Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Abuz al Directiei Vamale Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Buna seara!
Nu sunt direct implicat in cele ce va voi expune dar ma astept la un control asa ca as dori niste pareri si sfaturi.

Un client al meu, service auto, este vizitat la inceputul lunii de doi inspectori ANV (Autoritatea Nationala a Vamilor) cu control tematic "accizarea produselor energetice" intrucat se stia ca acesta comercializeaza uleiuri auto. In urma controlului, dupa "castigarea bunavointei" inspectorilor (tata si fiu, ati mai auzit asa ceva? ;) ), se intocmeste proces verbal de contraventie pentru incalcarea pct.5 al art. 175 din Codul fiscal (HG 44/2004) iar administratorul este invitat la sediul DRAOV Constanta pentru a se inregistra ca si operator de produse accizabile si a da o declaratie pe propria raspundere privind cantitatile  pe care urmeaza sa le comercializeze. De asemenea isi declara furnizorii.

Uitandu-ma in seara asta pe Codul fiscal gasesc: "Art. 175 (5) Pe langa produsele energetice prevazute la alin. (1), orice produs destinat a fi utilizat, pus in vanzare ori utilizat drept combustibil pentru motor sau ca aditiv ori pentru a creste volumul final al combustibilului pentru motor este accizat la nivelul combustibilului pentru motor echivalent." Aha, imi spun, deci nu i-a amendat pentru uleiuri ci pentru aditivi (desi am citit procesul verbal de control, e facut pe calculator, nu scrie nimic de aditivi ci doar de uleiuri motor/transmisie).

Logica imi spune ca ceva nu e in regula, textul legii se refera la "produse energetice" ori uleiurile si aditivii nu produc energie!!! Asa ca studiez in continuare textul:
"Art. 1754. - (1) Prevederile privind accizarea nu se vor aplica pentru:
1...
2. urmatoarele utilizari de produse energetice si energie electrica:
a) produsele energetice utilizate in alte scopuri decat in calitate de combustibil pentru motor sau combustibil pentru incalzire"
Deasemenea, in ceea ce priveste declararea ca operator art. 175 pct.2 exclude uleiurile pentru motoare (NC 2710 11 81) si de transmisie (NC 2710 11 87).

Sigur, i-am spus clientului ca poate sa conteste procesul verbal, dar nu e interesat, amenda a fost "umana", de 1000 de lei iar spaga oricum n-o mai recupereaza.
As dori pareri, daca vi se pare corecta interpretarea mea si, in al doilea rand, cum as putea oare sa-i gonesc pe indivizi daca se arata si pe la mine (nu de alta dar parca vad ca n-o sa-i lamuresc aratandu-le Codul fiscal, o sa zica "stiti, normele zic ca.... ordinul ministrului nr.... etc  :bandit: ").

Edited by silviu_n, 11 February 2009 - 21:35.


#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu prea poti pentru ca eu am avut 3 procese pe aspecte asemanatoare privind produse accizabile - alcool si biodiesel si e foarte greu de castigat, plus ca cheltui enorm de multi bani cu expertize si alte acte.

#3
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Si totusi, nici uleiurile, nici aditivii nu sunt "produse energetice", nu se folosesc pentru a produce energie! Din cauza asta mi se pare un abuz greu de trecut cu vederea...

Imi aduc aminte ca la momentul aparitiei Codului fiscal, parca 2004, marii importatori de uleiuri, precum Castrol Romania, au renuntat la importul de aditivi tocmai pentru ca Vama le cerea sa plateasca accize, apoi s-a revenit.

Situatia de acum pare creata in urma schimbarii "culorii" vreunui sef care n-are habar cu ce se mananca aciizele si dezgroapa o chestie veche crezand ca poate aduce niste banuti in plus noilor guvernantilor infometati!

PS: la primul post am scris gresit codurile din nomenclatorul vamal, ele sunt NC 2710 19 81, respectiv NC 2710 19 87, in afara plajei prevazute la art. 175 pct (2): "c) produsele cu codurile NC de la 2710 11 la 2710 19 69."

#4
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Este un veritabil abuz. Un service auto este obligat să aibă contract cu un procesator al uleiurilor uzate, procesator care tranformă aceste reziduuri în combustibil pentru centrale termice.
Procesatorul este înregistrat ca antrepozit fiscal, deci plătește accize la produsul finit iar nu la materia primă.
Contestă p-v de constatare al contravenției și vei avea câștig de cauză.

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
bai cum stiti voi ca sigur castiga procesul cand nici macar nu stiti ce naiba scrie in pvcsc

eu zic sa citesti PV si daca scrie produse energetice acolo poate (si repet poate) ai o sansa

#6
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Va multumesc pentru interes si timpul acordat.
Am deschis acest topic in primul rand pentru ca mi s-a parut un abuz ce ar trebui facut public, in al doilea rand pentru a afla pareri avizate despre textul legii (Codul fiscal).

Am subliniat in primul post particula "sau ca aditiv" pentru ca mi se pare introdusa aiurea in text, in contradictie cu ceea ce este prevazut la excluderi 1754 "produsele utilizate in alte scopuri decat in calitate de combustibil pentru motor sau incalzire".

Adica, presupunind ca este vorba de un aditiv pentru imbunatatit calitatile energetice ale combustibilului, atat timp cat el nu poate fi folosit in sine ca si combustibil nu ar trebui accizat. Ce sa mai spunem de alti aditivi care se folosesc pentru marirea temperaturii de inghet a motorinei sau pentru eliminarea depunerilor de calamina!

Voi posta maine si procesul verbal in care, repet, nu se mentioneaza decat ca "unitatea comercializeaza uleiuri motor/transmisie".

#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
tu nu întelegi ceva nu conteaza ce expui tu conteaza ce au retinut in PV si legatura cu textul legii, degeaba discutam in principiu despre aditivi si uleiuri cat timp in PV scrie cu totul altceva sa se invoca alte texte de lege.

mai ales ca nu esti implicat direct poate ai inteles gresit situatia.

#8
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Attached File  PV1.jpg   845.96K   41 downloadsAttached File  PV2.jpg   939.41K   31 downloadsAttached File  PV_C.jpg   911.38K   27 downloadsg]Attached File  Declaratie.jpg   362.04K   21 downloads

Ca observatie: s-au incalcat prevederile pct-lui 51.3 alin (3) articol nementionat din Normele metodologice.

Alte pareri?

#9
gagarin112

gagarin112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.09.2009
M-am intalnit cu o situatie in care e implicata autoritatea vamala. S-au prezentat 2 inspectori vamali la un magazin alimentar.
Au solicitat documentele pentru tigari cafea tutun, in plus au intrebat despre formele legale de angajare ale vanzatorului si despre nu stiu ce conditii igienice( daca e apa curenta etc) . A fost lansata o invitatie de a se prezenta administratorul societatii comerciale la autoritatea vamala cu toate documentele societatii ( de infiintare, autorizare, bilanturi, facturi etc)

Ne confruntam cumva cu un abuz sau au competente in acest sens ?  
Multumesc

Edited by gagarin112, 10 October 2009 - 09:15.


#10
AdiSlash

AdiSlash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2007
Sunt si eu interesat de ceea ce inseamna importul de uleiuri auto si v-as ruga sa-mi spuneti daca se plateste ceva la vama (TVA, taxe vamale, accize, taxa anti-dumping etc) pentru importul din tari membre UE

Multumesc anticipat Posted Image

Edited by AdiSlash, 05 December 2012 - 03:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate