Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo

Diferenta suprafata teren

Plafonare preturi energie
 Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...

"Militarizarea" Antifraudei
 Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...
 Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...

Alegere imprimanta color...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

• Grup: Members
Va salut cu respect !

Intentionez sa achizitionez o imprimanta color pt a fi folosita in scopuri personale, acasa.
Desigur, se vor printa diverse documente in general, mai rar poze sau lucruri de finete.
Ea va fi conectata la un laptop Packard Bell EasyNote MB85-P-029, destul de peformant de altfel...deci musai conectare USB 2.0.

Inclin spre gama InkJet, din ce-am citit pe net am oscilat intre HP si Canon, in final am decis sa merg pe firma CANON.

Care este intrebarea mea: am de ales intre seria MPyyy (multifunctionale - printare/scanare/copiere) sau iPxxxx, doar imprimanta.
Desigur ca o multifunctionala ar acoperi mai bine nevoile cotidiene, dar am citit ca sunt probleme de fiabilitate cu rolele si ceva dificultati cu reumplerea cartuselor.

Va rog sa ma sfatuiti ce model sa aleg din fiecare gama (MPyyy si iPxxxx) si de asemenea sa imi dati cateva detalii despre aceste modele (cei care aveti deja experienta cu ele), in conditiile in care bugetul prevazut a fi investit poate depasi doar cu putin 200 RON.

Multumesc anticipat !

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

• Grup: Senior Members
Imprimanta este masina de baza ( seria IPxxx) la aceasta cei de la Canon au adaugat functiile de scanner, fax, copiator, ADF si au creat seria MPxxx. Ca si fiabilitate pe partea de print sunt la fel ( este aceasi masina ), diferenta este ca s-au vandut si se vand mai multe multifunctionale decat imprimante, pretul fiind destul de apropiat omul prefera un multifunctional si de aici ai aflat tu ca ar fi mai multe probleme cu mfc-urile. Procentual rata de defectare este cam aceasi, dar una este sa vinzi 100 de imprimante si alta este sa vinzi 1000 de mfc-uri, daca procentul de cadere se pastreaza o sa ai de 10 ori mai multe plangeri la multifunctionale decat la imprimantele single function. Acum este norocul fiecaruia la cumparare

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Din raspunsul tau deduc ca imi sugerezi sa aleg o multifunctionala...asa inclinam si eu.
Totusi, un model in special imi poti / puteti recomanda ?

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Sa inteleg ca am pus o intrebare dificila sau prea usoara ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda ? As aprecia  totusi un feed-back de la voi !

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Multifunctional Canon - imprimanta, copiator, scanner >> din aceasta categorie fac parte urmatoarele:

INKJET - seria PIXMA: MP130, MP150, MP170, MP450, MP500, MP750, MP760, MP800, ultimele modele de imprimantele nu sunt HomeUser din ce vad...

Va rog sa-mi spuneti care este in opinia voastra recomandarea cea mai buna pt mine, multumesc !

Aici un link care sper sa va ajute, in ideea ca apoi ma veti ajuta sa decid mai usor la randul meu:
http://www.price.ro/...pret~asc-1.html

Edited by MENTOR_SQUAD, 28 February 2009 - 20:15.

don_leone

don_leone

New Member

View PostMENTOR_SQUAD, on Feb 28 2009, 20:04, said:

Multifunctional Canon - imprimanta, copiator, scanner >> din aceasta categorie fac parte urmatoarele:

INKJET - seria PIXMA: MP130, MP150, MP170, MP450, MP500, MP750, MP760, MP800, ultimele modele de imprimantele nu sunt HomeUser din ce vad...

Va rog sa-mi spuneti care este in opinia voastra recomandarea cea mai buna pt mine, multumesc !

Aici un link care sper sa va ajute, in ideea ca apoi ma veti ajuta sa decid mai usor la randul meu:
http://www.price.ro/...pret~asc-1.html
Eu am MP 210 sunt mulțumit de ea, cu o sg excepție cartușele care nu suportă mai mult de 2, 3 refiluri și apoi un set de cartușe (color-alb/negru) costa 150 lei și nu țin nici foarte mult. Dar una peste alta pentru home use este ok

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Acum am observat ca exista modele si mai noi: MP140, MP210 sau MP220. Sunt cam in aceeasi plaja de preturi, +/- 50 RON maxim.

Inteleg ca problema nr 1 o reprezinta costul mare al cartuselor, peste 120 RON alb/negru + color, si faptul ca nu tin f mult. Intr-adevar, raportat la pretul de achizitie, pretul lor este ENORM. Insa nici Lexmark si nici HP nu sunt din ce vad mai apreciate, asa ca nu am alta varianta cred decat CANON.

Spuneti-mi ce ati alege intre cele modele de mai sus si de ce (au poate alte tipuri de cartuse si poate costa mai putin sau tin mai mult ?).
Multumesc inca o data !

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

La asa o avalansa de pareri nici nu stiu cum fac fata ! ;)

Am citit si topicul "Canon Pixma MP210"...care sincer sa fiu, m-a dezumflat complet cu CANON.

Avand in vedere hibele si belelele mari cu seria PIXMA si suratele ei, am sa ma reorientez spre un HP inkjet color, revin cu informatii dupa un search adecvat !

lucian_ava

lucian_ava

Junior Member

Daca tot oscilezi intre canon si hp poti incerca si un epson  :)
Asta doar daca stii ca poti avea grija de immprimanta. Nu trebuie lasat sa se usuce capul de imprimare
Studiu de caz:
acu 2 luni am luat dintr-un hipermarket un dx4400            179 lei
set cartuse resetabile de 15ml fiecare                              100 lei
cerneala pigment la flacon                                                40 lei
                                                                        TOTAL  319 lei
calitatea imprimarii peste hp sau canon din aceeasi clasa

daca vrei hp trebuie sa o cumperi intr-o zi in care te consideri norocos
daca vrei canon cauta un model care este suportat de mptool

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Lucian, multumesc pt parere, la EPSON nu m-am gandit...recunosc. Si nici la Lexmark, pt ca ambele mi-au dat nervi mari la job.

De ce spui sa fiu norocos in ziua in care m-as decide sa cumpar un HP?
RMBF (Rata Medie de Buna Functionare) a scazut asa dramatic ? Sunt facute pe vapor sau ce s-a intamplat cu ele lately?

Multumesc anticipat pt raspuns.

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Imi puteti recomanda un HP care sa fie de ajuns pt un Home User ? Desigur, InkJet color si nu mai scumpa de 250 RON. Multumesc.

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Aveti aici link catre multifunctionalele HP seria F parca (fara fax):
http://www.price.ro/...;producer_id=69

F4280 sau F2280 sunt Ok ? Sau altele ? Pareri va rog.

Andrew_Bucharest

Andrew_Bucharest

Junior Member

Caut si eu o imprimanta noua. Pot spune ca imprimanta pe care o am acum incepe sa aiba probleme, desi este HP. Si nici nu are mult...doar vreo 15 ani...
E vorba de vechiul model HP600. Cand am luat-o, era cea mai ieftina, adica vreo 300$... A fost la reparat doar o data...as putea s-o repar si acum, dar nu prea cred ca mai merita...
Principala ei problema o reprezinta cartusele... unul nou ajunge pe la 120 RON iar reumplerea necesita pricepere...care e tot mai rara...concluzia: imprimanta buna, fiabila, consumabilele insa sunt costisitoare.

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

• Grup: Senior Members
La capitolul imprimante single function, inkjet, am vazut ca mai toti mari producatori si-au redus gama puternic, unii chiar au renuntat sa le mai aduca in Romania, din cauza ca sunt foarte apropiate ca pret de imprimantele multifunction. Iti pot recomanda sa incerci cu o multifunctionala. Daca vrei totusi un single function parerea mea este sa incerci un HP sau Canon, depinde de cat printezi tu.

Edited by IdI1, 18 March 2009 - 19:09.

Andrew_Bucharest

Andrew_Bucharest

Junior Member

Ma bate gandul de-o HP F 4280. Problema este ca nu gasesc nicaieri pareri ale celor care au, legate de posibilitatea/imposibilitatea reumplerii cu succes a cartuselor. Despre HP F 4180 am auzit ca merge.

Stie cineva daca pot fi reumplute usor cartusele la HP F 4280?

valetin

valetin

Junior Member

Nu folosesc modelul (inca) dar ma intereseaza acest model. Cu destinatia "homeuser" .
Stie cineva daca are capetele de printare pe cartus?  sau sunt separat?
Caut refilabile sau ciss pt acest model (pt ca au cipuri autoresetabile).  Nu ma gandesc deloc sa refilez cartusele originale.

Edited by valetin, 19 March 2009 - 17:39.

MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

Member

Eu asteptam ceva raspunsuri pt mine, cand vad ca suntem mai multi care intrebam !  :lol:

Spre F4280 inclin si eu, pret aprox 260 RON, insa mai astept cateva zile, timp in care voi mai primi cateva sfaturi relevante de la cunoscatori.
Apoi, vi le voi impartasi si voua !

Andrew_Bucharest

Andrew_Bucharest

Junior Member

Idem.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate