Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Citroen C4

- - - - -
  • Please log in to reply
1133 replies to this topic

#19
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

VB, on Mar 12 2005, 15:16, said:

eu am un C4 din februarie, si este f bun , in primul rand consumul este mic, am varianta 1,6 motorina de 110 cai, am testat cava masini pana sa ma hotarasc la asta, citroenul are cea mai buna stabilitate in curbe, iar pilotul automat este ceva de vis, pt cei care merg mult, eu pt aceste obtiuni am ales C4. In rest cred ca e cam la fel la restu masinilor de pe piata. La calitatea materialelor nu prea stiu sa ti spun, mie imi plac. Dar daca te hotarasti la varianta diesel, sa stii ca merita.

<{POST_SNAPBACK}>


Din pacate nu am atatia bani pentru varianta diesel,daca dispuneam de banii aia poate ma orientam spre altceva.
Prin ce dealer ai luat masina?
La ce interval se fac reviziile?
Detaliaza putin functiile pilotului automat ..
SI pentru Brandonel(am crezut ca spui asta din experienta proprie. nu din date luate de pe net,etc)

Renault 1.4 16v, VS Citroen 1.4 16V

Putere(CP)
Renault 98cp
Citroen 90cp
Cuplu maxim
Citroen -  133 la 3250 rotatii
Renault - 127 la 3750 rotatii
Viteza maxima
Renault 183km/h
Citroen 182km/h
Acceleratie 0-100km/h
Renault - 12.5 sec
Citroen - 12.8 sec
Consum
REnault - 9.2/5.5/6.8 (urban/extraurban/mixt)
Citroen - 8.7/5.2/7.4 (urban/extraurban/mixt)

Concluzie:
Pentru 8 cp in plus, 1km/h la viteza maxima, 0.3 sec pt 0-100km/h nu poti face afirmatia ca motorul de pe Renault e mai bun ca cel de pe citroen.
Citroen are un cuplu mai mare la o turatie mai joasa(consum puuuutin mai mic).
Consumul pentru oras dat de producator este cu jumatate de litru mai mic pentru oras,tot in favoarea citroenului
Practic habar, nu am, dar teoretic(din date),nu reiese ca motorul de pe renault ar fi mai BUN.

#20
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
ce sa ti zic, am cumparat o din hu , am facut o revizie la 1900km, km in care nu am depasit 2500 de ture, am schimbat uleiul, cu toate ca am inteles ca mergea pana la 20.000, urmatoarea revizie este la 20.000km, apoi schimbi uleiul la 20.000 mereu,placutele din 40.000 in 40.000, la 120.000 uleiul din cutie-daca nu o vinzi pana atunci ;)  -filtrele la cca 40.000, depinde de unde cumperi motorina, la 100.000 e bine sa schimbi sau sa completezi freonul de la a.c., si cam atat stiu.

Referitor la pilot automat este ceva ce o te ajute nu numai la condus ci si la consum, eu il folosesc si n oras. Este f simplu de actionat, are doua butone pe consola volanului unul daca vrei sa setezi alta viteza si celalalt pt a revenii la viteza memorata anterior. Folosindu l nu te mai doare piciorul de la acceleratie, iti poti misca picioarele in voie, daca atingi frana sau ambreiajul se deconecteaza automat si revine la modul normal, daca esti setat pe 100km/h si depasesti ceva atingand 120, dupa depasire poti lua lejer piciorul de pe acceleratie si masina franeaza lent pana la 100km/h.

Mai are inca o chestie pt oras , vitezomani, sau nu stiu, un limitator de viteza, setezi 50km/h si poti sa rupi acceleratia ca nu depasesti 50, ai chef sa fugi , calci repede acceleratia pana la fund si i dai drumul, apoi accelerezi normal si fugi cat ai chef.

O treaba desteapta este partea cu farurile noaptea, urmaresc curba.

Si o chestie pe care nu mi am permis o, era prea scumpa doar pt fite, are niste senzori care in mom in care esti pe pilot automat nu mai este nevoie sa dirijeji volanul, poti lua mainile de pe el si sa joci sah.

Realitatea este ca mergi lejer cu 160, 170 si nici nu simti, si de curbe nu mai zic. Sistemul este nou, daca ai mers pe motocicleta stii ce inseamna sa plasezi greutatea in interiorul  curbei, asa face masina asta. Gropile nu le prea simte, eu am avut Opel Vectra inainte si fac bine diferenta.

Sunt tare incantat de ea pana acum.

Multa bafta in alegere!

#21
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
mai multe detalii despre "ce?? 4??" aici

#22
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
shumilica, asa e , eu nu am stiut sa ma exprim ca tine, dar sunt multe care ii depasesc pe toti nr.1 in auto. Sa stii ca eu sunt tare multumit de masina asta, si am avut multe marci inainte, si noi,dar asta m a lasat paf, am condus o la un amic in Austria si m a fascinat, poate gresesc, dar mie imi place mult, si nu as da o pe un mercedes-pt unii care ar zice ca este "clasa" am avut si nu am fost multumit, masina era de 3 ani si nu avea atatea optiuni pt drum lung ca citroenul, in Citroen ma simt f stabil, f fitos-daca vreau sa fiu, f aparat. Am avut BMW si ma lovea de portiera la curbe, c4 este o solutie buna pt multi oameni de afaceri si pt vitezomani de long time. Este parerea mea si nu vreau sa ofensez pe cineva, dar sunt tare multumit de aceasta masina, conduci si nu stii ca esti pe sosea.

Multa bafta tuturor!

#23
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
a, am uitat sa va spun , cine vrea sa simta diferenta la clasa compacta, trebuie sa testeze c4 pe o sosea cu inclinatie la curbe, si nu in ro- din pacate, o sa vada ca am dreptate. Citroen is the best now ;)

#24
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
VB mersi frumos de impresiile tale.
ESP-ul cum se comporta?ai testat cu el activat si fara el?

#25
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
sincer sa fiu la mine sta numai activat, dar diferenta este mica fata de Opel, oricum este in standard.

#26
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

VB, on Mar 13 2005, 19:32, said:

sincer sa fiu la mine sta numai activat, dar diferenta este mica fata de Opel, oricum este in standard.

<{POST_SNAPBACK}>


Saptamana viitoare cred ca sunt gata cu actele si dau si comanda.
Ai idee cumva ce inseamna la ei preechipare audio??(eu inteleg/doresc prin asta, boxe cablaraie trasa deja si antena).
Pentru ca nu vreau sa dau 373 euro pe radio cd-ul care il au ei. Cu banii aia imi iau super scula si cu mp3.

#27
MoonStorm

MoonStorm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2005
Cablaria o ai, boxele nu.
Problema e ca o sa astepti aproximativ 3 luni sa-ti vina masina dupa ce faci comanda.
Aici ai niste poze reale ca sa te hotarasti la culoare (pe toate site-urile oficiale Citroen sunt toate pozele photoshopate)
culori C4

#28
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

MoonStorm, on Mar 24 2005, 12:01, said:

Cablaria o ai, boxele nu.
Problema e ca o sa astepti aproximativ 3 luni sa-ti vina masina dupa ce faci comanda.
Aici ai niste poze reale ca sa te hotarasti la culoare (pe toate site-urile oficiale Citroen sunt toate pozele photoshopate)
culori C4

<{POST_SNAPBACK}>


Multumesc frumos pentru site.Chiar e folositor, cat despre preechipare,cam naspa ca nu sunt boxe,dar unde se duc atatia se vor mai duce si pe boxe cate ceva acolo.
Intr-adevar pe www.citroen.ro se vede de la o posta ca sunt photoshopate.

#29
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Deci ieri am semnat actele de leasing, si bineinteles ca au mai aparut si alte cheltuieli neprevazute sa zicem asa.
1. Casco a fost calculat de dealer si de banca la valoare fara tva a masinii deci a mai trebuit de dat inca vreo 8 eur in plus pe luna ca sa beneficiez de casco la valoarea cu TVA
2. Inca o factura  care tre platita intre ratele 3-4 pentru inmatriculare,numere,etc  am inteles ca undeva in jurul a 150eur + RCA + Rovigneta(cele 2 din urma inevitabil de platit si erau in plan)
3. La sfarsitul contractului se va mai plati iradierea masinii, bineinteles tot de mine.

Acum stau pe ace pana ajunge masina - cam 2 luni de zile, ce-i drept destul de mult dar asa este cam peste tot pentru masinile facute la comanda.
Nu inchid inca topicul poate mai exista printre voi, care vor veni cu aprecieri/critici/ probleme in urma utilizarii masinii.

#30
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Ce dotari ai ales pana la urma si la ce pret ai ajuns ?

#31
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Am ales versiunea X, pentru ca am vrut sa ma incadrez pana in 13500(13478 m-a ajuns)
La versiunea X am mai pus, radio Cd-ul, ESP,Aer,proiectoare,vopsea metalizata.
Versiunea X(baza) constand in:
ABS + EBD + Asistenta Franare Urgenta
Airbag pasager
Airbag sofer
Avertizor sonor lumini / usi deschise
Bancheta spate rabatabila fractionat 1/3-2/3
Bandouri protectie laterala
Bare de protectie in culoarea caroseriei
Caroserie galvanizata
Ceas digital
Centuri siguranta fata cu pretensionare pirotehnica si limitator de efort
Centuri siguranta spate cu prindere in 3 puncte
Computer de bord
Dezactivare airbag pasager
Faruri cu geam clar
Geamuri electrice fata
Iluminare habitaclu si portbagaj
Imobilizator electronic
Inchidere centralizata cu telecomanda
Intrerupere alimentare carburant in caz de accident
Jante otel 15' cu capace
Lumina de zi
Luneta termica
Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
Oglinzi reglabile electric
Pilot automat + limitator de viteza
Plafoniere cu temporizare
Preechipare audio
Priza 12V
Roata de rezerva de dimensiuni normale
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Servodirectie
Servofrana
Sistem "Isofix" bancheta spate pentru scaune copii
Sistem blocare usi spate
Spatii de depozitare sub aeratoare
Stergator luneta
Stop suplimentar frana
Tapiterie Mixi
Tetiere pentru toate locurile
Turometru
Volan cu butuc fix cu 2 blocuri de comenzi
Volan reglabil pe inaltime si adancime

Am ales si radio cd-ul in urma celui de-al doilea  drivetest cu masina, cand am observat ca se aude impecabil,si ca avantaj(comenzi pe volan, reglarea volumului in functie de viteza si, boxe f bune,6 ca numar- Clarion, am inteles,si cel mai important, intra deja in CASCO). Cu 320 eur clar mi-as fi luat ceva misto cu mp3 insa fara boxe, care ma mai duceau si ele in min 200 eur si mare branza nu faceam.

#32
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Sa o stapanesti sanatos!


ce culoare va fi?

#33
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
o neplacere la C4, ma deranjeaza enorm deschiderea portbagajului, are un sist  foarte prost, cand ma grabesc sa iau ceva din portbagaj deschid usa din spate si rabatez bancheta, pt ca altfel dureaza mult pana se deschide, uneori merge dar de cele mai multe ori stau pe langa ea sa se deschida, sau o fi defect al meu, o sa ma duc la service sa vad daca e asa. In rest e OK.

Sa o conduci cu placere si sa ai parte de ea.

#34
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Tzepi, on Apr 1 2005, 23:37, said:

Sa o stapanesti sanatos!
ce culoare va fi?

<{POST_SNAPBACK}>


Mersi de urari
Culoarea va fi Wicked  Red.

VB:
Mersi de urari, cat despre portbagaj, sigur ai o problema cu el. La coupe s-a deschis foarte usor portbagajul, cel putin la masina de drivetest si cea expusa in showroom

#35
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Misto masinuta, sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme !

#36
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Grozava alegere. Te invidiez :)

Sper sa ma alatur si eu cu o masina asemanatoare cat de curand (tot coupe, insa parca as vrea motorisca de 1.6 - tu l'ai luat pe ala de 90CP 1.4, nu?). Ar fi interesant insa sa pastrezi topica deschisa  si sa faci si tu un fel de 'jurnal de bord' - consum, preturi & amabilitate la revizii, eventuale probleme (de care sper sa fi ferit totusi).

Congrats :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate