Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Citroen C4

- - - - -
  • Please log in to reply
1133 replies to this topic

#1
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Am de gand sa achizitionez o astfel de masina.
M-am gandit la motorizarea de 1.4 16v 90cp.(e deajuns pentru ce imi trebuie)
Daca sunt printre voi care au asa ceva, sau au mai mult habar despre aceasta masina, astept cu interes parerile voastre.
Mersi.

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
La motorizarea asta cam... "slabutza", de ce nu-ti iei varianta cu 4 usi?
Coupe-ul arata un pic ciudat in partea din spate...

#3
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
imi palce ideea ta

si coupe-ul arata mai bine decat varianta 5 usi/hatchback pentru k are parteea aceea din spate frumos lucrata. e foarte sportiva

motorul si mie mi se pare cam mic, un 1,6 16V 110 cai ar fi bun

pe configuratorul de AICI, masina costa 15200 cu tot cu taxe si ceva optionale

eu zic k e o alegere buna

Edited by Tzepi, 04 March 2005 - 23:54.


#4
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Ar fi bun si unu de 2.0 insa nu prea sunt bani :P, si vreau sa ma incadrez in 12500.

Din fisa tehnica, nu e prea mare diferenta intre 90-110 cp.Si 90cp sunt arhisuficienti pentru oras, si la cate drumuri o sa fac eu in afara(1 pe luna) e mai mult decat OK.
Nu vreau o masina de familisti si de aceea am ales coupeul,care mi se pare cel mai frumos in comparatie cu concurenta. SI este un concept nou.
Ca sa nu mai vorbim de dotari pe care la banii astia nu le gasesti la alte masini.
La un pret de 11841eur cu totul ai o caruta de dotari  .
Inca mai astept pareri de la cineva care detine aceasta masina,si nu numai.

#5
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 28.04.2004
Din pacate la pretul ala ai un mic minus, foarte suparator vara: aerul conditionat. Chiar cred ca, daca tot bagi peste 10 mii de euro intr-o masina, detaliul asta nu tre` sa lipseasca!
Spor!

#6
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
singura varianta care mi se pare atragatoare este cea "1.6HDi 16V FAP", adica diesel 110 CP, dintr-un motor de 1.6

daca vrei motor pe benzina mai micut, alege Renault Megane 2. la 1.4 ai 98 CP si poti sa-ti mai si pui ceva optiuni... cred ca ajungi destul de bine ca pret, iar performante si dotari peste C4.

exista si megane coupe, si cred ca este mai ieftin decat cel in 4 usi.

eu m-am urcat intr-un C4, dar nu coupe. pot sa zic ca ma asteptam la mai mult. materialele nu sunt de cine stie ce calitate, iar in ceea ce priveste spatiul interior este loc si de mai bine.

plus ca mi s-a parut ciudat ca nu prea ai multe optiuni la noi. eu nu am vazut in oferta mp3-cdplayer cu sistem JBL (subwoofer integrat), faruri xenon directionate, si multe altele anuntate.

#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Clayman, on Mar 5 2005, 19:38, said:

Din pacate la pretul ala ai un mic minus, foarte suparator vara: aerul conditionat. Chiar cred ca, daca tot bagi peste 10 mii de euro intr-o masina, detaliul asta nu tre` sa lipseasca!
Spor!

<{POST_SNAPBACK}>


pai tocmai d-aia ajung la 12500 ca pun si aer si esp.

Quote

singura varianta care mi se pare atragatoare este cea "1.6HDi 16V FAP", adica diesel 110 CP, dintr-un motor de 1.6

daca vrei motor pe benzina mai micut, alege Renault Megane 2. la 1.4 ai 98 CP si poti sa-ti mai si pui ceva optiuni... cred ca ajungi destul de bine ca pret, iar performante si dotari peste C4.

exista si megane coupe, si cred ca este mai ieftin decat cel in 4 usi.

eu m-am urcat intr-un C4, dar nu coupe. pot sa zic ca ma asteptam la mai mult. materialele nu sunt de cine stie ce calitate, iar in ceea ce priveste spatiul interior este loc si de mai bine.

plus ca mi s-a parut ciudat ca nu prea ai multe optiuni la noi. eu nu am vazut in oferta mp3-cdplayer cu sistem JBL (subwoofer integrat), faruri xenon directionate, si multe altele anuntate.

M-am lamurit si cu renault cum e.
O sa ma interesez de un megane in 2 usi sa vad cam la ce pret ajunge.
Cat despre ce zici tu,mp3-cdplayer, etc astea chiar nu ma intereseaza atat de tare.
Sa nu mai zic de faruri xenon.
In bugetul de 12500 de care dispun asta ar fi singura alegere.

Edited by MATRIXU, 05 March 2005 - 20:18.


#8
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
dupa parerea mea, C4 Coupe e mai frumos decat Megane 2 hatchback/2 usi.
este un concept mai nou, cu un spate mult mai agresiv si cu linii foarte bine pronuntate. e foarte sportiv

la banii asta e o algere buna

#9
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
asa este, arata mai bine, chiar imi place la nebunie exteriorul la C4 coupe... dar la o masina imaginea conteaza doar un an maxim (pt mine), dupa care... tot cu motorul ramai, care la Megane 2 e mai bun. sa nu uitam nici de micile detalii care si ele mai au o pondere destul de mare.

interiorul, repet, e ciudat putin spus. consola aia centrala nu e cine stie ce idee. daca ar fi asa de buna, de ce nu s-a implementat si pe masini mai scumpe (mercedes, etc)?

#10
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

brandonel, on Mar 6 2005, 15:17, said:

asa este, arata mai bine, chiar imi place la nebunie exteriorul la C4 coupe... dar la o masina imaginea conteaza doar un an maxim (pt mine), dupa care... tot cu motorul ramai, care la Megane 2 e mai bun. sa nu uitam nici de micile detalii care si ele mai au o pondere destul de mare.

interiorul, repet, e ciudat putin spus. consola aia centrala nu e cine stie ce idee. daca ar fi asa de buna, de ce nu s-a implementat si pe masini mai scumpe (mercedes, etc)?

<{POST_SNAPBACK}>


Argumenteaza de ce motorul la megane 2 e mai bun?
Ce anume te face sa spui asta?

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Astazi am avut ocazia unui drivetest cu C4 coupe, fapt ce m-a determinat si mai mult sa achizitionez o astfel de masina.
Am testat motorul pe benzina de 1.6 si 110cp.
Motorul e destul de sprintenel, insa si consumul e undeva pe la 10 in oras. Cel putin asa arata calculatorul.
Trebuie ceva condus ca sa te obisnuiesti cu volanul(foarte ingenios si practic butucul fix) precum si cu cele 3 displayuri(cel principal frontal,cel din spatele volanului, si cel al cd-ului).
Calitatea materialelor e chiar OK pentru pretul platit, fiind undeva la nivelul Megane 2, nicidecum cum ziceau unii prin alte parti ca e asemanatoare cu solenza.
Portbagajul este destul de incapator, precum si locurile din spate ofera un loc rezonabil pentru o masina in 2 usi. Izolarea fonica este destul de buna(nu am avut ocazia sa ating viteze prea mari), motorul este destul de silentios, cutia ff bine etajata.
Un lucru foarte ingenios mi s-a parut reglarea automata a luminozitatii displayului central in functie de lumina exterioara.

Sper sa o iau si sa revin cu un review complet dupa cativa mii de km.

PS: Renault megane hatchback in 2 usi are spatiul din spate mai mic decat C4 coupe.

#12
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Super, super, super alegere! Imi place la maxim coupe-ul!!

#13
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

MATRIXU, on Mar 5 2005, 18:21, said:

Ar fi bun si unu de 2.0 insa nu prea sunt bani :P, si vreau sa ma incadrez in 12500.

Din fisa tehnica, nu e prea mare diferenta intre 90-110 cp.Si 90cp sunt arhisuficienti pentru oras, si la cate drumuri o sa fac eu in afara(1 pe luna) e mai mult decat OK.
Nu vreau o masina de familisti si de aceea am ales coupeul,care mi se pare cel mai frumos in comparatie cu concurenta. SI este un concept nou.
Ca sa nu mai vorbim de dotari pe care la banii astia nu le gasesti la alte masini.
La un pret de 11841eur cu totul ai o caruta de dotari  .
Inca mai astept pareri de la cineva care detine aceasta masina,si nu numai.

<{POST_SNAPBACK}>


Meganeul2 are dotari standard cu mult peste C4.

#14
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
asta incercam si eu sa sugerez.

PS: am fost ieri sa vad "pe viu" c4 coupe. aveau expus un model de 30.000 euro (DDP), cu de toate. tin sa spun ca lasa foarte mult de dorit calitatea materialelor... ma refer aici la piele si la plasticul de pe bord.

in interior, in afara de volan, care este foarte comod, nu e nimic deosebit. in general sub Megane 2. dar design-ul exterior... face toti banii!

#15
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
baga-ti si voi niste linkuri ceva in afara de site-ul oficial, cu test drive, pareri sugestii etc! masina asta a intrat in deja top 10 personal :)

#16
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
30 000 clar nu as da pe un citroen( de fapt sunt vreo ~28500 cu absolut tot, jumatate din optiuni fiind mofturi),dar 13 000 as da, de fapt dau :D.
Zicea cineva mai sus(Brandonel) ca motorul de pe megane2 e mai bun ca asta de pe C4. Se poate argumenta asta cumva?
Si tot cineva zicea ca, Megane are dotari standard mai bune, in afara de airbaguri laterale eu nu am vazut nimic in plus, si varianta cea mai "slaba" e 12461 euro fata de 11841 la citroen(fara airbaguri laterale). Daca stii mai multe, nu ezita sa le scrii.
Cu calitatea plasticelor m-am lamurit(in banii astia e OK) nu e cu nimic mai jos ca pe megane2.

Inca mai astept pareri pro si contra.

Edited by MATRIXU, 12 March 2005 - 00:02.


#17
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
pai compara si tu datele tehnice la cele 2 masini... si ai sa te lamuresti

#18
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
eu am un C4 din februarie, si este f bun , in primul rand consumul este mic, am varianta 1,6 motorina de 110 cai, am testat cava masini pana sa ma hotarasc la asta, citroenul are cea mai buna stabilitate in curbe, iar pilotul automat este ceva de vis, pt cei care merg mult, eu pt aceste obtiuni am ales C4. In rest cred ca e cam la fel la restu masinilor de pe piata. La calitatea materialelor nu prea stiu sa ti spun, mie imi plac. Dar daca te hotarasti la varianta diesel, sa stii ca merita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate