Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NESARA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai cum nu are legatura cu economicul ? Cand ei propun un nou sistem financiar ?

Chiar si numele de NESARA afirma clar ca e vorba in primul rand de un pachet de legi economice: National Economic Stabilization and Recovery Act

Si pentru asta propun printre altele desfiintarea FED, reglarea datoriilor bancare, realizarea unui nou sistem de taxare si moneda garantata prin intermediul metalelor pretioase. Uite cele 3 puncte din declaratia lor care spun exact acest lucru:

Quote

4. As partial remedy for 90 years of government and banking fraud, NESARA requires zeroing out of credit card balances and bank debt relief be given to Americans.
5. Initiates the US Treasury Bank System with new U.S. Treasury currency backed by gold. The Federal Reserve is abolished; Federal Reserve facilities and most personnel are absorbed into the US Treasury Bank System.
6. Abolishes Income Taxes in US and creates a national sales tax on new, non-essential items as revenue for government. Essential items such as food and medicine, and used items, are exempt from the sales tax.

Iar eu vreau sa discutam aici de alternative ale sistemelor financiare si nu de partea politica a programului. Pe bune. Tocmai aia era si ideea. Chiar daca uneori politicul se amesteca cu economicul, as prefera sa nu se amestece si in acest topic.

Si-l rog si pe Gabysh sa se abtina de la flame-uri.

Multumiri anticipate.

Edited by flaviand, 20 March 2009 - 09:52.


#20
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Eu nu am scris din punct de vedere politic, care oricum nu exista, doar am criticat initiativa baietilor alora ca nu vor avea suces in implementarea planului dorit.

Drumul este deja trasat de catre marii afaceristi precum Rockefeller, Ford, Bechtel, etc.

Sistemul daca s-ar aplica ar fi bun. Dar nu vor avea succes. Pachetul respectiv va trebui aprobat si de Congres, deci e cale lunga pana la aprobare.

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postspare-me, on Mar 19 2009, 20:31, said:

stimabililor...nesara numai fenomen economic nu e, si vad ca mai mult cu politica interfereaza :)
il mut in poiana sau il inchid ? alegeti din cele doua variante

inchide-l ca sa nu-mi dai mie de lucru :lol:

eventual muta-l la aria fun...tezii

Edited by Mosotti, 20 March 2009 - 10:31.


#22
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Sistemul daca s-ar aplica ar fi bun. Dar nu vor avea succes. Pachetul respectiv va trebui aprobat si de Congres, deci e cale lunga pana la aprobare.

Asta cu aprobarea e cu totul alta poveste. Dupa colapsul financiar n-ar strica sa avem niste alternative in vedere pentru atunci cand va veni momentul. Interesant este de discutat care ar fi avantajele si dezavantajele sistemului. Si al punctelor prezentate de ei. Fara misto si fara flame.

Despre modul in care valoarea datoriilor se poate reseta la nivelul real am mai pus un film interesant aici:

Six Minutes with the Renegade Economist - Michael Hudson Special

Despre metalele pretioase ca si garantare pentru monezile emise iar am discutat. Despre abolirea institutiilor financiare cu rol de emitere de moneda si control financiar international iar s-a mai discutat.

Despre punctele astea vreau argumente pro si contra, la modul serios si decent. Pe cine nu reuseste asta, il rog sa se abtina, ca sa nu degeneram cu discutiile si sa avem nevoie de interventiile lui spare-me.

Edited by flaviand, 20 March 2009 - 11:16.


#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
flaviand...o fi avand 'legatura'...dar jumate din ce vorbiti voi e politica :)
si pe langa asta, revin, oricum nu e fenomen :)

il mai las, daca nu sare nimeni calul...ca vorbirea libera si constructiva nu dauneaza...dar daca va adanciti mai puternic in politica, stricam jucaria :lol:

#24
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postflaviand, on Mar 20 2009, 11:14, said:

Asta cu aprobarea e cu totul alta poveste. Dupa colapsul financiar n-ar strica sa avem niste alternative in vedere pentru atunci cand va veni momentul. Interesant este de discutat care ar fi avantajele si dezavantajele sistemului. Si al punctelor prezentate de ei. Fara misto si fara flame.

Despre modul in care valoarea datoriilor se poate reseta la nivelul real am mai pus un film interesant aici:

Six Minutes with the Renegade Economist - Michael Hudson Special

Despre metalele pretioase ca si garantare pentru monezile emise iar am discutat. Despre abolirea institutiilor financiare cu rol de emitere de moneda si control financiar international iar s-a mai discutat.

Despre punctele astea vreau argumente pro si contra, la modul serios si decent. Pe cine nu reuseste asta, il rog sa se abtina, ca sa nu degeneram cu discutiile si sa avem nevoie de interventiile lui spare-me.
Ideiile ar fi bune daca s-ar fi aplica. Multe ar trebui schimbate in domeniul economic. Schimbari cum ar fi: reducerea taxelor pentru oprirea evaziunii fiscale, eliminare inflatiei, eliminare coruptiei, etc.

Nu cred ca pot sterge datoriile cu "buretele" chiar daca in aceasta situatie intervine "statul". Creditorii nu sunt foarte prosti sa "uite" ca cetatenii au de rambursat niste foarte multi bani. Doar nu are statul niste foarte multe miliarde pentru a ajuta datornicii sa scape de datorii. Poate altii au datorii la furnizori si nu isi mai pot continua afacerea. Cu aia ce mare branza vor face ?

Chiar mi-ar parea bine sa se defiinteze FED, sa nu mai imprime nimeni bani, nici statul, nici corporatiile transnationale. Dar asa ceva nu este posibil, daca inchide imprimeria, inflatia va creste.

Cel mai mult mi-ar place sa elimine corporatiile transnationale, precum si pe patronii acestor corporatii. Si toate averile acestor cetateni sa le confiste statul ca ulterior sa le imparta la cetatenii obisnuiti ai USA, mai ales la cei defavorizati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate