Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ajutor curge cartusul de la imprimanta dupa refil

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gicascularie

gicascularie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.06.2004
stau cu el an mana ce sa fac
am pus culoarea negru an cartus din imprimanta HP640C ci curge si nu se mai opreste dupa ce am anchis gaura prin care am pus etans ce e de facut curge prin doua locuri la la baza unde nu am atins
ce sa fac
multumesc anticipat stefan

#2
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
poate ai pus prea mult tus

si te rog, pe viitor, sa folosesti si semne de punctuatie...

#3
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Pai pot fi 3 cauze:
1. Ai pus prea mult tus, cum a zis si Tzepi
2. Ai pus tusul prea repede (ar trebui cam 15 sec / 10 ml)
3. Tusul nu e pt tipul ala de cartus, sau pur si simplu e prost

#4
cristig

cristig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.02.2005
Vezi ca dupa caz trebuie sa bagi aer sau sa tragi  2 ml de creneala inapoi cu siringa aer se baga pe sus si intra in acele doua pungulite din cartus asta pentru cazul in care cartusul scrie sters dar in cazul tau scoate pe unde ai bagat aproximativ 2 ml de cerneala si no sa mai curga

#5
vader

vader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.11.2005
mie a inceput sa imi curga dupa ce i-am bagat un ac in orficiul de deasupra. a iesit putin aer si a inceput sa curga si pe deasupra(pe gaura aia pe care am bagat acu) si pe la capul ala si lnaga bial aia. Mai pot sa ii mai fac ceva? Sau tre sa imi cumpar altu'? E de hp si e cam scump cartusul.

Edited by vader, 10 May 2006 - 18:52.


#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e suficient sa bagi cerneala
dupa ce ai umplut cartusul, ai nevoie de un suport special din plastic (care vine de obicei cu kit-ul de refill) in care se monteaza cartusul. Suportul are un orificiu prin care extragi cu seringa o mica cantitate de cerneala din ele. Astfel presiunea interna scade si cerneala nu mai curge.
metoda se aplica la cartusele care sunt goale in interior, nu si la cele care au un burete ce retine cerneala... la imprimata ta cred ca e vorba de prima categorie
fara acel suport din plastic (e special pentru acea forma de cartus) nu prea poti face mare lucru
dar da o fuga pe la Producton si roaga-i sa te ajutem iar data viitoare iti iei un kit refill
din pacate unele cartuse au o punga in interior si se incarca prin duze direct..daca s-a spart punga, adio cartus

Edited by aeon, 11 May 2006 - 08:36.


#7
diete

diete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2006
eu stiam ca tusul se baga incet, pt ca buretele sa aiba timp sa=l absoarba in intregime...

#8
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Exact ! La cartusele cu burete in interior, se introduce acul complet in burete si se injecteaza INCET cantitatea de cerneala necesara. Ulterior se foloseste dispozitivul care vine cu kitul refil si se scoate prin duze o cantiatate de 1 ml de cerneala pentru a egala presiunea din cartus.

#9
MasterT

MasterT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 13.11.2005

View PostDoru_Neo, on May 11 2006, 10:18, said:

Exact ! La cartusele cu burete in interior, se introduce acul complet in burete si se injecteaza INCET cantitatea de cerneala necesara. Ulterior se foloseste dispozitivul care vine cu kitul refil si se scoate prin duze o cantiatate de 1 ml de cerneala pentru a egala presiunea din cartus.


se numeste vidarea cartusului. daca nu faci asta iti curge toata cerneala  :D

#10
vader

vader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.11.2005
faza e ca acum cand bag cu kitu de refil curge pe partea cealalta(pe acolo pe umde am bagat acul).

#11
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Acolo unde ai bagat acul pune un abtibild.

#12
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
arunca cartusul.
cartusele compatibile cu seria 6xx au o membrana care face presiune in interior. ai reusit sa o intepi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate