Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Axial Bicaz - Durau

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pentru cei interesati s-a deschis si se circula in conditii bune drumul care face legatura dintre Bicaz si statiunea Durau pe malul stang al lacului Bicaz pe sub poalele muntelui Ceahlau, 22 km Bicaz - Durau.

#2
mr. jul

mr. jul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.08.2007

View Postscoty, on Feb 28 2009, 20:47, said:

Pentru cei interesati s-a deschis si se circula in conditii bune drumul care face legatura dintre Bicaz si statiunea Durau pe malul stang al lacului Bicaz pe sub poalele muntelui Ceahlau, 22 km Bicaz - Durau.

Malul stang sau drept?

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Vorbesti de drumul care trece prin Izvorul Muntelui?

Ai o harta ceva sa intelegem exact?

Daca raspunsul este nu - inseamna ca faci undeva stanga la baraj sau inainte de baraj incat nu trebuie sa mai inconjori tot lacul Bicaz?

Edited by StGermain, 08 March 2009 - 21:32.


#4
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostStGermain, on Mar 8 2009, 21:31, said:

Vorbesti de drumul care trece prin Izvorul Muntelui?

Ai o harta ceva sa intelegem exact?

Daca raspunsul este nu - inseamna ca faci undeva stanga la baraj sau inainte de baraj incat nu trebuie sa mai inconjori tot lacul Bicaz?

Da, este drumul care trece pe langa cabana Izvorul Muntelui, dupa ce treceti de Bicaz nu o luati peste baraj ci inainte de a urca o faceti la stanga spre cabana Izvorul Muntelui, treceti de cabana mai precis prin fata ei si urcati pe drum, pantele nu sunt greu de urcat se poate merge cu orice masina eu am mers pe zapada cu un pejo 308. Atasez doua dco. cu harta si cu cateva poze, sper sa-mi reuseasca.

Attached Files



#5
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Foarte interesant! ...si faine pozele!

Eu stiam ca de multi-multi ani e inchis drumul. Chiar in Durau era indicator cu "Drum interzis circulatiei publice" sau ceva de genul asta.

atasez si eu o harta, e drumul cu alb intre Durau si cab. Izv. Muntelui. De acolo mai sunt 8 km pana la intersectia cu DN (un pic mai jos de baraj)

[ http://www.ccpdurau.go.ro/m14.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Faine zone si trasee...am fost acolo acum 16 ani cu Dacia 1310 si tin minte ca era un drum in constructie care ocolea muntele atunci pe care i-l traversai chiar cind urcai la Cabana Dochia pe jos...
Intrebarea este drumul respectiv face legatura cu Bicazul Ardelean sau cu Izvorul Muntelui ?
Indiferent pe unde se merge se economisesc zeci de km prin evitarea ocolirii lacului de acumulare si doresc anul acesta in vara sa trec de la Bicaz direct spre Durau pe varianta aceasta.
A mai fost cineva de curind in zona ( 1-2 luni ) si care pot da detalii despre traseu ?
Este un drum salbatic si izolat dar de o frumusete rara cum se poate vedea in poze !!!
In plus exista foarte multe intersectii din ce vad eu pe gearth...unde pur si simplu nu stiu pe unde sa o iau ca sa ajung spre Durau...poate in sens invers sa mearga... :D

Edited by gry2000, 17 June 2009 - 11:36.


#7
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Up-date traseu...am descoperit ca traseul respectiv descris de mine ajunge intr-adevar la Izvorul Muntelui si ocoleste masivul Ceahlau !
Ar fi utila o descriere a conditiilor de drum acum dupa sezonul de iarna care a trecut.

#8
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postgry2000, on 17th June 2009, 12:25, said:

Faine zone si trasee...am fost acolo acum 16 ani cu Dacia 1310 si tin minte ca era un drum in constructie care ocolea muntele atunci pe care i-l traversai chiar cind urcai la Cabana Dochia pe jos...
Intrebarea este drumul respectiv face legatura cu Bicazul Ardelean sau cu Izvorul Muntelui ?
Indiferent pe unde se merge se economisesc zeci de km prin evitarea ocolirii lacului de acumulare si doresc anul acesta in vara sa trec de la Bicaz direct spre Durau pe varianta aceasta.
A mai fost cineva de curind in zona ( 1-2 luni ) si care pot da detalii despre traseu ?
Este un drum salbatic si izolat dar de o frumusete rara cum se poate vedea in poze !!!
In plus exista foarte multe intersectii din ce vad eu pe gearth...unde pur si simplu nu stiu pe unde sa o iau ca sa ajung spre Durau...poate in sens invers sa mearga... :D

Drumul acum 16 ani NU era in constructie... drumul e de facut inainte de 1989...si odata a fost asfaltat.
Drumul numit axial pleaca de la cabana Izvorul muntelui si ajunge la Durau .... nu are nici o legatura cu Bicazul Ardelean.

Ultima data am fost in martie/aprilie ...  sunt 3 portiuni de drum RAU ...cand plaua in tru-na din ele iti trebuie o masinacu garda la sol mai inalta ...ca sa iti faci vant sa iesi din zona namoloasa de vreo 300 m ...unde daca au tercut masinile forestierilor si TAF-urile inainte sunt sleauri mari.
In afara celor 3 zona rele ( cam la mijlocul distantei cabana Izvorul Muntelui -- statiunea Durau ... un pic mai aproape de  Durau)  drumul e acceptabil
In capatul dinspre cabana Izvorul Muntelui "apar" si urmrlr vechiului asfalt de acum 20 -25 de ani   :P
Drumul s-a deteriorat in anii din urma pentru ca nu a avut si inca nu are ( speram sa se faca) lucrari hidro sau cum s-o chema de drenare a apelor de ploaie si a torentilor/viiturilor de pe munte.

#9
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Mersi de informatii...deci sunt portiuni de pamint sa inteleg...care la ploaie devin periculoase...mda
In ce privesc lucrarile de modernizare sau hidro...poate daca se intoarce Ceausescu sa se faca... :lol:
In schimb se arunca banii pe clipuri si alte prostii de imagine...iar realitatea este ca turismul e praf...nu exista decit frinturi si acolo in cea mai mare parte o hotie tipic romaneasca !!!

#10
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am trecut acum o saptamana pe drumul asta.
Masina total nepotrivita, garda joasa, mai ca-mi venea sa ma intorc la Durau (l-am facut pe sensul Durau - Izvorul Muntelui) si sa ocolesc pe partea cealalta. Cu 5-10 max. 15 km/h am reusit. Mi s-a parut o vesnicie. Cat despre priveliste, afara de un cot cu o poiana de unde se vedea intreg lacul si imprejurimile, absolut nimic nu se poate vedea. A fost candva asfaltat, candva....
Singura analogie ce am putut-o face a fost cu drumul pe la Cumpana la Vidraru, seamana izbitor. Ca si in cazul ala, drumul mai scurt e forestier, drumul lung e national.

#11
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Nu e o pb daca e drum forestier caci automobilul personal merge fb pe acest tip de drum... ;)
Important este daca sunt sau nu portiuni deteriorate mult sau eventual portiuni de pamint unde drumul e stricat de tractoare sau apa...
In concluzie merita practicat dar pe vreme faina si cu viteze mici de turism adica...
Cei grabiti pot ocoli lacul ( si cred ca-s vreo 50 de km in plus cel putin )

#12
FLORINPETRET

FLORINPETRET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2009

View Postscoty, on 28th February 2009, 21:47, said:

Pentru cei interesati s-a deschis si se circula in conditii bune drumul care face legatura dintre Bicaz si statiunea Durau pe malul stang al lacului Bicaz pe sub poalele muntelui Ceahlau, 22 km Bicaz - Durau.
Acum vreo  20 de ani,  pe  acest  tronson,   era  una  din  probe  din Raliul  Manastirilor-
-campionat  national.  Ce  vremuri  domnule  !

#13
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Are cineva noutati despre drumul Axial Bicaz Durau?

#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Daca mergi cu masina altuia si daca-i de teren, mergi pe acolo.
Ala-i drum pentru dusmani nu pentru prieteni.

#15
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Stiu pe cineva care a fost anul trecut pe acolo si mi-a zis ca se circula greu. E adevarat ca e mai scurt drumul dar nu se merita daca nu ai autoturism de teren.

#16
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View PostFLORINPETRET, on 11th August 2009, 18:43, said:

Acum vreo  20 de ani,  pe  acest  tronson,   era  una  din  probe  din Raliul  Manastirilor-
-campionat  national.  Ce  vremuri  domnule  !

Mda...f probabil daca eram sub comunism alta era situatia.
Se pare ca intre timp drumul s-a transformat in drum de tractor...
Pacat de zona superba si de turismul auto, dar se poate face pe 2 roti in conditii de siguranta maxima si liniste..:)

#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Poate-i mai bine asa, manelistii gratargii nu vor risca sa-si strice bijuteriile sehas pe acolo.

#18
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
N-am nimic impotriva lor daca sunt de bun simt. Dar de multi ani incoace nesimtirea si obrazul gros este echivalentul celor cu jepane si bani multi...tocmai de aceea evit de ani buni V Prahovei unde s-au aciuat aceste elemente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate