Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

piata imobiliara. incotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View PostteaCup_, on Mar 13 2009, 02:03, said:

Ni s-a taiat maioneza. Nu mai sintem in toane bune dom'le. Totu' e psihologic.

Si apropos de inmultit, sa vedem daca ghicesti ce vrea sa zica linia aia roz:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Romania-demography.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


:rolleyes: 21,5 milioane am mai ramas pe hartiile INS. Practic, n-as mai spune nimic de 18 milioane ca iar ma baneaza cineva. :rolleyes:

#20
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Om fi mai rari prin satele din Moldova si de prin Baragan, eu cand ies din casa si ma dau jos in Bucuresti nu prea imi tiuie urechile de singuratate..

#21
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View Postarp, on Mar 13 2009, 20:08, said:

Om fi mai rari prin satele din Moldova si de prin Baragan, eu cand ies din casa si ma dau jos in Bucuresti nu prea imi tiuie urechile de singuratate..


:rolleyes: Diferenta dintre Bucuresti si Budapesta la numar de locuitori nu e tocmai fabuloasa, insa ca aspect general e o diferenta uriasa intre 10 tantari dintr-o camera si 10 tantari dintr-un borcan. :rolleyes:

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
graficul se opreste la 2003. Irelevant pt. ca natalitatea a crescut in ultimii ani mai ales datorita stimulilor guvernamentali si mai ales, surprinzator, in judetele sarace gen Vaslui, Botosani.

#23
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View Postpunkt, on Mar 13 2009, 20:12, said:

graficul se opreste la 2003. Irelevant pt. ca natalitatea a crescut in ultimii ani mai ales datorita stimulilor guvernamentali si mai ales, surprinzator, in judetele sarace gen Vaslui, Botosani.

Oficial suntem 21,5 milioane iar sporul negativ ia proportii din 1992 incoace.

http://www.insse.ro/...pdf/ro/cap2.pdf

Natalitatea, intr-adevar, a mai crescut in perioada guvernarii Nastase, insa corect este sa spui ca scaderea natalitatii a incetinit. Pentru moment situatia se prezinta gri cu nuante de albastru inchis.

http://www.insse.ro/...08/pop12r08.pdf

Desi natalitatea se va mentine intre niste parametri mai mult sau mai putin mediocri, mortalitatea va face usoare ravagii. Eh, criza, ce sa-i faci? :rolleyes:

Edited by Stagirioritic, 13 March 2009 - 17:22.


#24
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

View Postpunkt, on Mar 13 2009, 17:12, said:

graficul se opreste la 2003. Irelevant pt. ca natalitatea a crescut in ultimii ani mai ales datorita stimulilor guvernamentali si mai ales, surprinzator, in judetele sarace gen Vaslui, Botosani.
Totusi, din ce tin minte, anul trecut am avut spor natural pozitiv doar vreo doua luni din 12. Orice s-ar spune, populatia Romaniei in ansamblu este in scadere.
Populatia Bucurestiului insa nu stiu daca e in scadere. Cel putin deocamdata. Aici e exact invers fata de statisticile INS la nivel de tara. La INS Romania are mai multi locuitori pe hartie decat mai sunt in realitatea. Tot la ei insa Bucurestiul are mai putini pe hartie decat in realitate. Poate acum cu criza sa se mai aeriseasca si pe aici prin zona.

View PostStagirioritic, on Mar 13 2009, 17:22, said:

...
Desi natalitatea se va mentine intre niste parametri mai mult sau mai putin mediocri, mortalitatea va face usoare ravagii. Eh, criza, ce sa-i faci?
A inceput sa moara lumea prin Moldova de foame?  :D

Edited by vladamoh, 13 March 2009 - 17:23.


#25
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View Postvladamoh, on Mar 13 2009, 20:25, said:

A inceput sa moara lumea prin Moldova de foame?  :D

:rolleyes: Bre, cre'ca-i di la stres. :rolleyes:
Populatia imbatraneste, iar cele 5-6 milioane de pensionari asteptau cu sufletul la gura maririle de pensii din ianuarie. Acum li se explica intens ca va fi mai rau. :rolleyes:  Naspa! :rolleyes:

Edited by Stagirioritic, 13 March 2009 - 17:33.


#26
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008
Cine e stresat? :D

Nu toti pensionarii asteapta cu sufletul la gura. Sunt unii de se incadreaza la cumul de functii si in sectorul public dar si in cel privat. O duc bine, nu le plange de mila chiar la toti.

In rest, un lucru stie sa faca poporul asta bine. Sa supravietuiasca, indiferent de conditii. Au mai trait oamenii cu oase si paine, de va fi nevoie o vor face din nou. La noi, spre deosebire de occident, nu e vorba de a invata treaba asta. Doar de aducere aminte.

By the way, sper ca nu iti doresti cresterea ofertei pe piata imobiliara ca urmare a mortii unui numar mare de pensionari.

#27
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postvladamoh, on Mar 13 2009, 20:17, said:

Cine e stresat? :D

Nu toti pensionarii asteapta cu sufletul la gura. Sunt unii de se incadreaza la cumul de functii si in sectorul public dar si in cel privat. O duc bine, nu le plange de mila chiar la toti.

In rest, un lucru stie sa faca poporul asta bine. Sa supravietuiasca, indiferent de conditii. Au mai trait oamenii cu oase si paine, de va fi nevoie o vor face din nou. La noi, spre deosebire de occident, nu e vorba de a invata treaba asta. Doar de aducere aminte.

By the way, sper ca nu iti doresti cresterea ofertei pe piata imobiliara ca urmare a mortii unui numar mare de pensionari.
  bine punctat  :lol:

#28
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View Postbaba_dochia, on Mar 14 2009, 12:42, said:

bine punctat  :lol:

Vladamoh puncteaza bine de cativa ani. :rolleyes: Din pacate, realitatea se incapataneaza sa arate asa cum o descriu eu. :rolleyes:

#29
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008
Vezi tu, te cam inseli. Doar de un an, nu "cativa ani". :D

Ce realitate descrii tu si este diferita de ce "am punctat" eu?

#30
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postvladamoh, on Mar 18 2009, 14:44, said:

Vezi tu, te cam inseli. Doar de un an, nu "cativa ani". :D

Ce realitate descrii tu si este diferita de ce "am punctat" eu?
  http://www.bloombiz....putea-fi-oprita

#31
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004

View PostStagirioritic, on Mar 18 2009, 09:49, said:

Vladamoh puncteaza bine de cativa ani. :rolleyes: Din pacate, realitatea se incapataneaza sa arate asa cum o descriu eu. :rolleyes:

Tu de unde descrii realitatea? Din moldova, sau o descri remote pe aia din bucuresti, din ce citesti in presa?

Io zic ca cea mai buna modalitate sa scada preturile in bucuresti sau sa nu mai creasca e ca moldovenii sa ramana la ei acasa... Ca altfel nu inteleg de ce unu din moldova striga ca sunt prea mari preturile in Bucuresti. Sa fie, daca tot n-are de gand sa cumpere :D

#32
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View Postcristianco, on Mar 18 2009, 17:19, said:

Tu de unde descrii realitatea? Din moldova, sau o descri remote pe aia din bucuresti, din ce citesti in presa?

Io zic ca cea mai buna modalitate sa scada preturile in bucuresti sau sa nu mai creasca e ca moldovenii sa ramana la ei acasa... Ca altfel nu inteleg de ce unu din moldova striga ca sunt prea mari preturile in Bucuresti. Sa fie, daca tot n-are de gand sa cumpere :D


:rolleyes: Eu zic ca cea mai buna modalitate sa scada preturile in Romania e ca sa fie cum e acum. :rolleyes: Speculanti care vand si toti inspaimantati ca nu-si pot limita pierderile, deci, nicio legatura cu numarul de moldoveni.
Raportul cerere- oferta este influentat, la acest moment,  de valoarea numaratorului care impune si valoarea pietei imobiliare, ZERO. Evident, nu ne putem astepta decat la o crestere a acesteia cand se va debloca, si anume, atunci cand preturile vor tinde la zero. :rolleyes:

Edited by Stagirioritic, 18 March 2009 - 15:52.


#33
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008
@cristianco
Eu nu stiu daca Stagirioritic este din Moldova sau nu. Nici nu ma intereseaza. Am dat ca exemplu Moldova fiindca aceea este considerata regiunea cea mai saraca a Romaniei.

@baba_dochia
Personal nu pun mare baza pe ce spune Patriciu. Omul isi urmareste, mereu, propriul interes. Nu pe al meu, cu siguranta. Cu imobiliarele a nimerit-o cat de cat anul trecut dar nici nu trebuia sa fie greu asta pentru el. Blocarea creditarii, criza din afara tarii si criza de la noi nu puteau sa aiba alte rezultate. Oricum, cata vreme Patriciu a "anticipat" scaderile din imobiliare la jumatate de an dupa manole (sau macar atunci si-a facut publice parerile), tind sa-i dau mai multa incredere acestuia din urma decat marelui magnat.
Oricum, Patriciu si Prigoana vad ca se intrec in a da diverse semnale care mai de care mai "alarmiste" in ultima vreme. Banuiesc ca pe langa plata unor polite este vorba si interes direct. Macar la unul dintre ei. :D

Acum, intrebari cheie : ce va fi dupa?Ce va fi in momentul in care lucrurile se vor urni iarasi, in sus, in economie? Unde va ajunge creditarea pentru achizitia unui apartament? La ce nivel vor ajunge dobanzile? La ce nivel va ajunge gradul de indatorare? Cand vor fi lucrurile mai roz decat acum?
Oare cati dintre cei 70% de useri SP care au raspuns la poll-ul ala ca isi permit credit si ca vor achizitiona o locuinta acum sau imediat ce lucrurile vor fi "mai roz" o vor putea face efectiv?

Personal, pentru mine degeaba este un lucru ieftin daca de permis si-l permit doar cativa. Mai ales daca eu nu fac parte din acei "cativa". :D

#34
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

View Postvladamoh, on Mar 18 2009, 18:00, said:

Oricum, Patriciu si Prigoana vad ca se intrec in a da diverse semnale care mai de care mai "alarmiste" in ultima vreme. Banuiesc ca pe langa plata unor polite este vorba si interes direct. Macar la unul dintre ei. :D

Acum, intrebari cheie : ce va fi dupa?Ce va fi in momentul in care lucrurile se vor urni iarasi, in sus, in economie? Unde va ajunge creditarea pentru achizitia unui apartament? La ce nivel vor ajunge dobanzile? La ce nivel va ajunge gradul de indatorare? Cand vor fi lucrurile mai roz decat acum?
Oare cati dintre cei 70% de useri SP care au raspuns la poll-ul ala ca isi permit credit si ca vor achizitiona o locuinta acum sau imediat ce lucrurile vor fi "mai roz" o vor putea face efectiv?

:rolleyes: Iti recomand sa ai incredere doar in dl. Zilisteanu. Oricare altul te minte.

Urnirea in sus imi aduce aminte de conceptul pastele cailor. Sistemul financiar va fi reglementat. :rolleyes:

Sistemul economic bazat pe umflarea preturilor cu repercursiuni statistice asupra PIB-ului care denota calitatea vietii pe hartie tocmai ce muri in 2008. Dupa un an doi de planset, se schimba foaia.

Edited by Stagirioritic, 18 March 2009 - 16:08.


#35
kla_

kla_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Eu zic ca cea mai buna modalitate sa scada preturile in Romania e ca sa fie cum e acum. rolleyes.gif Speculanti care vand si toti inspaimantati ca nu-si pot limita pierderile, deci, nicio legatura cu numarul de moldoveni.
Raportul cerere- oferta este influentat, la acest moment, de valoarea numaratorului care impune si valoarea pietei imobiliare, ZERO. Evident, nu ne putem astepta decat la o crestere a acesteia cand se va debloca, si anume, atunci cand preturile vor tinde la zero. rolleyes.gif
Conteaza si numaratorul dar conteaza si numitorul. Si numitorul se poate micsora si migra catre inchirieri. Sigur ca potentialilor cumparatori le place sa cumpere cat mai jos. Insa nu trebuie uitat un lucru. Nu e usor sa cumperi o casa. A fost poate o singura data cand s-au vandut imediat dupa 1990 si apoi fara sa se mai faca reactualizari s-au achitat doi-trei ani mai tarziu la preturi ridicole. Nu neg ca or fi existand si speculanti care au intrat cand preturile erau sus de tot. Insa nu uitati ca sunt si o gramada care vand si au luat in '92-'93 proprietatile la pret de nimic. Pentru ei actualele scaderi nu sunt decat virtuale. Si unii care au nevoie de bani vand.
Ce zicea Patriciu cu 2 salarii medii pentru un mp de locuinta medie deja s-a intamplat. Si a bagat din top in interviul acela in momentul in care dimensiona (din context se intelege ca vorbea despre creditele ipotecare) creditele neperformante si presupunea ca or sa iasa la iveala cifrele in aprilie.

Formulez si eu o ipoteza. Daca Patriciu (si altii - a se vedea luna trecuta Prigoana) ies in fata si vehiculeaza scaderi si scaderi in timp ce ei fac achizitii iar restul lumii (cererea potentiala) asteapta linistita bottom-ul?

Edited by kla_, 18 March 2009 - 16:09.


#36
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004

Quote

Sistemul economic bazat pe umflarea preturilor cu repercursiuni statistice asupra PIB-ului care denota calitatea vietii pe hartie tocmai ce muri in 2008. Dupa un an doi de planset, se schimba foaia.

exact asa zice si iliescu despre sistem... oti fi frati?

Sistemul financiar e reglementat dintotdeauna.

Edited by cristianco, 18 March 2009 - 16:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate