Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Istoria evreilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6730 replies to this topic

#37
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
kruger, asteptam cateva repere bibliografice.

#38
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Raportul de forte este mult exagerat de kruger :)
Oricum, nu superioritatea cantitativa conteaza. Militar si tehnologic, Israelul e mai puternic decit toate statele arabe din zona combinate. Si asta e exclusiv din cauza arabilor, care i-au atacat tot timpul si i-au fortat pe israelieni sa mentina o armata puternica.

Sunt un pic exagerate si pierderile israeliene. Israelul a pierdut in total: 2300 morti, 5500 raniti, 294 prizonieri, 400 tancuri, 105 avioane si 5 elicoptere. Egiptul a pierdut: 12000 morti, 35000 raniti, 8400 prizonieri, 1000 tancuri, 235 avioane si 42 elicoptere. Siria a pierdut: 3000 morti, 5600 raniti, 400 prizonieri, 1150 tancuri, 135 avioane si 13 elicoptere. Sursa: http://www.zionism-i...omKippurWar.htm. Surse arabe nu pot cita pentru ca nu prea obisnuiesc sa traduca in engleza, iar eu nu vorbesc araba.

Cifrele astea spun multe despre ineptia comandantilor arabi si despre slaba pregatire a trupelor.

Edited by Arraquwain, 29 August 2009 - 11:05.


#39
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postclara_spiele, on 28th August 2009, 17:19, said:

kruger, asteptam cateva repere bibliografice.

Cartea din care am luat acele date se numea ''Israel - Intoarcerea in Tara Sfanta'' dar nu tin minte autorul si nu o am in Bucuresti.  Era vorba de raportul de forte din momentul in care Egiptul inceput atacul, in dimineata zilei de 6 Oct. 1973 asupra garnizoanei din Bar-Lev. Nu am zis ca Israel nu a suferit pierderi, din cate stiu toata armata din Bar-Lev a fost macelarita, am admirat modul in care au intors situatia, in nici 3 saptamani.

#40
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Raportul de forțe nu cred că era acela și numai Israelul susține că ar fi murit 12000 de egipteni, Egiptul și analiștii din lumea întâi zic că au murit ceva mai mult de 5000.
Războiul a fost unul modern, cu forțe mobile, dar atacatorii nu urmăreau distrugerea Israelului.
Ei știau că asta însemna fie intervenția americanilor fie folosirea armelor nucleare.

Ce mi se pare mie cel mai important,  

Quote

Io nu inteleg...singura explicatie e ca are Dumnezeu grija de ei, deocamdata.
Dumnezeu n-are ogive nucleare dar și mai important, dacă avea grijă de ei NU AR FI FOST RĂZBOI.

George Orwell a fost împușcat în gât în războiul civil spaniol, și toată lumea îi zicea că e norocos că n-a murit, el le răspundea că dacă era norocos nu ar fi fost împușcat. :)

#41
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAnjin`, on 1st September 2009, 18:47, said:

Dumnezeu n-are ogive nucleare dar și mai important, dacă avea grijă de ei NU AR FI FOST RĂZBOI.

George Orwell a fost împușcat în gât în războiul civil spaniol, și toată lumea îi zicea că e norocos că n-a murit, el le răspundea că dacă era norocos nu ar fi fost împușcat. :)

Din pacate pentru Israel, vor mai avea parte de razboi si Biblia spune ca vor avea mult de pierdut. Cred ce spune Biblia, ca Dumnezeu are un plan special pentru poporul evreu, mai ales cand vad cum s-au desfasurat evenimentele din ultimul secol.

#42
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postkruger, on 1st September 2009, 19:05, said:

Din pacate pentru Israel, vor mai avea parte de razboi si Biblia spune ca vor avea mult de pierdut. Cred ce spune Biblia, ca Dumnezeu are un plan special pentru poporul evreu, mai ales cand vad cum s-au desfasurat evenimentele din ultimul secol.

Proiectul sionist a reusit sa-si antagonizeze o buna parte din lume dupa aprobarea quasiunanima din anii '40.

Vanatorii de antisemiti si-au adus masiva contributie la acest antagonism.

#43
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSylvestru, on 1st September 2009, 19:25, said:

Proiectul sionist a reusit sa-si antagonizeze o buna parte din lume dupa aprobarea quasiunanima din anii '40.

Vanatorii de antisemiti si-au adus masiva contributie la acest antagonism.

Din cate am inteles eu din Biblie, un singur om va reusi sa faca pace intre Israel si arabi. Va fi un inselator si va fi o pace inselatoare, de 3 ani si jumatate, pentru ca apoi Israel va trece prin cea mai grea perioada a istoriei lor. Banuiesc eu ca stiti despre ce om vorbesc si despre ce perioada

#44
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postkruger, on 2nd September 2009, 02:28, said:

Din cate am inteles eu din Biblie, un singur om va reusi sa faca pace intre Israel si arabi. Va fi un inselator si va fi o pace inselatoare, de 3 ani si jumatate, pentru ca apoi Israel va trece prin cea mai grea perioada a istoriei lor. Banuiesc eu ca stiti despre ce om vorbesc si despre ce perioada

Nu stim. Sau ne facem ca nu stim. Itzic Rabin, cumva? A facut bine cea facut ala de la impuscat, nu-i asa?

Edited by Sylvestru, 03 September 2009 - 09:39.


#45
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSylvestru, on 3rd September 2009, 10:38, said:

Nu stim. Sau ne facem ca nu stim. Itzic Rabin, cumva? A facut bine cea facut ala de la impuscat, nu-i asa?

Itzak Rabin a incercat, ca multi altii. Eu ma refeream la cel care va face o pace de 3 ani si jumatate...apoi se va instala in Templu. De Antihrist vorbeam

#46
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postkruger, on 3rd September 2009, 23:41, said:

Itzak Rabin a incercat, ca multi altii. Eu ma refeream la cel care va face o pace de 3 ani si jumatate...apoi se va instala in Templu. De Antihrist vorbeam

Care Templu? Acolo nu-i decat un templu, al-Aqsa.

Edited by Sylvestru, 03 September 2009 - 23:36.


#47
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSylvestru, on 3rd September 2009, 10:38, said:

Nu stim. Sau ne facem ca nu stim. Itzic Rabin, cumva? A facut bine cea facut ala de la impuscat, nu-i asa?
hai bre las-o-n spanac, te pomeni că yaser arafat era ușă de biserică, pe de-o parte condamna atentatele hezbolah și mai știu eu ce, pe de alta le dădea despăgubiri bănești familiilor care îi pierdeau p-ăia de-și aruncau intestinele-n aer în suicid.

#48
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSylvestru, on 4th September 2009, 00:35, said:

Care Templu? Acolo nu-i decat un templu, al-Aqsa.

Da, momentan...

@gigel de hohențolărn
hai bre las-o-n spanac, te pomeni că yaser arafat era ușă de biserică, pe de-o parte condamna atentatele hezbolah și mai știu eu ce, pe de alta le dădea despăgubiri bănești familiilor care îi pierdeau p-ăia de-și aruncau intestinele-n aer în suicid.

Nu am zis nimic de Yasser Arafat, ala a fost liderul OEP, un terorist (parerea mea)

#49
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 4th September 2009, 00:57, said:

hai bre las-o-n spanac, te pomeni că yaser arafat era ușă de biserică, pe de-o parte condamna atentatele hezbolah și mai știu eu ce, pe de alta le dădea despăgubiri bănești familiilor care îi pierdeau p-ăia de-și aruncau intestinele-n aer în suicid.

cine a zis ca arafat era usa de... moschee?

un terorist. la fel ca si alti lideri politici din regiune. multi dintre ei israelieni.

#50
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSylvestru, on 4th September 2009, 00:35, said:

Care Templu? Acolo nu-i decat un templu, al-Aqsa.

Deocamdata  :P . Ai auzit zvonurile...

#51
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostArraquwain, on 29th August 2009, 11:58, said:

Raportul de forte este mult exagerat de kruger :)
Oricum, nu superioritatea cantitativa conteaza. Militar si tehnologic, Israelul e mai puternic decit toate statele arabe din zona combinate. Si asta e exclusiv din cauza arabilor, care i-au atacat tot timpul si i-au fortat pe israelieni sa mentina o armata puternica.

Sunt un pic exagerate si pierderile israeliene. Israelul a pierdut in total: 2300 morti, 5500 raniti, 294 prizonieri, 400 tancuri, 105 avioane si 5 elicoptere. Egiptul a pierdut: 12000 morti, 35000 raniti, 8400 prizonieri, 1000 tancuri, 235 avioane si 42 elicoptere. Siria a pierdut: 3000 morti, 5600 raniti, 400 prizonieri, 1150 tancuri, 135 avioane si 13 elicoptere. Sursa: http://www.zionism-i...omKippurWar.htm. Surse arabe nu pot cita pentru ca nu prea obisnuiesc sa traduca in engleza, iar eu nu vorbesc araba.

Cifrele astea spun multe despre ineptia comandantilor arabi si despre slaba pregatire a trupelor.

Buna seara.
Ce ai adus aci ,vreau sa asigur ca sunt date reale si asta o zic ca prima sursa,eu. Am facut serviciu activ in nordul peninsulei Sinai, in nordul ismului care inchide Marea Bardawuil (se poate gasi in hartile desertului Sinai).Am inceput serviciul militar ca rezervist la 1.10.1973. Razboiul a inceput la 6.10.1973. Ca ofiter am facut un termen in special lung, in loc de serviciu anual de 30 de zile am fost mobilizat 181 de zile, o jumatate de an. Ultimele trei luni am fost ofiterul de actiuni a unitatii care a stapanit teritoriul de dupa Canalul de Suez,teritoriu care l-am chemat in gluma Africa.
Adevarat ca Egiptenii si Sirienii ne-au suprins insa sa nu uitam ca totus luptele s-au terminat pe cand cele mai inaintate unitati s-au oprit la 101 km de Cairo si la 42 km de Damasc. Pierderile Egiptene au fost enorme,daua armate au fost inconjurate in Sinai si daca ONU nu se amesteca s-ar fi intamplat inca o data la armata egipteana ce s-a intamplat in 1948 cand au fost inconjurati si nimiciti partial. Sa fie clar ca drumurile spre Cairo si Damasc au fost deschise si oprirea armatei pe loc a fost din initiativa  Israelului. Sa nu uitam ca Cairo a fost un oras de peste opt milioane de locuitori,azi desigur ca au ajuns la 10 milioane.Cum s-a terminat razboiul a avut ca consecinsa  intelegerea Egiptenilor ca prin lupta nu vor reusi sa arunce in mare pe Israelieni si au hotarat sa faca pace. Sirienii au alta mentalitate si nu sunt asa de truditi ca populatia lor creste enorm in fiecare an. Sirienii au avut pierderi enorme de soldati si materiale.Azi sunt suportati de Iran, atuncia de URSS.
Armata israeliana este compusa din tot poporul. Serviciul dator  al soldatilor este de 3 ani,soldatele putin mai putin. Dupa eliberare,barbatii fac serviciu rezervist activ o luna in fiecare an,ofiterii,mai mult. In caz de razboi,totii sunt mobilizati asa ca  tot poporul este armata. Femeile maritate mame sunt scutite. Nu avem incotro.Stim ca daca nu vom fi cei mai puternici,cei mai moderni,inteligenti si curagiosi vitorul nostru este inca un Holocaust si asta scriu ca stiu eu ce scriu.

#52
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Eu am avut un camarad israelian cind am facut serviciul militar. Familia lui pastrase cetatenia romana, emigrasera in '90 sau '91, asa ca s-a intors in Romania sa faca stagiul militar. Spunea ca scapa mai repede de obligatiile militare, 1 an aici si inca jumatate de an in Israel cind se intoarce. Asta era in 1999. Asa ca unii s-au descurcat sa nu faca stagiul complet de 3 ani :)

Interesant sa cunosc un veteran al razboiului de Yom Kippur.

Edited by Arraquwain, 26 September 2009 - 11:10.


#53
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostArraquwain, on 26th September 2009, 12:05, said:

Eu am avut un camarad israelian cind am facut serviciul militar. Familia lui pastrase cetatenia romana, emigrasera in '90 sau '91, asa ca s-a intors in Romania sa faca stagiul militar. Spunea ca scapa mai repede de obligatiile militare, 1 an aici si inca jumatate de an in Israel cind se intoarce. Asta era in 1999. Asa ca unii s-au descurcat sa nu faca stagiul complet de 3 ani :)

Interesant sa cunosc un veteran al razboiului de Yom Kippur.

De fapt este cam diferenta intre Israelieni si Romani cum se refera ei la armatalor si la serviciul militar.Nu ca cineva iubeste tara sa mai mult sau mai putin ci nevoile tarii au decis comportamentul. Pentru ca am inceput cu nostalgia in ultima replica , as vrea sa continui ca mi se pare ca voi fi mai bine inteles.
In anul 1979 am luat nevasta ,am venit sa ma plimb in Romania si bineinteles am inchiriat o masina. Am facut un admirabil tur de cam 3000 de km.
Cand am trecut prin Transilvania,pe o sosea nu prea principala, am vazut un tanar subofiter Roman care a ridicat mana pentru ca sa-l iau cu mine.Am oprit s-a urcat si am deschis vorba cu el. Mi-a spus ca a fost trimes sa cumpere creioane colorate pentru jurnalul de perete la orasul apropiat,cam 30 de km de unitatea sa. Cand am ajuns ,am oprit masina si m-a mirat ca tanarul subofiter i-mi intinde mana si vrea sa-mi plateasca drumul. Am ferm refuzat. S-a mirat baiatul si m-a intrebat dece nu vreau sa iau banii. I-am raspuns ca sunt din Israel si la noi nu se ia bani pentru tremp si bineinteles de la militari. Pai dece ,intreaba inca o data ofiterasul si i-am raspuns pe scurt: La noi, soldatii sunt copii nostri. Cum sa iau bani de la copii nostri? Neincrezator,din afara masinii mi-a raspuns:pai dom`le daca in Romania nu vei lua bani o sa creada lumea ca esti traznit...

Cand in Israel se recruta tinerii de 18 ani,problema unitatilor de elita este pe cine sa-i respinga si nu prea sunt ocupate cu convingerea tinerilor  ca sa se dea voluntari. In mare parte vor recrutii sa fiu repartizati la unitati combatante .Asta,ca sa se inteleaga, nu din cauza ca vor aventuri ci din cauza ca stiu si cunosc situatia tarii lor in Orientul Apropiat.Apropo,avem si soldate tanchiste si altele aviatoare.Nu de mult am citit un articol despre o sub-sefa a unei unitati de transport la aviatie. In ultimul razboi contra Hizbala in Liban,a cazut un helicopter in care a fost o mecanica  de zbor si a murit. In fiecare an, de sarbatori ,populatia trimete cadouri la soldatii in serviciu activ,dulciuri carti jocuri si iarna manusi si ciorapi. Armata imparte pachetele cadou.
Daca camaradul avea varsta de peste 21 de ani i se cerea un serviciu scurt de recrut 2-3 luni nu mai mult. 3 ani serviciu facnumai tinerii de la 18-21 de ani.

#54
canidae

canidae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.06.2007

חבל לך על הזמן, זה לא מעניין אותם, יש לך פה עסק עם חבורה של אנטישמים ובורים שמדברים איתך על ה "אנטי-קריסט".

פשוט חבל להשקיע זמן ומעמץ להסביר כי הם שונאים אותנו יותר ממה שאתה חושב.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate