Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

ady_77

ady_77

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Post7Anonim7, on 25th January 2010, 10:14, said:

Eu am muncit 14 luni ca sofer pe TIR, am avut acte ( PPSNo pt. cunoscatori) am platit taxe si impozite, etc...
Acum astept sa-mi vina permisul de munca deoarece vreau sa merg la alta firma...
Oricind pot sa merg inapoi si gasesc de lucru fara permis de munca...
Ideea e ca nu stiu daca se trec in cartea de munca, ca vechime lunile lucrate fara permis de munca (am sa merg la fortele de munca sa ma interesez)

Nu exista carte de munca in irlanda!!! daca firma a platit pt tine taxe vechimea merge automat,ai drept la somaj.permisul de munca e pe o firma deci daca nu mai lucrezi la firma de tiruri ....oricum poti munci linistit fara wp,chestia e sa gasesti ceva convenabil. ceva hartie ai primit de la tax office?

7Anonim7

7Anonim7

Junior Member

• Grup: Members
Ma refeream la cartea de munca care o am aici, in RO
De la firma unde am lucrat am atit P60 cit si P45
oricum in 7 feb sunt inapoi, cam pe atunci primesc si permisul de munca
tot pe TIR o sa lucrez, dar la alta firma....

laris

laris

New Member

Salut,
Am muncit si eu aproape 2 ani in Irlanda(Dublin) e o tara in care se castiga foarte bine,
din pacate a venit ''CRIZA" iar constructiile sunt la pamant. Nu stiu cand voi regasi un nou job, astept cu nerabdare relansarea economie mondiale pentru a-mi relua viata frumoasa din Dublin.

mihai_82

mihai_82

New Member

View Postady_77, on 16th May 2009, 20:12, said:

da,e exact ca in UK,sunt restrictii dar cine vrea sa munceasca munceste!!!
Nu stiu cum zici tu ca e asa de usor eu de 8 luni sunt in irlanda si nu am gasit nimc de munca daca tu poti sa ma ajuti as fi foarte recunoscator dar e greu frate foarte greu sper macar sa dai niste idei mersi mult

dricsulescu

dricsulescu

Member

View Post7Anonim7, on 26th January 2010, 12:12, said:

Ma refeream la cartea de munca care o am aici, in RO
De la firma unde am lucrat am atit P60 cit si P45
oricum in 7 feb sunt inapoi, cam pe atunci primesc si permisul de munca
tot pe TIR o sa lucrez, dar la alta firma....
te-ai acomodat cu condusul pe partea cealalta?

beastie

beastie

Member

View Postdricsulescu, on 1st June 2010, 05:38, said:

te-ai acomodat cu condusul pe partea cealalta?
Ce probleme au unii...

Teophileos

Teophileos

I am who I am, so don't even try to think about bothering me

View Postady_77, on 31st December 2009, 22:51, said:

deci,cu toate ca romanii si bulgarii au nevoie de permis de munca,tu ai muncit 14 luni!!!
Mister "Ady77" , as vrea si eu sa muncesc in Irlanda, ma poti ajuta ? Nu de alta dar suna atat de usor cand o spui dumneata...ma chinui de mai mult de jumatate de an sa gasesc o solutie sa pot pleca din tara, iar Irlanda a fost prima optiune; nu stiu insa cum as putea gasi de lucru asa de usor cum o spui dumneata.
Poate imi dai un sfat...  :rolleyes:

Edited by Teophileos, 07 August 2010 - 14:15.

dallas_maverick

dallas_maverick

Junior Member

Salut,

ce trebuie sa fac sa primesc drept de munca in Irlanda  ?

Din articolele pe care le-am citit pana acum reiese ca trebuie sa completez un formular si sa achit o suma de bani ( 1000 de euro pt un an ).  Cei care ati trecut deja prin asta, spuneti-mi si mie va rog, de unde ati inceput ? :)

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postdallas_maverick, on 21st February 2011, 11:32, said:

Salut,

ce trebuie sa fac sa primesc drept de munca in Irlanda  ?

Din articolele pe care le-am citit pana acum reiese ca trebuie sa completez un formular si sa achit o suma de bani ( 1000 de euro pt un an ).  Cei care ati trecut deja prin asta, spuneti-mi si mie va rog, de unde ati inceput ? :)

ar fi usor pt toti daca 1000 de euro ar rezolva dreptul de munca! unde esti in ro sau irl?

bartender

bartender

New Member

View Postady_77, on 21st February 2011, 18:07, said:

ar fi usor pt toti daca 1000 de euro ar rezolva dreptul de munca! unde esti in ro sau irl?
Buna, ady_77,
Daca se poate sa imi trimiti si mie pe PM informatiile, ti-as ramine recunoscator. Am PPS, am lucrat o vreme security (static si DSP - cam 3 luni), dar au renuntat la serviciile mele cind s-au inasprit controlele de la NERA si nu au vrut sa semneze aplicatia pt. work-permit. Acum sint in tara, dar ma pot intoarce oricind, daca gasesc ceva, indiferent in ce domeniu. Multumesc anticipat. Robert

luk4

luk4

Senior Member

Un link peste care am dat si mi s-a parut potrivit ariei. :)

condaru321

condaru321

Member

View Postady_77, on 21st February 2011, 18:07, said:

Salut ady_77,
Care mai este atmosfera in Irlanda, se poate gasi usor de munca, ma poti ajuta?

zobarr69

zobarr69

Member

View Postcondaru321, on 5th April 2011, 13:28, said:

Salut ady_77,
Care mai este atmosfera in Irlanda, se poate gasi usor de munca, ma poti ajuta?
bla,bla,bla prea multa vorbarie si prea putina miscare,cum puteti sa credeti ca o sa va ajute cineva cand voi insiva nu va ajutati?omul acesta poate da niste sfaturi bune,nu stiu,nu il cunosc,poate doar braveaza,dar nu asteptati mai fratilor ca o sa va ofere cineva o mana de ajutor in afara tarii,NIMENI care nu este direct interesat de pe urma acestui fapt,deci aruncati va cateva haine in rucsac daca aveti si niste bani cu atat mai bine si...la drum,eu va doresc mult succes pentru ca , o sa fiu primul probabil dintre voi care o sa plece.sa auzim de bine

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postzobarr69, on 12th April 2011, 11:48, said:

bla,bla,bla prea multa vorbarie si prea putina miscare,cum puteti sa credeti ca o sa va ajute cineva cand voi insiva nu va ajutati?omul acesta poate da niste sfaturi bune,nu stiu,nu il cunosc,poate doar braveaza,dar nu asteptati mai fratilor ca o sa va ofere cineva o mana de ajutor in afara tarii,NIMENI care nu este direct interesat de pe urma acestui fapt,deci aruncati va cateva haine in rucsac daca aveti si niste bani cu atat mai bine si...la drum,eu va doresc mult succes pentru ca , o sa fiu primul probabil dintre voi care o sa plece.sa auzim de bine

pai in afara de niste informatii cu ce ai putea sa ajuti? oricum si informatiile alea, 99% din romanii de afara nu le ofera.romanul in general asteapta totul pe tava,vrea sa-l iei de la aeroport,sa-i oferi cazare,masa,loc de munca si eventual dupa aia sa te mai si injure bine. prea putini isi dau seama de ce trebuie facut cand iei asa decizie,sa se fi informat suficient despre tara unde urmeaza sa emigreze,sa cunoasca limba la un nivel acceptabil,sa aiba o calificare cat de cat( nu de genul celor care stiu sa faca de toate dar nimic) . Si in afara de asta sa aibe suficienti bani de cazare,mancare si transport pentru 2-3 luni pana ajunge sa munceasca. fara astea nici nu are rost sa pleci de acasa,dezamagirea o sa fie mare!

conrad1

conrad1

Junior Member

romanul in general asteapta totul pe tava,vrea sa-l iei de la aeroport,sa-i oferi cazare,masa,loc de munca si eventual dupa aia sa te mai si injure bine.

Ai perfecta dreptate ,poate sint si unele exceptii dar eu nu am intilnit .Ai uitat sa scrii ca daca ii dai de munca la firma unde lucrezi si tu te va sapa si vorbi pe la spate ca sa iti ia locul,daca te afli in ceva pozitie mai buna ca el.
Culmea ca cei care ii fraieresc si le iau banii cu promisiuni de cazare si munca imaginare sint cei mai bine vazuti .

sipos

sipos

New Member

View Postbartender, on 1st March 2011, 11:52, said:

Buna, ady_77,
Daca se poate sa imi trimiti si mie pe PM informatiile, ti-as ramine recunoscator. Am PPS, am lucrat o vreme security (static si DSP - cam 3 luni), dar au renuntat la serviciile mele cind s-au inasprit controlele de la NERA si nu au vrut sa semneze aplicatia pt. work-permit. Acum sint in tara, dar ma pot intoarce oricind, daca gasesc ceva, indiferent in ce domeniu. Multumesc anticipat. Robert
salut doresc sa te anunt ca eu am aplicat pt permis de munca in irlanda si a fost refuzat pe motiv ca nu am 30000 de euro pe an

View Postady_77, on 21st February 2011, 15:07, said:

da ar fi usor numa sa dai 1000 de euro trebe sa ai 30000 de euro salar pe an firma la care lucri sa fie inregistrata in irlanda si trebuie sa astepti intre 6 saptamani si 3 lumi pt un raspuns daca tia acceptat permisu de munca nu este usor sa obti permisul de munca
Dar mai este o posibilitate sa lucri legal sa te inscri la scoala poti munci 20 de ore pe saptamana

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postsipos, on 12th December 2011, 16:43, said:

salut doresc sa te anunt ca eu am aplicat pt permis de munca in irlanda si a fost refuzat pe motiv ca nu am 30000 de euro pe an

da ar fi usor numa sa dai 1000 de euro trebe sa ai 30000 de euro salar pe an firma la care lucri sa fie inregistrata in irlanda si trebuie sa astepti intre 6 saptamani si 3 lumi pt un raspuns daca tia acceptat permisu de munca nu este usor sa obti permisul de munca
Dar mai este o posibilitate sa lucri legal sa te inscri la scoala poti munci 20 de ore pe saptamana

Dar de ce sa te complici cand te poti face self-employed? sau sa deschizi limited si sa fii contractor!

zobarr69

zobarr69

Member

View Postady_77, on 13th December 2011, 19:35, said:

Dar de ce sa te complici cand te poti face self-employed? sau sa deschizi limited si sa fii contractor!
pai te faci self employed,ca nu-i greu,dar problema este cine-ti da de munca?(mai ales ca nou-venit),self employed este valabil mai mult in cazul celor care au multi ani pe acolo si deja si-au facut o retea de clienti,nu este pt. cineva care a debarcat de 2 saptamani pe insula,este aceeasi situatie care se intalneste in majoritatea tarilor europene cu un nivel de viata ridicat,romanilor li se-nchid peste tot usile in nas,ramane varianta de self tocmai pt. faptul ca self empl. nu vor gasi usor de lucru,nu au dreptul la somaj,etc. mai raman 2 ani de asteptat pana asa numita UE va trebui sa liberalizeze piata muncii pt. romani si bulgari(in cazul ca va mai exista UE pana in2014)

Edited by zobarr69, 14 December 2011 - 12:51.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate