Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Certificare CCNA 640-801 fara cursuruile de la academii.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
RP-McMurphy

RP-McMurphy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2009
Va salut,

Sunt printre voi pers. care au luat 640-801-le fara sa treaca prin cursurile din cadrul variilor academii?

Daca da, ce carti/simulatoare au folosit?

In principiu, eu am programat examenul in luna aprilie.

De asemenea, din cate am observat pe net, ca materiale care sa inlocuiasca/suplimenteze cursurile de la academie sunt folosite:

1. dynamips + dynagen
2. pass4sure
3. Cisco Certified Network Associate Study Guide, McGraw Hill

Voi ce folositi/ati folosit? Ce sfaturi imi puteti da?

Multumesc!

#2
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
Salutare ,

In primul rand ca sa devii CCNA trebuie sa sustii examenul 640-802, cat despre studiu , eu personal nu sunt inscris la nici o Academie , fac self-study si am urmatoarele materiale :

- Curicula oficiala CCNA Exploration 4.0
- Packet Tracer 5.0
- GN3/Dynamips
- Sybex CCNA: Cisco Certified Network Associate Study Guide: Exam 640-802, 5th Edition ,Todd Lammle
- Pass4 sure 640-802 v3.22
- Si cel mai tare forum pe latura de certificari http://www.sadikhov.com/forum/

Mult succes la invatat , si daca poti sa-ti mai ofer alte informatii iti stau la dispozitie !

Edited by StrutZz, 22 February 2009 - 20:00.


#3
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 05.11.2006
spre ex eu ptr CCNP am optat sa imi "construiesc" un laborator acasa
e mai rentabil

enjoy

#4
RP-McMurphy

RP-McMurphy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2009

View PostStrutZz, on Feb 22 2009, 19:59, said:

Salutare ,

In primul rand ca sa devii CCNA trebuie sa sustii examenul 640-802, cat despre studiu , eu personal nu sunt inscris la nici o Academie , fac self-study si am urmatoarele materiale :

- Curicula oficiala CCNA Exploration 4.0
- Packet Tracer 5.0
- GN3/Dynamips
- Sybex CCNA: Cisco Certified Network Associate Study Guide: Exam 640-802, 5th Edition ,Todd Lammle
- Pass4 sure 640-802 v3.22
- Si cel mai tare forum pe latura de certificari http://www.sadikhov.com/forum/

Mult succes la invatat , si daca poti sa-ti mai ofer alte informatii iti stau la dispozitie !

Salut!

Mea culpa in privinta decrementarii.. :)

Foarte tare acel forum! Habar n-aveam de el si chiar ma gandeam daca exista ceva in genul.

Ti-am dat un PM in legatura cu acea carte.

Pt. Dynamips folosesti si scenarii de-a gata, facute deja de altii? Daca da, --.. link? :D

Multam de info!

Quote

spre ex eu ptr CCNP am optat sa imi "construiesc" un laborator acasa
e mai rentabil

Foarte interesant, daca zici ca-i mai rentabil. Poti sa ne dai mai multe detalii? Ma gandesc, de ex, ca iti trb niste Catalyst-uri, pt ca cu Dynamips nu poti emula decat anumite module WIC de switching..
Ar fi foarte interesant sa ne spui care-s demersurile tale pt ca si eu, in principiu, tintesc la CCNP-uri.

#5
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 05.11.2006
pai simplu

2 x 3640
2 x 2940G (12 sau 24 port)
1 x 3550G (12 port Gbit  :P )
2 x 2651xm sau
2 x 2621xm (sau combinatii)
1 x 1760 (ptr voip)
2 tel voip (inca nu m-am hotarat care)

pana in prezent am primele 2 puncte (ca apoi a venit iarna si a intrat bugetul in criza)

ideea e ca ptr cele de mai sus eu am "alocat" un 50-60mil
cat te costa 4 semestre de CCNP la orice academie ???? ceva mai mult decat suma alocata de mine mai sus ....
plus ca la sfarsit raman si cu echipamentele

ca minusuri ar fii imposibilitatea de a aplica ptr voucer (insa se gasesc voucere de pana la 25% asa ca nu e chiar asa mare minusu')

enjoy si mai discutam

#6
RP-McMurphy

RP-McMurphy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2009

View Postgogy, on Feb 23 2009, 10:58, said:

pai simplu

2 x 3640
2 x 2940G (12 sau 24 port)
1 x 3550G (12 port Gbit  :P )
2 x 2651xm sau
2 x 2621xm (sau combinatii)
1 x 1760 (ptr voip)
2 tel voip (inca nu m-am hotarat care)

pana in prezent am primele 2 puncte (ca apoi a venit iarna si a intrat bugetul in criza)

ideea e ca ptr cele de mai sus eu am "alocat" un 50-60mil
cat te costa 4 semestre de CCNP la orice academie ???? ceva mai mult decat suma alocata de mine mai sus ....
plus ca la sfarsit raman si cu echipamentele

ca minusuri ar fii imposibilitatea de a aplica ptr voucer (insa se gasesc voucere de pana la 25% asa ca nu e chiar asa mare minusu')

enjoy si mai discutam

Am un prieten care studieaza pt CCNP la infoacad si acolo plateste 700RON / modul, deci in total 4*7 = 2800RON, mult sub 5000-6000.

Oricum, chiar si-asa ideea ta ar fi foarte buna, daca intr-adevar ai reusi sa faci rost de sculele mai sus mentionate cu atat de putini bani!!!

De unde naiba le gasesti atat de ieftini?!

ps: Poti sa folosesti softphones in loc de tel fizice, pt ca la layer2/3 tot dracul ala il fac. :) bine, nu stiu daca exista pt sccp...


LE: Intr-adevar, la cursurile alea nu ai acces decat daca ai facut si cursurile pt CCNA, TEORETIC. Practic..., daca ai certificare CCNA si o vorba bine pusa, sunt sanse sa te lase. Asadar, teoretic, pretul pt cursurile ccna+ccnp=4(7+3,5)=4200RON

Edited by RP-McMurphy, 23 February 2009 - 11:46.


#7
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
@RP-McMurphy   cauta pe ebay.co.uk si ebay.de , dai o bere :cheers:

#8
adimcse

adimcse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2005
pentru toti cei care se pregatesc pentru examenul ccna 640-802 va pot ajuta cu linkurile respective de unde puteti descarca manualele necesare,teste si simulatoare.la ora actuala folosesc pentru recertificare, ccna 640-802 6th edition(todd lammle),video training de la cbt nuggets pentru ccna iar ca simulatoare packet tracer 5.2 si gns3.nu alergati dupa diploma, incercati sa intelegeti materialul de studiu.succes la invatat. :OK:

#9
critix

critix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.05.2004

View Postadimcse, on 22nd August 2009, 22:04, said:

pentru toti cei care se pregatesc pentru examenul ccna 640-802 va pot ajuta cu linkurile respective de unde puteti descarca manualele necesare,teste si simulatoare.la ora actuala folosesc pentru recertificare, ccna 640-802 6th edition(todd lammle),video training de la cbt nuggets pentru ccna iar ca simulatoare packet tracer 5.2 si gns3.nu alergati dupa diploma, incercati sa intelegeti materialul de studiu.succes la invatat. :OK:


Salutare
Deci... poti sa imi dai link-urile pentru examenul ccna 640-802?

Mersi mult

#10
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
De unde pot cumpăra cărți pentru a studia curriculum-ul CCNA? La Diverta nu am găsit. :(

#11
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 05.11.2006
sfatu' meu

lasa cartile traduse
am luat eu de la diverta cartea de CCNA scrisa (tradusa) de un tip de la CISCO
si sunt diferente mari intre ce e acolo si ce e in curicula

#12
S_L_244

S_L_244

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.01.2004
stie cineva o academie unde se poate da examenul de CCNA (nu modulele separat, ci direct CCNA)?

#13
vlad_coras

vlad_coras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2009

View Postgogy, on 23rd February 2009, 11:58, said:

pai simplu

2 x 3640
2 x 2940G (12 sau 24 port)
1 x 3550G (12 port Gbit  :P )
2 x 2651xm sau
2 x 2621xm (sau combinatii)
1 x 1760 (ptr voip)
2 tel voip (inca nu m-am hotarat care)

pana in prezent am primele 2 puncte (ca apoi a venit iarna si a intrat bugetul in criza)

ideea e ca ptr cele de mai sus eu am "alocat" un 50-60mil
cat te costa 4 semestre de CCNP la orice academie ???? ceva mai mult decat suma alocata de mine mai sus ....
plus ca la sfarsit raman si cu echipamentele

ca minusuri ar fii imposibilitatea de a aplica ptr voucer (insa se gasesc voucere de pana la 25% asa ca nu e chiar asa mare minusu')

enjoy si mai discutam

Unde ai gasit voucere de pana la 25%???

#14
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Interconnecting Cisco Network Devices, Part 1 (ICND1): CCNA Exam 640-802 and ICND1 Exam 640-822 (2nd Edition)
si
Interconnecting Cisco Network Devices, Part 2 (ICND2): (CCNA Exam 640-802 and ICND exam 640-816) (3rd Edition)

aici!

#15
adimcse

adimcse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2005
am trecut cu bine astazi examenul ccna 640-802.materiale de studiu folosite au fost:ccna 6th edition by todd lammle,ccna cbt nuggets(jeremy cioara),chris bryant ccna videos si in jur de 150 de labs.4-6 ore de studiu zilnic timp de 5 luni.pentru teste examcram scrisa de jeremy cioara si Sybex - Cliffs TestPrep -Todd Lammle.cei drept cele 2 carti sunt din 2007 dar m-au ajutat destul.examenul a avut 48 de intrebari,3 simulari cu nat ,rip v.2 si frame-relay.urmeaza ccnp-ul(bsci) care e mult mai greu.succes tuturor.

#16
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006

View Postadimcse, on 10th December 2009, 21:16, said:

am trecut cu bine astazi examenul ccna 640-802.materiale de studiu folosite au fost:ccna 6th edition by todd lammle,ccna cbt nuggets(jeremy cioara),chris bryant ccna videos si in jur de 150 de labs.4-6 ore de studiu zilnic timp de 5 luni.pentru teste examcram scrisa de jeremy cioara si Sybex - Cliffs TestPrep -Todd Lammle.cei drept cele 2 carti sunt din 2007 dar m-au ajutat destul.examenul a avut 48 de intrebari,3 simulari cu nat ,rip v.2 si frame-relay.urmeaza ccnp-ul(bsci) care e mult mai greu.succes tuturor.


Felicitari si mult succes in continuare !  :coolspeak:

#17
dcandea

dcandea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2006
pt cine se mai pregateste sa se certifice Cisco: http://docs.quah.ro

#18
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007
De vrei sa le faci fara un instructor, la academie?
E mult mai bine, pe langa faptul ca socializezi, poti pune intrebari, asculti intrebarile/raspunsurile altora etc.
Parerea mea este ca la o academie este mult mai bine, decat singur, cu manule.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate