Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Craiova - Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Amy69

Amy69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.08.2006
In weekend trebuie sa fac un drum pana la Arad si nu stiu ce varianta sa aleg. Fie pe Baile Herculane - Caransebes, fie Petrosani - Deva. Nu stiu nici distantele, nici starea drumurilor. Orice informatie e bine venita.

#2
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
in situatia ta cea mai buna varianta mi se pare prin defileul Jiului.
Nu stiu cum e portiunea dintre Filias si Tg Jiu dar pe celelalte am fost recent si situatia e cam urmatoarea. Intre Tg Jiu si ntrarea in defileu drumul e bunicel nu sunt gropi dar suprafata de rulare e cam uzata si scutura nitel. Pe defileu drumul e bun cu cateva mici exceptii scurte. Mare atentie la intrarea in curbele fara vizibilitate, tot timpul risti sa te intalnesti cu nebuni in depasire pe banda ta. De la Petrosani la Hateg drumul e bun, pe alocuri chiar foarte bun dar mai sunt totusi portiuni neterminate unde diferenta intre straturile de asfalt necesita o abordare la viteza redusa. Intre Hateg si DN7 drumul e inca in reparatii dar nu exista semafoare si datorita traficului relativ redus se circula foarte bine. Mai departe pana la Arad drumul e foarte bun dar si deosebit de aglomerat.

Pe partea cealalta situatia e cam urmatoarea. Din Craiova pana la DT Severin drumul e foarte bun cu exceptia unei scurte portiuni dupa Strehaia. Atentie insa la camerele radar fixe care s-au inmultit in satele din zona. Intre DT Severin si Orsova drumul s-a stricat foarte mult, au aparut si ceva gropi dar problema principala au ramas denivelarile.  De la Orsova la Caransebes situatia s-a mai ameliorat in ultimul timp dar sunt inca portiuni de drum in lucru (dupa Orsova, pe la Domasnea, in zona Teregova, la Armenis etc). Oricum, situatia e mult mai buna decat in toamna.  Intre Caransebes si Lugoj drumul e bunicel dar sunt ceva lucrari in apropiere de Caransebes. Lugoj Timisopara ca de obicei, de preferat varianta prin Buzias. Intre Timisoara si Arad drumul e foarte bun dar si aglomerat cu frecvente accidente.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Sau mai bine mai pui parca 80km sau 60 si mergi pe RM Valcea - Sibiu etc. Un drum foarte bun si fara probleme deosebite, altele decat camerele  :)

#4
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Rm Valcea - Sibiu e cel mai OK.
Pe defileul Jiului e frumos traseul :)

#5
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
nu vreau sa fiu carcotas dar nu mi se pare o alternativa inteleapta cea prin Rm Valcea - Sibiu. Omul spunea ca vrea sa plece din Craiova.
Nu stiu cum e drumul intre Slatina si Rm Valcea prin Dragasani dar la ce trafic e pe Valea Oltului si la cate zone cu depasirea interzisa sunt pe traseu nu e o placere. Daca mergi noaptea dupa 12 varianta e intradevar mai libera si ok.
In timpul zilei nici traversarea Sibiului nu e chiar rapida iar apoi mai ai cateva puncte nevralgice gen Sebes sau Orastie. Si in plus mie mi se pare ca ocolul e prea mare ca sa merite efortul, iar timpul in plus pierdut pe drum e semnificativ.

uite si o harta pentru a avea o reprezentare grafica a traseului.

Attached Files



#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Eu-s din Craiova si merg destul de des in directia aia si-ti zic ce-as face eu. De fapt, ce fac destul de des, inca. Am explorat toate drumurile posibile, it's just not worth it.

#7
Amy69

Amy69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.08.2006
va multumesc mult pt pareri....pt moment cred ca varianta petrosani- deva e cea mai buna...am fost acum un an prin herculane si stiu ca e destul de prost drumul...speram sa se fi rezolvat....oricum astept in continuare sfaturile voastre. ^_^

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Daca Petrosani - Deva e ala cu trecere prin Hateg sa stii ca are si ala niste portiuni de tot angajamentul. Macar V Jiului e fun dac-o prinzi noaptea.

#9
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Intradevar, defileul Jiului e ok noaptea. Am tecut duminica trecuta prin el si traficul era aproape zero, plus ca poti anticipa foarte bine daca vine c=vreo masina dupa curba. Si nu e nici asa de infricosator ca ziua, ca nu vezi nimic in jur  :)

#10
Amy69

Amy69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.08.2006
Pana la Petrosani merg destul de des si cunosc foarte bine drumul. E bun cu mici exceptii si nu ma ingrijoreaza aglomeratia cat starea carosabilului.

#11
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
in functie de ora de plecare, eu votez tot cu trecere prin vilcea sibiu pentru ca media de viteza e mai mare

am mers pe vl-tgjiu-petrosani-simeria si vl-sibiu-sebes-simeria si am avut timpi mai buni pe ruta asta doar din cauza de asfalt.

blocaje, accidente, etc. astea-s variabile :D

#12
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
corect, dar tu nu ai plecat din craiova cum e cazul aici...

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
asa e, nu stiu cum e craiova-tg jiu pe cind ala spre vilcea da

in cazul meu problemele cu asfaltul au aparut dupa ce am trecut de tg jiu

nu am suspensie sport, posibil ca lipsesc tigle de pe casa

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 Amy69, on Feb 11 2009, 12:03, said:

Pana la Petrosani merg destul de des si cunosc foarte bine drumul. E bun cu mici exceptii si nu ma ingrijoreaza aglomeratia cat starea carosabilului.
filiasi - tg-jiu e cam prost drumul. prin defileu e oki si ziua daca n-ai emotii la curbe. am fost de 3 ori noaptea prin defileu si nu mi-a placut.
de cand intri in petrosani si pana in hateg  drumul e excelent, foarte foarte rar dai de cate ceva nelalocul lui.
din hateg la deva nu stiu cum e drumul pe partea cu calanul dar daca stii sa te duci pe Silvas de la hateg la hunedoara dai de un drum frumos asemanator ca stil de condus cu cel din defileu numai ca asfaltul e excelent. din hateg intreaba drumul spre manastirea prislop, dar din Silvas in loc sa faci stanga catre manastire te duci drept inainte catre hunedoara.
hunedoara-deva e excelent pe 4 benzi.
deva-arad e super. vineri am fost la timisoara dar din Ilia am parasit DN7 in stanga catre lugoj, dar presupun ca daca l-au facut de la deva la Ilia l-au facut si de la ilia la Zam, iar incolo mai departe catre arad stiu ca e drumul bun.

#15
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
la faza cu tiglele nu m-am prins...

oricum, parerea mea e ca varianta Craiova - Tg Jiu - Petrosani - Hateg - Simeria nu e asa de rea incat sa justifice ocolul prin Rm Valcea - Sibiu -Sebes.

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 rexkroki, on Feb 11 2009, 15:46, said:

la faza cu tiglele nu m-am prins...

oricum, parerea mea e ca varianta Craiova - Tg Jiu - Petrosani - Hateg - Simeria nu e asa de rea incat sa justifice ocolul prin Rm Valcea - Sibiu -Sebes.
dar de ce nu hateg-hunedoara-deva, hateg hunedoara il face in 25 minute iar hunedoara deva daca nu e radarul la cristur il face in 5 min. pe cand eu stiu ca drumul de la hateg la calan si de la calan la simeria e inca in constructie si cu limitari de viteza.....

stiu ce vb ca locuiesc in hunedoara.

#17
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
am scris postul anterior in acelasi timp cu tine... eu nu cunosc varianta propusa de tine, dar asta nu inseamna ca nu e mai buna decat cea prin Calan :)

#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Na uitati cea mai buna ruta: calea aerului, cu elicopteru - linie dreapta, fara gropi si blocaje, poti sa mai faci si mici jaloane daca te plictisesti,  e bun?  :mellow:
Parca am fi in Rusia si tre sa mergem vreo 3000 km.

Edited by Octavian___28, 11 February 2009 - 21:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate