Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taken 2002

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
http://www.imdb.com/title/tt0289830/
E un serial in regia lui Spielberg. L-a vazut cineva ? E bun? Nu dati raspunsuri gen Spielberg=bun ca nu ma ajutati cu nimic. Am auzit cum ca au fost ceva controverse legate de acest serial, a sarit guvernu in capul lui Spielberg ca ar fi divulgat ceva informatie, nu stiu nimic sigur, numai zvonuri. Daca stiti ceva in plus spuneti-mi.

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
l-am vazut si e foarte interesant, mai ales din pozitia subiectiva din care este tratat si anume implicarea unei familii, in mai multe generatii, in activitatea de "ascundere" a activitatii ozn pe teritoriul Statelor Unite.

evident ca este si foarte bun pentru ca Spielberg este un geniu insa conteaza foarte mult cum spui povestea iar aici este spusa foarte bine

daca ai timp pentru 10 episoade de vreo ora jumate, ti-l recomand, n-o sa-ti para rau

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Serialul, de fapt e o "miniserie" TV, e foarte bun, intr-adevar. Recomand si eu. Dar numai daca iti plac SF-urile, of course.

Nu am cunostinta ca lui Spielberg sa i se fi bagat "strambe" pentru serial, acesta nu iese totusi din tiparele genului (normal ca subiectul e tratat dintr-o perspectiva care nu pune intr-o lumina prea buna guvernul SUA, e vorba de acea eterna teorie a conspiratiei&shit). Cel mai probabil e doar o metoda de marketing, pentru a creste interesul audientei. In definitiv toate filmele pe tema asta acuza prin scenariu guvernul american de diferite chestii, niciunul nu face exceptie. Iar eu n-am auzit ca producatorii Dosarelor "X", de pilda, sau ai altui serial de gen sa fi avut probleme.

Dar, repet, daca esti pasionat de science-fiction, "Taken" e un serial ce nu trebuie ratat, e bun si merita vazut.

#4
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
Multumesc, m-ati convins. Ma voi uita zilele astea candva sa gasesc putin timp .
Stiti cumva de ce s-au facut atat de putine episoade?

Edited by Taleniekov, 23 February 2009 - 21:07.


#5
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Pentru ca este o miniserie, nu un serial. Asa a fost ea "vazuta" de regizor/scenaristi si producatori, in 10 episoade. Spielberg e destul de "familiarizat" cu stilul (vezi miniseria excelenta Band of Brothers (2001), despre soldatii americani in cel de-al doilea razboi mondial, care are tot 10 episoade, dupa cum tot 10 episoade va avea si "The Pacific" (2009), povestea soldatilor americani din Pacific in WWII).

Seria "Taken" (2002) se incheie insa cat se poate de "rotund", nu a fost vorba de o intrerupere de proiect sau ceva de genul asta. In plus de asta, cum spunea si Celest mai sus, sunt 10 parti a cate o ora si jumatate fiecare (in total cam 20 de "episoade" pentru un serial normal, deci aproape un "sezon" intreg).
Nu e deloc "prea scurta", crede-ma, nu lasa lucruri pe dinafara, desi, e drept, dupa ce termini de vazut, ai vrea ca serialul sa continue.

Ca tot veni vorba de miniserii si de "scurtimea" lor, o alta miniserie de exceptie, de data asta de 12 episoade, e cea produsa de Tom Hanks (care a fost implicat, de asemenea, alaturi de Spielberg in proiectele "Band of Brothers" si "The Pacific"): From The Earth to The Moon, care trateaza despre programul spatial american "Apollo" (cel cu aselenizarea). O dramatizare excelenta si o realizare absolut naucitoare si ti-o recomand si pe aceea daca te pasioneaza subiectul (nu este SF, dar are de-a face din plin cu explorarea spatiului). Iar daca ai sa vrei sa-l vezi, e bine sa iti "deschizi apetitul" cu un film de 3 ore (o "mini" miniserie :)), intitulat "The Right Stuff" (1983), care dramatizeaza inceputurile programului spatial american. Impreuna cu "From The Earth to The Moon" formeaza o adevarata "odisee spatiala" sui-generis.

Edited by KoShiMin, 23 February 2009 - 21:58.


#6
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
Koshimin ms mult. Chiar cautam niste seriale decente , nu ma deranjaza ca sunt mini serii deloc. Nu am reusit sa ma uit la prisonbreak mai mult de sez 2 si la lost mai mult de sez 3 chair din cauza asta fiindca m-am plictisit. House m.d. l-am savurat si inca il savurez desi sezonul 5 lasa de dorit . Am rezistat si la grey's anatomy pana la sez 5 nici eu nu-mi dau seama cum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate