Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Star Trek (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
So, plecasem la o cafea cu un coleg si am ajuns la Star Trek cu o colega :D
Impresii:
1.Ca si intriga si moralitate/feeling = subtirel, pentru o digestie usoara (se inscrie in linia filmelor din ziua de azi).
2. Ca si efecte speciale = ok. Plin de explozii & stuff ( iara in linia filmelor de azi)
3. Ca si atmosfera a serialului Star Trek - TOS: Placut impresionata. Actorii au fost bine alesi si si-au interpretat foarte bine rolurile. Seria TOS era presarata de umor si ma bucur ca l-au mentinut si in acest artistic.
A imbatranit muuuult Leonard Nimoy. Aparitia lui in film e un omagiu adus seriei originale si a fenomenului Star Trek. Binoclandu-ma pe imdb, vad ca popularitatea actorilor din TOS a crescut sapt. asta cu peste 200%. In plus, de pe Amazon se poate cumpara editia remasterizata a Star Trek - TOS. Abia acuma realizez si ca cea care l-a stresat pe Picard in Star Trek - The Next Generation (Majel Barrett Roddenberry - sotia lui Roddenberry) a jucat si in TOS. A murit in decembrie anul trecut.

Quote

As the Star Trek community mourns the loss of its first lady, we at ST:OGAM wish to offer our sincerest and heartfeit condolences to the Roddenberry family.
The world was a much better place with Majel Barrett Roddenberry in it. She touched the lives of so many people by carrying on a vision of hope and peace for the future, a vision that she shared with her late husband, gene Roddenberry. Her interaction with the fans on so many levels truly made a difference in their lives. With this in mind and the current state of economy, it seems only fitting that we encourage each of you yo do whatever you can to make a difference i the lives of those around you - make a donation to a charity, volunteer time or donate food or clothing to agencies that provide assistance to others. By making such a difference, we will exemplify all that star Trek stands for, thus truly honouring her memory.
Honor her by co-existing with one another in peace and harmony and helping others in need.
(sursa)

#20
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmu_zz_i, on May 13 2009, 16:58, said:

.......sau peste 4 luni pe BR.
Chiar mai repede de 4 luni. Am citit pe niste site-uri (numai stiu exact care) ca in iulie va aparea BR.
Din pacate asa este. Incet, incet actorii din seria originala incep sa dispara dintre noi. Cea ce face acest lucru si mai rau este ca in ziua de azi nu mai gasesti genul asta de actori.....
Majoritatea au doar un singur gand in cap: $MONEY$!!!!....

Edited by Darth_Vader, 14 May 2009 - 11:21.


#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Cica se vorbeste de o trilogie Star Trek? (sursa)

Quote

That's J.J. Abrams, the producer of Lost and Alias, and director of Mission: Impossible 3[...]His frustrations with the franchise, common to non-fans, are one reason he was chosen: He wouldn't be precious about altering the material to suit a more general audience.

Quote

His version "is much more fast-paced and full of action than what you might expect because of what has come before it,"

Quote

The goal now is to make Trek an international phenomenon, on par with some of the biggest current film franchises.

Spiritul Star Trek nu se mai incadreaza in lumea de azi, unde totul se masoara in bani!  :confuzzled: Cred ca o sa ma uit din nou la seria TOS ..sau sa-mi comand seria masterizata de pe Amazon? :naughty:

Citind comentariile la noul StarTrek de pe imdb:

Quote

Darth Vader, err, Darth Maul - umm, I mean Nero - has this huge, gigantic awesome Death Star - err, I mean Mining Ship, that can destroy entire planets. So Nero blows up Alderaan - umm, I mean Vulcan, killing Princess Leia's father - I mean, Spock's mother. And then the Death Star homes in on the Rebel Base - Umm, I mean the mining ship homes in on Starfleet headquarters, and only Luke Skywalker can stop it by ignoring orders and turning off his targeting computer and trusting the Force - no, I mean only Jim Kirk can stop it by ignoring Starfleet's orders and trusting his instincts. It's a good thing Old Ben Kenobi was there to give Kirk that fatherly advice earlier - no, wait, that was Captain Pike.
And then they had a big old celebration, and Luke and Han got medals - err, I mean, Jim Kirk got a medal and was made captain.

Quote

This movie is not Star Trek. There is no heart, no soul. Nothing but over the top effects and violence.

Edited by shiva, 14 May 2009 - 15:57.


#22
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006
Toti au dreptate in legatura cu acest film. Si cei care il lauda si cei care se plang de el (aproape toti).
Insa eu raman la parerea ca este un film bun si sper sa readuca esenta Star Trek in urmatoarele parti.

#23
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Eu am vazut doar pana la IX. X-le nu l-am vazut (nu l-am gasit) si acu vazut-am ca a aparut si XI.
Cu prima ocazie il voi viziona si eu...

#24
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006
X, aka Star Trek: Nemesis a fost, dupa parerea mea, foarte bun.
A fost la inaltime cu restul filmelor mari din seria Star Trek.

#25
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Tot ce trebuie stiut despre  Star Trek se gaseste aici. Enjoy!

#26
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Planeta Vulcan teoretic ar fi trebuit sa fie aparata de mai multe nave vulcaniene care din cate stiu sunt superioare ca dotare navelor Federatiei.
Mi se pare o prostie sa spui ca nava alora miniera chiar si din viitor e atat de bazata incat a distrus singura tot ce se afla in jurul planetei ca sisteme defensive plus navele, ca doar nu era cub borg.
La fel foarte aiurea ca in jurul Pamantului nu existau nave de aparare, cine a scris scenariul a luat de prosti si pe vulcanieni si pe Federatie.
Sunt profund dezamagit de scenariu.

Edited by Sorin84k, 30 December 2009 - 09:00.


#27
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
mie mi-a placut cum au intors actiunea, acuma o pot lua de la inceput.
Sylar in rolul lui Spock - prea tare, parca asteptam sa-i despice fruntea lui Kirk din cand in cand.

La anul apare urmatorul film, al treilea fiind programat pentru 2012 daca nu ma insel. Poate se lanseaza pana pe 21 Decembrie, sa apuc sa il vad si eu.

Cat despre partea cu apararea planetara, le-a scapat tura asta.

Oricum e o trezire din dezmortirea pacifista in care se aruncase Star Trek de la TNG incoace.

#28
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ei, nu-l criticati prea tare. Eu cred ca e un film pt fanii Star Trek. Merita vazut, dar nu trebuie luat la bani marunti, ca atunci nu mai ramine nimic.

#29
Ursu13

Ursu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2009
Foarte fain filmul. Nu ma asteptam la asa ceva de la regizor. Credeam ca o sa fie un remake prost, dar au adus multe elemente noi si, in plus, explicatia cum au ajuns toate personajele impreuna. :coolspeak:

#30
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Serialele astea...
Cred c-au imbatranit si fanii, fac conventii in scaune cu rotile...
Bun-rau, eu n-am fost veci fan ST. Doar atat voiam sa zic ca nu l-am vazut si nu-mi pasa. Ma bag doar fiindca il vad pe locul 1 in topic.

#31
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Vazut. Dar s-au cam intrecut in ceea ce priveste decorurile - sala motoarelor (era sa zic masinilor) de pe Enterprise arata ca o uzina, ca o hala dintr-o fabrica de bere cu tancuri de fermentare... Alte amanunte nu imi mai amintesc sa ma fi deranjat. La filmele anterioare au fost mai atenti la detalii.

#32
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Mi-a placut filmul in ciuda unor defecte: clisee , finalul cu scapatul din gaura neagra cam tras de par, multe legi ale fizicii incalcate, actorul cam nepotrivit pentru rolul capitanului Kirk jr. care da impresia de pustan delicvent si teribilist ce frecventeaza baruri unde agata domnite, incaseaza pumni, se ia la bataie (deci folosirea inteligentei nu e punctul forte) si se culca cu gagici verzi. Brusc si inexplicabil, in anumite momente, devine mai inteligent si decat Spock ca asa vrea scenariul. ,Zoe Saldana e cam absenta pe cat de senzuala este. Am sesizat multe faze reciclate din Star Wars. Si totusi, cum naiba sa deschizi o gaura neagra cu niste picaturi de "materie rosie"?
Prea fortata treaba cu intoarcerea in timp si crearea unui univers alternativ...mai bine faceau un reboot 100% dupa primul film din 1979.

Pe de alta parte, mi-a placut de Quinto cum l-a jucat pe noul Spock si de readucerea actorului Leonard Nimoy care l-a jucat pe vechiul Spock, amuzant pe alocuri , antagonistul jucat de Eric Bana, rusnaticul Yelchin care a fost simpatic, Karl Urban cat sa fie haios acolo.....efectele vizuale au fost ireprosabile. Mi-a placut cum ii priveau vulcanienii cu superioritate si aroganta pe oameni.
Per total, nu zic ca-i o parodie plina de culori, efecte, palpairi la greu, dar nici nu-i o capodopera.

7/10

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate