Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

cuptoare de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geopetrache

geopetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2008
Buna ziua
Ne pot ajuta cei ce au,sau cei ce au construit cuptoare si gratare de gradina ?

#2
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008
Mai ai un post, la traveling.ti-am spus si acolo. spune ce te intereseaza. Eu am facut un cuptor, dar acum depinde ce iti trebuie tie.

#3
geopetrache

geopetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2008
Salut
Vreau sa construiesc un cuptor cu gratar,pentru paine,mancaruri...

#4
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F-WHf2CpFo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Cine-si face gratar,sa-si faca grill-ul neaparat din inox,nu rugineste,nu lipeste si se curata super.
Cuptorul ala din filmulet are burlanul in fata,deci nu are tiraj si nu evacueaza fumul cum trebuie,deci mananci afumatura la greu.Ca sa nu mai vorbesc de spatiul ingust din fata,nici nu ajungi cu mana cum trebuie pana in spatele grill-ului si nici nu vezi pana in capat.
Parerea mea este ca nu merita cuptor in(de) gradina(decat pt cineva superpasionat),dar un gratar profesional,cu caramida,pat de samota,tiraj etc e un must have. :)

#6
geopetrache

geopetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2008
Nu la gratar ma refeream,ci pur si simplu la un cuptor. Nu de pizza,alea sunt diferite.
Un cuptor obisnuit,cu usa,cum erau cele de pamant,sau din sobe daca vreti.

#7
Romextil

Romextil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2011
Ma gandesc ca ceva fotografii in plus nu strica...

Attached Files



#8
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
uite cateva poze cu gratarul meu. contine si plita cu afumatoare. cuptor nu mi-am facut pentru ca nu i-am vazut rostul. la primavara o sa-l termin de finisat. mai am de terminat lambriul la acoperis.

poze noi

Attached Files



#9
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010
E cineva interesat de un cuptor de gradina, metalic, portabil? Foarte eficient, are vreo 70 kg, 3 sertare de cate 3 tavi individuale pentru paine, sau 3 tavi friptura sau pastrama, foc cu lemne. Se poate folosi, normal, si cu o singura tava, dar daca tot faci foc...Pot sa va dau dimensiunile si materiale necesare. Am facut cateva si oamenii sunt foarte multumiti.

#10
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 04.12.2004
Pentru cine are spatiu suficient, recomand un ansamblu format din cuptor, gratar, soba cu plita de fonta, un blat si o chiuveta.

Sfaturi.

* caramizi pline pentru corp si din cele refractare pentru zonele unde arde focul.
* lut galben, nu mortar.    Este mai mazgalicios,  dar mortarul nu-i bun la multiple dilatari/contractii.
* in lut se adauga sticla pisata (cam o mana la fiecare cancioc de lut)  si putin nisip mai zgrumturos, nu extrafin.
* metalul pentru gratar ar fi bine sa fie din fonta turnata, nu din inox sau fier.
* cuptorul sa fie demontabil si sa aveti acces la toate caile pe unde trece focul si fumul.   Mai devreme sau mai tarziu acestea se vor infunda si vor trebui curatate.
* cosul sa fie larg  ( 50 x 40cm in sectiune) si inalt de macar 3-3,5m.   Ideal ar fi sa fie de vreo 5-6m inaltime.

View PostRomextil, on 17 februarie 2013 - 15:19, said:

Ma gandesc ca ceva fotografii in plus nu strica...

Poate pentru  "asa nu"  - primul exemplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate