Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme Nikon Coolpix L16

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007
Cand vreau sa vad pozele facute pe aparat, imaginea apare pe ecran timp de o secunda dupa care vad eroarea "File contains no image data".Asta se intampla cam la una din 10 poze, restul se vad cum trebuie.
Cand vreau sa le vad pe pc, in xp imi apare "Drawing failed" iar in vista se vede doar partea de sus a imaginii, partea de jos e gri, cu toate ca thumbnailurile se vad intregi.
Cardul este adata de 2gb pe care l-am formatat.
Unde este problema, la card sau la aparat?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca la card.Incearca si cu alt card (alt producator) daca face la fel inseamna ca aparatul are o problema la scriere.Dar am patit si eu la fel cu alt aparat si am inlocuit cardul cu unul IDENTIC si culmea, a mers.Cel care nu a mers la mine mergea foarte bine pe alte aparate.Aparatul era tot un nikon, dar model vechi 885.

#3
siralex

siralex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.07.2006
exact aceasi camera si card am si eu si exact aceasi problema o intampin si eu dar am incercat al card si tot lafel face sar putea fi problema de firmware?

#4
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007
In manualul de pe cd scrie ca sunt recomandate numai cardurile SanDisk, Toshiba si Panasonic, iar functionarea cu alte marci de carduri nu este garantata.Poate de asta nu merge.Oricum eu am scos cardul si ma multumesc cu memoria interna, fac poze putine si la rezolutie mica.
Si inca ceva, cate poze reusiti sa faceti cu un set de baterii alkaline, mie mi se pare ca se termina cam repede.

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Fa-ti un bine si ia-ti un set de acumulatori,o sa te saturi de cate baterii vei schimba,tin mult mai putin decat niste acumulatori iar cand se consuma trebuie sa cumperi altele,la cateva cicluri depasesti suma unor acumulatori.

#6
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

 Prince_ of _Persia, on Mar 8 2009, 22:35, said:

In manualul de pe cd scrie ca sunt recomandate numai cardurile SanDisk, Toshiba si Panasonic, iar functionarea cu alte marci de carduri nu este garantata.
GOGOSI ! Acelasi lucru scrie la multe aparate, din cauza ca cele 3 firme sunt initiatoarele standardului SD (Secure Digital),
dar asta nu inseamna ca ORICE camera n-ar trebui sa mearga cu ORICE marca de card... Eu am folosit pe sapuniere tot felul de carduri SD: si Lexar, si Corsair, si Kingston, etc, si toate merg brici...

#7
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007
Am cumparat un card SanDisk si acum nu mai am probleme.
Siralex, ia si tu un card SanDisk si vezi daca merge.
Eu am luat din asta

Edited by Prince_ of _Persia, 26 March 2009 - 09:40.


#8
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006

 Prince_ of _Persia, on 4th March 2009, 12:33, said:

Cand vreau sa vad pozele facute pe aparat, imaginea apare pe ecran timp de o secunda dupa care vad eroarea "File contains no image data".Asta se intampla cam la una din 10 poze, restul se vad cum trebuie.
Cand vreau sa le vad pe pc, in xp imi apare "Drawing failed" iar in vista se vede doar partea de sus a imaginii, partea de jos e gri, cu toate ca thumbnailurile se vad intregi.
Cardul este adata de 2gb pe care l-am formatat.
Unde este problema, la card sau la aparat?


Exact aceeasi problema o am si eu cu aparatul cumparat in urma cu putin timp. In plus, am fost in concediu si la intoarcere am constatat ca destul de multe dintre pozele facute in diverse locuri nu le regasesc la descarcare si nici nu le vad pe aparat, poze facute la rand, cam cate 10-20, in vreo 3 etape. Daca tin eu bine minte, cand am plecat, cu cardul gol, aveam loc de 1900 de poze. Am facut 1719 poze, imi mai arata ca ar incapea inca vreo suta si ceva, dupa calculul meu lipsind vreo 60 de pozitii. Nu imi pot explica acest lucru. Unele dintre pozele facute, care lipsesc acum, le-am si vizionat imediat dupa fotografiere si exclud varianta ca le-am sters accidental (e vorba de 15-20 la rand!).
Voi incerca si eu sa schimb cardul, dar as vrea totusi sa aflu ce s-a intamplat si sa stiu daca pot recupera cumva aceste poze.
Ar avea vreun rost sa ma adresez la service? Sper sa fie problema de card, nu de aparat, pentru fotografii de concediu, fara pretentii, sunt multumita de aparat.

#9
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Am avut aceeasi problema cu un SDHC. A fost de vina cardul care s-a schimbat la service (a avut garantie). Cumpara alt card.

#10
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Am schimbat si eu cardul cu un sandisk si pana acum (desi nu l-am umplut) nu am mai avut nici un rateu de genul "File contains no image". Am reusit chiar sa recuperez vreo 300 de poze din concediu pe care nu le mai gaseam pe cardul primit la oferta, desi stiu sigur ca nu le stersesem.
Intrebarea ar fi daca exista vreo solutie pt a recupera pozele la care apare mesajul de mai sus, la unele icoana in explorer arata poza dar fisierul este corupt. Are cineva idee sau cer prea mult, sa fiu multumita cu ce am recuperat si de faptul ca noul card nu mai face asa ceva (inca!)?   :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate