Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Activare Windows (toate versiunile)

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Salut. Am si eu o problema. Aveam WinXp fara licenta si a mers mai mult timp, chiar si uodate-uri. De cate saptamani imi tot apare ca nu e genuine, asa ca am cumparat un Win nou. As vrea sa nu il mai reinstalez pentru ca am mai multe programe si setari si nu vreau sa schimb nimic. Aveti idee cum sa pun noul serial? Am incercat varianta clasica de schimbare al lui cu wizard-ul, dar tot nu functioneaza.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuie reinstalat. Nu poti pune un serial de la un windows cumparat decat daca ai folosit la instalare ACEEASI versiune de Windows, si ma refer aici si la canalul de vanzare ptr care a fost facut - OEM, OEM SLP, Retail, VLK, Nu doar la Home sau Pro. Fisierele necesare activarii difera intre ele si la fel si serialele.

Edited by eiffel, 28 September 2009 - 11:12.


#39
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008
Am o problema. Imi spune ca Serialul este folosit la un alt calculator, dar nu mai este folosit pe niciunul... ce pot face... ?

Attached Files



#40
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
A mai fost folosit pe alt calculator? Licenta este OEM?

#41
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008

View PostJulotM, on 9th October 2009, 23:02, said:

A mai fost folosit pe alt calculator? Licenta este OEM?

Licenta este OEM.

La prima intrebare nici nu stiu ce sa raspund. La inceput am avut un calculator, pe care l-am upgradat treptat. Acum dupa ce am schimbat si placa video zice asta.

#42
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Citeste aici. Intr-un final, daca nu te lamuresti, suna la Microsoft RO, dar slabe sanse sa rezolvi ceva. Licenta OEM merge doar pe un calculator.

Edited by JulotM, 09 October 2009 - 22:14.


#43
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Factura de reparatie etc + telefon microsoft s-ar putea sa mearga...
Oricum, telefonul este baza!

Bafta!

#44
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008
ok, multumesc de ajutor JulotM si Ravy, sper sa mearga sa fac ceva, ca nu prea ma impac cu ideea ca 400 de lei sunt aruncati in mare.

#45
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Program: 08.00 – 20.00 de luni până vineri, în afara sărbătorilor legale

    * Activare produse
      0800 822 222
      (021) 204 70 15

    * Asistență tehnică
      0801 033 333
      (021) 204 70 40

    * Serviciul clienți
      0801 022 222
      (021) 204 70 40

#46
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008
Am folosit activarea prin telefon si s-a activat. :) Deci a mers :)

#47
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 28.02.2008
In legatura cu depasirea numarului de activari:
De asta sunt programele de backup. Instalezi Windows-ul, il activezi  O SINGURA DATA, apoi faci un backup la C:\, il arzi pe un DVD, si il ai gata numai bun de dat restore, de cate ori vrei, fara sa mai activezi nimic.

Un program bun pentru asa ceva:
Acronis True Image
sau
Paragon HDD Manager. Singurul dezavantaj e ca nu is FREE, insa se gasesc si de acest gen.

Edited by dszz, 27 November 2009 - 12:25.


#48
david_catana

david_catana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2010
salut....am si io o problema cu activarea windowsului...nu reusesc sa  il activez,imi zice k am 30 de zile sa il activez.stie cineva cum sa il activez?please?
thanks

#49
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Activare produse
0800 822 222
(021) 204 70 15

#50
sym25

sym25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.01.2010
As vrea sa achizitionez Windows 7 si vreau sa stiu la cate activari ai dreptul pe acelasi calculator.Pe cate alte calculatoare merge activat dupa aceea?
Am Vista si a mers activat pe doua calculatoare (desktop si laptop).Pe al treilea n-a mai mers. Daca vreau sa reinstalez pe unul din cele doua mai merge?

#51
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008

View Postsym25, on 9th April 2010, 16:25, said:

As vrea sa achizitionez Windows 7 si vreau sa stiu la cate activari ai dreptul pe acelasi calculator.Pe cate alte calculatoare merge activat dupa aceea?
Am Vista si a mers activat pe doua calculatoare (desktop si laptop).Pe al treilea n-a mai mers. Daca vreau sa reinstalez pe unul din cele doua mai merge?

Depinde la ce te referi. Teoretic nu ai voie sa folosesti o licenta simultan.
Daca e retail licenta o poti schimba daca e de la un calculator la altul, daca e oem cu calculatorul cu care ai cumparat-o tre s-o folosesti

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In principiu, pe acelasi calculator ai dreptul la un numar nelimitat de activari. DAR, nu poti folosi activarea pe net decat de maxim 2-3 ori pe an. In momentul in care nu ma ivrea, suni la Microsoft si faci activare telefonica.

O licenta OEM nu se mai poate re-activa decat pe placa de baza pe care a fost activata prima data. Este legata de aceasta ( cu exceptia cazului cand aceasta se defecteaza in perioada de garantie si poti suna la Microsoft sa le ceri activarea - le trimiti copie dupa certiful de garantie ca a fost schimbata in perioada respectiva )

O Licenta Retail se poate activa si pe alt calculator, dar numai dupa ce a fost stearsa de pe alt calculator - este transmisibila cu conditia sa nu fie folosita decat pe un calculator.

In alte tari ( la noi doar la Office 2007 Home & Student ) se poate folosi aceeasi licenta Retail pe 3 calculatoare simultan, dar situate la aceeasi adresa - de acasa. Nu e valabil si ptr firme.

#53
pinkyro72

pinkyro72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2010
cum?

#54
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Salut! Am un Windows XP (x86) SP3 original, cu licenta, cu tot. Problema e cand incercam sa activez Windows-ul, nu aparea nimic (am conexiune la internet). Acum au trecut cele 30 de zile si cand incerc sa intru in utilizator, imi apare mesajul: You must activate this copy of Windows before you can log on. Am apasat yes, insa din pacate nu se mai intampla nimic. Apare imaginea de final si atat. Nicio inconita, nimic. Si sta asa la nesfarsit. Singurul mod prin care pot sa intru in utilizator este in Safe Mode. Si nu pot sa il activez acolo.

Ce ar trebui sa fac?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate