Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Totul despre pietrele (semi)pretioase

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
Salut fetelor !

Am auzit muuuuuulte traditii si chestii babesti despre importanta pietrelor semipretioase si despre purtarea lor.
Cea mai veche traditie spune ca fiecare zodie, are talismanul ei norocos si pietrele aducatoare de noroc (aceastea pot aparea la mai multe zodii). Eu fiind zodia fecioara, am talismane norocoase carneolul si sardonixul. Si alte pietre precum peridotul si Lapis Lazuli.

Situl in care puteti afla tot ce vreti despre pietrele si cristalele aducatoare de noroc, puratoare de energii bune, specific fiecarei zodii, le puteti afla de aici:
http://acvaria.com/c....php?p=cristale

Toata lumea stie ca prietrele sunt purtatoare de energii. Am auzit insa un mit, inca neconfirmat (de aceea va rog sa-mi dati detalii daca stiti) despre faptul ca dupa ce cumperi o bijuterie cu pietre, pentru a-ti purta doar tie energiile, trebuie sa fie spalat cu apa rece si sapun si tinut in sare timp de o saptamana. Procedeu prin care piatra "scapa" de toate energiile acumulate pana in prezent. Dupa aceasta, trebuie purtat doar de o singura persoana, a carei energii o va acapara. Si s-ar spune ca este periculos sa "pasezi" bijuteria altcuiva, pentru ca fiecare dintre noi are diferite stari si energii.
De fiecare data cand mi-am cumparat bijuterii (in special inele) am facut acest lucru. Vreau sa ma conving de veridicitatea acestui mit.

Voi ce pareri aveti?
Stiti totul despre tainele pietrelor?
Sau cunoasteti mituri si proceduri babesti?
V-ati aflat talismanul in functie de zodie?

Impartasiti-le cu mine ! :)

#2
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
DESPRE:

Pietrele semipretioase sunt daruri ale naturii, ce inmagazineaza energii ale pamantului. Pe langa frumusetea lor pura, ele sunt de ajutor prin vibratiile lor, care interactioneaza cu campurile energetice ale corpurilor noastre, ajutand si vindecand acolo unde exista dezechilibre. Purtarea pietrelor semipretioase sau doar simpla lor asezare in incaperile in care locuim sau lucram, poate aduce echilibru sau contribuie la eliminarea energiilor negative. Frumusetea lor ca simbol al perfectiunii, poate semnifica calea si aspiratia noastra in calitate de oameni imperfecti spre perfectiune, echilibru si armonie.

Fiecare piatra vibreaza in anumite tonuri, care pot echilibra, intari sau vindeca. De aceea la achizitionarea pietrelor semipretioase atentia ne va fi indreptata in primul rand in interior, la vocea intuitiei. O piatra pretioasa o putem alege dupa ceea ce ne atrage mai mult prin forma, aspect sau culoare. Insa criteriul definitoriu in achizionarea pietrelor trebuie sa ramana intuitia, prin reactiile care se trezesc in interior fata de acestea: tinuta in pumnul inchis, fiind atenti la ceea ce simtim, la energia care vibreaza prin piatra.

Pietrele se pot alege si in functie de zodia va aflati:

BERBEC
Ametist, Acvamarin, Aventurin, Carneol, Citrin, Coral, Cuart roz, Diamant, Granat, Hematit, Jad, Jasp rosu, Lacrima apasului (obsidian), Kianit, Malahit, Onix, Piatra sangelui (Heliotrop), Rodocrozit, Rodonit, Rubin, Safir, Smarald, Spinel. Talisman norocos: Diamant, Jasp, Piatra sangelui (Heliotrop). Recomandabil: PIETRE ROSII.


TAUR
Agat, Ametist, Aventurin, Calcedonie, Carneol, Chihlimbar, Citrin, Coral rosu, Crisocola, Crisopraz, Cristal de stanca, Cuart roz, Diamant, Iolit, Jad, Jasp rosu, Kunzit, Kianit, Lapis Lazuli, Malahit, Obsidian, Rodonit, Safir, Selenit, Smarald, Spodumen (Kunzit), Turcoaz, Turmalina, Zircon. Talisman norocos: Diamant, Safir. Recomandabil: PIETRE PASTEL (ROZ, VERNIL).


GEMENI
Acvamarin, Agat, Alexandrit, Ametist, Apatit, Aventurin, Beril, Calcedonie, Carneol, Celestit, Citrin, Crisoberil, Crisocola, Crisopraz, Cuart roz, Fluorina, Granat, Heliodor, Heliotrop, Howlit, Jad, Jasp rosu, Moldavit, Obsidian verde, Ochi de tigru, Opal, Peridot, Perla, Safir, Smarald, Tanzanit, Topaz. Talisman norocos: Agat, Smarald Recomandabil: PIETRE GALBENE.


RAC
Acvamarin, Agat de muschi, Aventurin, Calcedonie, Calcit, Carneol, Chihlimbar, Crisocola, Crisopraz, Diamant, Fluorina, Granat, Jad, Opal, Ochi de tigru, Onix, Perla, Piatra lunii, Rubin, Smarald. Talisman norocos: Smarald, Agat, Calcedonie. Recomandabil: PIETRE ALBE, ARGINTII


LEU
Calcedonie, Carneol, Chihlimbar, Citrin, Crisoberil, Cristal de stanca, Diamant, Granat, Heliodor, Hiacint, Jad, Jasp cu model, Labradorit, Obsidian rosu, Ochi de tigru, Ochi de pisica, Onix, Opal de foc, Peridot, Piatra Soarelui, Pirita, Rodocrozit, Rubin, Sardonix, Smarald, Topaz, Turmalina. Talisman norocos: Jad, Peridot, Onix, Chihlimbar. Recomandabil: PIETRE GALBENE, AURII, PORTOCALII, CU APE DE CURCUBEU.


FECIOARA
Agat de muschi, Agat galben, Amazonit, Ametist, Aventurin, Calcedonie, Carneol, Citrin, Coral, Crisocola, Crisolit, Crisopraz, Cristal de stanca, Cuart fumuriu, Cuart roz, Dioptaz, Granat, Hiacint, Jad, Jasp, Lapis Lazuli, Moldavit, Obsidian fulg de nea, Ochi de tigru, Onix, Peridot, Piatra sangelui, Rodocrozit, Safir galben, Sardonix, Sodalit, Sugilit, Topaz, Turmalina. Talisman norocos: Carneol, Sardonix. Recomandabil: PIETRE MARO, BEJ, VERZI.


BALANTA
Acvamarin, Amazonit, Ametrin, Aventurin, Carneol, Citrin, Coral, Crisolit, Crisopraz, Cristal de stanca, Cuart fumuriu, Cuart roz, Diamant, Iolit, Jad, Kianit, Lapis Lazuli, Lepidolit, Malahit, Morganit, Obsidian mahon, Onix, Opal, Opal negru, Peridot, Piatra lunii, Piatra sangelui, Piatra Soarelui, Rubin, Safir, Sardonix, Tanzanit, Topaz, Turmalina bleu. Talisman norocos: Opal, Sardonix, Crisolit. Recomandabil: PIETRE VERZI.


SCORPION
Acvamarin, Agata de Botswana, Beril, Carneol, Caroit, Crisolit, Crisopraz, Coral, Goshenit, Granat, Heliodor, Hematit, Jasp, Labradorit, Malahit, Moldavit, Morganit, Obsidian albastru-verde, Ochi de pisica, Ochi de soim, Ochi de tigru, Opal negru, Peridot, Perla, Piatra lunii, Piatra sangelui (Heliotrop), Rodocrozit, Rubin, Sardonix, Topaz, Turmalina roz/Rubelit, Turcoaz, Unakit. Talisman norocos: Acvamarin, Beril. Recomandabil: PIETRE ROSU INCHIS, BRUN, NEGRU.


SAGETATOR
Acvamarin, Agat de foc, Ametist, Azurit, Calcedonie, Caroit, Chihlimbar, Citrin, Crisocola, Crisopraz, Cristal de stanca, Cuart fumuriu, Dioptaz, Granat, Iolit, Jasp, Labradorit, Lapis Lazuli, Malahit, Moldavit, Obsidian, Obsidian fulg de nea, Onix, Opal de foc, Peridot, Piatra Lunii, Perla, Piatra sangelui (Heliotrop), Rubin, Safir, Spinel, Topaz, Sodalit, Tanzanit, Turmalina roz/Rubelit, Turmalina neagra, Turcoaz, Topaz, Zircon albastru. Talisman norocos: Chihlimbar, Topaz, Perla. Recomandabil: PIETRE ALBASTRU DESCHIS.


CAPRICORN
Agata, Ametist, Aventurin albastru, Calcedonie, Cristal de stanca, Crisopraz, Cuart fumuriu, Cuart roz, Fluorina, Granat, Jad, Lapis Lazuli, Malahit, Ochi de pisica, Ochi de soim, Ochi de tigru, Onix, Opal, Piatra sangelui (Heliotrop), Rubin, Safir, Spinel albastru, Topaz, Turmalina verde, Turcoaz. Talisman norocos: Rubin. Recomandabil: PIETRE NEGRE.

VARSATOR
Agata de muschi, Acvamarin, Ametist, Chihlimbar, Crisopraz, Fluorina, Granat, Hematit, Hiacint, Jasp, Lapis Lazuli, Obsidian albastru, Ochi de soim, Onix, Opal, Safir, Topaz, Turcoaz, Zircon. Talisman norocos: Granat, Hiacint. Recomandabil:  PIETRE BLEU-CIEL.


PESTI
Acvamarin, Agat albastru, Ametist, Azurit, Chihlimbar, Citrin, Coral, Crisolit,  Cristal de stanca, Fluorina, Hematit, Hiacint, Jad, Jasp, Lapis Lazuli, Opal, Opal de foc, Peridot, Perla, Piatra lunii, Piatra sangelui (Heliotrop), Safir albastru inchis, Turcoaz, Tumalin. Talisman norocos: Ametist. Recomandabil: PIETRE ALBASTRU INCHIS SAU VIOLET.


Accesoriile vi le puteti cumpara online rapid si ieftin de aici, aici, aici sau aici.

Pentru a vedea cum arata pietrele, intrati aici sau aici(de unde puteti chiar sa le cumparati).

Edited by alina_ioana, 21 February 2009 - 14:50.


#3
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Sau de la Muzeul de Geologie.

#4
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 Thomas-, on Feb 21 2009, 14:50, said:

Sau de la Muzeul de Geologie.

Prea scump acolo.

#5
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Sincera sa fiu, nu mi se pare. Mi-am luat un medalion de-acolo cu o piatra plata (ma rog, fusese feliata), cat mana mea de mare si m-a costat cam 7 lei.

#6
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 Thomas-, on Feb 22 2009, 00:31, said:

Sincera sa fiu, nu mi se pare. Mi-am luat un medalion de-acolo cu o piatra plata (ma rog, fusese feliata), cat mana mea de mare si m-a costat cam 7 lei.
Bravo :)
Ai tinut cont si daca piatra ti se potriveste? Adica ce fel de piatra e, daca iti e talisman norocos sau e indicat sa il porti, etc.

#7
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Habar n-am. Stii cumva ce piatra este?

[ http://img25.imageshack.us/img25/6146/dsc08767.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img25.imageshack.us/img25/4535/dsc08768.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Thomas-, 22 February 2009 - 13:51.


#8
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 Thomas-, on Feb 22 2009, 13:48, said:

Habar n-am. Stii cumva ce piatra este?

Nu imi dau seama ce este, pentru ca este un amestec. Am incercat sa caut intre pietre bleo, albastre si turcoaz. Bate cel mai mult intre amazonit si soladit. Dar daca esti Varsator, Sagetator sau Pesti, este indicat sa-l ai cu tine :)
Ma rog...miturile astea cu purtatul pietrelor norocoase sunt si ele adevarate, dar important e sa-ti placa, nu neaparat sa-ti iei numai pietre norocoase. Asa nici mie nu-mi place carneolul, dar il port pentru noroc.

Este superb, sa-l porti sanatoasa !

#9
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

 alina_ioana, on Feb 17 2009, 15:36, said:

Toata lumea stie ca prietrele sunt purtatoare de energii. Am auzit insa un mit, inca neconfirmat (de aceea va rog sa-mi dati detalii daca stiti) despre faptul ca dupa ce cumperi o bijuterie cu pietre, pentru a-ti purta doar tie energiile, trebuie sa fie spalat cu apa rece si sapun si tinut in sare timp de o saptamana. Procedeu prin care piatra "scapa" de toate energiile acumulate pana in prezent.
Nu te-as sfatui sa supui acestui procedeu orice piatra. De exemplu coralul se va deteriora cu siguranta (trebuie ferit de detergenti), mai ales daca nu este tratat chimic. La fel se vor deteriora si chihlimbarul si turcoazele (daca nu sunt lacuite cu substante speciale).
In ceea ce priveste piatra din imagine, poza nu este prea reusita, dar presupun ca este calcedonie - o varietate de agat.

#10
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 micul_licurici, on Mar 3 2009, 20:47, said:

Nu te-as sfatui sa supui acestui procedeu orice piatra. De exemplu coralul se va deteriora cu siguranta (trebuie ferit de detergenti), mai ales daca nu este tratat chimic. La fel se vor deteriora si chihlimbarul si turcoazele (daca nu sunt lacuite cu substante speciale).
Bine ca mi-ai zis, chiar nu stiam. O sa fiu atenta, o piatra din chihlimbar mi-am cumparat de curand, bine ca nu am curatat-o cu detergent.

Multumesc.  :kisstogether:

#11
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008
Nu se deterioreaza dupa o simpla spalare. Se poate cel mult matui. Dar daca este tinuta mai multa vreme in solutie cu detergent sau cu sare, bijuteria poate fi afectata.

Edited by micul_licurici, 07 March 2009 - 21:47.


#12
sofiact

sofiact

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.01.2009
nu stiam eu de ce imi plac asa de mult agatele....... nu le port ca si talisman, dar le cumpar, le scot din siragurile pe sunt inlantuite si le pun in boluri prin casa. Sunt atat de frumoase......si-mi dau un sentiment placut... :rolleyes:

#13
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 sofiact, on Mar 8 2009, 11:25, said:

nu stiam eu de ce imi plac asa de mult agatele....... nu le port ca si talisman, dar le cumpar, le scot din siragurile pe sunt inlantuite si le pun in boluri prin casa. Sunt atat de frumoase......si-mi dau un sentiment placut... :rolleyes:
Si eu fac la fel, le pun in boluri. Sunt excelente pe post de decor  ^_^

#14
mozard

mozard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 05.11.2007
am gasit si eu "ursuletul" asta prin casa si stiu ca era ceva cu noroc,etc.stie cineva ce este?
[ http://img37.imageshack.us/img37/915/imageket.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
shadow_ro

shadow_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.12.2005
Salut! vreau si eu o parere de la o cunascatoare in ale pietreleor daca se poate.
As vrea sa cumpar petnru prietena mea de ziua ei acest colier http://allex-jewelle...-aventurin.html si nu stiu daca i se potriveste Pretul mi se pare bun si mi se pare lucrat frumos dar ea e cu seminficatiile pietrelor si cu potrivirea in functie de zodiac  si alte chestii in care eu nu prea cred :) In orice caz e in sagetator si e o fire mai retrasa. Credeti ca i se potriveste?
Multumesc mult

#16
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 shadow_ro, on 11th November 2009, 12:34, said:

Salut! vreau si eu o parere de la o cunascatoare in ale pietreleor daca se poate.
As vrea sa cumpar petnru prietena mea de ziua ei acest colier http://allex-jewelle...-aventurin.html si nu stiu daca i se potriveste Pretul mi se pare bun si mi se pare lucrat frumos dar ea e cu seminficatiile pietrelor si cu potrivirea in functie de zodiac  si alte chestii in care eu nu prea cred :) In orice caz e in sagetator si e o fire mai retrasa. Credeti ca i se potriveste?
Multumesc mult

daca prietena ta are 50 de ani sau daca este o fiinta stearsa si plictisitoare e perfect.

#17
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
Despre pietrele pretioase (diamante)

Efectele pietrelor/cristalelor asupra noastra:

NE PROTEJEAZA

ABSORB, FILTREAZA, LIMITEAZA, DIMINUEAZA, BLOCHEAZA - energii si influente negative: teama, stress, negativitate, energii negative, depresie, tensiune, furie, pericol, boala

SCOT IN EVIDENTA, TRANSFORMA, CONSTRUIESC, CONSOLIDEAZA - energii pozitive, manifestari benefice, trasaturi pozitive

PURIFICA, ARMONIZEAZA, ENERGIZEAZA, UNIFICA, AMPLIFICA, INDUC aspecte sau calitati pozitive: curaj, incredere, afectivitate, creativitate, fidelitate, concentrare, bucurie, energie, prietenie, calm

CUM NE INFLUENTEAZA CRISTALELE?

Cristalul intervine asupra noastra prin cele 7 forte pe care le contine:
1.UNIVERS
Puterea cristalului este strans legata de energia Soarelui, a Lunii si a Pamantului . Cristalul este un element al acestei planete, deci este in directa conexiune cu universul, devenind astfel puntea de legatura intre om si cosmos.
2.STRUCTURA
Puterea cristalului provine din structura sa interioara.
3.CULOARE
Puterea cristalului isi trage energia din vibratia culorii pe care o are. Fiecare culoare are o anumita energie.
4.ELEMENT CHIMIC
Puterea cristalului depinde de elementul chimic preponderent (Siliciu, Oxigen, Carbon etc).
5.PRELUCRARE
Puterea cristalului depinde de modul in care a fost prelucrat. Forma naturala - slefuita de la natura - contine si cea mai mare energie, deci cristalele asupra carora s-a intervenit cu unelte umane nu mai au aceeasi energie ca cele din fundul pamantului.
6.TIMP SI LOC
Puterea cristalului creste daca este legat de locuri cu o incarcatura energetica sau spirituala deosebita (Egipt, China, Stonehnge, Varful Omu, muntele Ceahlau, muntele Athos, biserici si manastiri) sau de momente in timp cu un simbolism special (Anul Nou, aniversare, botez, nunta, Luna Plina, Luna Noua, echinoctiu, solstitiu, eclipsa etc)
7.SCOP
Puterea cristalului depinde mult si de felul in care a fost ales, purificat, activat si folosit, punand de acord puterea metafizica a cristalului cu dorintele umane.

Pietrele, cristalele, mineralele pot fi folosite pentru efectele lor curative, protectoare, energizante, magice, dar inainte de a le simti efectul asupra dv., cristalele trebuie purificate. Pietrele au rol protector, energizant, curativ, altele au rolul de a va ajuta in atingerea unor scopuri personale: bani, dragoste, relatii, cariera, afaceri, succes etc. Purtati pietrele alese la dv. permanent, pe lantisor sau intr-o punguta agatata la gat, si va vor incarca de energie pozitiva sau va echilibra nivelul energiilor in organismul dv.

Un cuart de dimensiuni mari, purificat corespunzator, purtat in permanenta la gat, intr-un saculet din material textil natural, sau un cristal care sa protejeze casa, asezat intr-un loc de cinste, unde sa nu aiba acces mainile straine, ii pot incarca cu energie pozitiva pe proprietarii acestuia. Cristalele inmagazineaza in ele nu numai energii nebanuite, atat pozitive cat si negative, cat si o intreaga istorie minerala, menita acum sa ofere omului care isi pune increderea in puterile sale acea farama de eternitate pe care mineralele o ascund in ele.

Superstitiile, mitologia si literatura au fost intotdeauna legate de prezenta cristalelor inca din cele mai vechi timpuri. Nu putine sunt miturile in care inelele misterioase aveau puteri magice. Chiar si magicul glob de cristal al prezicatoarelor este tot o mitificare a puterilor nemarginite ale cristalelor. In mitologia persana, se spunea ca lumea sta pe un gigant safir, caruia i se datoreaza culoarea albastra a cerului. Smaraldele erau candva considerate serpi orbi si li se atribuiau proprietati medicale. Rubinele erau simbol al puterii si al dragostei in Evul Mediu, de aceea adeseori domnitele medievale prezentau cavalerilor lor trofee din pietre pretioase. Multe pietre pretioase au primit insa atribute malefice, asa cum a fost diamantul care se spune ca poate aduce nenorociri celui care il poarta.

CUM SE FOLOSESC BIJUTERIILE CU PIETRE pentru a va bucura la maximum de efectele cristalelor?

Cel mai accesibil mod de a avea cristalele mereu la dv. pentru a va bucura permanent de influenta lor benefica este purtarea lor ca bijuterie.

Combinarea cu alte cristale: se pot purta si in combinatie cu mai multe cristale simultan (isi cresc energia reciproc).

Purtati-le si in functie de corespondentele lor specifice (dar nu e obligatoriu!): de exemplu in ziua/luna corespunzatoare pietrei, pe parcursul zodiei corespunzatoare pietrei, pentru scopul pentru ca a fost "programata".

Exemple:

ati ales si programat mental un cristal sa va ajute la examene - purtati-l permanent sau, ocazional, alternativ cu alte cristale, doar in situatii direct legate de scopul propus: in orice confruntare la scoala, studiu, educatie si in timp ce invatati

ati ales si programat un cristal pentru succes in iubire - purtati-l permanent asupra dv., sau, ocazional, alternativ cu alte cristale, doar in situatii direct legate de scopul propus: la intalnirea cu potentiali parteneri, in locuri publice unde ati putea cunoaste persoane noi etc.

#18
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

 mozard, on 31st May 2009, 19:35, said:

am gasit si eu "ursuletul" asta prin casa si stiu ca era ceva cu noroc,etc.stie cineva ce este?
[ http://img37.imageshack.us/img37/915/imageket.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


E hematit. Nu se vede prea bine. Dar daca este gri inchis si lucios, e hematit.
Daca e negru, poate fi agata, onix. Poza nu e prea reusita.

Edited by micul_licurici, 28 December 2009 - 13:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate