Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cei mai frumosi munti din Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
dorotheeea, ce hotel ai gasit?

#38
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Te referi la ăsta?

Attached Files



#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdorotheeea, on 2nd July 2009, 11:15, said:

Voi merge peste doua saptamani sa vizitez Grossglokner si as dori sa aflu in ce statiune ar fi cea mai apropiata/potrivita cazare pentru a incepe urcarea cu masina. Am gasit un hotel bun in Fusch, e ok? Multumesc mult.
Cele mai renumite statiuni din zona sunt Zell am See si Kaprun, dar Fusch e mai apropiata de traseu (celelalte sunt la 5-10 km de Fusch). Eu personal (care nu am fost in zona), m-as caza la Zell am See pentru ca acolo este si un lac mare si intotdeauna mi-a placut combinatia de apa/munte si probabil sunt si mai multe de facut in Zell am see. Dar din experienta proprie orice satuc de asta mic de munte din Austria este frumos (si din poze Fusch pare a fi frumos). In plus, daca e mai ieftin hotelul ca in Zell am see atunci cu atat mai bine ... poti vizita Zell am see oricand daca ai masina ca e foarte aproape.

#40
dorotheeea

dorotheeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2008

View Postdaiana, on 2nd July 2009, 11:30, said:

dorotheeea, ce hotel ai gasit?
romerhof, arata destul de bine...

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdorotheeea, on 2nd July 2009, 20:19, said:

romerhof, arata destul de bine...
Da, arata bine hotelul dar sa citesti bine ce scrie in lista de preturi de pe site-ul hotelului. Daca stai mai putin de 3 nopti platesti extra 6 euro pe noapte de persoana, deci o camera dubla in perioada 4 iulie - 22 august ar veni (45 + 6) x 2 = 102 euro pe noapte (preturile de pe site-ul lor sunt de persoana, nu de camera). E drept ca are mic dejun si cina incluse (si alte facilitati). Si unde am fost eu la munte in Austria era la fel, daca stateai minim 3 zile era mai ieftin ... se pare ca multi aplica politica asta la pensiunile/hotelurile montane din Austria. Ce vroiam sa spun e sa fii atenta la faptul ca ei afiseaza pretul de persoana (si nu de camera cum se face in general) si ca mai adauga taxe pt sedere scurta, de obicei sub 3 zile. In plus mai zice jos ca pentru a-ti garanta rezervarea trebuie sa le trimiti 200 de euro in avans (si iti dai seama ca mai costa si transferul ceva, un swift e vreo 20 de euro). Daca insa ai gasit hotelul pe un site de rezervari gen booking.com (acolo e 78 de euro doar cu mic dejun inclus, indiferent pe ce perioada rezervi), atunci probabil nu trebuie sa mai depui o garantie pentru ca iti introduci credit cardul cand faci rezervarea. In Zell am see am vazut pe booking.com ceva aproximativ echivalent (nu stiu daca avea spa) la 60 de euro cu mic dejun si avea si rating-uri destul de bune (asta inca nu are review-uri suficiente, probabil e pus mai de curand pe booking.com). Dar daca vrei si wellness/spa asta pare a fi interesant. Iar daca e buna cina, 6 euro in plus de persoana nu e mult deloc (cam greu sa mananci la restaurant in Austria mai ieftin de 6 euro/pers). Anyway, ideea e sa fii atenta la ce scrie peste tot ... si eu ma tot miram la unele ce ieftine sunt dar de fapt pretul de pe site era de persoana :)

#42
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[eu ma tot miram la unele ce ieftine sunt dar de fapt pretul de pe site era de persoana :)
[/quote]
buna informatia ta (pt cine n-a mai fost - cazul meu);pe booking.com, la pensiunea Rosentalwirt unde intentionez sa ma cazez se mentioneaza:" Depozit:20 % din prețul total va fi încasat în ziua rezervării și este rambursabil".Ce insemna? cei 20% mi se vor scadea la sfarsitul sejurului din costul total (platind mai putin la plecare) sau imi vor fi returnati dupa o perioada de timp pe card/

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdaiana, on 3rd July 2009, 08:24, said:

[eu ma tot miram la unele ce ieftine sunt dar de fapt pretul de pe site era de persoana :)

buna informatia ta (pt cine n-a mai fost - cazul meu);pe booking.com, la pensiunea Rosentalwirt unde intentionez sa ma cazez se mentioneaza:" Depozit:20 % din prețul total va fi încasat în ziua rezervării și este rambursabil".Ce insemna? cei 20% mi se vor scadea la sfarsitul sejurului din costul total (platind mai putin la plecare) sau imi vor fi returnati dupa o perioada de timp pe card/
Ca sa ne lamurim: pe booking.com tot timpul iti va arata la o camera dubla cat costa toata camera, insa pe site-ul pensiunilor austriece de multe ori se afiseaza pretul pe persoana (+ la unele apare chestia cu perioada minima). "Problema" cu pensiunile e de multe ori ca au conditii diferite de anulare a rezervarii fata de un hotel. La majoritatea hotelurilor din lume poti anula o rezervare pana cu o zi inainte fara sa ti se retina bani de pe card. Altele pana cu o saptamana inainte, etc. In cazul pensiunii tale scrie asa la Cancellation: If cancelled up to 31 days before date of arrival, no fee will be charged.
If cancelled later or in case of no-show, 80 percent of all nights will be charged.

Deposit: 20 percent of the total amount will be charged on the day of booking and is refundable.

Deci practic iti retine (sau blocheaza) 20% de pe card, iar daca anulezi cu peste o luna inainte ii primesti inapoi, altfel ti se retin (si se mai adauga inca 60% in cazul in care anulezi sau nu te prezinti). E greu de spus daca doar ti blocheaza sau ti incaseaza la rezervare, depinde de politica pensiunii. De multe ori suma doar se blocheaza pe card si nu poate fi folosita de tine, putand fi incasata in orice moment de pensiune, iar in momentul in care anulezi rezervarea dar e prea tarziu pentru a anula se incaseaza, iar daca nu anulezi rezervarea platesti la final 100% si suma aia de 20% ti se deblocheaza. Dar la fel de bine poate sa ti incaseze pe loc la rezervare (de obicei nu se face asa pentru ca in caz ca trebuie sa-i plateasca inapoi ar insemna complicatii si comisioane in plus pentru pensiune). Oricum daca iti incaseaza in avans atunci mai platesti doar diferenta cand mergi acolo, n-ar avea nici un rost sa iti returneze pe card mai tarziu (asa ar plati ei comision de returnare la fiecare client ceea ce ar fi o pierdere aiurea de bani). Eu de obicei incerc sa gasesc rezervari unde sa pot anula totul cu pana la 7 zile inainte fara sa pierd nici un ban. O luna mi se pare cam mult, iar 80% incasat in caz de neprezentare iar e cam mult. Dar daca stii sigur ca mergi si nu ai alte optiuni mai bune ... Asta e, in general pensiunile au conditii mai dure de anulare. La un hotel cu multe camere o camera libera in plus nu e o problema asa mare, la o pensiune care are putine camere o anulare de ultim moment devine o problema.

#44
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008

View Postdaiana, on 3rd July 2009, 08:24, said:

[eu ma tot miram la unele ce ieftine sunt dar de fapt pretul de pe site era de persoana :)

buna informatia ta (pt cine n-a mai fost - cazul meu);pe booking.com, la pensiunea Rosentalwirt unde intentionez sa ma cazez se mentioneaza:" Depozit:20 % din prețul total va fi încasat în ziua rezervării și este rambursabil".Ce insemna? cei 20% mi se vor scadea la sfarsitul sejurului din costul total (platind mai putin la plecare) sau imi vor fi returnati dupa o perioada de timp pe card/

Buna,

Eu in fiecare vara merg cu masina prin Europa cate 3 saptamani si prefer sa stau la pensiuni, nu la hoteluri, pentru ca ti se acorda mai multa atentie, de regula pensiunea este deservita chiar de familia care este proprietar. Pentru tari gen Belgia, Olanda, Franta, Luxemburg, Elvetia scriu direct la ei pe mail si fac rezervarea, de regula fara nici un avans, doar mai confirm din cand in cand ca voi ajunge. Insa niciodata nu am facut rezervari pentru Germania sau Austria, aici sunt atat de multe pensiuni, Gasthof/hotel sau Privatzimmer incat efectiv nu are rost sa-ti pierzi timpul cu rezervarea, mai ales daca sejurul este scurt. Pur si simplu unde vezi anuntul "Privatzimmer" sau Pension intrebi daca au camera libera, ceri sa ti-o arate si te hotarasti, nu este nici o suparare daca pleci mai departe, nu conteaza ora, m-am cazat si la 9-10 seara, dar totusi este de preferat pe lumina. Este si mai ieftin decat la hotel si prefer ca banii astfel salvati sa-i cheltui pe vizite, intrari la obiective, shopping, mancare, pentru ca nu te duci pana acolo ca sa stai in camera si astfel sa beneficiezi de confortul platit suplimentar. De exemplu, in Kaprun, in august 2005, am gasit un Privatzimmer unde am dat 20 Euro/persoana cu m.d. si mi-a dat o tripla, desi eram doar 2 persoane, fara insa sa platesc suplimentar. La hotelul de alaturi, dubla in aceleeasi conditii era 76 de Euro. Singurul inconvenient la acest mod de cazare este ca nu intotdeauna proprietarii vorbesc engleza, asa ca un minim de germana ar fi indicat, daca nu, te intelegi si din semne.

#45
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005
poate va fi fiind de folos cuiva ... film la coborarea de pe Passo delo Stelvio (Stilfser Joch) si poze, multe poze, de prin cea europa (mai mult sau mai putin alpina). Cine vrea detalii sa le ceara si le va primi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfWR8p9ifHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V8xX1Tfjq4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KPX6DD6TktE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://picasaweb.goo...n/Europa2009_A#
http://picasaweb.goo...n/Europa2009_B#

#46
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Aaa.... ești moldovean!!!  :huh:

#47
iulian72

iulian72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.01.2009
Cu masina in Elvetia:

Este cineva interesat care sa faca un traseu cu masina in Elvetia:
Noi ne-am propus sa facem o calatorie de min. 16 nopti.
Bucuresti - Arad(1) - Munchen(2) - Zurich(1) - Lucerna - Berna(2) - Lausanne(2) (Geneva & Montreux) - Interlaken(3) - Lugano - Milano(2) - Venetia(2) - Budapesta(1) - Bucuresti.
In zona Interlaken vrem sa urcam in invecinatati pentru a "savura" din lacurile, cascade si piscuri falnice ale muntilor Alpi cum ar fi: Junkfrau, Murren, Gelmersee si altele, apoi in drum spre Lugano vom vedea calea ferata cea mai inalta din Europa, care traverseaza muntii Alpi.

Pentru cei interesati, plecarea este pe 23.iunie.2010/03.00a.m. din Bucuresti. Lasati msg. aici.

Incolonarea si drum bun in Europa!!

Toate cele bune.




View Postutopium, on 3rd May 2009, 02:41, said:

Si pe mine m-a preocupat subiectul si am ajuns la concluzia ca regiunea Jungfrau (Berner-Oberland de fapt) din Elvetia e superba ... localitati gen Lauterbrunnen, Murren, Wengen, Grindelwald. Ai lacuri, cascade, munti de aproape 4000m, trenuri care te duc pana in varful muntelui (dar scumpe), restaurante care se rotesc 360 grade in varful muntelui (Pitz Gloria pe vf Schilthorn), pasuni alpine (cu celebrele vaci elvetiene). Eu aici as merge prima data daca as avea de ales, insa e o regiune scumpa (cu greu gasesti cazare cat de cat sub 100 de euro pe noapte pe internet, eventual un hostel cu mai multi in camera). Alta zona din Elvetia unde as merge ar fi in jurul Zermatt-ului, eventual daca te tin picioarele poti face Haute Route care e un traseu intre Chamonix (Franta) si Zermatt, facut pe skiuri sau pe jos, cu cazare la cabane aflate la 3000+ metri. Am vazut odata o emisiune despre traseul asta si m-a impresionat ... dar trebuie buget serios (si antrenament+experienta cat de cat) si aici pentru ca dureaza ceva (peste 7 zile), insa mergi de la Mont Blanc pana la Matterhorn. Urmatorii pe lista ar fi Dolomitii (Italia) unde am vazut (pe net) o gramada de localitati interesante gen Corvara, Selva di Val Gardena, Cortina d'Ampezzo, etc. Si zona asta e un pic cam scumpa. Daca bugetul nu e chiar mare, probabil cea mai buna solutie e Tirol, Austria, unde preturile sunt mai accesibile si muntii sunt oricum superbi. Poti merge cu masina prin rezervatia Hohe Tauern pe un fel de Transfagarasan (mai avansat evident, dar contra cost), pe la 3000 de metri, de unde vezi cel mai mare varf din Austria, Grossglockner si sa te cazezi in Zell am See de exemplu. Sau poti alege Soelden (poti merge la Aqua Dome care e un spa de lux, dar intrarea (la piscina) nu e chiar asa de scumpa - vreo 15-16 euro, mult pt Romania dar putin pentru ce peisaj ai din bazin). Eu am fost in regiunea Seefeld (Seefeld in Tirol, ca este un Seefeld si in Germania), la vreo 25-30 km nord-vest de Innsbruck si am fost incantat de zona. Am fost cazat in Moesern, un sat cu vedere superba asupra vaii Innului, la vreo 6 km de Seefeld. Din Seefeld poti urca si pe munte cu telecabina la vreo 2400 metri (de unde vezi deja Germania) sau poti explora zona cu autobuzul. Sau poti sa bagi un golf daca te tine buzunarul. Sau sa faci baie daca e suficient de calda apa din lac. Leutasch mi s-a parut o localitate super faina, oricum peste tot prin zona sunt lacuri superbe, majoritatea cu pesti de jumate de metru care vin la mal si ii vezi clar in apa (aici puteai si pescui fata de alte lacuri) ... Leutascher Geisterklamm sunt niste chei foarte usor de strabatut pe o poteca metalica care merge de-a lungul cheilor traversandu-le de cateva ori dintr-o parte in alta ... la capatul cheilor esti deja in Germania (desi nu au decat 3-4 km) si se afla si o cascada. Mittenwald deja e satul aflat la poalele cheilor si e in Germania (insa in principiu trebuie sa iei autobuzul pana in sat). E un sat cu case pictate superbe si alte puncte de atractie (muzeu de viori, care se fac in sat, etc). Si in Seefeld sunt cladiri pictate in stilul din Tirol, dar in Mittenwald e mai bine pastrata traditia asta. In plus, din Seefeld e usor sa vizitezi si Innsbruck, pentru ca faci sub o ora cu trenul. Daca ai cu ce sa mergi (masina in principiu, dar cred ca si cu tren + autobuz poti, sau doar autobuz), poti trage o fuga si pana la castelul Neuschwanstein in Germania, (intr-o vale inconjurata de munti si cu ceva lacuri), care nu e foarte departe (la vreo ora jumate cu masina, prin Reutte).

Avantajul in Italia si Elvetia e ca poti ajunge relativ usor cu avionul low-cost + tren/autobuz. Zbori la Treviso/Venetia ca sa mergi in Dolomiti sau la Milano ca sa treci in Elvetia spre Zermatt. In Austria in schimb e cel mai usor de ajuns daca mergi cu masina (desi si la Innsbruck ajungi relativ repede din Milano, oricum mult mai repede decat cu masina/trenul din tara). Tot in jurul Milano-ului ar mai fi o zona (pre-)alpina, zona lacurilor Como si Garda, care mi se pare frumoasa.

Aici ai ceva poze facute de mine in regiunea Seefeld (majoritatea din Moesern): http://www.imageant....blog/?s=moesern Sper sa fiu inca in viata cand o sa avem si in Romania o asemenea infrastructura/organizare cum au austriecii in regiunile montane.

Edited by iulian72, 29 January 2010 - 23:06.


#48
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Intentionez sa merg in Elvetia cu masina la vara doua saptamani; cum sunt pasionat de munti as dori sa-mi spuneti, ce traseu sa-mi aleg ca sa pot vedea cele mai frumoase varfuri din Elvetia, unde pot sa ajung cu masina sau sa las masina in parcare si de acolo cu trenul, sau transport pe cablu? Daca se poate si zone de cazare, m-ar interesa pensuni sau genul studiou cu kicineta sa ma gospodaresc singur, avand in vedere faptul ca asa cum reiese de pe forum Elvetia este o tara scumpa. Multumiri anticipate!

Edited by scoty, 08 February 2010 - 18:45.


#49
ariadna48

ariadna48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.08.2007

View Posteugeniuz2005, on 16th December 2009, 23:01, said:

poate va fi fiind de folos cuiva ... film la coborarea de pe Passo delo Stelvio (Stilfser Joch) si poze, multe poze, de prin cea europa (mai mult sau mai putin alpina). Cine vrea detalii sa le ceara si le va primi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfWR8p9ifHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V8xX1Tfjq4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KPX6DD6TktE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://picasaweb.goo...n/Europa2009_A#
http://picasaweb.goo...n/Europa2009_B#

Multumesc mult pentru poze. Sunt superbe.

#50
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Posteugeniuz2005, on 16th December 2009, 23:01, said:

poate va fi fiind de folos cuiva ... film la coborarea de pe Passo delo Stelvio (Stilfser Joch) si poze, multe poze, de prin cea europa (mai mult sau mai putin alpina). Cine vrea detalii sa le ceara si le va primi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfWR8p9ifHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V8xX1Tfjq4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KPX6DD6TktE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://picasaweb.goo...n/Europa2009_A#
http://picasaweb.goo...n/Europa2009_B#
Dulsele grai moldovinesc, de unde vine drumul asta si unde duce? Cool coborarea as fi vrut sa vad si urcarea!

#51
rossii

rossii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2008

View PostOld-Smokie, on 12th July 2009, 22:56, said:

Buna,

Eu in fiecare vara merg cu masina prin Europa cate 3 saptamani si prefer sa stau la pensiuni, nu la hoteluri, pentru ca ti se acorda mai multa atentie, de regula pensiunea este deservita chiar de familia care este proprietar. Pentru tari gen Belgia, Olanda, Franta, Luxemburg, Elvetia scriu direct la ei pe mail si fac rezervarea, de regula fara nici un avans, doar mai confirm din cand in cand ca voi ajunge. Insa niciodata nu am facut rezervari pentru Germania sau Austria, aici sunt atat de multe pensiuni, Gasthof/hotel sau Privatzimmer incat efectiv nu are rost sa-ti pierzi timpul cu rezervarea, mai ales daca sejurul este scurt. Pur si simplu unde vezi anuntul "Privatzimmer" sau Pension intrebi daca au camera libera, ceri sa ti-o arate si te hotarasti, nu este nici o suparare daca pleci mai departe, nu conteaza ora, m-am cazat si la 9-10 seara, dar totusi este de preferat pe lumina. Este si mai ieftin decat la hotel si prefer ca banii astfel salvati sa-i cheltui pe vizite, intrari la obiective, shopping, mancare, pentru ca nu te duci pana acolo ca sa stai in camera si astfel sa beneficiezi de confortul platit suplimentar. De exemplu, in Kaprun, in august 2005, am gasit un Privatzimmer unde am dat 20 Euro/persoana cu m.d. si mi-a dat o tripla, desi eram doar 2 persoane, fara insa sa platesc suplimentar. La hotelul de alaturi, dubla in aceleeasi conditii era 76 de Euro. Singurul inconvenient la acest mod de cazare este ca nu intotdeauna proprietarii vorbesc engleza, asa ca un minim de germana ar fi indicat, daca nu, te intelegi si din semne.


      Si eu intentionez sa vizitez Elvetia in aceasta vara si chiar ma intereseaza problema cazarii. Am identificat cateva solutii mai convenabile - din punctul de vedere al pretului - la niste hoteluri.
Totusi, prefer varianta pensiunilor pentru ca-ti ofera si preturi mai bune si posibilitatea de a-ti alege locatia ce-ti place si pe care, altfel, n-o poti descifra uitandu-te pe harta.
In Austria am plecat fara nici o rezervare si am gasit cazare pe alese la astfel de pensiuni.
       N-am primit un raspuns categoric de la cei care s-au plimbat prin Elvetia cu privire la  pensiuni familiale la care sa poti sta fara a-ti face griji in privinta rezervarii si de aceea insist
       Multumesc anticipat pentru eventualul raspuns !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate