Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pisici (Fotografiile trebuie sa aiba caracter artistic, altfel vor fi sterse)

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#19
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ca tot ne batem in pisici:

Attached File  sadness.jpg   172.03K   497 downloads

...n-am eu pisica acasa, ca daca aveam, sa fi vazut atunci poze. Asa, mai "prind" cate o matza poate odata la o luna, si si atunci, sunt cam nasoale "modelele".  :D

#20
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pt eventualii carcotasi: White balance-ul e spre albastru dat intentionat, pentru a arata atmosfera de "blue"... adica i-am pus un cooling filter :P

#21
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@Sigxcpu: nasoale rau pozele: la prima sunt taiate urechile pisicii, ia la a doua - picioarele. Sa nu mai zic de ochii extra-verzi-de-Paris creati de blitz ;)

@xcuseme: bunicele, dar blitzul ala e demential, in sensul rau al cuvantului...

@Hazard: in thumbnail arata bine poza, dar cand am deschis-o mi-a parut rau, sincer. Mai bine faceai cu blitz ca xcueseme decat sa fie miscata in halul ala. In plus e si focalizata aiurea. Ideea insa nu e rea.

@adipelcz: (adica-mi critic singur poza) Este perfecta. pacat ca background-ul strica toata frumusetea (adica in spate, chiar daca nu reiese clar, sunt niste cotetze, si dintre care unele au ceva reflexii mizerabile ca sunt si zonele alea arse). In plus, sunt o serie de aberatii cromatice datorate lentilelor care deranjeaza putin. De asemenea, poate white balance-ul nu e pe gustul tuturor  :D In concluzie, plecand de la ipoteza ca e imaginea perfecta, am ajuns la concluzia ca e de fapt un rateu nasol  :death:

#22
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
@ezekio > daca ar fi dat prea mult cu flash-ul, asa cum insinuezi, pupilele ar fi trebuit sa fie contractate, nu dilatate.

@adipelcz > da, stiu, dar ma grabeam, ca sa nu "scap" ocazia si nu am avut timp decat pentru un trepied "pe genunchi" si nici macar sa setez aparatul pentru un ISO mai mare. sorry. asta a iesit. :)

#23
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Vin poze proaspete.

Asta e matza de la servici. De fapt aceeasi care a inceput seria  :lol:
Si daca tot e trust de presa, macar sa troneze si matza pe ziare.
Attached File  Matza1.JPG   861.78K   171 downloadsAttached File  Matza2.JPG   846.16K   139 downloadsAttached File  IM000430.JPG   1.01MB   152 downloadshment]

Iar asta e matza de acasa. Tot o somnoroasa. Care-i paturica?  :P
Attached File  IM000423.JPG   1.09MB   84 downloadsAttached File  IM000425.JPG   1.16MB   107 downloadsAttached File  IM000428.JPG   1.03MB   125 downloadshment]

Edited by Hazard, 07 January 2005 - 22:33.


#24
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Hazard, pune si tu imaginile alea la maxim 200 k si la rezolutii mai mici ca ne omori. Iti imaginezi ce inseamna pe dial-up sa deschizi o poza d-aia ? (Am cablu, dar tot sunt mari)...

#25
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
A, si apropo de poze, al naibii sa fiu daca am vazut pisica cu blana verde-albastra. Cred ca totusi se datoreaza balansului de alb setat gresit. Uite o prelucrare la una din ele:

Attached File  cat_2.jpg   153.82K   216 downloads

#26
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

adipelcz, on Jan 7 2005, 18:45, said:

@Sigxcpu: nasoale rau pozele: la prima sunt taiate urechile pisicii, ia la a doua - picioarele. Sa nu mai zic de ochii extra-verzi-de-Paris creati de blitz ;)

<{POST_SNAPBACK}>


i know, da' stii ce lene mi-a fost sa fac cropul atent? :) (multumesc de sfaturi, sunt disperat sa invat - nu e ironic, chiar ma bucur sa primesc sfaturi)

relativ la a ta, eu as fi luat una care se spala in urechi drept model :D

Edited by sigxcpu, 08 January 2005 - 00:50.


#27
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pisicile alea erau de fapt pui, si isi faceau veacul prin curtea bunicii mele. Din aceeasi serie cu pisicile sunt si florile alea cu albina atasata, de la mine din galerie. Pozatul pisicilor a fost ad-hoc, si e clar ca traind in curte, numai curate nu erau, insa erau dragutze. In plus, sunt sigur ca si putzeau de numa'.

#28
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
mea culpa. white balansul era aiurea, dar si eu eram pe picior de plecare cand am facut pozele de acasa, iar la servici, unde le-am upload-at, nu am nici un editor. de, copyright :) Poate imi fac timp sa le aduc la normal.

Apropo. As vrea si eu niste tips-uri concrete (adica nu link-uri) de corectare rapida si eficienta a culorilor si mai ales de reducere a noise-ului, pentru ca eu folosesc gausian blur in photoshop si cam reduce claritatea (de... blur)... Multam!

Edited by Hazard, 08 January 2005 - 02:57.


#29
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pt. corectat culori - Adobe photoshop (cu Levels merge). Pentru elimnat zgomot - neat image.

#30
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
@adipelcz > neat image ? ce e? functie inclusa in photoshop? plug-in? stiu, incultul de mine :)

#31
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
E un program care n-are nici o legatura cu Photoshop. Cauta cu google Neat Image si vezi ca are si versiune demo. Incearca, da rezultate f. bune.

#32
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Hop si eu cu mata mea

Attached Files



#33
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Am incercat Neat Image. Imi place. Dar ca sa nu stai cu 100 de poze sa le iei pe rand, ai nevoie de versiunea full, asa e? De unde o iau? :)

#34
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
de la ei de pe site cu bani. ma fac ca nu m-am prins ce intrebai de fapt.

#35
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
:death: chiar! si eu care vroiam sa-l cumpar din magazin! ;)

#36
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
revin cu o noua poza, in prezenta expozitie :) ce limba...

P.S.: poza nu e trucata absolut deloc. singurele efecte: noise reduction si crop.

Attached Files


Edited by Hazard, 21 January 2005 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate