Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Istoria evreilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6730 replies to this topic

#19
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='LoveDemon' date='14th August 2009, 22:41' post='6913608']

Poti sa-mi traduci aceasta propozitie te rog.Ma shize hasuv ki irvaht kesef maspic.

#20
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

 LoveDemon, on 14th August 2009, 23:41, said:

Iar vorbesti aiurea. Nu se interzice nimanui nimic, si nici nu se reglementeaza nimic. Pana si casatoriile intre persoane de acelasi sex sunt recunoscute in Israel. Faptul ca doua persoane nu se pot casatori religios nu inseamna ca li se interzice uniunea. In Israel nu se oficiaza casatorii civile (deocamdata; asta intr-adevar e o problema, si se incearca sa se faca ceva in sensul asta), iar daca doua persoane nu se pot casatori religios, rezulta ca nu se pot casatori in Israel. Dar nu le impiedica nimeni sa plece intr-una din excursiile special organizate in acest sens in Cipru sau Cehia (de exemplu). Casatoria incheiata peste hotare e perfect valabila si se poate desface intr-un tribunal israelian.

Deci, un cetatean israelian poate lua in casatorie un cetatean strain si, desi le este imposibil sa se casatoreasca in Israel daca strainul nu este evreu/evreica, se intalnesc intr-o tara straina, perfecteaza acolo o casatorie civila iar apoi se pot muta amandoi nestanjeniti in Israel, corect?

#21
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Bineinteles. Asta se si intampla. Dar nu trebuie sa se "intalneasca" intr-o tara straina, ci merg impreuna (sunt excursii organizate in acest sens). Sau se duc in tara de origine a cetateanului strain. Dar nu trebuie sa fie neaparat cetatean strain. Sunt oameni nascuti si crescuti in Israel, cetateni israelieni, provenind din mame neevreice.

#22
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 zippo68, on 16th August 2009, 20:05, said:

Poti sa-mi traduci aceasta propozitie te rog.Ma shize hasuv ki irvaht kesef maspic.
Ceea ce e important e ca ai castigat suficienti bani (se adreseaza unei femei). Scuze de intarziere, acum am vazut.

#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 LoveDemon, on 19th August 2009, 07:19, said:

Sunt oameni nascuti si crescuti in Israel, cetateni israelieni, provenind din mame neevreice.

Ca de exemplu arabii cetateni israelieni in randul carora se regasesc destui fani Hamas si mai ales Hizbullah. Intre ei si Neturei Karta - grea alegere pentru un zionist. Oricum Israelul actual e de laudat pentru ca in el coexista atatea personaje diferite de la evrei mesianici la falasci la amatori de pride parade prin Ierusalim. Mi-ar parea rau sa sfarseasca precum Regatul Latin de Ierusalim :rolleyes:

#24
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

 LoveDemon, on 19th August 2009, 07:19, said:

Bineinteles. Asta se si intampla. Dar nu trebuie sa se "intalneasca" intr-o tara straina, ci merg impreuna (sunt excursii organizate in acest sens). Sau se duc in tara de origine a cetateanului strain. Dar nu trebuie sa fie neaparat cetatean strain. Sunt oameni nascuti si crescuti in Israel, cetateni israelieni, provenind din mame neevreice.

So, o cetateanca israeliana din Jaffa, araba musulmana, poa' sa mearga pana in Ramallah [ma rog, nu poate, dar de dragul argumentatiei sa zicem ca poate] sa merga la muftiu cu alesul inimii ei, arab musulman, nascut si crescut in teritoriile ocupate, si apoi, bine-merci, se stabilesc amandoi in Israel, nu?

#25
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 LoveDemon, on 19th August 2009, 07:16, said:

Ceea ce e important e ca ai castigat suficienti bani (se adreseaza unei femei). Scuze de intarziere, acum am vazut.

Multumesc.Nu era graba.Este greu sa inveti evrita.Cum e gramatica.

#26
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 Sylvestru, on 19th August 2009, 16:16, said:

So, o cetateanca israeliana din Jaffa, araba musulmana, poa' sa mearga pana in Ramallah [ma rog, nu poate, dar de dragul argumentatiei sa zicem ca poate] sa merga la muftiu cu alesul inimii ei, arab musulman, nascut si crescut in teritoriile ocupate, si apoi, bine-merci, se stabilesc amandoi in Israel, nu?
Nu, cei din teritoriile ocupate au un statut aparte (din cauza ca din cand in cand explodeaza prin mall-uri sau matura traficul cu tractorul) si nu primesc rezidenta sau casatorie israeliana prin casatorie. Dar casatoria este recunoscuta. Si nu trebuie sa mearga pana in Ramallah, se pot casatori in religia musulmana si in Israel. Si un arab israelian poate sa mearga unde vrea, inclusiv in Ramallah, btw. Am prieteni arabi israelieni care se duc in teritorii tot timpul la cumparaturi si sa vanda aur. Dar aici nu era vorba despre primirea rezidentei/cetateniei in urma casatoriei, ci despre "libertatea cetatenilor de a se casatori cu cine poftesc", nu?

 zippo68, on 19th August 2009, 22:13, said:

Multumesc.Nu era graba.Este greu sa inveti evrita.Cum e gramatica.
Gramatica nu e foarte complicata si e foarte logica - sunt doar trei timpuri verbale (trecut, prezent si viitor) si sapte grupe de verbe. Conjugarea se face cu radacina verbului si particulele de timp verbal (trecut, prezent, viitor), care sunt regulate. Mai e si un fel de conditional trecut (as fi facut), dar ala e foarte simplu (auxiliarul "a fi" la trecut si verbul de conjugat la prezent). Singura chestie mai complicata e ca verbele se conjuga si dupa gen (feminin, masculin). Substantivele si adjectivele nu se declina. Practic, daca stau sa ma gandesc, fata de alte limbi pe care le stiu, gramatica ebraica e extrem de usoara. Chiar matematica. Totul e sa exersezi.

#27
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 LoveDemon, on 20th August 2009, 01:49, said:

Gramatica nu e foarte complicata si e foarte logica - sunt doar trei timpuri verbale (trecut, prezent si viitor) si sapte grupe de verbe. Conjugarea se face cu radacina verbului si particulele de timp verbal (trecut, prezent, viitor), care sunt regulate. Mai e si un fel de conditional trecut (as fi facut), dar ala e foarte simplu (auxiliarul "a fi" la trecut si verbul de conjugat la prezent). Singura chestie mai complicata e ca verbele se conjuga si dupa gen (feminin, masculin). Substantivele si adjectivele nu se declina. Practic, daca stau sa ma gandesc, fata de alte limbi pe care le stiu, gramatica ebraica e extrem de usoara. Chiar matematica. Totul e sa exersezi.


Ca limba ivrit e matematica ai dreptate.Este limba cea mai plina de intelepciune de putere.
Se vede clar ca este mana lui d-zeu in aceasta limba.
Vorbitul ca vorbitul  dar scrisul.Uf ce litere parca sant toate la fel si se mai scrie de la dreapta la stanga si la fel se citeste .
Si cand citesti o carte si incepi de la urma la inceput. De ce toate acestea .

#28
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai avand in vedere ca ebraica a fost prima, se poate zice ca limbile care se scriu de la stanga la dreapta sunt "pe invers".

#29
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 LoveDemon, on 22nd August 2009, 20:44, said:

Pai avand in vedere ca ebraica a fost prima, se poate zice ca limbile care se scriu de la stanga la dreapta sunt "pe invers".
cum adica ebraica a fost prima? Prima limba? Glumesti, sper!

#30
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu stiu ce intelegi prin "prima limba", dar eu ma refeream la faptul ca ebraica a existat inaintea limbilor care se scriu in alfabetul latin, dimpreuna cu alfabetul ei.

#31
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
dacă ești dreptaci, scrisul de la dreapta la stânga este cât se poate de incomod, mai ales dacă folosești un stilou mai prost.
la fel și cu condusul pe partea stângă a drumului (cum e în anglia șamd) - pentru dreptaci este incomod să schimbi vitezele cu stânga.

#32
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu sunt stangace, dar nu mi-a fost niciodata incomod sa scriu de la stanga la dreapta. Singurul inconvenient era ca ma murdaream pe mana cand scriam cu stiloul :).

#33
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
la același inconvenient mă refeream și eu. d-aia am și zis de stilou :)

#34
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Deoarece topicul se numeste: Istoria evreilor, vreau si eu sa spun ca imi place foarte mult Istoria in general...dar cea a evreilor e cea mai fascinanta. Si mai au o gramada de parcurs, pentru ca au multe ''datorii'' de platit.

Cel mai tare m-au uimit conflictele cu statele arabe...daca cititi despre Razboiul de 6 zile, sau cel de Iom Kippur...sau Operatiunea Cedrii Libanului, pai e SF, nu gluma.
       Ex: Raportul de forte in razboiul de Iom Kippur:
-1 soldat israelian contra 15 soldati arabi
-1 tanc israelian contra 10 tancuri arabe
-1 tun israelian contra 5 tunuri arabe
Mai adaugati ca arabii au atacat prin surprindere si au omorat cateva mii de persoane care erau in sarbatoare. Iar dupa 3 zile parca, israelienii nu numai ca i-au respins dar au ajuns sa atace Damascul...ONU a cerut imediat incetarea focului. Io nu inteleg...singura explicatie e ca are Dumnezeu grija de ei, deocamdata.

#35
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

 kruger, on 27th August 2009, 05:20, said:

Deoarece topicul se numeste: Istoria evreilor, vreau si eu sa spun ca imi place foarte mult Istoria in general...dar cea a evreilor e cea mai fascinanta. Si mai au o gramada de parcurs, pentru ca au multe ''datorii'' de platit.

Cel mai tare m-au uimit conflictele cu statele arabe...daca cititi despre Razboiul de 6 zile, sau cel de Iom Kippur...sau Operatiunea Cedrii Libanului, pai e SF, nu gluma.
       Ex: Raportul de forte in razboiul de Iom Kippur:
-1 soldat israelian contra 15 soldati arabi
-1 tanc israelian contra 10 tancuri arabe
-1 tun israelian contra 5 tunuri arabe
Mai adaugati ca arabii au atacat prin surprindere si au omorat cateva mii de persoane care erau in sarbatoare. Iar dupa 3 zile parca, israelienii nu numai ca i-au respins dar au ajuns sa atace Damascul...ONU a cerut imediat incetarea focului. Io nu inteleg...singura explicatie e ca are Dumnezeu grija de ei, deocamdata.

De unde ai faptele astea? Din "Click"?

#36
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Sylvestru, on 27th August 2009, 09:49, said:

De unde ai faptele astea? Din "Click"?

Din cartile de istorie, scuze ca nu am scris si bibliografia, toata literatura e la 300 km de Bucuresti. Iti las tie sa citesti Click, o sa ai ochii inca lipiti si peste 10 ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate