Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Pareri Aparat auditiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
adelaide333

adelaide333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.02.2009
Buna ziua. Bunica a vazut zilele trecute o reclama pe teleshopping pe etno tv la un fel de aparat auditiv care are forma unor dopuri, dar nu a retinut datele de contact si nu mai gasesc reclama aceea. Daca stie cineva ceva si ma poate ajuta, sunt recunoscator. Va multumesc.

#2
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
glumesti nu ??????
tu vrei sa iti iei aparat auditiv de la teleshopping?

#3
adelaide333

adelaide333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.02.2009

 Slickutz, on Feb 18 2009, 18:56, said:

glumesti nu ??????
tu vrei sa iti iei aparat auditiv de la teleshopping?


E periculos?

#4
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Mama sta cam prost cu auzul si o tot bat la cap sa isi faca un aparat auditiv, aveti idee cam care ar fi preturile? O intereseaza mai degraba cele intraauriculare. Am tot cautat pe net dar nu gasesc informatii despre preturi, decat foarte vagi. Stiti pe cineva care si-a luat, cat a costat si cum se simte cu acel obiect strain?

#5
rew2

rew2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.04.2009
O proteza auditiva pleaca de la 1000RON iar un aparat auditiv de la 120RON.

#6
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Si eu as fi interesat de unde as putea da comanda de un aparat auditiv ca cel de la teleshoping pentru un vecin , are nevoie si m-a rugat sa ii gasesc ceva micut care sa nu se prea vada .. imi puteti da un PM cu vreun site sau sa  imi recomandati ceva?

#7
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
nu mai cumparati aparate auditive de pe teleshoping .
daca aveti nevoie de protezare auditiva va duceti la medic, se face o audiograma sa vada exact pe ce frecvente nu auziti bine, apoi se face dosar si se trimite la un centru specializat de proteze. acolo se dau aparate auditive speciale pentru fiecare om in parte, reglate doar pentru el. casa natonala de sanatate acopera costul unei proteze de baza, deci e GRATIS.(bineinteles ca daca vreti ceva mai avansat se plateste diferenta)
deci nu mai cumparati de pe teleshoping ca nu va ajuta la nimic protezele alea- la fel de bine poti baga o pilnie in ureche ca la desenele animate- la fel de mult va ajuta :D

#8
Cristi-MAN

Cristi-MAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare la toti cei de aici. Mi-am luat si io  in ianuarie 2009 doua aparate auditive digitale de la centrul de protezeare Audionova (din Slatina , jud Olt). La urechea dreapta e usor ca sa zic asa (211 daz , nu stiu ce o fi daz) , si cel de la stanga e mai puternic (411 daz) , insa cu cel de la urechea stanga tot nu aud cand vorbestye un om cu voce normala . Am pierdere 50 % la dreapta , si aproape 85-90% la stanga (in 2009 m-am apropiat de valoarea asta). Asa ca un scurt istoric al bolii : eram internat in spital , cand aveam 3 saptamani dupa nastere , si acolo nefiind conditii de clima omptime (la un an upa revolutie tot eru vai de mama lor spitalele), am racit , facand otita , ce-i drept puternica. Si aia mi-au facut injecti cu canamicina sau centamicina (cel putin asa mi-a zis mama) , iar centamicina sau canamicina afecteaza timpanul lq cei  mici, deci o parte mi l-au distru doctorii , iar celalalta parte am peirdu-to pe parcus in urma unor raceli mai puternice incepand de la varsta de 7 ani. Am avut 2 , 3 perioade in care care am avut scaderi de auz. Insa cu aparatul de la dreapta aud bine dar cu cel de la stanga nu si tot ma cam descurc cam greu neauzind cu amandoua odata. Avand pierdere 80-90 % la urechea stanga , personal , nu cred ca se mai poate face ceva, insa bine ca ma desrcurc cu dreapta . Ce zice-ti se mai poate face ceva , macar sa aud pe jumatate cu ea? . Si apropo daca vreti sa aveti o idee in legatura cu pretul io am dat 8 100 de RON  pe ele , afara sa mai astept compensare de la CNAS . Cred ca nu se mai poate face nimic la urechea stanga . Oricum cand imi adu aminte de problema incep sa urasc faptul ca imi traiesc viata ca un bolnav , desi acum am numai 19 ani. Asta e ,ce sa facem ,  aveti grija sa va feriti de raceli ca sa nu o patiti ca mine cu urechile.

#9
valibis

valibis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.04.2009
nu stiu, dar mi se par aberante preturile astea la protezele auditive, tatal meu a fost azi la medic si i s-a spus ca are 50% pierdere la ambele urechi, astfel baiatul cel dragut de acolo i-a si comandat o proteza de 2200 RON; credeti ca se poate lua si cu ceva compensare de la CNAS ? sau ar trebui sa fie mai grav pt a beneficia de compensati?

#10
Cristi-MAN

Cristi-MAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.10.2008
Daca e asigurat poate primeste  ceva compensare de la CNAS. Sa se intereseze acolo.

#11
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 valibis, on 22nd October 2009, 22:18, said:

nu stiu, dar mi se par aberante preturile astea la protezele auditive, tatal meu a fost azi la medic si i s-a spus ca are 50% pierdere la ambele urechi, astfel baiatul cel dragut de acolo i-a si comandat o proteza de 2200 RON; credeti ca se poate lua si cu ceva compensare de la CNAS ? sau ar trebui sa fie mai grav pt a beneficia de compensati?
din pacate cnas nu mai are fonduri pentru asa ceva. sorry. inainte stiu ca ei iti plateau cea  mai ieftina proteza, iar daca vroiai ceva mai bun plateai tu diferenta, dar acum, nu se mai plateste nimic. probabil din cauza crizei..

#12
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Maica-mea ar incerca un aparat auditiv si cum nu stiu nimic despre asa ceva va cer parerea. Nu as lua nimic din gama ieftina, auzeam pareri cum ca tiuie, biriie, nefiabile... La o cautare rapida am vazut la Audionova aparate si pina la 7000 lei, insa nu-i trebuie mamei cu bluetooth, conexiuni telefon, PC... ci cit mai simplu de utilizat setat, pret mediu .  Daca aveti recomandari depre un aparat auditiv bun si fiabil sint binevenite.

#13
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@Moderator: Poate ar fi cazul sa facem si pe aria asta un sticky gen Sfat Achizitionare Aparat Auditiv  ?
Nu de alta, dar e mare pacat sa isi cumpare oamenii panarame de pe teleshopping, din nestiinta de cauza!

#14
cristinel199

cristinel199

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2022
Bună seara. Am întrat ghidata de google pe acest forum. Și am citit câteva păreri despre aparatele auditive. Se pare ca sunt aici persoane cu o experienta vasta în aceste aparate auditive. Sunt diagnosticata cu otoscleroza din 2016 având și operație la urechea stânga. În cei 6 ani am avut 2 sarcini iar auzul s-a degradat considerabil.
As vrea sa ma operez dar nu știu unde sa o fac. Dr care m-a operat în 2016 era din Spania în colaborare cu un dr de la Iași
Am nevoie de 2 aparate la ambele urechi auzul fiind deteriorat 60% US și 80% UD. Ma interesa de ce as alege un aparat la 3500 ron/buc fata de altul la 1700ron/ buc...Insa aceste preturi par  a fi nimic pe lângă ce se mai discuta aici. As vrea sa ma operez însă nu știu unde. Am început munca de o săptămână și e stânjenitor sa trec pe lângă colegi și sa nu ii aud dacă ma striga. Oriunde merg...sa zic îmi pare rau dar nu va aud.
As vrea un aparat ptr cateva luni...pana reușesc sa găsesc, sa caut sa ma pot opera.
Sincer mi se pare extraordinar de mult sa dau 5500 pe un aparat...nu mai.zic de sume mai mari.
Ce sfaturi îmi puteți da ...voi cei care deja folosiți aceste proteze?
Multumesc



#15
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 cristinel199, on 13 octombrie 2022 - 20:07, said:

Ma interesa de ce as alege un aparat la 3500 ron/buc fata de altul la 1700ron/ buc...
Sincer mi se pare extraordinar de mult sa dau 5500 pe un aparat...nu mai.zic de sume mai mari.
Ce sfaturi îmi puteți da ...voi cei care deja folosiți aceste proteze?
Sunt telefoane care costa mult mai mult de 5500Ron pe piata. Asa ca o sa folosesc asta pentru o paralela!
Aceiasi firma vinde telefoane la 9500Ron : https://altex.ro/tel...d/SMTZFOLD45GR/
dar si la 750Ron: https://altex.ro/tel...cpd/SMTA13N3WH/
Ambele telefoane fiind lansate anul acesta. Fold 2 in August, iar A13 in Martie.

Si aici nu vorbim despre un instrument cu care suni sau iti pierzi timpul.
Vorbim despre intrumente care afecteaza calitatea vietii precum si oportunitatile de a studia, de a muncii, etc.
Nu exista grad de comparatie.

 cristinel199, on 13 octombrie 2022 - 20:07, said:

As vrea un aparat ptr cateva luni...pana reușesc sa găsesc, sa caut sa ma pot opera.
Daca aveti nevoie doar pentru cateva luni, va sfatuiesc sa cautati aparate auditive la mana a doua.
Foarte mare grija insa. Se vand multe aparate deosebit de vechi sau foarte proste calitative.

Un exemplu deosebit pentru cine are nevoie: https://www.olx.ro/d...-x-IDgkQtp.html
Este generatia actuala de la Signia/Siemens.

Edited by elbjorn, 14 October 2022 - 16:34.


#16
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 19.11.2017

 cristinel199, on 13 octombrie 2022 - 20:07, said:

Bună seara. Am întrat ghidata de google pe acest forum. Și am citit câteva păreri despre aparatele auditive. Se pare ca sunt aici persoane cu o experienta vasta în aceste aparate auditive. Sunt diagnosticata cu otoscleroza din 2016 având și operație la urechea stânga. În cei 6 ani am avut 2 sarcini iar auzul s-a degradat considerabil.
As vrea sa ma operez dar nu știu unde sa o fac. Dr care m-a operat în 2016 era din Spania în colaborare cu un dr de la Iași
Am nevoie de 2 aparate la ambele urechi auzul fiind deteriorat 60% US și 80% UD. Ma interesa de ce as alege un aparat la 3500 ron/buc fata de altul la 1700ron/ buc...Insa aceste preturi par  a fi nimic pe lângă ce se mai discuta aici. As vrea sa ma operez însă nu știu unde. Am început munca de o săptămână și e stânjenitor sa trec pe lângă colegi și sa nu ii aud dacă ma striga. Oriunde merg...sa zic îmi pare rau dar nu va aud.
As vrea un aparat ptr cateva luni...pana reușesc sa găsesc, sa caut sa ma pot opera.
Sincer mi se pare extraordinar de mult sa dau 5500 pe un aparat...nu mai.zic de sume mai mari.
Ce sfaturi îmi puteți da ...voi cei care deja folosiți aceste proteze?
Multumesc
nu cred ca veți scăpa de problema auzului doar prin operație.. Veți avea nevoie de o protezare permanenta pe viitor. Operațiile sunt riscante cu posibilitate de pierdere permanenta a auzului.

Edited by trafalgar20, 14 October 2022 - 17:16.


#17
nelvex

nelvex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.10.2015
Buna ziua. Si eu am probleme cu auzul la ambele urechi. După ce am făcut audiograma mi-au spus ca sunt la nivel mediu de hipoacuzie. Deși audiogramele seamănă destul de mult, eu consider ca la urechea stânga auzul este aproape de trei ori mai bun. Mă mira faptul ca audiogramele sunt aproape la fel. La urechea dreapta aud mai tot timpul înfundat. Cei de la audioalfa.ro mi-au recomandat Phonak. In ordinea crescătoare a preturilor ar fi acestea Sky B 30, Bolero B30-P, Bolero M30-M. Studiind puțin pe net am văzut ca sunt la clasa 30, adică cea mai inferioara. Urmează, 50, 70 ,90 si sigur ca preturile cresc exponențial. Acestea sunt fără Bluetooth. Nu știu ce avantaje ar fi daca as alege cu Bluetooth, înafara de reglajul volumului. Cu ceea ce nu sunt in clar este si faptul daca după ce audiologul reglează aparatul după audiograma pot oare sa intervin si eu atunci când este cazul după vreun program de la Phonak, de exemplu. Datorita faptului ca preturile sunt exagerat de mari pentru Romania, chiar cu ajutorul de CAS, mă întreb care varianta ar fi mai potrivita pentru un om cu venit aprox de 3000 lei. Pe net se găsesc aparate mai ieftine, chiar de firma Phonak, noi, aduse din alte tari, dar unde cel care le livrează spune ca deși au un cod ca si la telefoane (IMEI) pot fi decodate si făcut update la softul lor. Sigur ca sunt si din cele folosite la un preț mult mai mic si care mă întreb daca se pot regla dupa audiograma personala. O alta întrebare ar fi pe care ureche sa folosesc aparatul pe stânga unde aud mai bine, așa cum mi-a zis un ORL-ist profesionist, sau pe cea dreapta unde aud mai rău, așa cum mi-a zis audiologul. Eu pana acum am folosit un amplificator, din acela ieftin, pe care l-am folosit la urechea "buna" si a fost mai bine decât pe urechea dreapta unde aud mai rău. Exista si acest aparat auditiv https://www.bekid.ro...-beurer-ro.html la un preț destul de bun. Ce părere aveți? Sunt cam multe întrebări dar toate, sigur ca sunt datorita nivelului scăzut de trai pe care-l avem. Aștept păreri de la voi. Mulțumesc.

#18
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 nelvex, on 12 martie 2023 - 16:34, said:

Buna ziua. Si eu am probleme cu auzul la ambele urechi. După ce am făcut audiograma mi-au spus ca sunt la nivel mediu de hipoacuzie. Deși audiogramele seamănă destul de mult, eu consider ca la urechea stânga auzul este aproape de trei ori mai bun. Mă mira faptul ca audiogramele sunt aproape la fel. La urechea dreapta aud mai tot timpul înfundat.
De ce auziti mai infurndat cu urechea dreapta daca audiogramele sunt similare ?
Pana nu va lamuriti cu asta, nu prea are rost sa discutam pe ce ureche purtati un aparat.

Diagnosticul este de hipoacuzie de perceptie medie bilaterala ?  


 nelvex, on 12 martie 2023 - 16:34, said:

Cei de la audioalfa.ro mi-au recomandat Phonak. In ordinea crescătoare a preturilor ar fi acestea Sky B 30, Bolero B30-P, Bolero M30-M. Studiind puțin pe net am văzut ca sunt la clasa 30, adică cea mai inferioara. Urmează, 50, 70 ,90 si sigur ca preturile cresc exponențial. Acestea sunt fără Bluetooth. Nu știu ce avantaje ar fi daca as alege cu Bluetooth, înafara de reglajul volumului.
Cel mai mare avantaj al conexiunii prin Bluetooth este faptul ca auziti direct in aparat. La majoritatea productatorilor aceasta functie este disponibila doar pentru telefoanele Apple si o mana de telefoane android. Phonak este singura exceptie. Sunt compatibili cu toate telefoanele mai recente (Bluetooth 4.2).  


 nelvex, on 12 martie 2023 - 16:34, said:

Cu ceea ce nu sunt in clar este si faptul daca după ce audiologul reglează aparatul după audiograma pot oare sa intervin si eu atunci când este cazul după vreun program de la Phonak, de exemplu.
Nu puteti sa interveniti in programarea aparatelor auditive fara technica necesara de conectare si programul de la firma producatoare. Si nici nu va recomand. Am intalnit multi audiologi care asta fac, si tot isi prind urechile in programele respective.

 nelvex, on 12 martie 2023 - 16:34, said:

Datorita faptului ca preturile sunt exagerat de mari pentru Romania, chiar cu ajutorul de CAS, mă întreb care varianta ar fi mai potrivita pentru un om cu venit aprox de 3000 lei. Pe net se găsesc aparate mai ieftine, chiar de firma Phonak, noi, aduse din alte tari, dar unde cel care le livrează spune ca deși au un cod ca si la telefoane (IMEI) pot fi decodate si făcut update la softul lor. Sigur ca sunt si din cele folosite la un preț mult mai mic si care mă întreb daca se pot regla dupa audiograma personala.
In 20 de ani nu am auzit nicodata de aparate auditice CODATE. Ele sunt programate dupa pierderea de auz a fiecarei persone in parte.
Da, au serii de identificare unice, exact ca la telefoane.
Si daca luati la mana a doua, tot trebuie sa ajungeti la un audiolog pentru a le programa dupa nevoile personale.

Si nu, nu sunt mai scumpe in Romania, Subventia de la Stat este de toata jena!!

 nelvex, on 12 martie 2023 - 16:34, said:

O alta întrebare ar fi pe care ureche sa folosesc aparatul pe stânga unde aud mai bine, așa cum mi-a zis un ORL-ist profesionist, sau pe cea dreapta unde aud mai rău, așa cum mi-a zis audiologul. Eu pana acum am folosit un amplificator, din acela ieftin, pe care l-am folosit la urechea "buna" si a fost mai bine decât pe urechea dreapta unde aud mai rău. Exista si acest aparat auditiv https://www.bekid.ro...-beurer-ro.html la un preț destul de bun. Ce părere aveți? Sunt cam multe întrebări dar toate, sigur ca sunt datorita nivelului scăzut de trai pe care-l avem. Aștept păreri de la voi.
Beurer HT70 este un amplifcator, NU aparat auditiv.

Cu putina grija puteti gasi aparate auditive decente la mana a doua.

Edited by elbjorn, 12 March 2023 - 18:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate