Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Citroen C4

- - - - -
  • Please log in to reply
1133 replies to this topic

#37
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Am ales 1.4 16v 90 cp, pentru ca cel de 1.6 si 110 cp, e derivat din asta, si mare smecherie nu prea e cu el, atat ca, consuma mai mult.In plus cu motorul de 1.6 este disponibila doar versiunea VTR care te duce cam in 14 000, fara culoare metalizata si ESP(~14600).Si eu vroiam sa ma incadrez in maxim maximorum 13500.
Sper ca la inceputul lunii iunie sa imi vina masina, si bineinteles ca voi scrie un astfel de "jurnal" care nu vreau sa contina si parti mai putin placute ale masinii(SPER).

Topicul ramane in continuare deschis, si poate posesorul de C4, ne mai zice cate ceva despre masina lui, cu cat inainteaza in KM.

#38
kradag

kradag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2005

MATRIXU, on Apr 6 2005, 10:52, said:

Am ales 1.4 16v 90 cp, pentru ca cel de 1.6 si 110 cp, e derivat din asta, si mare smecherie nu prea e cu el, atat ca, consuma mai mult.In plus cu motorul de 1.6 este disponibila doar versiunea VTR care te duce cam in 14 000, fara culoare metalizata si ESP(~14600).Si eu vroiam sa ma incadrez in maxim maximorum 13500.

poti sa dai mai multe detalii despre modul de achizitie, in speta leasing-ul facut? si mie imi place la nebunie C4-ul asta si cam tot spre versiunea cumparata de tine m'am orientat.
so, daca se poate ceva detalii despre societatea prin care se face leasingul, cam care e suma lunara, avansul si valoarea reziduala. eventualele comisioane, formulare de completat si mai stiu eu ce alte surprize aparute in timpul procesului...

thanks.

#39
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

kradag, on Apr 6 2005, 21:02, said:

poti sa dai mai multe detalii despre modul de achizitie, in speta leasing-ul facut? si mie imi place la nebunie C4-ul asta si cam tot spre versiunea cumparata de tine m'am orientat.
so, daca se poate ceva detalii despre societatea prin care se face leasingul, cam care e suma lunara, avansul si valoarea reziduala. eventualele comisioane, formulare de completat si mai stiu eu ce alte surprize aparute in timpul procesului...

thanks.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu l-am luat in leasing pe persoana fizica, am optat pentru leasingul de la Volksbank care mi s-a parut cel mai avantajos(9.5% dobanda pe an).
Ca avans am dat 30%, rata lunara cu tot cu TVA si casco inclus este undeva pe la 220Eur si valoarea reziduala o am la sfarsit.
Mare branza cu actele nu e, de la dealer iei totul si el inainteaza dosarul la banca. Raspunsul vine in maxim 2 zile, dupa care te duci la banca si faci contractul cu ei si bineinteles platesti prima rata(avansul+comisionul de administrare care este 2%).
Cam asta e in mare, vor mai aparea niste taxe de platit, dupa ce iei masina, legate de inmatriculare ~150eur asta intre ratele 3 si 4, si inca o taxa de radiere a masinii la sfarsitul contractului cu banca.
Ca sa nu iti faci griji cu aprobarea dosarului, salariul trebuie sa fie cel putin dublu decat rata(deci daca tre sa dai pe luna 220 sa zicem tre sa ai minim 440 salariul).
Cam atat despre leasing.

#40
kradag

kradag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2005

MATRIXU, on Apr 6 2005, 22:46, said:

Cam atat despre leasing.

<{POST_SNAPBACK}>


thanks.  :)
abea ashtept sa pun gheara pe masinutza asta. pentru cei interesati: gasiti un review pe masini.ro C4 test drive si altul in revista Auto Test, martie '05 (pag. 44)

+ pt cei ce vor sa o vada: in Mall-ul din Vitan e expus un model (VTS daca nu ma insel).

Edited by kradag, 09 April 2005 - 11:13.


#41
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
daps, e un C4 VTS argintiu...
imi place eleronul foarte mult

cat costa VTS-ul?

#42
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
sa stapanesti sanatos masina. e simpatica. am vazut si eu VTS-ul din Mall, e frumos , nu am vazut pretul in schimb , cred ca undeva la 17 K ?

#43
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

dan2, on Apr 9 2005, 19:11, said:

sa stapanesti sanatos masina. e simpatica. am vazut si eu VTS-ul din Mall, e frumos , nu am vazut pretul in schimb , cred ca undeva la 17 K ?

<{POST_SNAPBACK}>

VTS coupe e pe la 20 000 standard, ce-i drept nu prea mai ai ce sa ii pui doar asa de moft.
Cam multicel 20 000 insa ai sub tine 180 caluti si o groaza de dotari.

#44
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

MATRIXU, on Apr 10 2005, 19:41, said:

VTS coupe e pe la 20 000 standard, ce-i drept nu prea mai ai ce sa ii pui doar asa de moft.
Cam multicel 20 000 insa ai sub tine 180 caluti si o groaza de dotari.

<{POST_SNAPBACK}>



eu nu vreau sa fiu carcotas acum, pentru ca mie personal chiar imi place Citroenul C4, insa daca e sa ajung la 20k cu el, mai pun 2k (bine pe hartie 2k suna putin, dar in realitate sunt destui) si iau Golf 5 GTI care totusi.... :worthy:

Edited by Parise, 10 April 2005 - 19:29.


#45
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Parise, on Apr 10 2005, 19:28, said:

eu nu vreau sa fiu carcotas acum, pentru ca mie personal chiar imi place Citroenul C4, insa daca e sa ajung la 20k cu el, mai pun 2k (bine pe hartie 2k suna putin, dar in realitate sunt destui) si iau Golf 5 GTI care totusi.... :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


Corect, nici eu nu as da atatia bani pe Citroen. Citroenul se incadreaza super bine la masini pana in 15 000. Eu asa vad cel putin.
Oricum comparat cu Golf GTI si Mazda Rx8(in AUTOSHOW parca) a iesit destul de bine si citroenul.

#46
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
Am fost ieri in Austria, pe autostrada ma tot bruia un tip cu luminile din spate, deranjul nu era prea mare ca am heliomate peste tot, dar ma enerva educatia lui. L am lasat sa ma depaseasca, cu toate ca avea inca 2 benzi, rulam cu cca 120km/h, peste 1 sau 2 km m a lasat sa l depasesc iar, si iar schimba fazele....., dupa inca 2 faze de genul asta am hotarat sa l las in spate si am calcat C4, tipul se tinea destul de aproape de mine la inceput, pana pe la 150, dupa care cand intra in functiune turbosuflanta ajungi imediat la 170, la cateva minute nu l am mai vazut. Era un Golf nou, nu zic ca nu sunt bune, sau ca masina mea e cea mai tare, dar C4 are si demaraj bun si viteza. tehnic vb, in standard scrie ca ajunge la 182km/h, eu am atins in seara aceea 198km, care au fost afisati pe panoul central, asa ca C4 a fost mai bun decat ace3l model de Golf. Sigur sunt si modele de Golf mult mai bune decat C4 la viteza, dar la stabilitate inca nu cred.

Bafta!

#47
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Te-as contrazice, la stabilitate sigur e mai bun GolfV, pentru ca are independenta multilink pe spate, pe cand C4 este platforma de 307, adica semi-independenta, bara de torsiune si brat tras, care nu are cum sa fie mai buna ca cea independenta.

Cred ca diferenta s-a facut doar la motoare si la tembelismul aluia.

Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 11 April 2005 - 08:50.


#48
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Si mai mult de atat nu ai de unde sa stii ca acel individ a calcat masina pana la refuz!  :)

#49
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Arpi, on Apr 11 2005, 12:28, said:

Si mai mult de atat nu ai de unde sa stii ca acel individ a calcat masina pana la refuz!  :)

<{POST_SNAPBACK}>

E cam aiurea comparatia facuta in cazul de fata. Ala cu golfu daca avea motorul de 1.4 75cp, nu prea ai ce sa ii ceri.
Si oricum viteza maxima prea putin conteaza la o masina cu care rulezi, 90% oras si 10% afara.

#50
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
In principiu voi aveti dreptate, si multe date presupuse pot fi reale, dar acum 1, 6 luni am avut un golf 4 si sa fiu sincer nu mi placea la viraje, ma incorda mereu, nu am condus golf 5, dar am un amic f bun din Ro care locuieste in Cehia si are un golf 5 , el a condus masina mea, si el mi a spus ca este mare diferenta de stabilitate intre golf5 si C4, era profund impresionat, ceea ce m a marcat. Noi nu ne dam mari la apa mica, minciuna iese la suprafata ca uleiul in apa, asa ca tind sa cred ca are dreptate, ne cunoastem din liceu, diferente de cartier, si nu am cultivat minciuna in toate relatile noastre. Prietenia sincera se sudeaza prin adevar, este normal sa nu fii mereu deasupra, sa gresesti, este omenesc, sa ai multi prieteni adevarati este benefic pt situatia financiara, viata este complexa.
Asa ca dragii mei prieteni, asta este parerea mea in momemtul de fata, si nu este nimeni vinovat de defectele Golfului5, adevarat , poate masina care s a intrecut cu mine era un motor mic, respect marca asta, dar , nu trebuie sa va uitati cu mila la C4, este un produs forte, mi ar fi placut sa vb asa de Dacia noastra, dar mai are ceva etape de parcurs.

Nu vreau sa deranjej pe cineva, dar asta este pozitia mea acum, eu sunt f multumit de C4, si ma bucur ca am ales acest model in acest timp, inca odata , eu repect tot ce inseamna "made in germany", dar eu aleg ce mi se pare mai bun la mom respectiv, fiecare face ce vrea cu banii lui, cu atat mai neinteresat cu banii primiti din alte fonduri ;) , rog gandire aprofundata la cei care nu muncesc pt acei bani.


Va multumesc si mult succes la beneficii !

Edited by VB, 11 April 2005 - 21:50.


#51
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
VB prin afirmatiile tale ma bucur din ce in ce mai mult de alegerea facuta.
De-abia astept sa imi vina si mie masina si sper sa pot spune acelasi lucru.Am avut ocazia sa merg cu multe masini mult mai rele decat GolfV sau C4, si o sa pot face o comparatie cat de cat obiectiva.

#52
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005
Eu am un golf IV GTI si sincer nu sunt foarte incantat de aceasta versiune (GTI). Are amortizoarele foarte tari si garda la sol foarte mica (o data spart baia ulei, o data indoit puntea fata, acum am monat scut de otel si inaltatoare la suspensii). Dpdv al stabilitatii nu am ce sa-i reprosez insa dpdv al durerilor de fund datorate gropilor ma exaspereaza. In mod sigur nu voi mai alege o versiune sport a unei masini vreodata (cat voi trai in Romania).
C4 imi place foarte mult (mai ales 1.6HDi in versiunea cu 3 usi) si sincer ma gandesc serios la masina asta. M-ar interesa daca imi puteti spune cum se comporta suspensiile la trecerea peste denivelari si cat de inalta este garda la sol. De asemenea nu am nici o idee despre fiabilitatea acestei marci. Si sa nu uit, cum e service-ul la Citroen ? (dpdv al calitatii si pretului) ca la VW e calitate medie si preturi uriase.

#53
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
jeez...BeDe, te invidiez.
cat imi doresc si eu in GTI...daca esti asa nemultumit de el, de ce nu ai luat unu trendline sau sportline?

Masina e buna dar nu pentru Ro... :console:

#54
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005
Am luat-o second-hand si la vremea respectiva GTI-ul era visul meu. Ai dreptate ca masina e buna, dar nu pt Ro si tocmai de aceea ma interesez de altceva, cum ar fi si C4.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate