Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#1
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009
din 1998 sau chiar inainte Irlanda a fost o destinatie perfecta de emigrare. in ultima vreme treaba nu mai merge asa de bine(la fel ca oriunde in Europa) dar pentru cei care totusi sunt interesati de emigrare in Irlanda o sa pun niste informatii utile:

daca doriti sa inchiriati o casa : www.daft.ie ,cam mari chiriile dar asta e. de obicei noii veniti locuiesc mai multi impreuna pentru a face fata mai usor chiriei si cheltuielilor.
daca doriti sa va cumparati o masina: www.carzone.ie ,  www.buyandsell.ie. preturile la masinile second hand sunt destul de mici, mult mai mici decat in romania. permisul de conducere romanesc este recunoscut in Irlanda dar la fel de bine il puteti schimba pentru unul irlandez .
asigurarile auto cam mari ,pentru un incepator puteti plati intre 70-150 de euro pe luna. ar fi bine sa aduceti din romania o dovada de la asiguratorul roman cum ca nu ati avut accidente in romania.
pentru locuri de munca: www.jobs.ie , www.irishjobs.ie

revin!

#2
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postady_77, on Feb 13 2009, 15:30, said:

din 1998 sau chiar inainte Irlanda a fost o destinatie perfecta de emigrare. in ultima vreme treaba nu mai merge asa de
pentru locuri de munca: www.jobs.ie , www.irishjobs.ie
revin!
Bun dar spune-ne ceva despre restrictiile de munca....din cite stiu si acolo e la fel ca-n uk , nu?

#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostManiaXx, on May 16 2009, 17:41, said:

Bun dar spune-ne ceva despre restrictiile de munca....din cite stiu si acolo e la fel ca-n uk , nu?


   da,e exact ca in UK,sunt restrictii dar cine vrea sa munceasca munceste!!!

#4
katerrina_80

katerrina_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2009

View Postady_77, on 16th May 2009, 23:12, said:

da,e exact ca in UK,sunt restrictii dar cine vrea sa munceasca munceste!!!


Cine vrea sa munceasca, munceste? Dar cum? la negru?
Din cate stiu este greu sa-ti gasesti un job ok cu contract de munca, mai ales acum cu criza asta nenorocita! Iar eu am inteles ca trebuie sa se demonstreze ca pentru postul respectiv nu au gasit irlandezi, apoi ca nu au gasit europeni cu drept de munca in IR, iar noi romanii suntem la sfarsit de tot pe lista :D

Daca nu stiu bine, va rog sa ma contraziceti!

Numai bine!

#5
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Pana la urma cum este cu Irlanda?
Merita sau nu sa emigrezi?
Pe mine m-ar interesa sa emigrez intr-o tara unde limba oficiala este engleza, caci pe asta o stiu, si m as descurca (adapta) mai usor, nu imi este frica de munca si nici de cea de jos cu toate ca am si un master, trebuie sa pleci de undeva.
Daca are cineva mai multe detalii, sau vreun site unde gasesc mai multe informatii eventual de la romani stabiliti acolo, va rog postati.

Va multumesc!

#6
oli_mr

oli_mr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.11.2009
"iar noi romanii suntem la sfarsit de tot pe lista "
Asa este,noi si  bulgarii,deci putine sanse de a gasii un job direct din tara.

#7
7Anonim7

7Anonim7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2006
Da, deci eu am lucrat 14 luni cu acte in regula, am crezut eu, dar noi si bulgarii avem nevoie de permis de munca!!!

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Post7Anonim7, on 31st December 2009, 21:26, said:

Da, deci eu am lucrat 14 luni cu acte in regula, am crezut eu, dar noi si bulgarii avem nevoie de permis de munca!!!


deci,cu toate ca romanii si bulgarii au nevoie de permis de munca,tu ai muncit 14 luni!!!

#9
oli_mr

oli_mr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.11.2009
Eu am stat de vorba cu un angajator  care era interesat de mine,chiar m-ar fi chemat la un interviu,dar cand  a auzit de permis de munca ,mi-a spus cu tristete va spun ca e practic imposibil sa obti un permis de munca in aceasta perioada  pentru ca sunt irlandezi care pleaca din tara il cautarea altor locuri de munca in ale tari,probabil ca depinde si de domeniul in care iti cauti loc de munca.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoli_mr, on 1st January 2010, 10:00, said:

Eu am stat de vorba cu un angajator  care era interesat de mine,.......
Pai daca era interesat de tine nu inseamna ca nu a gasit localnici dornici de angajare pe postul respectiv?

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postoli_mr, on 1st January 2010, 10:00, said:

Eu am stat de vorba cu un angajator  care era interesat de mine,chiar m-ar fi chemat la un interviu,dar cand  a auzit de permis de munca ,mi-a spus cu tristete va spun ca e practic imposibil sa obti un permis de munca in aceasta perioada  pentru ca sunt irlandezi care pleaca din tara il cautarea altor locuri de munca in ale tari,probabil ca depinde si de domeniul in care iti cauti loc de munca.

  Ai stat de vorba la telefon sau la fata locului in Irlanda? Unde pleaca irlandezii,in alte tari? fii serios amice,aberezi ,in Irlanda ajtorul de somaj e peste 1200 euro,asa ca fii serios cu plecatul din irlanda!!!
   Daca vrei sa muncesti in Irlanda,se poate ,cu sau fara work permit!!!

#12
mateistoica

mateistoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2010

View Postady_77, on 1st January 2010, 11:49, said:

Ai stat de vorba la telefon sau la fata locului in Irlanda? Unde pleaca irlandezii,in alte tari? fii serios amice,aberezi ,in Irlanda ajtorul de somaj e peste 1200 euro,asa ca fii serios cu plecatul din irlanda!!!
   Daca vrei sa muncesti in Irlanda,se poate ,cu sau fara work permit!!!

Ady, vreau eu sa muncesc in Irlanda, ma ajuti? Nu de alta dar suna atat de usor cand o spui tu...ma chinui de jumatate de an sa gasesc o solutie sa pot pleca cu sotia mea si cu fiica noastra din tara, iar Irlanda ar fi fost prima optiune; nu stiu insa cum as putea gasi de lucru asa usor cum spui tu.
Poate ne dai un sfat... :)

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmateistoica, on 3rd January 2010, 18:53, said:

Ady, vreau eu sa muncesc in Irlanda, ma ajuti? Nu de alta dar suna atat de usor cand o spui tu...ma chinui de jumatate de an sa gasesc o solutie sa pot pleca cu sotia mea si cu fiica noastra din tara, iar Irlanda ar fi fost prima optiune; nu stiu insa cum as putea gasi de lucru asa usor cum spui tu.
Poate ne dai un sfat... :)
  
   OK,te ajut!!!

#14
oli_mr

oli_mr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.11.2009
La telefon si asa mi-a zis,oare de ce?daca situatia nu sta asa de rau!

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmateistoica, on 3rd January 2010, 18:53, said:

Ady, vreau eu sa muncesc in Irlanda, ma ajuti? Nu de alta dar suna atat de usor cand o spui tu...ma chinui de jumatate de an sa gasesc o solutie sa pot pleca cu sotia mea si cu fiica noastra din tara, iar Irlanda ar fi fost prima optiune; nu stiu insa cum as putea gasi de lucru asa usor cum spui tu.
Poate ne dai un sfat... :)

  ai pm

#16
geanner19

geanner19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.11.2006
pentru ady..cam ce s-ar gasi de munca acolo? m-ar interesa si pe mn..aici in tara nu prea mai e de stat...ceva sfaturi? ms..Trimite-mi un pm te rog daca se poate.

Edited by geanner19, 14 January 2010 - 21:03.


#17
jgrecu

jgrecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.10.2006
cred ca sfaturi am vrea mai multi  ;) se mai poate un PM ady_77 ?

#18
7Anonim7

7Anonim7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2006
Eu am muncit 14 luni ca sofer pe TIR, am avut acte ( PPSNo pt. cunoscatori) am platit taxe si impozite, etc...
Acum astept sa-mi vina permisul de munca deoarece vreau sa merg la alta firma...
Oricind pot sa merg inapoi si gasesc de lucru fara permis de munca...
Ideea e ca nu stiu daca se trec in cartea de munca, ca vechime lunile lucrate fara permis de munca (am sa merg la fortele de munca sa ma interesez)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate