Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

vanzare apartament cumparat prin credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mari_moraru

mari_moraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2009
Ce posibilitati de vanzare exista pentru un apartament cumparat cu credit ipotecar? Cum se poate face vanzarea lui catre un nou proprietar?

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
In principiu nu e nici o diferenta. doar se stipuleaza in contract ca o parte din bani se vor da la banca pt. achitarea creditului si ridicarea ipotecii.

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postrelu_24, on Feb 16 2009, 13:52, said:

In principiu nu e nici o diferenta. doar se stipuleaza in contract ca o parte din bani se vor da la banca pt. achitarea creditului si ridicarea ipotecii.

Doar in principiu nu e nicio diferenta, in practica e ceva mai complicat.

Sa inteleg ca cel care va cumpara va face tot credit. Atunci lucrurile paradoxal sunt mai simple, din punctul tau de vedere.

Banca finantatoare va cere bancii debitoare o adresa de refinantare, cu sumele exacte de plata (cu tot cu comisioane si alte rahaturi) si un acord de constituire a ipotecii de rangul II.

Dupa ce se constata ca evaluarea sustine creditul si partea financiara este ok, banca finantatoare va achita suma in speta. Dupa aceasta operatiune, banca debitoare radiaza ipoteca de rang I, aferenta imobilului si prin efect direct ipoteca de rang II (a bancii finantatoare) devine ipoteca de rang I.

----------------------
Daca vanzarea se face cu bani ghata, la notar se va deplasa un reprezentant al banii care va avea o delegatie prin care va fi imputernicit sa incaseze suma de bani datorata bancii, dupa care vanzarea poate decurge fara probleme. E mai complicat asa pentru ca trebuie sa stai dupa cei de la banca si de multe ori nu prea sunt incantati de drumuri pe la notar, cu atat mai putin sa primeasca sute de milioane cash.

#4
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
deci, intr-un cuvant, pt cumparator e mai bine: faptul ca apt e ipotecat ii da un motiv sa traga la pretz.

pt vanzator e mai naspa: il va vinde cu...2-3000 mai ieftin decat un echivalent de pe piatza

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postenemy2day, on Feb 17 2009, 07:50, said:

deci, intr-un cuvant, pt cumparator e mai bine: faptul ca apt e ipotecat ii da un motiv sa traga la pretz.

pt vanzator e mai naspa: il va vinde cu...2-3000 mai ieftin decat un echivalent de pe piatza

Nu inteleg de unde ai tras tu concluzia asta...
Eu am vandut doua apartamente care erau ipotecate si nu am avut niciun fel de problema. Nu mai spun de sute pe care le-am intermediat.
Asta este un cliseu si de multe ori unii oameni se feresc de banca.
Nu e in niciun caz un motiv de discount, pot foarte usor sa nu iti spun nimic pana la notar despre faptul ca imobilul este ipotecat si acolo sa platesc banii reprezentantului bancii. Care e problema, cu ce te incurca pe tine lucrul asta?! Sunt banii mei, fac ce vreau cu ei... e ca si cum in loc de o persoana proprietara, ar fi doua. Ce, nu mai cumperi daca doi prieteni au un imobil in coproprietate?!

cine lasa la pret din acest motiv e fraier...

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
din contra, chiar exista un plus de siguranta tinand cont ca banca nu da credite pt. apartamente cu probleme legale

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postrelu_24, on Feb 17 2009, 12:13, said:

din contra, chiar exista un plus de siguranta tinand cont ca banca nu da credite pt. apartamente cu probleme legale

CORECT, asistenta juridica gratuita...

#8
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
voi ati cumpara (la aceiasi bani, locatie, etc) un apt cu ipoteca de 20000euro pe el sau unul fara?

#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
l-as lua pe cel care imi place mai mult. Ipoteca nu ar avea nici o influenta. 2 apartamente identice nu pot fi.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postenemy2day, on Feb 17 2009, 13:07, said:

voi ati cumpara (la aceiasi bani, locatie, etc) un apt cu ipoteca de 20000euro pe el sau unul fara?

Tu esti culmea, vrei sa profiti de orice amanunt ca sa scazi din pret? E o atitudine care tine foarte rar.
Intrebare:
Cu ce te incurca faptul ca eu am o ipoteca pe imobil? Spune exact care e necazul tau... ca de asteptat nu ai de ce sa astepti, pe drumuri nu te pun, care e faza ca nu inteleg?

#11
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Si eu am vandut apartament cu ipoteca, insa am  primit avans banii care au acoperit ipoteca.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unii sunt batuti in cap
dintre doua apartamente "identice", din care unul ipotecat si altul nu, as cumpara pe cel ipotecat
de ce?
pai am o siguranta foarte mare ca actele sunt in regula si ca nu ma voi trezi cu tiganul tatuat la usa urland ca e ap. lui si sa ies afara
aia del a banca au verificat si rasverificat actele odata si nu ar pune ipoteca pe ceva neeligibil sau cu situatie incerta

pe mine ca si cumparator nu ma afecteaza cu ABSOLUT nimic, in fata notarului suma platita de mine nu merge la proprietar ci la banca, aceasta ridica ipoteca si contractul de vanzare-cumparare este perfectat pe ap. liber de sarcini

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View PostJustMe2007, on Feb 17 2009, 17:11, said:

Si eu am vandut apartament cu ipoteca, insa am  primit avans banii care au acoperit ipoteca.

Practica veche, acum se poate plati reprezentantului bancii la notar in momentul tranzactiei

View Postaeon, on Feb 17 2009, 17:25, said:

unii sunt batuti in cap
dintre doua apartamente "identice", din care unul ipotecat si altul nu, as cumpara pe cel ipotecat
de ce?
pai am o siguranta foarte mare ca actele sunt in regula si ca nu ma voi trezi cu tiganul tatuat la usa urland ca e ap. lui si sa ies afara
aia del a banca au verificat si rasverificat actele odata si nu ar pune ipoteca pe ceva neeligibil sau cu situatie incerta

pe mine ca si cumparator nu ma afecteaza cu ABSOLUT nimic, in fata notarului suma platita de mine nu merge la proprietar ci la banca, aceasta ridica ipoteca si contractul de vanzare-cumparare este perfectat pe ap. liber de sarcini

Baiat destept...

#14
asadi

asadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.02.2008

View Postfloraur, on Feb 16 2009, 14:25, said:

Banca finantatoare va cere bancii debitoare o adresa de refinantare, cu sumele exacte de plata (cu tot cu comisioane si alte rahaturi) si un acord de constituire a ipotecii de rangul II.

nu se cere adresa de refinantare, pentru ca un credit luat de o persoana se poate refinanta doar de rude
se cere doar acordul pentru ipoteca de rang II

#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postasadi, on Feb 17 2009, 20:10, said:

nu se cere adresa de refinantare, pentru ca un credit luat de o persoana se poate refinanta doar de rude
se cere doar acordul pentru ipoteca de rang II

Bun si unde scrie cati bani mai sunt de dat si in ce cont trebuiesc depusi?
Acordul pentru instituire de ipoteca rang II este un document separat... sau ar trebui sa fie, e posibil sa fie document important in instanta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate