Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

contract de comodat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ioanadanciu

ioanadanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2009
Buna

Daca exista uncontract de comodat intre o firma (societate comodatara) si o persoana fizica (comodanta) pentru o masina, poate societatea comodatara sa plateasca taxele pentru folosinta masinii? Poate plati: RCA-ul, revizia si rovinieta pentru masina?

Multumesc
Ioana Danciu

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea isi au aici rostul topicurile contabile iar raspunsul e depinde. Daca in contract se precizeaza asta, de ce nu !
http://www.capital.ro/articol/cheltuieli-d...dat-114019.html

Edited by neagu_laurentiu, 18 February 2009 - 11:43.


#3
ioanadanciu

ioanadanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2009
In contract se specifica doar: "Societatea comodatara va suporta toate cheltuielile privind folosinta intretinerea necesarul de combustibil, piese de schimb si accesorii, precum si cheltuielile pentru reparatii curente si capitale."

Deci, cred ca nu se poate ca societatea comodatara sa plateasca asigurarea, revizia si rovinieta.

Merci

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
salut,

Nu am studii juridice sau economice, dar cred urmatoarele: asigurarea si rovigneta intra la "folosinta", iar revizia la "intretinere". (Explicatie: fara asigurare -RCA- si rovigneta nu te poti folosi de masina in mod legal, iar revizia prin natura ei este o intretinere periodica. Deci societatea comodatara va suporta absolut toate cheltuielile cat timp foloseste masina. Poate doar CASCO nu, dar va fi in dezavantajul ei in caz de nevoie, deoarece "Societatea comodatara va suporta toate cheltuielile [...] pentru reparatii curente si capitale.")

Cu respect,
EU

P.S. Mai sus este doar o interpretare personala a ceea ce ai spus ca se specifica in contract. Daca interpretarea mea este gresita, va rog sa ma corectati.

Edited by sfantu.dracu, 18 February 2009 - 16:36.


#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
este gresita in sensul ca organul fiscal e mai catolic decat papa in asemenea situatii si este bine sa specifici expres aceste cheltuieli, pentru a le putea deduce.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Multumesc de indrumare, madman!


Cu respect,
EU

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate