Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

AVI TO DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
ia uitati ce am gasit zilele trecute pe softpedia: Avi2Dvd 0.1.7! Se lauda ca stie sa foloseasca taticul encoderelor software, Cinema Craft Encoder si cica stie sa puna si subtitrari. si mai e si free. Screenshot . sa fie un concurent pt DVD2SVCD?

Edited by Fane, 17 March 2005 - 16:49.


#20
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
La mine, se d/ldeaza chiar acum. In 2 ore termin  :D
Am ramas ca mutzunachele  asta cu gura cascata. Scrii cele 2 nume de filme in serie si suburile la fel si le trateaza unitar. Da cu sincro sub cum o fi intreaba carcotasul ? Om vedea, raspunde optimistul. Fane, ai fost mare, ca de obicei. Sa vedem acum ce-i de capul softului.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

Ageamiu, on Mar 17 2005, 20:53, said:

Fane, ai fost mare, ca de obicei. Sa vedem acum ce-i de capul softului.

<{POST_SNAPBACK}>

mda, cre ca ma apropii cu nu prea multa bucurie de suta de kile....
io l-am gasit zilele trecute si m-am minunat de ce poate sa faca si de faptul ca e free. nu l-am incercat ca nu prea mai am nevoie de asemenea transformari in ultima vreme (am investit in stand alone si writer), dar m-am gandit ca sunt persoane care mai au nevoie de un asemenea soft si am gasit multi care se plangeau ca DVD2SVCD e prea complex. normal ca mi-am pus si eu intrebari cu sincronizarea subtitrarii si compatibilitatea cu player-ele stand alone dar m-am gandit sa-l postez aici unde cine are nevoie de el il poate gasi si incerca.
eu cred ca sunt dintre primii utilizatori ai ghidului despre DVD2SVCD a lui Mtz si ma pricep sa lucrez cu DVD2SVCD pe care-l indragesc tare si nu cred ca o sa apara prea devreme un soft care sa faca mai bine treaba lui si sa fie mai customizabil.

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si movie maker ala de care am zis mai sus uneste filmele. Ba chiar pune si un background cu meniu de play. Cred ca mai are ceva buguri, dar se pare ca este pe drumul cel bun.

enjoy,
Mtz

#23
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Nu, nu, mare la video ! :D  E foarte dragut, dar nu pentru skin l-am luat noi. Stii bine ca si eu gandesc tot asa despre D2S, dar pentru autorul threadului poate fi salvator. Iar, pentru mine, D2S are marele defect ca permite lucrul batch intr-o forma atat de complicata ca-ti vine sa te lasi. De aia iubesc eu Main Concept pentru ca imi cele 15 files avi, rezultate din captura, si le leaga in filmul cuvenit, fara sa ma puna sa-l rog pe VirtualDub sa le aduca la 25.000 fps. Asta la fel... Daca reusesc sa pun si eu XP, scap de multimea de files, dar pana atunci...

#24
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Aseara am gasit si eu Avi2DVD by TrustFm care are incorporat in el cam tot ceea ce nu avea celalalt avi2dvd. Singurul lucru care ii lipseste este cce dar se gaseste moca .. asa ca .. nu e nici o problema. Face si demuxing fain transforma si sunetul in ac3 bai e tare ce mai....Dar ii trebuie ceva spatiu .. nu stiu de ce ?? Dar am facut un film ase de proba cu el. Mi-a facut si iso sa il pot scrie direct pe dvd. Insa nu stiu cum sa fac sa imi fac si eu un meniu din acela de play, cu imagine din film , cu segmente de film, cu tot ce trebe.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
sa ma bag si eu in seama. uita-te aici. daca ai rabdare sa incerci, incercam si noi sa te ajutam sa inveti :D .

#26
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

Fane, on Mar 18 2005, 10:13, said:

sa ma bag si eu in seama. uita-te aici. daca ai rabdare sa incerci, incercam si noi sa te ajutam sa inveti :D .

<{POST_SNAPBACK}>


M-ai invins la mustata, Fane. Acolo voiam sa-l trimit si eu. :D

#27
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Duamni ci uamini ....... :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy: cum de nu v-am gasit mai devreme ?? Ca am pierdut nopti si zileee.. 10x 10x 10x abia astept sa ajung acasa de la servici sa vad ce iese .. dar o sa iasa sigur ca am priceput eu cam cum sta treaba.

#28
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Aoleoooo.... am uitat sa va intreb.... eu am un iso gata facut .. de programelul asta si separat tot de programel (Audio_TS si Video_TS) parca asa se numesc (va scriu de la servici) intr-un director diferit. Ce import in programelul asta descris de voi .. isoul sau celelalte ????

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
pt a face meniuri treaba-i mai complicata. nu prea sunt softuri cu care sa faci asta "cu un singur click". pt incepe sa lucrezi cu ghidul de facut meniuri trebuie sa arunci o privire peste ghidul lui Matrix. trebuie sa te avertizez ca pierzi subtitrarea cand te apuci sa desfaci filmul in stream-uri. nu-i o problema, fiindca ulterior i-o poti pune inapoi cu DVDLAB, atunci cand ii faci meniul. daca ai de gand sa faci un film dvd si sa-i pui meniu ar fi bine sa-i pui subtitrarea la pasul cand ii faci si meniul cu DVDLAB.
e destul de munca pt a face un DVD cu meniu, au mai fost useri care au intrebat dar s-au lasat pagubasi ulterior... :) fa-ti un calcul daca munca merita beneficiile.

later edit: atasez ghidul lui matrix complet, fiindca vad ca pe softpedia nu sunt afisate pozele, iap pe www.dvdromania.org da eroare cu "Bandwidth Limit Exceeded"

Attached Files


Edited by Fane, 18 March 2005 - 10:55.


#30
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Mda .. eu nu vreau sa fac chiar un meniu laborios.. pentru ca imi raman mie in casa .. nu le comercializez.. dar sa nu arate chiar urat, adica sa aiba macar o poza si un buton de play. Altceva nu vreu. Mai ales ceva profesional. DvD-ul meu nu contine diferite norme de sunet, multiple suburi... e foarte simplu, are doar o singura subtitrare si un singur sunet. Ma gandeam ca exista vreun programel care sa puna numai poza si play (eventual sa mai pot scrie si numele filmului). Ceea ce nu inteleg eu este : ce mai are de compilat programul asta dvdlab pro daca toate sunt facute cum trebuie de avi2dvd ?? acum fisierul meu arata exact ca un dvd numai ca nu are  interfata. Adica dupe ce am atat cinspe' ore sa il fac cu avi2dvd acum mai tre sa stau sa il mai compileze o data si dvdlab proul ?? pentru ce ?? ca nu mai are nimic de convertit (sunetul e ac3, subtitrarea e convertita)... nu inteleg .

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
pai de cat cu un meniu asa simplist cu un singur buton si titlul filmului eu personal as opta pt varianta fara.
la problema cu compilatul DVDLAB-ului. ca sa poata lucra cu ele, DVDLAB-ul vrea steam-urile video si audio decompilate. adica despartite una de cealalta. dar cred ca tu faci o confuzie, compilat nu-i totuna cu encodat. compilare inseamna un soi de unire a stream-urilor video, audio si a subtitrarii (care se presupune ca deja este in formatul care trebuie), pe cand encodat inseamna transformarea dintr-un format in altul. compilarea dureaza mult mai putin si cere mai putine resurse (pe un sistem actual dureaza in jur de 15-20 min), pe cand encodarea mananca multe resurse (dureaza cam4-5-6 ore pe acelas sistem). DVDLAB-ul face compilare, DVD2AVI face encodare.

#32
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
AHA !!!
in seara asta ma chinui... mai am un pic si am dormit saptamana asta am dormit 15 ore adunate. Da  o scot eu la capat.

#33
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Mei...deci ... AM REUSIIIIITTTTTTT sa fac un dvd complet cu tot ce trebe. Acum vreau sa pun niste intrebari mai acatarii:
Folosesc la encodare QuEnc 0.59 (beta 2) din avi2dvd

1. Cat rebuie sa fie GOP size ?? (12 la mine)
2. In cati pasi e mai bine sa fie encodarea 1 pass sau 2 ? (cum e la mine pe default)
3. Bifez use VBR ??
4. Bifez Trellis Quant ??
5. pentru dvd e bine sa folosesc interlaced sau deinterlaceed???

#34
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
1. Cat rebuie sa fie GOP size ?? (12 la mine)
E-n regula, daca sistemul a ales 12.
2. In cati pasi e mai bine sa fie encodarea 1 pass sau 2 ? (cum e la mine pe default)
2 pasi. Calitate mai buna decat 1, timp dublu de encodare.
3. Bifez use VBR ??
Obligatoriu pentru calitate.
4. Bifez Trellis Quant ??
Nu stiu. E ceva specific lui QuEnc. Nu folosesc asa ceva. Daca poti, cauta CCE. Aici e marea calitate.
5. pentru dvd e bine sa folosesc interlaced sau deinterlaceed???
Daca l-ai vedea numai pe PC, ar trebui sa-l faci deinterlaced. Televizorului ii place interlaced (intretesut, asa cum vine semnalul de la posturile TV).

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
ti-a raspuns Ageamiu mult mai bine decat as fi facut-o eu. vreau doar sa subliniez recomandarea sa folosesti Cinema Craft Encoder, care e cel mai bun encoder software de la ora actuala si in privinta calitatii, si in privinta vitezei.

#36
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Am incercat de 2 ori sa folosesc CCE insa nu imi da voie sa incar filmul .. nu stiu de ce .. imi da o eroare cum ca nus ce avi.inf nu gaseste el... chiar nu stiu ce vrea.
Le-am descoperit pe multe dar chestia cu CCE ma depaseste.. poate nu l-am instalat eu cum trebuie dar ma indoiesc pentru ca programelul pleaca numai ca atunci cind trebuie sa incarce fisierul video pentru encodare da ... ERRORRR si ma scoate din draci. Poate stie cineva cum sa il pacalesc. Toate celelalte encodere din Avi 2 Dvd merg bine nu fac probleme.. asta isi bate joc de mine si de noptile mele.
A uitai sa va spun ca am reusit azi noapte sa fac un meniu cu tot cee trebe.
:worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:
Va multumesc mult pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate