultima vreme ca e rupere zona aia. Cred ca o sa merg dus-intors pe Valcea-Petrosani-Hateg-Caransebes-etc.

#23
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007

View Poststeelk, on Mar 17 2009, 12:26, said:

Mersi de avertisment. Tot aud si eu de la oameni care au fost pe acolo in ultima vreme ca e rupere zona aia. Cred ca o sa merg dus-intors pe Valcea-Petrosani-Hateg-Caransebes-etc.
Sa nu mergi noaptea pe traseul Caransebes - Lugoj - Timisoara, ca sa mai ai o sansa sa vezi gropile. :)
De la Lugoj la Timisoara ai si o alta varianta in afara de clasicul L - Recas - TM pe la nord, si anume: L - Buzias - TM, adica prin sud. Aici ai mai putine gropi, si anume in jumatatea dinspre L.

PS: Vezi ca a cazut si un pod prin zona aia acum vreo saptamana (mi se pare ca a fost pe traseul de sus, L - R - TM) si acum cateva zile se circula pe un singur sens pe respectivul pod, dupa ce l-au consolidat provizoriu. Sa te interesezi care o fi situatiai inainte de a pleca si pe unde o fi exact problema.

PPS: Traseu frumos mai ai pe variantaurmatoare: treci de Orsova si ceva mai sus de intersectia catre Herculane se desprinde un drum catre stanga, catre Bozovici - Anina (peisaj misto, drum partial refacut). Ca sa ajungi in Anina o sa faci la un moment dat dreapta (la cativa km pana in Anina), drum care duce catre Resita (peisaj misto si drum f bun), apoi din Resita cauti iesirea catre Timisoara.

Bafta!

#24
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mersi mult!

Nu o sa merg noaptea deloc dar nici nu o sa cobor pe la Orsova. Raman pe traseul asta cu mentiunea ca o sa merg pe L - Buzias - TM Sud daca zici ca e mai bun drumul.

#25
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Din pacate s-a stricat si drumul asta, e plin de valuri si de gropi.

Singura varianta intradevar buna intre Bucuresti si Timisoara e urmatoarea: Pitesti - Rm Valcea - Sibiu - Arad - Timisoara.

Orice alta combinatie chiar daca e mai scurta are si portiuni mai rele.


Vorbea cineva mai sus de portiunea Moldova Noua - Oravita. Pana la Naidas, unde e si punct de trecere a frontierei, drumul e bun, dar de aici in colo e rau rau, pe multe portiuni trebuie mers in vitea a II-a. Am fost pe acolo exact acum o saptamana.

#26
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
S-a stricat CS - Lugoj - TM sau tot, Valcea - Petrosani etc. ?

#27
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Daca vin pe Petrosani - Hateg si de acolo urc spre Deva, pe urma Lugoj - TM e mai bun drumul decat pe Hateg - CS - Lugoj?

#28
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Hateg-CS e bun, ce e dupa insa...

#29
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Poststeelk, on Mar 23 2009, 12:12, said:

Daca vin pe Petrosani - Hateg si de acolo urc spre Deva, pe urma Lugoj - TM e mai bun drumul decat pe Hateg - CS - Lugoj?

Nu. Hateg - Caransebes dupa cum a spus si Marius3k e foarte bun, dar atat. Caransebes - Lugoj - Timisoara este cam in aceiasi situatie, proasta, ca si Sacamas - Faget - Lugoj - TImisoara.

Intre Hateg si DN7 drumul e destul de rau, se lucreaza de cativa ani, prin Calan dar mult mai bun prin Hunedoara (direct din Hateg, s-a mai discutat undeva nu demult). De la intersectia cu DN7 si pana la Sacamas unde se face stanga catre Lugoj drumul e bun dar foarte aglomerat.

#30
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Pai, daca urc pe la Deva, evit macar CS - Lugoj. Nu e mai bine decat Hateg - CS - Lugoj - TM? Inteleg ca nu am cum sa evit Lugoj - TM ...

Later: Sau as putea sa urc pe Deva si pe urma Arad - TM. ~600km asa fata de un 540 dar cred ca merita pentru calitatea drumului. Deci traseul complet: B - Pitesti - Valcea - Horezu - Tg. Jiu - Petrosani - Hateg - Deva - Arad - TM. Ce parere aveti?

Edited by steelk, 23 March 2009 - 16:16.


#31
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Caransebes - Lugoj e la fel, daca nu putin mai bun, ca si Sacamas - Faget - Lugoj.

Daca nu te deranjeaza aglomeratia si faptul ca sunt cativa km in plus eu ii recomand varianta Pitesti - Sibiu - Arad - Timisoara. Daca mergi noaptea e clar traseul castigator.

Intre Rm Valcea si Tg Jiu drumul e bun dar se strica apoi pana la intrarea in defileul Jiului si pe cateva portiuni din defileu. Deasemenea sunt lucrari intre Petrosani si Hateg.

#32
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Pe acolo m-as duce si eu daca as avea doar un drum de facut dar, cum spuneam mai inainte, vreau sa vad si niste zone frumoase daca tot bat atata drum. De plecat o sa plec pe la 3-4 dimineata din Bucuresti.

#33
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Poststeelk, on Mar 23 2009, 16:11, said:

Later: Sau as putea sa urc pe Deva si pe urma Arad - TM. ~600km asa fata de un 540 dar cred ca merita pentru calitatea drumului. Deci traseul complet: B - Pitesti - Valcea - Horezu - Tg. Jiu - Petrosani - Hateg - Deva - Arad - TM. Ce parere aveti?
Daca tot vrei s-o "comiti" pe la Arad, macar vino pe drumul cunoscut si preferat de toata lumea: Bucuresti, Brasov, Sibiu, Deva, Arad, Timisoara. ;)

#34
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

View PostMarius3k, on Mar 23 2009, 18:44, said:

Daca tot vrei s-o "comiti" pe la Arad, macar vino pe drumul cunoscut si preferat de toata lumea: Bucuresti, Brasov, Sibiu, Deva, Arad, Timisoara. ;)
ai vrut sa scrii Pitesti :D

#35
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Corect, ne scuzati. :)

#36
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Nu ca n-ar fi buna si varianta lui Marius3k...putin mai lunga,adevarat. :D
Si eu zic,ca si rexkroki,daca tot vrei sa vi pe varianta Hateg,sa  mergi Hateg,Otelul Rosu,Caransebes,Logoj,Buzias,Timisoara....daca destinatia finala este Timisoara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate