Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Internet cafe!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
redburn

redburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.12.2008
Vreau sa deschid un internet cafe, dar nu stiu ce acte trebuiesc pentru asta. Ma refer la programele de pe calculatoare, windows, jocuri... . Stie cineva legi legate de treaba asta? Mai este rentabil un net-cafe? Cam la ce suma se ridica investitia?

#2
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Problema este cu dus si intors , pentru ca depinde si de potentialul zonei in care o sa fie situat acest internet-cafe !

#3
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postbuteliearagaz, on Feb 16 2009, 23:50, said:

Problema este cu dus si intors , pentru ca depinde si de potentialul zonei in care o sa fie situat acest internet-cafe !
Potentialul este foarte mare .
Mai ales la domiciliu .
Ma insel eu , sau ... a disparut intenet cafe-ul ?

Edited by arcond, 16 February 2009 - 23:56.


#4
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postarcond, on Feb 16 2009, 23:55, said:

Potentialul este foarte mare .
Mai ales la domiciliu .
Ma insel eu , sau ... a disparut intenet cafe-ul ?
A disparut internet cafe-ul datorita cresterii explozive a numarului de abonati la internet si cresterii numarului de calculatoare vandute .
Acuma calculator conectat la internet isi permite oricine !

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Da cu atata wireless netcafe-ul este pur si simplu ratacit. Poate vreti sa vorbim despre sali de jocuri sau mai stiu eu ce altceva...

Aproape ca nu mai exista restaurant fara wir.
:)

#6
redburn

redburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.12.2008

View Postbuteliearagaz, on Feb 17 2009, 00:03, said:

A disparut internet cafe-ul datorita cresterii explozive a numarului de abonati la internet si cresterii numarului de calculatoare vandute .
Acuma calculator conectat la internet isi permite oricine !

eu sunt din galati si sincer, nu mai e nici un internet cafe in oras. din cate am citi sunt sume mari la mijloc: chiria spatiului care trebuie sa fie destul de mare, licenta windows, licenta jocuri, care sunt scumpe si toate astea la, sa spunem, 10 calculatoare... nu cred ca se mai merita in ziua de azi.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,383
  • Înscris: 20.10.2006
Se merita, doar ca serviciu auxiliar, gen bar/terasa, dar care sa aiba si cateva calculatoare cu net, nu sa fie ora de internet principala sursa de venit. Cred ca ar merge si cu linux pentru a nu platii licente, insa atunci esti limitat la anumite aplicatii.

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostLunaCrystal, on Feb 17 2009, 02:50, said:

Cred ca ar merge si cu linux pentru a nu platii licente, insa atunci esti limitat la anumite aplicatii.

Daca este doar Internet cafe , fara jocuri , linux e suficient . Mozilla e si in linux , irc ul , mess la fel . Nici in Iasi nu prea mai sunt internet cafe uri , doar cateva sali mai mult pt jocuri . La 2.5 lei ora nu se mai merita , e 27 lei abunamentul la RDS si ai acasa .

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postredburn, on Feb 17 2009, 00:10, said:

eu sunt din galati si sincer, nu mai e nici un internet cafe in oras. din cate am citi sunt sume mari la mijloc: chiria spatiului care trebuie sa fie destul de mare, licenta windows, licenta jocuri, care sunt scumpe si toate astea la, sa spunem, 10 calculatoare... nu cred ca se mai merita in ziua de azi.

Si eu sunt din Galati (bine si din Liliput :) )
Unde gandeste maria ta sa aseze aceasta afacere?
Care este tinta ta de clienti?
Cine crezi tu ca mai intra astazi in Internet Cafe, din ce motive ar face-o?
De ce crezi tu ca nu mai exista nicun astfel de afacere, daca ar fi fost rentabila nu crezi ca ar fi rezistat macar una din cele vechi?

#10
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postlucifer76, on Feb 17 2009, 07:14, said:

Daca este doar Internet cafe , fara jocuri , linux e suficient . Mozilla e si in linux , irc ul , mess la fel . Nici in Iasi nu prea mai sunt internet cafe uri , doar cateva sali mai mult pt jocuri . La 2.5 lei ora nu se mai merita , e 27 lei abunamentul la RDS si ai acasa .
Romtelecom iti da si un calculator ,  cam naspet e drept , daca te abonezi la internetul lor pentru trei ani !
In 2005 am sfatuit un prieten sa nu bage 10 000 de lei intr-un internet cafe si sa faca mai bine o sala de jocuri mecanice si alte chestii pentru ca atata era capitalul minim necesar .
Nu m-a ascultat si anul trecut ( iulie )a dat faliment cu un real succes in timp ce tipul care are jocuri mecanice a prosperat !

#11
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
eu zic ca ar merge doar daca 1. ai spatiul tau si nu platesti chirie
                                        2. maxim 15 pc-uri cu linux
                                        3. spatiul sa fie central si bine pozitionat, amenajat intim
                                        4. sa se poata servi un suc sau cafea
                                        5. daca sunt ok 1-4 tot sunt sanse mari sa nu mearga  :)

#12
LunaClonatul

LunaClonatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.09.2008
In opinia mea ar mai merge cate un internet cafe in zonele cu un nr mare de turisti.

#13
dragonedorin

dragonedorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.02.2007
[quote name='redburn' post='6021253' date='Feb 17 2009, 00:10']eu sunt din galati si sincer, nu mai e nici un internet cafe in oras.


La Cafe-journal ai incercat ???scrie mare pe toate mesele wireless bla-bla-bla si pun pariu ca mai sunt si altele

Edited by dragonedorin, 22 February 2009 - 01:07.


#14
pliciul

pliciul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.06.2008

View Postredburn, on Feb 16 2009, 22:39, said:

Vreau sa deschid un internet cafe, dar nu stiu ce acte trebuiesc pentru asta. Ma refer la programele de pe calculatoare, windows, jocuri... . Stie cineva legi legate de treaba asta? Mai este rentabil un net-cafe? Cam la ce suma se ridica investitia?

ai fost plecat din tara in ultimii 5 ani? internet caffeul era o afacere cand lumea nu isi permitea sa plateasca un ab la net, dar acum sunt prea putini cei care frecventeaza astfel de locuri, probabil pustii care se joaca cs in retea.

#15
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
In ce oras vrei sa il faci?

#16
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005

View PostC.F.S., on Feb 25 2009, 14:52, said:

In ce oras vrei sa il faci?


a scris mai sus: in Galati.

Nu cred ca se merita o astfel de afacere. Cred ca mult mai profitabil ar fi niste info-points cu touch screen legate la internet (cred ca stiti la ce ma refer), plasate in anumite institutii unde circula multi oameni de afaceri sau asa ceva care ar putea avea nevoie de informatii rapid. Un fel de "automat de internet", bagi un leu si iti verifici mail-ul, dar nici asa nu cred ca ar fi prea profitabil... cine are nevoie de mobilitate si acces rapid la informatii sigur are un PDA sau un laptop la indemana.

#17
lucisss

lucisss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2008
haidetzi sa ma bag si eu in seama....in primul rand in galati exista agress net ultimul internet...deci este un e--cafe in gl  ;) in al doilea rand e full tot timpul sunt sute de oameni care nu au internet acasa pentru ca il folosesc odata la 10 ani sau nu au calculator..eu unul nu am laptop sa imi permit un wireless si se intampla de multe ori sa am tb cateva min
este 3 lei ora acolo plus ca au un printer si au si posibilitatea sa printeze un document care il lucrezi acolo...
sunt oameni care vin din alte orase si au nevoie de internet sunt pers mai in varsta care se duc si vorbesc cu copii plecati afara la un web....
intradevar costurile sunt ridicate  un comp mai asha si asha ajunge 15 mil...si chiria e imensa in unele locuri....
iar windosul in ultima vreme vine cu tot cu comp si nu e specificat nicaiueri ca nu il poti folosi in internet cafe-uri
in fine ceea ce am vrut eu sa specific e ca oindiferent de catzi abonati sunt tot e nevoie de un e cafe (cade netul, esti in alt orash, nu ai un laptop, nu ai bani de comp, sa ars placa de retea...etc)...

#18
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postlucisss, on Apr 1 2009, 19:51, said:

haidetzi sa ma bag si eu in seama....in primul rand in galati exista agress net ultimul internet...deci este un e--cafe in gl  ;) in al doilea rand e full tot timpul sunt sute de oameni care nu au internet acasa pentru ca il folosesc odata la 10 ani sau nu au calculator..eu unul nu am laptop sa imi permit un wireless si se intampla de multe ori sa am tb cateva min
este 3 lei ora acolo plus ca au un printer si au si posibilitatea sa printeze un document care il lucrezi acolo...
sunt oameni care vin din alte orase si au nevoie de internet sunt pers mai in varsta care se duc si vorbesc cu copii plecati afara la un web....
intradevar costurile sunt ridicate  un comp mai asha si asha ajunge 15 mil...si chiria e imensa in unele locuri....
iar windosul in ultima vreme vine cu tot cu comp si nu e specificat nicaiueri ca nu il poti folosi in internet cafe-uri
in fine ceea ce am vrut eu sa specific e ca oindiferent de catzi abonati sunt tot e nevoie de un e cafe (cade netul, esti in alt orash, nu ai un laptop, nu ai bani de comp, sa ars placa de retea...etc)...

   Salile de internet dispar nu pentru ca nu ar fi oameni care ar dori sa le foloseasca ci pentru ca mai nou cam orice club / bar / cafenea / restaurant etc. au ori cateva calculatoare conectate la internet pentru clienti, ori conexiune WiFi la fiecare masa. Ce alegi, sa dai 1.5 - 3 lei la un internet cafe pentru o ora sau sa dai 3-5 lei intr-un restaurant si sa bei 2 cafele sau o bere intr-un astfel de bar / restaurant?
   Pe alta parte, chiar daca internet cafe-urile dispar, salile de jocuri tot ar fi o afacere buna, insa doar in anumite conditii. Daca ai pozitia si banii necesari poti creea o astfel de sala (cel mai bine este sa nu o creezi singur, ci alaturi de cativa gameri) si programa diferite activitati, creea echipe, participa la concursuri (Counter-Strike, Team Fortress, Need for Speed, Fifa, World of Warcraft - sunt o multime). Senzatia si gameplay-ul sunt diferite atunci cand toti jucatorii unei echipe se afla in acelasi loc. Dar asta desigur. nu ar fi o afacere cu un profit foarte rentabil (se situeaza undeva intre nimic si foarte putin, motiv pentru care sunt atat de rare).

Edited by ThunderSS, 01 April 2009 - 19:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate