Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#37
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
daca compania te "primeste" ca angajat nu te fa self employed. In nici un caz. Ca angajat ai benefits mai OK si pt long term e mult mai sanatos.

#38
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zobarr69, on 14th December 2011, 12:44, said:

pai te faci self employed,ca nu-i greu,dar problema este cine-ti da de munca?(mai ales ca nou-venit),self employed este valabil mai mult in cazul celor care au multi ani pe acolo si deja si-au facut o retea de clienti,nu este pt. cineva care a debarcat de 2 saptamani pe insula,este aceeasi situatie care se intalneste in majoritatea tarilor europene cu un nivel de viata ridicat,romanilor li se-nchid peste tot usile in nas,ramane varianta de self tocmai pt. faptul ca self empl. nu vor gasi usor de lucru,nu au dreptul la somaj,etc. mai raman 2 ani de asteptat pana asa numita UE va trebui sa liberalizeze piata muncii pt. romani si bulgari(in cazul ca va mai exista UE pana in2014)

   cine iti da de munca? intreaba-te ce stii sa faci si ce stii sa faci cu adevarat profesionist! si intreaba-te care e nivelul tau de engleza. multi angajatori prefera sefl-employed pentru ca asa nu-si mai bat ei capul cu taxe si alte alea,daca esti meserias iti gasesti usor ca self-employed,daca esti bun la toate si la nimic atunci sigur o sa stai pe tusa!!!

#39
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

 ady_77, on 15th December 2011, 22:47, said:

cine iti da de munca? intreaba-te ce stii sa faci si ce stii sa faci cu adevarat profesionist! si intreaba-te care e nivelul tau de engleza. multi angajatori prefera sefl-employed pentru ca asa nu-si mai bat ei capul cu taxe si alte alea,daca esti meserias iti gasesti usor ca self-employed,daca esti bun la toate si la nimic atunci sigur o sa stai pe tusa!!!
sa inteleg ca duc lipsa irlandezii de oameni capabili?sau poate ii asteapta pe straini cu bratele deschise sa-i scoata la liman?hai sa fim seriosi frate cu bazaconii d-astea!nimeni nu iti va da de lucru oricat de meserias vei fi decat daca lucrezi sub pretul lor de acolo(si asta in cazul ca esti cunoscut sau ai recomandari bune)!si mai ales acum cand irlanda e pe "teava" impreuna cu italienii,au trecut vremurile bune de acum 8-10 ani,abia mai gasesc ei de munca daramite pt. straini!daa poate la spalat de vase sau dat cu matura prin restaurante ca acolo nu se prea inghesuie,ce-i adevarat ;)

#40
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zobarr69, on 20th December 2011, 01:02, said:

sa inteleg ca duc lipsa irlandezii de oameni capabili?sau poate ii asteapta pe straini cu bratele deschise sa-i scoata la liman?hai sa fim seriosi frate cu bazaconii d-astea!nimeni nu iti va da de lucru oricat de meserias vei fi decat daca lucrezi sub pretul lor de acolo(si asta in cazul ca esti cunoscut sau ai recomandari bune)!si mai ales acum cand irlanda e pe "teava" impreuna cu italienii,au trecut vremurile bune de acum 8-10 ani,abia mai gasesc ei de munca daramite pt. straini!daa poate la spalat de vase sau dat cu matura prin restaurante ca acolo nu se prea inghesuie,ce-i adevarat ;)

pai daca esti unul din ala care stie de toate si nimic,cel mult la spalat de vase sau matura ajungi!

#41
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

 ady_77, on 20th December 2011, 17:13, said:

pai daca esti unul din ala care stie de toate si nimic,cel mult la spalat de vase sau matura ajungi!
sa intelegem ca tu esti bun la toate si ai ajuns foarte sus?

#42
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zobarr69, on 1st January 2012, 14:45, said:

sa intelegem ca tu esti bun la toate si ai ajuns foarte sus?

Nu,eu nu sunt bun la toate,asa sunt romanasii veniti de 2 zile care se cred buricul pamantului si cred ca ei trebuiesc primiti la aeroport cu paine si sare,eventual casa si loc de munca! Si nu,nu am ajuns foarte sus,nu am nevoie de asa ceva,eu sunt multumit cu mica mea afacere,am clientii mei,lucrez din greu sa fiu cu un pas in fata concurentei.Cu toate astea nu ma plang,nu poti sa faci ceva fara sacrificii,nu poti fii pe picioarele tale daca nu ai o meserie si daca nu cunosti limba tarii in care vrei sa te stabilesti!

#43
viofreemail

viofreemail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2010
Lasati fratilor Irlanda ca nu avem drept de munca si nu faceti decat sa va cheltuiti putinii banuti p-acolo, nu va mai luati dupa legende ca ,,NUMAI CINE NU VREA SA MUNCEASCA IN IRLANDA NU MUNCESTE" cautati-va destinatii unde puteti fi angajati imediat ce-ati gasit un loc de munca vacant, in Irlanda nici daca esti inscris la colegiu nu te angajeaza ca nu vor sa se complice atata timp cat au jdemii de polonezi lituanieni si estonieni cu drepturi depline. Nu prea cunosc nici legile angajatorii Irlandezi, sunt cazuri in care romani au fost angajati doar ca stiau ei ca suntem membri UE, iar studentii la colegiu refuzati cum ca nu au drept de munca 20 ore/saptamana. Daca un angajator Irlandez este prins ca angajeaza romani sau bulgari fara permis de munca este amendat cu 250.000 Eur. Ia ganditi-va bine, care Irlandez credeti ca isi auma riscul asta pentru ca suntem noi baieti destepti si muncitori nevoie mare. Sunt unii care s-au aflat in Irlanda in 2009 si au primit drepturi depline de munca si asistenta sociala si acum dau sfaturi tembele pe forumuri. Daca puteti sa gasiti un job din tara cu peste 30.000 EUR/ AN si angajatorul va trimite dovada certa ca v-a obtinut work-permit puteti sa va duceti linistiti, altfel nu va urcati cu un rucsac in avion ca va-ntoarceti mai suparati decat cand ati plecat. Somajul a ajuns in Irlanda la 15% ceea ce inseamna foarte foarte mult, peste 1000 de Irlandezi pleaca saptamanal de pe aeroportul din Dublin spre Anglia, Noua Zeelanda, Australia sau Canada, o sa spuneti ca cine ii inlocuieste, ei bine in nici un caz romanii si bulgarii, sunt 5 polonezi pe fiecare loc de munca vacant si ei se pot angaja pe loc, azi se duc la interviu azi incep munca.  :angry:

#44
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 viofreemail, on 3rd January 2012, 02:29, said:

Lasati fratilor Irlanda ca nu avem drept de munca si nu faceti decat sa va cheltuiti putinii banuti p-acolo, nu va mai luati dupa legende ca ,,NUMAI CINE NU VREA SA MUNCEASCA IN IRLANDA NU MUNCESTE" cautati-va destinatii unde puteti fi angajati imediat ce-ati gasit un loc de munca vacant, in Irlanda nici daca esti inscris la colegiu nu te angajeaza ca nu vor sa se complice atata timp cat au jdemii de polonezi lituanieni si estonieni cu drepturi depline. Nu prea cunosc nici legile angajatorii Irlandezi, sunt cazuri in care romani au fost angajati doar ca stiau ei ca suntem membri UE, iar studentii la colegiu refuzati cum ca nu au drept de munca 20 ore/saptamana. Daca un angajator Irlandez este prins ca angajeaza romani sau bulgari fara permis de munca este amendat cu 250.000 Eur. Ia ganditi-va bine, care Irlandez credeti ca isi auma riscul asta pentru ca suntem noi baieti destepti si muncitori nevoie mare. Sunt unii care s-au aflat in Irlanda in 2009 si au primit drepturi depline de munca si asistenta sociala si acum dau sfaturi tembele pe forumuri. Daca puteti sa gasiti un job din tara cu peste 30.000 EUR/ AN si angajatorul va trimite dovada certa ca v-a obtinut work-permit puteti sa va duceti linistiti, altfel nu va urcati cu un rucsac in avion ca va-ntoarceti mai suparati decat cand ati plecat. Somajul a ajuns in Irlanda la 15% ceea ce inseamna foarte foarte mult, peste 1000 de Irlandezi pleaca saptamanal de pe aeroportul din Dublin spre Anglia, Noua Zeelanda, Australia sau Canada, o sa spuneti ca cine ii inlocuieste, ei bine in nici un caz romanii si bulgarii, sunt 5 polonezi pe fiecare loc de munca vacant si ei se pot angaja pe loc, azi se duc la interviu azi incep munca.  :angry:

Eu zic sa nu te mai uiti asa de mult la televizor ca te strici de cap! Cine gaseste din tara job cu peste 30K? cum sa-ti optina ala work permit ,la telefon? nu vezi ca aberezi la maxim? Ai iesit vreodata din romania sau stai cu ochii pe televizor la Realitatea si inghiti porcariile alea? Ai fost tu la colegiu in Irlanda si nu te-au angajat ?
Stii concret vre-un caz de amenda de 250K euro ca au angajat romani? Daca e asa cum zici tu,cum dracu lucreaza 50 de mii de romani doar in Dublin?
  Zici ca pleaca 1000 de irlandezi pe saptana ? aia ar fi 52 de mii pe an! la o populatie de 4 milioane s-ar simti,dar uite ca,defapt in Irlanda vin oameni ,mai multi decat zici tu ca pleaca,e plin de nou veniti inclusiv de romani si bulgari,aici cu un act irlandez in mana te poti angaja,nimeni nu o sa te intrebe daca esti roman sau bulgar doar daca vorbesti prin semne precum aia tampiti de televiziunile si ziarele mincinoase din romania!!!

#45
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

 ady_77, on 4th January 2012, 14:11, said:

Eu zic sa nu te mai uiti asa de mult la televizor ca te strici de cap! Cine gaseste din tara job cu peste 30K? cum sa-ti optina ala work permit ,la telefon? nu vezi ca aberezi la maxim? Ai iesit vreodata din romania sau stai cu ochii pe televizor la Realitatea si inghiti porcariile alea? Ai fost tu la colegiu in Irlanda si nu te-au angajat ?
Stii concret vre-un caz de amenda de 250K euro ca au angajat romani? Daca e asa cum zici tu,cum dracu lucreaza 50 de mii de romani doar in Dublin?
  Zici ca pleaca 1000 de irlandezi pe saptana ? aia ar fi 52 de mii pe an! la o populatie de 4 milioane s-ar simti,dar uite ca,defapt in Irlanda vin oameni ,mai multi decat zici tu ca pleaca,e plin de nou veniti inclusiv de romani si bulgari,aici cu un act irlandez in mana te poti angaja,nimeni nu o sa te intrebe daca esti roman sau bulgar doar daca vorbesti prin semne precum aia tampiti de televiziunile si ziarele mincinoase din romania!!!
s-ar putea sa vina intr-adevar mai multi decat pleaca cu o diferenta:cei care vin sunt din tari de kkt,cum ar fi tarile din europa de est, asiatici,etc.nu o sa vina nici un suedez,elvetian,german,etc. sa lucreze in Irlanda pe cand cei care pleaca ,chiar daca nu este o cifra exacta, sunt irlandezii insisi,nu cred ca ar pleca daca situatia ar fi atat de roz in tara lor,sau poate nici unul dintre ei nu stie sa faca nimic?hai sa ramanem cu picioarele pe pamant totusi !este faptul ca nu accepta sa lucreze pe salarii joase asa cum accepta celelalte categorii de emigranti,poate unui roman venit din Getodacia i se pare o avere un castig de 80 euro pe zi(pt. care cu siguranta isi rupe oasele),pt. aceeasi munca insa un irlandez castiga la Londra170- 200 euro pe zi!nu cred ca e acelasi lucru,nu vi se pare?de ce ar ramane intr-o tara care nu mai este decat umbra celei care a fost in urma cu 10ani?

Edited by zobarr69, 06 January 2012 - 23:30.


#46
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zobarr69, on 6th January 2012, 23:07, said:

s-ar putea sa vina intr-adevar mai multi decat pleaca cu o diferenta:cei care vin sunt din tari de kkt,cum ar fi europa de est asiatici,etc.nu o sa vina nici un suedez,elvetian,german,etc. sa lucreze in Irlanda pe cand cei care pleaca ,chiar daca nu este o cifra exacta sunt irlandezii insisi,nu cred ca ar pleca daca situatia ar fi atat de roz sau poate nici unul dintre ei nu stie sa faca nimic?hai sa ramanem cu picioarele pe pamant totusi !

  Daca spanioli,portughezi,francezi si italieni sunt din tari de kkt...no comment! Cand locuiam in Dublin aveam vecini nemti care-mi spuneau ca la ei 1500 de euro e salar bun pe cand in Irlanda e minim pe economie! Eu nu zic ca nu pleaca irlandezi,mai ales in Australia unde au comunitate puternica,dar sa vii cu povesti de 1000 pe saptamana.... Marea lor majoritate din cei care pleaca,sunt cei care in anii de bula imobiliara se aruncau precum romanii sa-si faca 3-4 case in speranta ca se vor plati singure din chiria platita de emigranti.acum piata a scazut ,casele au valoarea injumatatita,chiriile la fel,marea majoritate a celor ce munceau in constructii au plecat in tarile de origine,dar unii au ramas cu credite enorme pe cap.Si cum altcumva sa le faca fata decat cu salariile mari din Australia?
  Cei ramasi nu o duc asa de rau,chiriile sunt la un nivel normal,joburi se gasesc cat de cat mai ales in servicii,telecom,inustrie alimentara.. oricum fata de romania avansul e de 300 de ani!!!

#47
DiabolisInterium88

DiabolisInterium88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2009
Si eu sunt interesat si chiar sper sa ajung in vara in Dublin si sa imi gasesc un loc de munca. Cu facultatile cum e? Sunt scumpe?

#48
IrishPat

IrishPat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.01.2012
Locuiesc in Irlanda de 4 ani si as putea spune ca cunosc destul de bine ce se intampla pe aici. Din pacate pot sa spun ca viofreemail are perfecta dreptate, foarte multi irlandezi emigreaza in cautarea unei vieti mai bune.
Sunt foarte multe companiii care reduc personalul sau falimenteaza si nu isi pot permite nici macar sa ofere redundancy, un caz real si in derulare este asta: Vita Cortex . Noi am ajuns in Irlanda exact cand a inceput criza, si tin sa mentionez ca am venit in Irlanda din alta tara europeana, de unde am transferat firma aici la indemnul clientilor irlandezi. Daca as fi stiut ce  se va intampla nu as fi ales niciodata drumul acesta.
Si eu si sotia lucram ca self employed  din prima zi de cand suntem aici, eu am avut in medie 3 angajati full time pana acum putin timp. Desi noi am ajuns aici diferit fata de alte persoane care isi iau rucsacul in spate si vin necunoscand pe nimeni , nu as putea spune ca am prosperat enorm. Aici daca vreti sa veniti sa faceti afaceri va trebui sa stiti ca fiind angajati aveti avantaje destul de mari, cu conditia sa primiti dreptul de munca , in schimb fiind self employed sau chiar infintand un LTD va trebui sa acceptati si pierderi cateodata majore. ostul vietii de zi cu zi e destul de ridicat, mai mare decat in UK. Fumatorii sa se pregateasca sa plateasca €7.80 pret minim pentru un pachet de tigari...
In ciuda dificultatilor financiare prin care trece tara si oamenii care traiesc aici, tara este foarte frumoasa , merita vazuta.
Sunt multe de spus despre tara asta , nu am timp si nici nu stiu daca cineva va avea timp si '' nervi'' sa citeasca tot ce scriu; daca cineva are nevoie de un sfat sau vreo informatie legata de Irlanda, voi fi fericit sa ajut.

 DiabolisInterium88, on 23rd January 2012, 16:16, said:

Si eu sunt interesat si chiar sper sa ajung in vara in Dublin si sa imi gasesc un loc de munca. Cu facultatile cum e? Sunt scumpe?
Vad ca vrei sa mergi in Dublin la facultate, incearca sa studiezi www.dit.ie (Dublin Institute of Technology) si trimite-le un  email , o sa iti trimita replay cu costuri anuale.
mult noroc

#49
IrishPat

IrishPat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.01.2012

 ady_77, on 4th January 2012, 12:11, said:

Eu zic sa nu te mai uiti asa de mult la televizor ca te strici de cap! Cine gaseste din tara job cu peste 30K? cum sa-ti optina ala work permit ,la telefon? nu vezi ca aberezi la maxim? Ai iesit vreodata din romania sau stai cu ochii pe televizor la Realitatea si inghiti porcariile alea? Ai fost tu la colegiu in Irlanda si nu te-au angajat ?
Stii concret vre-un caz de amenda de 250K euro ca au angajat romani? Daca e asa cum zici tu,cum dracu lucreaza 50 de mii de romani doar in Dublin?
  Zici ca pleaca 1000 de irlandezi pe saptana ? aia ar fi 52 de mii pe an! la o populatie de 4 milioane s-ar simti,dar uite ca,defapt in Irlanda vin oameni ,mai multi decat zici tu ca pleaca,e plin de nou veniti inclusiv de romani si bulgari,aici cu un act irlandez in mana te poti angaja,nimeni nu o sa te intrebe daca esti roman sau bulgar doar daca vorbesti prin semne precum aia tampiti de televiziunile si ziarele mincinoase din romania!!!
Work Permit information for Ireland -Link cu ''Pretentiile oficiale ale statului Irlandez'' - teoretic trebuie sa ai o oferta de peste 30000 euro pe an ca sa iei un job, practic angajatorul va trebui timp de 6 saptamani sa caute sa angajeze irlandezi sau cetateni EU - cu exceptia romanilor sau bulgarilor. Dupa aceste 6 saptamani , daca nimeni nu aplica cu succes pentru acest post, angajatorul poate aplica pentru tine.

#50
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 ady_77, on 6th January 2012, 23:40, said:

Daca spanioli,portughezi,francezi si italieni sunt din tari de kkt...no comment! Cand locuiam in Dublin aveam vecini nemti care-mi spuneau ca la ei 1500 de euro e salar bun pe cand in Irlanda e minim pe economie!

Potrivit Numbeo : Consumer Prices in Dublin are 30.87% higher than in Frankfurt
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 32.70% higher than in Frankfurt
Rent Prices in Dublin are 41.33% higher than in Frankfurt
Restaurant Prices in Dublin are 44.53% higher than in Frankfurt
Groceries Prices in Dublin are 64.90% higher than in Frankfurt
Local Purchasing Power in Dublin is 16.43% lower than in Frankfurt
Vecinii tai nemti traiau intr-o faza de denial interesanta, insa deloc atipica. Si n-am comparat capitala cu capitala, pentru ca Berlin are preturi mai mici si salarii mai mari ca Frankfurt (probabil influentat de salariile administratiei centrale).

Fata de Romania... din curiozitate am pus cap coada informatii de la amici emigrati in Dublin + info luate de la Lidl/Aldi/Tesco. Cei 1500 E salariu minim din Dublin egal 500 Bucuresti ca putere cumparare inclusiv rent, caldura si utilitati (confirmata si de statistica numbeo). Fara rent - 700. Iar eu nu stiu venituri mai mici de 350 E in Bucale. Da, teoretic se traieste putin mai bine in Dublin, dar romanii care plateau 200 E pt. 35 mp in BUc., cu jobs medii (500 E), transplantati pe joburi entry-level din Dublin si 2 cam. de 40 mp la 600-700 E constata ca traiesc mai prost sau cel mult la fel. Mai e si aspectul transportului in comun, care scumpeste chiria in Dublin. Musai sa locuiesti aproape de job. In buc. poti locui ieftinache la cucca macaii in Militari  si sa lucrezi la Mcdonald's in Unirii. In Dublin e mai...deranjant.
Dealtfel, sa duci o viata completa oriunde presupune familie si copil. In Irlanda asta presupune masina personala (asigurarea de 10-15 ori mai scumpa ca in RO) si necesita peste 2000  E de caciula sau 3000-3500 E de cuplu. Putini romani isi permit visul asta.
Ca atare disputa legata de work permit/legalitate etc e inutila. Pur si simplu Irlanda e o tara frumoasa, curata, cu oameni civilizati, flori pe strada etc etc. Dar... e scump ca dracu :).

#51
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zavalita2002, on 6th February 2012, 18:26, said:

Potrivit Numbeo : Consumer Prices in Dublin are 30.87% higher than in Frankfurt
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 32.70% higher than in Frankfurt
Rent Prices in Dublin are 41.33% higher than in Frankfurt
Restaurant Prices in Dublin are 44.53% higher than in Frankfurt
Groceries Prices in Dublin are 64.90% higher than in Frankfurt
Local Purchasing Power in Dublin is 16.43% lower than in Frankfurt
Vecinii tai nemti traiau intr-o faza de denial interesanta, insa deloc atipica. Si n-am comparat capitala cu capitala, pentru ca Berlin are preturi mai mici si salarii mai mari ca Frankfurt (probabil influentat de salariile administratiei centrale).

Fata de Romania... din curiozitate am pus cap coada informatii de la amici emigrati in Dublin + info luate de la Lidl/Aldi/Tesco. Cei 1500 E salariu minim din Dublin egal 500 Bucuresti ca putere cumparare inclusiv rent, caldura si utilitati (confirmata si de statistica numbeo). Fara rent - 700. Iar eu nu stiu venituri mai mici de 350 E in Bucale. Da, teoretic se traieste putin mai bine in Dublin, dar romanii care plateau 200 E pt. 35 mp in BUc., cu jobs medii (500 E), transplantati pe joburi entry-level din Dublin si 2 cam. de 40 mp la 600-700 E constata ca traiesc mai prost sau cel mult la fel. Mai e si aspectul transportului in comun, care scumpeste chiria in Dublin. Musai sa locuiesti aproape de job. In buc. poti locui ieftinache la cucca macaii in Militari  si sa lucrezi la Mcdonald's in Unirii. In Dublin e mai...deranjant.
Dealtfel, sa duci o viata completa oriunde presupune familie si copil. In Irlanda asta presupune masina personala (asigurarea de 10-15 ori mai scumpa ca in RO) si necesita peste 2000  E de caciula sau 3000-3500 E de cuplu. Putini romani isi permit visul asta.
Ca atare disputa legata de work permit/legalitate etc e inutila. Pur si simplu Irlanda e o tara frumoasa, curata, cu oameni civilizati, flori pe strada etc etc. Dar... e scump ca dracu :).

Scump pe dracu! pai daca pui informatii cap coada,de ce nu le pui cum trebuie? zici 500 euro Bucuresti? asa sa fie! deci 1000 de euro de familie.zici 1500 la Dublin deci 3000 de familie!  din 3000 pe luna de familie iti permiti chiria aia de 700 care o fi 1000 cu tot cu transport,asa e?
  Dar de ce sa stai in mijlocul Dublinului,doar ai M50,poti ajunge imediat oriunde,de ce sa dai 1000 chirie in Dublin cand poti sa stai pe malul marii la Balbriggan,Bray sau Greystones cu 500? O masina in Irlanda e ceva normal nu lux ca in Romania,iar faza cu asigurarea de 15 ori mai scumpa ,e aberatie pe fata,doar daca esti antitalent la condus si ai 10 accidente pe an! Eu platesc la masina mea 400 euro pe an asigurare,la aceeasi masina as plati in Romania 200 euro.Nu mai pun la socoteala ca romanul ar mai plati vreo cateva mii de euro taxa de inmatriculare ca sa poata circula cu masina aia,plus impozit,ceea ce in Irlanda nu exista,cum nu exista nici impozit pe proprietate!
Sa zicem ca totusi nu ai masina si ai de mers de la un capat la altul al  Dublinului.pai un abonament lunar costa 130 de euro,valabil pe toate liniile inclusiv DART!
  Iar la capitolul mancare nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca in Irlanda e scumpa,mai ales la Lidl,Aldi si Tesco.Mie mi se pare ca i Romania e mai scumpa cam cu 30% ,pentru edificare mai viziteaza supervalu.ie, superquinn.ie, centra.ie .....

#52
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 ady_77, on 6th February 2012, 21:14, said:

Scump pe dracu! pai daca pui informatii cap coada,de ce nu le pui cum trebuie? zici 500 euro Bucuresti? asa sa fie! deci 1000 de euro de familie.zici 1500 la Dublin deci 3000 de familie!  din 3000 pe luna de familie iti permiti chiria aia de 700 care o fi 1000 cu tot cu transport,asa e?
  Dar de ce sa stai in mijlocul Dublinului,doar ai M50,poti ajunge imediat oriunde,de ce sa dai 1000 chirie in Dublin cand poti sa stai pe malul marii la Balbriggan,Bray sau Greystones cu 500? O masina in Irlanda e ceva normal nu lux ca in Romania,iar faza cu asigurarea de 15 ori mai scumpa ,e aberatie pe fata,doar daca esti antitalent la condus si ai 10 accidente pe an! Eu platesc la masina mea 400 euro pe an asigurare,la aceeasi masina as plati in Romania 200 euro.Nu mai pun la socoteala ca romanul ar mai plati vreo cateva mii de euro taxa de inmatriculare ca sa poata circula cu masina aia,plus impozit,ceea ce in Irlanda nu exista,cum nu exista nici impozit pe proprietate!
Sa zicem ca totusi nu ai masina si ai de mers de la un capat la altul al  Dublinului.pai un abonament lunar costa 130 de euro,valabil pe toate liniile inclusiv DART!
  Iar la capitolul mancare nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca in Irlanda e scumpa,mai ales la Lidl,Aldi si Tesco.Mie mi se pare ca i Romania e mai scumpa cam cu 30% ,pentru edificare mai viziteaza supervalu.ie, superquinn.ie, centra.ie .....

Well, mersi pt. raspuns.
Intr-adevar , benzina (pt. masina) e singura chestie care costa cam ~-/+10-20% peste tot in EU,  dar 400 E asigurare e  totusi dublu fata de 200. 130 E - ab. trasport in comun? pai  in Buc e ~23 E metrou+suprafata. Punand la socoteala si liniile pre-orasenesti, tot iesi la jumatate de pret.
De fapt, fara rent, incalzire (200 euro iarna si 100 E toamna si primavara), net si benzina si... tigari :), totul e dublu in IR (cu alea incluse, cum spuneam, e triplu). Cum discutam intre barbati, mi-e nu stiu cum sa-ti compar punctual  preturi groceries, home cleaning etc  de la Tesco online, Lidl si alti discounteri, de la mere,oua, carne, detergenti, bere si alte alea, da' sunt DUBLE. Si vorbim de discounteri ...
Poate nu mai stii tu preturile din RO... numbeo e corect in privinta asta. IR e pe locul 2 dupa Peninsula scandinava in Europa la costul vietii. Mult mai scumpa ca Franta, Germania etc. Si nesustenabil de scumpa, adica ne asteptam la scadere economica in continuare, somaj etc.
Ca fapt divers, o amica mai apropiata, care era un fel de sefa P.R. prin Vodafone  pana prin 2008, (facea acolo acum 5 ani mia de euro), si din 2011 e brand manager Calvin klein prin Brown Thomas pentru ~1800 si saraca imi zicea ca dupa 4 ani de Irlanda inca depinde de economiile aduse din RO, pe terminate si ca per total singurele ei satisfactii sunt cele... morale:). Or, ce e un emigrant fara bani pusi deoparte?

#53
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zavalita2002, on 6th February 2012, 22:29, said:

Well, mersi pt. raspuns.
Intr-adevar , benzina (pt. masina) e singura chestie care costa cam ~-/+10-20% peste tot in EU,  dar 400 E asigurare e  totusi dublu fata de 200. 130 E - ab. trasport in comun? pai  in Buc e ~23 E metrou+suprafata. Punand la socoteala si liniile pre-orasenesti, tot iesi la jumatate de pret.
De fapt, fara rent, incalzire (200 euro iarna si 100 E toamna si primavara), net si benzina si... tigari :), totul e dublu in IR (cu alea incluse, cum spuneam, e triplu). Cum discutam intre barbati, mi-e nu stiu cum sa-ti compar punctual  preturi groceries, home cleaning etc  de la Tesco online, Lidl si alti discounteri, de la mere,oua, carne, detergenti, bere si alte alea, da' sunt DUBLE. Si vorbim de discounteri ...
Poate nu mai stii tu preturile din RO... numbeo e corect in privinta asta. IR e pe locul 2 dupa Peninsula scandinava in Europa la costul vietii. Mult mai scumpa ca Franta, Germania etc. Si nesustenabil de scumpa, adica ne asteptam la scadere economica in continuare, somaj etc.
Ca fapt divers, o amica mai apropiata, care era un fel de sefa P.R. prin Vodafone  pana prin 2008, (facea acolo acum 5 ani mia de euro), si din 2011 e brand manager Calvin klein prin Brown Thomas pentru ~1800 si saraca imi zicea ca dupa 4 ani de Irlanda inca depinde de economiile aduse din RO, pe terminate si ca per total singurele ei satisfactii sunt cele... morale:). Or, ce e un emigrant fara bani pusi deoparte?

  Amica asta a ta minte de ingheata apele(mai exact ingheata Liffey Valley),cum sa fie ea brand manager si sa castige 1800 euro pe luna,adica exact cat castiga nevasta-mea ca simpla vanzatoare la Dunnes Stores?. Si asta dupa ce acum nu mai lucreaza 8 ore pe zi ci numai 6!
   As vrea sa-mi dai cateva exemple de preturi duble la mancare si restul,ca eu din ce vad online,Romania e scumpa rau! Plus de asta aici nu se vand toate mizeriile ce se vand in Romania dar nu asta e subiectul discutiei noastre. La faza cu incalzirea ai nimerit doar partial,e 200 euro iarna dar pe 2 luni,deci 100 euro pe luna!
   Si mai e ceva: Comparatia dintre Dublin si Bucuresti.Verdeata de aici,sutele de parcuri( cel mai mare parc din Europa,Phoenix Park e la Dublin),viata de noapte,marea,muntii Carlow,transportul in comun aproape perfect si multe altele in Bucuresti nu o sa le gasesti niciodata!

#54
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 ady_77, on 7th February 2012, 20:56, said:

Amica asta a ta minte de ingheata apele(mai exact ingheata Liffey Valley),cum sa fie ea brand manager si sa castige 1800 euro pe luna,adica exact cat castiga nevasta-mea ca simpla vanzatoare la Dunnes Stores?. Si asta dupa ce acum nu mai lucreaza 8 ore pe zi ci numai 6!
   As vrea sa-mi dai cateva exemple de preturi duble la mancare si restul,ca eu din ce vad online,Romania e scumpa rau! Plus de asta aici nu se vand toate mizeriile ce se vand in Romania dar nu asta e subiectul discutiei noastre. La faza cu incalzirea ai nimerit doar partial,e 200 euro iarna dar pe 2 luni,deci 100 euro pe luna!
   Si mai e ceva: Comparatia dintre Dublin si Bucuresti.Verdeata de aici,sutele de parcuri( cel mai mare parc din Europa,Phoenix Park e la Dublin),viata de noapte,marea,muntii Carlow,transportul in comun aproape perfect si multe altele in Bucuresti nu o sa le gasesti niciodata!

Mai, brand manager in Brown Thomas stii cum e ? Incepi cu sosete, rochite no name si alte alea, emigrant, intr-un colectiv plin de emigranti sarbi, polonezi, some blacks from colonies, ma rog. Dar te impui pentru ca ai sales skills si, spre deosebire de ceilalti, stii engleza impecabil. Si faci ~1600 net. Dupa care anul trecut, dupa cum mi-a zis, au crescut impozitele, si a ramas cu ~1500. Dupa care au avansat-o, adica nu mai vinde ciorapi no name, ci Calvin klein, pe 1800. In decembrie e sales frenzy si ia niste bonusuri. In continuare fara work permit, desi e ilegal, deci o pot da afara oricand in urma unui control, da-si plateste taxele. Povestea e reala - lipseste interesul  :)
Nu detaliez preturi, nefiind femeie, numbeo ar trebui sa-ti ajunga - doar daca vrei sa stii cum stau lucrurile.  
Oricum, e clar ca diferentele intre nivelurile de trai din Europa se estompeaza, iar costul vietii din RO se va apropia de cel din Vest, pe urma salariilor si nivelului ...vietii de noapte :) - pana atunci, fericiti cei care castiga bani in Irlanda si-i cheltuie in Romania, ori cei (stiu cazuri) care fac bani aici si traiesc in Republica Moldova :)
Hai noroc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate