Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Help: job interviu la Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Legat de capitolul Intrebari-Capcana, uite 2 care mi-au fost adresate pt. un post de Java Developer:
  1.Se dau 9 bile, din care una singura e mai grea.Din 2 cantariri sa se determine cea mai grea.
  2. Se dau 2 fitile care nu ard cu viteza constanta dar se consuma intr-o ora fiecare. Sa se masoare un sfert de ora.

#20
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

shiva, on Jun 9 2005, 11:48, said:

Legat de capitolul Intrebari-Capcana, uite 2 care mi-au fost adresate pt. un post de Java Developer:
  1.Se dau 9 bile, din care una singura e mai grea.Din 2 cantariri sa se determine cea mai grea.
  2. Se dau 2 fitile care nu ard cu viteza constanta dar se consuma intr-o ora fiecare. Sa se masoare un sfert de ora.

<{POST_SNAPBACK}>


Astea sunt gicitori cred... cui naiba ii vine in cap sa puna intrebari de genul asta?

1. imposibil (parerea mea)
2. cum adica? nici enuntul nu e foarte clar

#21
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002

shiva, on Jun 9 2005, 10:48, said:

Legat de capitolul Intrebari-Capcana, uite 2 care mi-au fost adresate pt. un post de Java Developer:
  1.Se dau 9 bile, din care una singura e mai grea.Din 2 cantariri sa se determine cea mai grea.
  2. Se dau 2 fitile care nu ard cu viteza constanta dar se consuma intr-o ora fiecare. Sa se masoare un sfert de ora.

<{POST_SNAPBACK}>

La 1 se foloseste o balanta?
2. Dai foc la primul la ambele capete si la al doilea la un capat; cand primul e ars (dupa jumatate de ora) dai foc si la celalalt capat la al doilea.

Edited by Thorr, 09 June 2005 - 12:16.


#22
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

shiva, on Jun 9 2005, 10:48, said:

Legat de capitolul Intrebari-Capcana, uite 2 care mi-au fost adresate pt. un post de Java Developer:
  1.Se dau 9 bile, din care una singura e mai grea.Din 2 cantariri sa se determine cea mai grea.
  2. Se dau 2 fitile care nu ard cu viteza constanta dar se consuma intr-o ora fiecare. Sa se masoare un sfert de ora.

<{POST_SNAPBACK}>



hm, fain!
la aia cu bile: se impart in 3 gupe a cate 3 bile. se cantaresc doua grupe si daca au aceeasi greutate bila e in cea de'a treia grupa. din ea se cantaresc doua bile (probabil balantza sau la mana :) )si daca sunt egale cea de'a treia e bila mai grea. daca nu sunt egale problema e rezolvata.
la fel si in cazul in care de la prima cantarire grupurile de 3 nu au aceeasi greutate.

dar nu are nici o treaba cu cat de bine stii java, ci cu cat de flexibil si inventiv esti in rezolvarea unei probleme. daca ai fi raspuns la astea doua intrebari io te'as fi angajat!  :P

#23
unforgivenib

unforgivenib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2011
Buna ziua la toti.Stiu ca e un post cam vechi,dar se potriveste subiectul cu ce am eu de spus.Aici in Romania,exista o companie numita Apcom,unic distribuitor Apple zic ei.De cateva luni,impreuna cu Apple,au inceput sa faca angajari,in special pe postul de Mac consultant.Angajarile se fac printr o companie renumita de HR.Am trecut prin 3 interviuri telefonice cu reprezentantul de la HR,apoi unul pe Skype cu cei de la Apcom ,si  in final mi au spus ca am ajuns la interviul final care a fost la Bucuresti.Pentru acest interviu,mi au spus ca vor fi 2 probe:o prezentare despre hobby,cea mai mare realizare,chestii de genul asta,si partea a doua,un role play.

Prezentarea era de preferat sa fie in engleza,ceea ce am si facut,ca subiect mi am ales un hobby,respectiv un joc Wolfenstein Enemy territory care il joc online de vreo 3 ani.Problema nu a fost sa fac prezentarea ci sa o prezint.Ca si idee,am aflat destul de tarziu ca nu am voie sa citesc de pe foaie,ci ca trebuie efectiv sa vorbesc din cap,prezentarea asta fiind primul lucru de acest fel pe care il faceam.Norocul meu ca ma descurc cu engleza cam la nivel mediu,zic eu ca am fost ok,dar eu ma apucasem sa citesc de pe foaie,moment in care tipul de la Apple(unul care venise din Sua) ma opreste si ma roaga sa i prezint fara sa citesc,aici cred ca am pierdut mult,am prezentat eu cat mi am adus aminte,dar normal ca nu invatasem pe de rost 8 pagini in engleza.Dar mi am revenit repede,si zic eu ,nu le am prezentat tot ce am scris in cele 8 pagini dar am vorbit totusi destul de mult si de corect in engleza .Apoi partea a doua ,role play in romana ,banuiesc cu un tip de la Apcom.Urmatoarea situatie:

David,poate lucra ca si consultant full time,are un pc pe windows si nu prezinta interes pentru apple.Tom poate lucra part time doar,prezinta interes pentru apple si are un mac sau ceva de genul.Si emma,a fost recent pusa pe postul de director de echipa sau ceva de genul asta,nu are experienta cu apple dar prezinta interes,nu stie sa lucreze cu mac,si  poate lucra full time.Pe cine alegi?Si eu am zis ca pe emma.Apoi m au intrebat,tinand cont ca programul de lucru este de miercuri pana duminica de la 14 la 22,luni si marti nu are cine sa vanda,asa ca vine emma si vinde,cum te ai revansa fata de ea?Nu mi mai aduc aminte ce am spus eu,dar ei au sugerat ca "i ai putea da ceva din bonusul tau,pentru ca si tu  incasezi din bonusul la ce a vandut ea?" Ma rog,per total,nu am trecut si de interviul final,mi s a spus ca alt tip a obtinut un punctaj mai mare.Sunt foarte dezamagit ,imi pusesem mari sperante ca voi lucra pentru Apple,dar nu a fost sa fie

#24
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postunforgivenib, on 17th October 2011, 13:14, said:

Buna ziua la toti.Stiu ca e un post cam vechi,dar se potriveste subiectul cu ce am eu de spus.Aici in Romania,exista o companie numita Apcom,unic distribuitor Apple zic ei.[...] Sunt foarte dezamagit ,imi pusesem mari sperante ca voi lucra pentru Apple,dar nu a fost sa fie


stai liniștit, nu ai fi lucrat pentru apple, ci pentru APCOM
e o maaaare diferențã
:)

#25
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
citesti de pe hirtie o prezentare despre un hobby?

cit de plina este tara asta de emme, una in plus este tot ce trebuie...

#26
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
S-o fi exprimat intr-un limbaj mai mult decat "tare" pe hartie, de unde si nevoia de a invata cele 8 pagini ( noroc cu procrastinarea...).
Ei nu toti sunt siguri pe ei si pe ceea ce le face placere, si multi cer acordul celor din jur, de unde si frica de a manifesta in public opinii care deviaza de la ceea ce a fost acceptat anterior de cei aporpiati. Eu sunt aproape sigur ca si-a prezentat hartia unor amici ca sa ia pulsul. Bref... crestem si devenim mai mari :D.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate