Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Internet cafe!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005
Sincer nu as sfatui pe nimeni sa-si deschida un internet cafe in ziua de astazi .
     Si spun asta din mai multe motive
- abonamentele la internet sunt extrem de ieftine plus ca deja de ofera lui de zile de internet gratuit numai ca sa te conectezi
- calculatoarele second , dar branduri si foarte bune pentru aplicatii de zi cu zi au ajuns la preturi de dumping - la 120 de euro cumperi un Pentium 4 plus Monitor LCD !
- la o sala TOT TIMPUL INVESTESTI
- ca sa fii la zi iti trebuie niste calculatoare serioase daca vrei sa pui si jocuri , iar fara jocuri sunt 99% sanse ca afacerea nu are cum sa mearga
- trebuie sa te gandesti ca in maxim 2-3 ani o sa trebuiasca sa faci niste investitii masive in pc-uri pentru a nu ramane in urma
- un avantaj ar fi daca te-ai ocupa de sala personal si sau cu familia
- depinde daca iti place sau nu sa lucrezi cu oameni , daca iti place sa lucrezi cu oameni probabil vei castiga in timp multi clienti care se vor simti confortabil in sala
- cunostinte solide de utilizare a pc-ului din doua motive - daca un client te intreaba ceva trebuie sa stii sa-i spui altfel te va crede un incompetent
                                                                                 - daca se strica ceva in sala trebuie sa rezolvi repede problema tu insuti nu sa suni si sa te rogi de nu stiu ce prieteni care o sa vina peste 48 de ore , timp in care tu pierzi din capitalul de incredere castigat pana atunci cu greu
- daca vrei sala de net trebuie sa stii ca o sa ai cel putin 15-20% din clienti care o sa vina pentru CHAT si iti recomand cu caldura un model excelent si totodata ieftin de webcam :  http://www.a4tech.co...i...d=89&id=560
- nu trebuie sa te zgarcesti niciodata sa schimbi urgent orice componenta defecta , clientul trebuie sa vina si sa foloseasca orice pc din sala , la discretia lui
- detaliile conteaza enorm intr-o sala de net

    Ai totusi sanse daca dispui de peste 10.000 de euro , ai cunostinte solide in IT si stii sa-ti respecti clientii .
    Totusi , eu nu recomand deschiderea unei sali de internet in anul de gratie 2009 .
     Din punct de vedere legal procedurile de licentiere sunt destul de simple :
- cumperi licentele
- suni la producator si sau trimiti un email in care-l rogi sa-ti dea acordul pentru a folosi softul in sala de net
- primesti acordul producatorului ( gratuit )
- te inregistrezi la ORDA  ( gratuit )
- recomand afilierea salii la programul oficial Valve Cyber Cafe care in schimbul unui abonament vor oferi un pachet cu jocuri





                                                                                                      
                                                                                                                          Daca deschizi cumva sper sa-ti prinda bine sfaturile mele !


                                                                                                              PS- sa nu te gandesti nici o clipa sa folosesti soft piratat in sala de internet deoarece concurenta nu doarme !

Edited by Marius_25, 02 April 2009 - 14:26.


#20
lucisss

lucisss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2008

View PostThunderSS, on Apr 1 2009, 20:19, said:

Salile de internet dispar nu pentru ca nu ar fi oameni care ar dori sa le foloseasca ci pentru ca mai nou cam orice club / bar / cafenea / restaurant etc. au ori cateva calculatoare conectate la internet pentru clienti, ori conexiune WiFi la fiecare masa. Ce alegi, sa dai 1.5 - 3 lei la un internet cafe pentru o ora sau sa dai 3-5 lei intr-un restaurant si sa bei 2 cafele sau o bere intr-un astfel de bar / restaurant?
   Pe alta parte, chiar daca internet cafe-urile dispar, salile de jocuri tot ar fi o afacere buna, insa doar in anumite conditii. Daca ai pozitia si banii necesari poti creea o astfel de sala (cel mai bine este sa nu o creezi singur, ci alaturi de cativa gameri) si programa diferite activitati, creea echipe, participa la concursuri (Counter-Strike, Team Fortress, Need for Speed, Fifa, World of Warcraft - sunt o multime). Senzatia si gameplay-ul sunt diferite atunci cand toti jucatorii unei echipe se afla in acelasi loc. Dar asta desigur. nu ar fi o afacere cu un profit foarte rentabil (se situeaza undeva intre nimic si foarte putin, motiv pentru care sunt atat de rare).


da te cred eu nu am vrut sa zic ca se merita dar am vrut sa zic ca eu nu imi [permit un laptop...nu am asha ceva cu ce ma conectez wireless cu nokia 1100 care il am?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate