Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Cei mai frumosi munti din Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salut. La vara, prin iulie vreau sa plec undeva la munte prin Europa. Care sunt cei mai frumosi munti din Europa daca ii vizitezi vara? Unde se gasesc cele mai frumoase peisaje. Eu am gasit ceva prin Germania, in muntii Bavariei. Este o localitate situata intre munti care se numeste Oberstdorf. Ce alte masive imi puteti recomanda? Astept raspuns. Multumesc

#2
Braxter

Braxter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.02.2009
Parerea mea ... muntii Fagaras

Insa daca tot iesi din tara atunci mergi in Alpi. Daca ajungi in Germania, poti din sudul Germaniei, aproape de Austria sa vezi Tirolul - Alpii Tirolezi: Germania - Austria- Italia (alto Adige la italieni)

#3
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
sa pui astfel problema denota o slaba intelegere a notiunii de frumos.
e la mintea cocosului ca orice munte are frumusetea lui
in mod normal nu ar fi trebuit sa raspund aici la o asemenea intrebare insa nu m-am putut abtine
numai bine

#4
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
alpii elvetieni

#5
Catalin M.

Catalin M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.09.2005
In Elvetia e o localitate numita Zermatt, care se afla la poalele celebrului Matterhorn. Atentie, nu se ajunge cu masina la Zermatt, ci doar pana la o localitate aflata putin mai jos, de unde se ia trenul.

#6
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
sunt niste munti frumosi in Ungaria...
se numesc Balcanii Unguresti

Edited by grecul68, 04 March 2009 - 20:40.


#7
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Cei mai frumosi munti sunt aia care-ti plac. Unii merg skiati, altii escaladati, altii batuti la pas...Fiecare dupa cum doreste. Dar ca peisaje, toti sunt superbi. Eu m-as muta definitiv intr-o zona muntoasa, numai cu zapada...

#8
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Poate te intereseaza  orasul statiune Chamonix Mont Blanc (Franta) :inlove:  Este situat in partea de nord a Alpilor,foarte aproape de granita cu Elvetia.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De departe cei mai frumoși munți sunt Alpii din Elveția!
Am mers (în decembrie 2007) pe o șoseaua care însoțește râul Inn și care leagă Austria de Sankt Moritz și ne priveam munții de o parte și de alta a drumului, gândindu-ne că ar putea avea peste 2000 m înâlțime.... ulterior, studiind o hartă, am văzut că aceștia avea înalțimi de peste 3500m!!!
Am spus că acești sunt de departe cei mai frumoși, referindu-mă și la infrastructură....


#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Poți încerca Alpii maritimi de la granița Franței cu Italia, unde vei avea parte de unul dintre cele mai înalte trecători din Europa, Cime de le Bonette (2860 m), sau trecătoarea Col d'Iseran (2770 m) din Alpii francezi, de asemenea în apropierea graniței franco-italiană, ori Alpii de est, unde poți trece prin trecătoarea Stelvio (2757 m) celebră pentru cele 48 curbe în ac de păr, dintre Italia și Elveția!
După ce ai trecut măcar prin una din aceste trecători, poți spune care munți sunt mai frumoși...


#11
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Acesta este relieful care m-a impresionat cel mai mult. Zona este superba, stancile sunt solitare si in varful lor sunt construite manastirile. Merita vazut live.

Grecia - Meteora

Attached Files



#12
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
Fata de Chamonix , Zerrmatt si Meteora despre care s-a mai vorbit aici as mai adauga Dolomitti pe ruta Cortina d'Ampezzo, Dobbiaco , Col du Galibier si de ce nu Cheile Bicazului...?!

#13
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Nu mai fiti mai rai cu omul. Daca vrea sa mearga la munte acolo unde n-a mai fost, de ce n-ar intreba ce ne-a placut noua, celor care am mai fost???

Ma alatur si eu celor care propun Alpii elvetieni, insa cu regiunea Jungfrau. Poti sa faci trekking, ai si telecabina, iar cu masina intr-o zi cu soare poti sa te plimbi prin pasuri montane pana te plictisesti. Plus lacurile...

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Alpii Maritimi situați la granița dintre Italia și Franța, zonă unde se află două din cele mai înalte trecători din Europa, Col de la Bonette și Col d'Iseran!

#15
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postcopjob2000, on Apr 25 2009, 10:25, said:

Poți încerca Alpii maritimi de la granița Franței cu Italia, unde vei avea parte de unul dintre cele mai înalte trecători din Europa, Cime de le Bonette (2860 m), sau trecătoarea Col d'Iseran (2770 m) din Alpii francezi, de asemenea în apropierea graniței franco-italiană, ori Alpii de est, unde poți trece prin trecătoarea Stelvio (2757 m) celebră pentru cele 48 curbe în ac de păr, dintre Italia și Elveția!
După ce ai trecut măcar prin una din aceste trecători, poți spune care munți sunt mai frumoși...
Bravo !

#16
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Subscriu la ceea ce au scris cei de mai sus, Alpii Elvetieni sunt de exceptie, ca peisaje ! Si muntii nostrii sunt superbi, doar ca noi nu avem infrastructura care sa le puna in valoare frumusetea !

Edited by me_and_myself, 03 May 2009 - 03:20.


#17
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postcopjob2000, on May 1 2009, 00:52, said:

Alpii Maritimi situați la granița dintre Italia și Franța, zonă unde se află două din cele mai înalte trecători din Europa, Col de la Bonette și Col d'Iseran!

Insa mare atentie ca nu sunt deschisi circulatiei rutiere pe inteaga perioada a anului.Pe vremea cind calatoream dupa atlasul rutier am inclus in  trasseu si Val d'Isere doar ca la o intersectie m-am lovit de un Acces interzis si anuntul ca circulatia se face doar in iulie- septembrie si asa am aflat ca dreptunghiul cu chenar rosu si cifre asemenea de pe harta ,indica perioada cind drumul este deschis...Da' nu-i bai ca am redirectionat si am vazut Grenoble ,Valloire (unde am dormit) si Col du Galibier...!

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007
Si pe mine m-a preocupat subiectul si am ajuns la concluzia ca regiunea Jungfrau (Berner-Oberland de fapt) din Elvetia e superba ... localitati gen Lauterbrunnen, Murren, Wengen, Grindelwald. Ai lacuri, cascade, munti de aproape 4000m, trenuri care te duc pana in varful muntelui (dar scumpe), restaurante care se rotesc 360 grade in varful muntelui (Pitz Gloria pe vf Schilthorn), pasuni alpine (cu celebrele vaci elvetiene). Eu aici as merge prima data daca as avea de ales, insa e o regiune scumpa (cu greu gasesti cazare cat de cat sub 100 de euro pe noapte pe internet, eventual un hostel cu mai multi in camera). Alta zona din Elvetia unde as merge ar fi in jurul Zermatt-ului, eventual daca te tin picioarele poti face Haute Route care e un traseu intre Chamonix (Franta) si Zermatt, facut pe skiuri sau pe jos, cu cazare la cabane aflate la 3000+ metri. Am vazut odata o emisiune despre traseul asta si m-a impresionat ... dar trebuie buget serios (si antrenament+experienta cat de cat) si aici pentru ca dureaza ceva (peste 7 zile), insa mergi de la Mont Blanc pana la Matterhorn. Urmatorii pe lista ar fi Dolomitii (Italia) unde am vazut (pe net) o gramada de localitati interesante gen Corvara, Selva di Val Gardena, Cortina d'Ampezzo, etc. Si zona asta e un pic cam scumpa. Daca bugetul nu e chiar mare, probabil cea mai buna solutie e Tirol, Austria, unde preturile sunt mai accesibile si muntii sunt oricum superbi. Poti merge cu masina prin rezervatia Hohe Tauern pe un fel de Transfagarasan (mai avansat evident, dar contra cost), pe la 3000 de metri, de unde vezi cel mai mare varf din Austria, Grossglockner si sa te cazezi in Zell am See de exemplu. Sau poti alege Soelden (poti merge la Aqua Dome care e un spa de lux, dar intrarea (la piscina) nu e chiar asa de scumpa - vreo 15-16 euro, mult pt Romania dar putin pentru ce peisaj ai din bazin). Eu am fost in regiunea Seefeld (Seefeld in Tirol, ca este un Seefeld si in Germania), la vreo 25-30 km nord-vest de Innsbruck si am fost incantat de zona. Am fost cazat in Moesern, un sat cu vedere superba asupra vaii Innului, la vreo 6 km de Seefeld. Din Seefeld poti urca si pe munte cu telecabina la vreo 2400 metri (de unde vezi deja Germania) sau poti explora zona cu autobuzul. Sau poti sa bagi un golf daca te tine buzunarul. Sau sa faci baie daca e suficient de calda apa din lac. Leutasch mi s-a parut o localitate super faina, oricum peste tot prin zona sunt lacuri superbe, majoritatea cu pesti de jumate de metru care vin la mal si ii vezi clar in apa (aici puteai si pescui fata de alte lacuri) ... Leutascher Geisterklamm sunt niste chei foarte usor de strabatut pe o poteca metalica care merge de-a lungul cheilor traversandu-le de cateva ori dintr-o parte in alta ... la capatul cheilor esti deja in Germania (desi nu au decat 3-4 km) si se afla si o cascada. Mittenwald deja e satul aflat la poalele cheilor si e in Germania (insa in principiu trebuie sa iei autobuzul pana in sat). E un sat cu case pictate superbe si alte puncte de atractie (muzeu de viori, care se fac in sat, etc). Si in Seefeld sunt cladiri pictate in stilul din Tirol, dar in Mittenwald e mai bine pastrata traditia asta. In plus, din Seefeld e usor sa vizitezi si Innsbruck, pentru ca faci sub o ora cu trenul. Daca ai cu ce sa mergi (masina in principiu, dar cred ca si cu tren + autobuz poti, sau doar autobuz), poti trage o fuga si pana la castelul Neuschwanstein in Germania, (intr-o vale inconjurata de munti si cu ceva lacuri), care nu e foarte departe (la vreo ora jumate cu masina, prin Reutte).

Avantajul in Italia si Elvetia e ca poti ajunge relativ usor cu avionul low-cost + tren/autobuz. Zbori la Treviso/Venetia ca sa mergi in Dolomiti sau la Milano ca sa treci in Elvetia spre Zermatt. In Austria in schimb e cel mai usor de ajuns daca mergi cu masina (desi si la Innsbruck ajungi relativ repede din Milano, oricum mult mai repede decat cu masina/trenul din tara). Tot in jurul Milano-ului ar mai fi o zona (pre-)alpina, zona lacurilor Como si Garda, care mi se pare frumoasa.

Aici ai ceva poze facute de mine in regiunea Seefeld (majoritatea din Moesern): http://www.imageant....blog/?s=moesern Sper sa fiu inca in viata cand o sa avem si in Romania o asemenea infrastructura/organizare cum au austriecii in regiunile montane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate