Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cui i-a placut "M*A*S*H" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postlawrence38, on 3rd August 2010, 02:30, said:

ai curajul sa-l contrazici pe agentul triple07 ? :confuzzled:
  
  
  ar trebui sa-mi fie frica? :)) nu zic, fiecare cu gusturile lui, "there's no account for taste" vorba americanului, dar M.A.S.H a fost un serial care a fost unanim apreciat , a avut cate ceva pentru fiecare,umor de buna calitate, drama,seriozitate,actori foarte buni,personaje foarte interesante asa ca ma surprinde si intriga comentariul agentului cu prea multi de 0. Plus ca a fost putin de prost gust comentariul ,zici ca-i o porcarie dar nu explici de ce.

#38
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De ce nu explica? Simplu. Pt ca nu poate. Nu il duce ... sa exprime un/niste puncte de vedere proprii cu care putem sa fim sau nu de acord.
Sa analizezi un personaj, sa arati ce nu/ti-a placut si de ce anume, sa poti justifica ceva, evident dupa cultura si educatia ta, cea primita si autodobandita, cere mai multe..
Si cum de cei care fac doar copy/paste s-a saturat lumea...
PS. Cred ca orice om a fost (macar de cateva ori in situatia) sa aiba nevoie de medici, atat pt ea/el cat si pt ai ei/lui. Cand vei ca si altii sunt umani, nu superzei, se bucura /intristeaza, etc la fel ca si tine..Pe de alta parte fara ei ai fi dincolo..sau condamnat la/in pat...
De abia atunci intelegi mai bine serialul..

Edited by Prien, 16 August 2010 - 17:40.


#39
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Înțeleg un om care spune că nu i-a plăcut serialul MASH. Dar să zici că-i o porcărie e o chestie de mare prost gust.
Este unul dintre serialele de top scoase pe piață în istoria filmului. E complex, atinge un subiect delicat într-o perioadă delicată și, mai mult, reușește să transforme totul în ceva mai digerabil, în ceva mai amuzant.

#40
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostAl1, on 16th August 2010, 22:05, said:

Înțeleg un om care spune că nu i-a plăcut serialul MASH. Dar să zici că-i o porcărie e o chestie de mare prost gust.
Este unul dintre serialele de top scoase pe piață în istoria filmului. E complex, atinge un subiect delicat într-o perioadă delicată și, mai mult, reușește să transforme totul în ceva mai digerabil, în ceva mai amuzant.
+1

Nu`mi aduc aminte acum exact, dar era cumva vreun episod in care Hawkeye era acasa?
Parca se plimba printr`o cladire sau un spital.

#41
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostHLG, on 16th August 2010, 22:09, said:

+1

Nu`mi aduc aminte acum exact, dar era cumva vreun episod in care Hawkeye era acasa?
Parca se plimba printr`o cladire sau un spital.
Hmm. nu-mi dau exact seama despre ce vorbesti...Nu tin minte sa-l fi aratat in vreun episod "acasa" (US of A) dar , in ultimul episod, "Goodbye, Farewell and Amen" Hawkeye are ceva "probleme" cand o Koreanca isi sufoca propriul copil in autobuzul lor si il gasim pe Hawkeye la "spitalul de nebuni" care era undeva in Seoul cred.

Poate e un alt episod...a trecut cam 1 1/2 de cand am revazut toata seria ultima oara si poate nu imi aduc eu aminte

#42
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

View PostHLG, on 16th August 2010, 22:09, said:

Nu`mi aduc aminte acum exact, dar era cumva vreun episod in care Hawkeye era acasa?
Parca se plimba printr`o cladire sau un spital.

Ca și Lawrence, eu nu-mi aduc aminte de un asemenea episod. De ultimul episod care zice el, da, îmi aduc aminte. Ba chiar am rămas puțin marcat, că dacă mai țineți minte, inițial el povestea întâmplarea psihiatrului (Allan Arbus) înlocuind copilul c-o găină.
Stăteam acuma și mă gândeam și am realizat că eu nu știu ca MASH să fi avut vreun episod prost.
Ar trebui să vedeți MASH Reunion, din 2004 parcă e.

#43
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAl1, on 19th August 2010, 20:45, said:

Ca și Lawrence, eu nu-mi aduc aminte de un asemenea episod. De ultimul episod care zice el, da, îmi aduc aminte. Ba chiar am rămas puțin marcat, că dacă mai țineți minte, inițial el povestea întâmplarea psihiatrului (Allan Arbus) înlocuind copilul c-o găină.
Stăteam acuma și mă gândeam și am realizat că eu nu știu ca MASH să fi avut vreun episod prost.
Ar trebui să vedeți MASH Reunion, din 2004 parcă e.
Da, reuniunea de 30 de ani 'M*A*S*H': 30th Anniversary Reunion ,mi-a placut sa-i revad pe Radar si Potter, ceilalti nu s-au schimbat mult (cel putin unii dintre ei) si in plus au aparut mai des in filme (ma refer in principal la Hawkeye, Hunnicutt, chiar si pe Klinger l-am vazut in cateva aparitii in afara MASH-ului)
Reuniunea e din 2002.

Apropo, stiti ca Harry Morgan are acum 95 de ani ? :) Pe el l-am mai vazut o singura data intr-un ep. din "3rd Rock from the Sun"

#44
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Da, parcă citisem pe undeva că-n urmă cu doi ani participa la o nuntă parcă a strănepotului. :D
Și parcă prin primăvară a făcut 95 de ani.

#45
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
M-am uitat vara trecută la întreg serialul și m-a făcut să râd. E un serial cuminte, amuzant și critic la adresa americanilor. Finalul a fost unul foarte trist, și cred că mai reușit decât la FRIENDS, care e serialul meu preferat dar al cărui final mă irită.

#46
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostFr3ak, on 3rd September 2010, 15:19, said:

M-am uitat vara trecută la întreg serialul și m-a făcut să râd. E un serial cuminte, amuzant și critic la adresa americanilor. Finalul a fost unul foarte trist, și cred că mai reușit decât la FRIENDS, care e serialul meu preferat dar al cărui final mă irită.

Trist pentru tine ca telespectator. In serial, oamenii aia traiau de ani de zile intr-un "hell-hole" si toti vroiau sa mearga acasa. Plangeau pentru ca e normal sa plangi cand de desparti de cineva cu care ai trait in acelasi cort in regim militaresc sub bombe si gloante. DAR mie mi se pare un final fericit.

Episodul Abyssinia, Henry mi s-a parut trist...

#47
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postlawrence38, on 15th September 2010, 15:34, said:

Episodul Abyssinia, Henry mi s-a parut trist...
Sunt la sezonul 7 acum si sunt 2 episoade in care sunt intrebati tot felul de lucruri, si Radar descrie acel episod ca fiind cea mai trista amintire a lui.
Intr`adevar, a fost un episod cu sfarsit trist.

#48
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postlawrence38, on 15th September 2010, 14:34, said:

Trist pentru tine ca telespectator. In serial, oamenii aia traiau de ani de zile intr-un "hell-hole" si toti vroiau sa mearga acasa. Plangeau pentru ca e normal sa plangi cand de desparti de cineva cu care ai trait in acelasi cort in regim militaresc sub bombe si gloante. DAR mie mi se pare un final fericit.

Episodul Abyssinia, Henry mi s-a parut trist...

Normal că pentru mine ca telespectator. De obicei vorbesc din punctul meu de vedere, nu al altora. Nu-mi permit acest lux tot timpul.

Și episodul cu moartea lui Henry mi s-a părut foarte trist, iar la început, mă enerva Potter, dar până la urmă a devenit un personaj aproape la fel de simpatic cu Henry. la fel, nici BJ nu mi-a plăcut chiar după plecarea lui Trapper, dar a devenit ok.

Și binențeles, măscăriciul serialului, Klinger, e unul din preferații mei, cum e Kramer din Seinfeld, Masuka din Dexter, Doug din Weeds etc.

Edited by Fr3ak, 03 November 2010 - 11:24.


#49
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
M-am apucat si io de vreo luna sa vad MASH. Cand a fost la Protv l-am urmarit sporadic. Sunt la sez. 2, ep 6. Pana acum e absolut demential serialu', iar cel mai mult apreciez la el umoru' extrem de fin. Intradevar e extrem de greu sa poti face umor intr-un mediu precum cel de acolo, iar daca iti mai iese si ceva de calitate, atunci chiar inseamna ca esti bun.

Dintre personaje cel mai simpatic mi se pare Henry. E incredibil de aiurit. Pearce si McIntyre fac o echipa excelenta, mai ales cand ii fac farse antipaticului Burns, care nu e chiar asa de antipatic cand il privesti ca telespectator. Sa nu il uitam bineinteles si pe Klinger care e mortal. Ma gandesc cu tristete ca in curand dispar Trapper si Henry si mi-e ca personajele care apar in locu' lor nu mi se vor mai parea la fel de simpatice.

#50
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
de vreo 2 luni ma tine intepenit la calc acest serial .... mai am doar sezonul 11 si jumatate din 10 ..... spre sfarsit isi pierde putin firul comedic din primele 4-5 sezoane  ...... a devenit mai serios, sezoanele 6-11 au din ce in ce mai multe pasaje dramatice. per total este absolut genial

#51
BlackCat13

BlackCat13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.08.2010
Doamne ce ma mai uitam la serialul ala, imi placea mult atunci, nu ratam niciun episod, acum nu stiu daca l-as mai urmari cu acelasi interes

#52
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostBlackCat13, on 2nd February 2011, 10:48, said:

Doamne ce ma mai uitam la serialul ala, imi placea mult atunci, nu ratam niciun episod, acum nu stiu daca l-as mai urmari cu acelasi interes
Ia incearca.
Asa faceam si eu cand eram mic si recent m`am apucat sa le revad si m`au captivat la fel de mult precum in copilarie.

#53
BlackCat13

BlackCat13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.08.2010
Ar fi o idee...ma tot gandesc sa-mi iau seriale vechi, erau o gramada la care ma uitam cu placere

#54
martzianu01

martzianu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.07.2009
MASH a fost un serial exceptional nu numai prin comicul care ni-l arata, dar si prin mesajul care l-a trimis. Unora le e cam greu sa descifreze talcul povestirii si daca nu rad, ba nu e bun. MASH, alaturi de Seinfeld, se foloseste foarte des ca grad de comparatie: la fel de bun ca MASH sau nu poate egala Seinfeld etc. MASH a fost un fenomen si ultima secventa m-a facut sa lacrimez(nu am plans nici la Titanic). Cat despre theme song"Suicide is painless"----EPIC.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate