Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Transformers - Revenge of the Fallen (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007

[ http://www.canmag.com/images/front/transformers/fallenposterenhanced.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Regizor: Michael Bay
Producatori: Steven Spielberg, Lorenzo di Bonaventura, Ian Bryce, Tom DeSanto, Don Murphy
Scenariu: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Ehren Kruge
Actori: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro
Studiou: DreamWorks, Paramount Pictures
Genul: SF - Actiune - Aventura
Data lansare: 24 iunie 2009
Buget: 200 milioane $


*****  Batalia pentru Pamant tocmai s-a incheiat, insa batalia pentru univers abia a inceput. Dupa reintoarcerea pe Cybertron, Starscream preia controlul asupra Decepticonilor si este hotarat sa se intoarca pe Terra cu forte crescute.

Sam Witwicky (Shia LaBeouf) descopera anumite lucruri despre originea Robotilor (Transformers) si istoria lor pe Pamant. Decepticonii vor sa-l captureze pentru a afla mai multe informatii. Astfel batalia culmineaza la piramidele din complexul Giza, acolo aflandu-se un templu al civilizatiei Robotilor (Transformers). Totodata filmul ne va arata Robotii (Transformers) "vizitand" Egiptul inainte ca piramidele sa fie construite. In plus ieroglifele egiptene infatiseaza elicoptere si alte vehicule din prezent ca fiind descrieri ale stramosilor de pe Cybertron care au vizitat Pamantul.
*****

Edited by mu_zz_i, 23 February 2009 - 18:29.


#2
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Un teaser cu durata de 2 minute aparut la Transformers: Razbunarea celor Invinsi aici.

Un teaser cu foarte putin dialog, lasand sa se inteleaga ca imaginile vorbesc de la sine.

#3
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Pe 30 aprilie sa lansat si primul trailer. Pentru doritori linkul este AICI!

Ce ziceti? Pare sau nu pare mai bun decat primul, facand o comparatie cu trailerul de la aceasta a doua parte si primul film?

Edited by mu_zz_i, 04 May 2009 - 09:50.


#4
SSJ3

SSJ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 02.08.2006
Cu siguranta pare mai bun,sa speram ca chiar va fi asa,mai ales datorita progresului tehnologic fata de primul.Poate ca de data asta va smulge un Oscar pentru sunet si/sau efecte vizuale/speciale.

#5
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Ce pot sa zic, din trailere pare superb. Va merita vazut la cinema, la fel ca prima parte. De-abia astept sa il vad.. insa pana pe 26 iunie mai e.. :P

LE: Ah.. si superba melodie din trailer e  New Divide, a celor de la Linkin Park, compusa special pentru film. Se poate asculta aici. Enjoy!

Edited by Dante_Sparda, 19 May 2009 - 16:50.


#6
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postmu_zz_i, on Feb 23 2009, 19:12, said:


"Noutatea" asta a fost anuntata din 15 Februarie aici:
http://forum.softped...howtopic=503836
de ce era necesar un nou topic cu acelasi subiect?

Edited by New_view, 20 May 2009 - 11:14.


#7
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Pentru simplul fapt ca aici este topicul cu filme si se vorbeste numai despre filme... in speta aici de transformers 2. Nici nu stiam ca exista aria aia unde ma trimiti, sunt prea multe.

#8
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Azi l-am vazut si eu. Am sa incerc sa evit eventualele spoilere si am sa incep spunand ca acest film are cam aceeasi desfasurare ca primul, adica: primele 20 de minute ceva actiune, dupa aceea 1 si 20 de minute de actiune dar si o oarecare lalaiala ca in final ultimele 40 de minute sa contina actiunea principala, greul ca sa spun asa. Partea a doua este mai scurta decat prima cu 4 minute insa are mai multi roboti si mai multa bataie intre roboti si chiar indraznesc sa spun ca are un scenariu ceva mai bun ca predecesorul. Per total filmul este mai bun decat primul, insa, eu ma asteptam la ceva si mai si. Oricum la efecte a intrecut tot ce a rulat in 2009 prin cinematografe.

Edited by mu_zz_i, 22 June 2009 - 23:05.


#9
the13

the13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.10.2007
maine am bilete la avampremiera in timisoara la film
abea astept pana atunci pun una dintre cele mai tari mel care le-am ascultat eu pana acuma
enjoy!!!!!!!!!!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pg10CvnYQWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta este mixul

#10
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Din thriller este o prostie.. sper sa nu gresesc pentru fanii genului

#11
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Poate l-am asteptat cu prea mult interes,poate era prea tarziu aseara cand am intrat la film(22h) dar cu siguranta mi-a placut mai mult primul si mi s-a parut mai lunga aceasta continuare;cineva mai sus spunea ca e cu 4 minute mai scurt pe cand mie mi s-a parut cu mult mai lung acesta;sau era doar faptul ca eram obosit;per total,multe efecte,mai multe momente haioase decat in primul,filmul ok dar tot prima parte mi-a placut mai mult;probabil cand a aparut era ceva nou in materie de filme,acum deja stiam la ce sa ma astept;parerea mea e ca momentele haioase salveaza aceasta a doua parte ;nu vreau sa descurajez sau altceva,pur si simplu este parerea mea cu privire la aceasta a doua parte a filmului.

Edited by Groh, 25 June 2009 - 10:41.


#12
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Vizionat si eu ieri la cinema...mi s-a parut la fel de bun/prost ca primul. Tone de efecte speciale, poveste subtire, momente comice garla, Megan Fox 0 ca actrita, Shia merge dar toti actorii reali par a fi in plus cand povestea este atat de personala pentru roboti, iar acestia au foarte mult dialog incat rolul personajelor umane este sa arate ca actiunea are loc pe Pamant si problema ne afecteaza...

Problema finala este rezolvata cu o singura racheta...mie asta mi-a placut cel mai mult. Tac-pac.

Oricum m-am distrat foarte mult. Cele 2 ore jumate au trecut zburand, nu m-am foit pe scaun, nu m-am uitat la ceas o singura data, a fost o experienta cinematica misto, chiar daca nu una foarte profunda sau cu interes pentru viitorul cinematografiei.

#13
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
a treia parte vai fi regizata de altcineva, nu stiu cine :))))
zvonuri ca se va numi Transformers: Resurection

pentru cine urmarea seria animata transformers e ok, putin peste prima parte din prisma luptelor, mai multi roboti, mai mult pac pac

#14
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostM0n0, on 27th June 2009, 08:04, said:

Vizionat si eu ieri la cinema...mi s-a parut la fel de bun/prost ca primul. Tone de efecte speciale, poveste subtire, momente comice garla, Megan Fox 0 ca actrita, Shia merge dar toti actorii reali par a fi in plus cand povestea este atat de personala pentru roboti, iar acestia au foarte mult dialog incat rolul personajelor umane este sa arate ca actiunea are loc pe Pamant si problema ne afecteaza...
Eu cred ca oamenii au o importanta imensa in acest film, partea spirituala fiind evidentiata cel mai bine de ei.
Asa a fost mereu, de cand sunt filmele, iubirea, sentimentul, sunt mereu lasate pe umerii oamenilor ca fiind ceva extraordinar, din moment ce aceasta subiectivitate ne caracterizeaza specia in abstract. De asemenea rautatea e evidentiata cel mai bine de specia avansata, noi "iubindu-ne" reusind sa eliminam tristetea prin 2-3 oameni alesi, aka the one, desi suntem si noi rai, bla bla.

#15
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Te contrazic pentru ca Optimus Prime tot puncteaza la inceput si in celalalt film cum seamana el ca specie extraterestra cu oamenii. Plus ca Bumblebee chiar este un prieten pentru Sam aratand ingrijorare si tristete in unele momente, emotii umane.

Filmul asta nu e despre oameni, e despre roboti. Ce au reusit ei, oamenii, sa faca decat putin praf comparand cu ce fac robotii? Stiu la ce te referi cu filmele in general dar aici, in mod particular, fiecare emotie care vine de la om mi se pare inutila, facuta special sa umple timpul. Si atunci cand ajungi sa numeri acele emotii si contributii umane pentru acest film sunt si putine si mai mult comice. Noi oamenii am fost in filmul asta comici. Relatia dintre Mikaela si Sam e parca mai ignorata decat in primul desi ei trebuiau, pe langa explozii si lupte, sa isi repare relatia care a fost stricata in mod cliseic de o alta femeie, fara intentia lui Sam, ajunsesem sa ma intreb ce fel de femeie sare atat de repede pe un barbat pe care nu-l cunoaste?...etc. Plus ca la cate batalii sunt prezenta umana pare mai mult a incurca.

Asta e Transformers...e despre robotii extraterestrii.

#16
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Am vazut si eu filmul in seara asta.
Foarte tare filmul.Scenariu facut cu cap astfel incat sa dea publicului exact ce ar astepta de un film de gen.
Actiune garla, efecte speciale super, faze comice gramada.

All in all un blockbuster pe anul asta, pe merit.

#17
netghost

netghost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.05.2009
Michael Bay shit... action movies guru.
Bun film, daca nu aveti chef sa ganditi prea mult si sa va gadilati ochii cu explozii si efecte speciale... merita. Adevarat popcorn movie...

#18
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Eu nu inteleg copiii ce spun ca Transformers 2 e naspa. Vad asta pe toate site-urile cu si despre filme. Ce vrei, mai nene, de la un film cu roboti?
Per total, a fost criminal. Mi-a placut mult reintoarcerea Agentului Simmons (John Turturro), desi in prima parte e cam nesuferit, interpretarea e comica. Nu ma asteptam ca Transformers 2 sa fie asa de super tare.

Ce nu mi-a placut: de ce se incapataneaza romanu' sa traduca numele, nu inteleg. Cele mai proaste subtitrari facute vreodata. Zici ca's facute cu Google Translate :lol:. Decat sa vad subtitrari facute de niste inapti, mai bine ma uit la una facuta de un pusti de 15 ani.. dar care intelege mai bine actiunea si desfasurarea filmului. Nu ca nu m-as descurca fara subtitrare..dar daca la cinema au pus-o mi-am aruncat ochii pe ea. O porcarie. Auzi, sa traduci Decepticons (care-i un nume in film) in Inselatori; Revenge of The Fallen - Razbunarea celor invinsi ... cand Fallen e numele primul Decepticon. Asa il cheama. Nu te pui tu sa traduci pentru copilul de 6 ani. Ala mic asa trebuie sa invete, ca pe robotul ala mare si rau il cheama Fallen, The Fallen. Nu invinsul, infrantul.. sau cum se mai trezesc astia ai nostrii sa traduca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate