Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Alex0726

Alex0726

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2006
Buna ziua.

Exercitiu de imaginatie:

Se da o persoana feminina de 30 de ani, care nu lucreaza in prezent, si sunt mari sanse sa nu lucreze legal in viitorul apropiat. Acum un an a fost angajata 6 luni la propria firma, la care este actionar, si a primit un credit de 10 000 euro de la BCR.

Nu are nici o proprietate, nici un bun propriu.

Daca nu mai plateste ratele la banca, ce se poate intampla? Presupun ca urmeaza un proces, castiga banca, si .. executarea silita. Dar .. daca nu are ce sa-i confiste, ce se intampla?

As dori doar pareri profesioniste, fara aberatii de adolescenti.

Multumesc.

#2
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Creditul l-a luat ea ca persoana fizica sau firma?

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Deși din datele inițiale nu rezultă, cred că împrumutul a fost pe firmă, caz în care banca nu va întâmpina probleme în recuperarea împrumutului.
Dacă însă împrumutul a fost pe persoană fizică, ceea ce mă cam îndoiesc ca la o vechime de doar 6 luni să poată obține un împrumut pentru nevoi personale în cuantum așa de mare, mai mult ca sigur că banca a solicitat cel puțin un codebitor pentru a fi la adăpost într-un astfel de caz!


#4
Alex0726

Alex0726

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2006

View Postcopjob2000, on Feb 10 2009, 10:14, said:

Deși din datele inițiale nu rezultă, cred că împrumutul a fost pe firmă, caz în care banca nu va întâmpina probleme în recuperarea împrumutului.
Dacă însă împrumutul a fost pe persoană fizică, ceea ce mă cam îndoiesc ca la o vechime de doar 6 luni să poată obține un împrumut pentru nevoi personale în cuantum așa de mare, mai mult ca sigur că banca a solicitat cel puțin un codebitor pentru a fi la adăpost într-un astfel de caz!


Creditul a fost luat pe persoana fizica. Si l-a oferit fara nici un codebitor sau alte garantii imobiliare. L-au oferit dupa o luna vechime. A fost luat in urma cu 2 ani.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În acest caz, banca rămâne cu paguba și intră în ceea ce se numește "risc bancar"!

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
creditele sunt asigurate pentru risc financiar la societatile de asigurare

oricum executorul bancar va executa tot ce găsește pe numele ei si va pune poprire pe salariu, sau alte venituri cum ar fi dividentele luate de la firma ei.

plus ca orice cont bancar sau plata prin vreo banca va fi blocat/ă si poprita.

si sa nu imi spuneti ca va intoarceti sa lucrati exclusiv cu numerar ca nu va cred

#7
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
interesant de stiut pana cand va putea fi urmarita persoana fizica? exista termen de prescriptie?

#8
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postcopjob2000, on Feb 10 2009, 10:14, said:

Deși din datele inițiale nu rezultă, cred că împrumutul a fost pe firmă, caz în care banca nu va întâmpina probleme în recuperarea împrumutului.


Am citit ce ai scris si ma intreb de ce spui ca NU va intampina probleme in recuperarea imprumutului. Daca societatea nu are bunuri proprii si nici activitate mi se pare mai greu de recuperat ceva DECAT de la o persoana fizica (adica situatia de fata).

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În cazul în care firma nu mai are nici un bun, este greu, să nu spun imposibil, de recuperat ceva!

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postr@zvan, on Feb 15 2009, 14:17, said:

interesant de stiut pana cand va putea fi urmarita persoana fizica? exista termen de prescriptie?


exista (mi se pare ca 3 sau 5 ani), dar cu conditia ca in timpul asta sa nu se intreprinda nici o masura pentru recuperarea banilor(aceste masuri "reseteaza" termenul de prescriere).
daca ai un creditor hotarat sa-ti faca viata amara, e posibil ca datoria sa nu se prescrie niciodata.

#11
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003

Quote

daca ai un creditor hotarat sa-ti faca viata amara, e posibil ca datoria sa nu se prescrie niciodata.

pai daca ar fi banii tai l-ai lasa să scape asa usor

#12
tavitavi9323

tavitavi9323

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.04.2009

View PostAlex0726, on Feb 10 2009, 01:04, said:

Buna ziua.

Exercitiu de imaginatie:

Se da o persoana feminina de 30 de ani, care nu lucreaza in prezent, si sunt mari sanse sa nu lucreze legal in viitorul apropiat. Acum un an a fost angajata 6 luni la propria firma, la care este actionar, si a primit un credit de 10 000 euro de la BCR.

Nu are nici o proprietate, nici un bun propriu.

Daca nu mai plateste ratele la banca, ce se poate intampla? Presupun ca urmeaza un proces, castiga banca, si .. executarea silita. Dar .. daca nu are ce sa-i confiste, ce se intampla?

As dori doar pareri profesioniste, fara aberatii de adolescenti.

Multumesc.
Hmmm...
Am trecut prin asa ceva.Daca are carte de munca i se va retine lunar maxim 1/3 din salariu pana la achitarea integrala a creditului.Nasol...

View Post_Smiley_, on Feb 23 2009, 09:50, said:

exista (mi se pare ca 3 sau 5 ani), dar cu conditia ca in timpul asta sa nu se intreprinda nici o masura pentru recuperarea banilor(aceste masuri "reseteaza" termenul de prescriere).
daca ai un creditor hotarat sa-ti faca viata amara, e posibil ca datoria sa nu se prescrie niciodata.
Uitati va rog chestia aia cu prescrierea la 3 sau 5 ani.Nici un creditor n-o sa lase sa treaca perioada de prescriptie fara sa intreprinda nimic.O simpla hartie de instiintare e suficienta pt a intrerupe cursul prescriptiei.
Asta daca nu cumva e tampit.

#13
Shuru

Shuru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2005
termenul de prescriptie este de 3 ani de zile, in cazul in care creditorul nu si-a manifestat intentia de a recupera creanta de la debitor (intentia insemnand si o simpla notificare/avertisment/somatie de plata). in general cand se ajunge la executarea silita si nu exista bunuri personale in proprietate se invoca al 3 din art 215 Cod Penal si poate duce pana la privarea de libertate

#14
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View PostShuru, on Apr 18 2009, 00:05, said:

termenul de prescriptie este de 3 ani de zile, in cazul in care creditorul nu si-a manifestat intentia de a recupera creanta de la debitor (intentia insemnand si o simpla notificare/avertisment/somatie de plata). in general cand se ajunge la executarea silita si nu exista bunuri personale in proprietate se invoca al 3 din art 215 Cod Penal si poate duce pana la privarea de libertate

Nu mai folositi articole sau expresii juridice daca nu stiti ce reprezinta !

Inducerea sau mentinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executarii unui contract, savârsita în asa fel încât, fara aceasta eroare, cel înselat nu ar fi încheiat sau executat contractul în conditiile stipulate, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta în alineatele precedente, dupa distinctiile acolo aratate.

Asta este alineatul la care te referi...si am sa iti spun de ce nu poate fi invocat:
- la data incheierii contractului persoana era solvabila(deci nu a indus in eroare) + ca banca a facut verificari...dupa 2 ani a pierdut locul de munca si nu mai are venituri ! E riscul bancii si cum bine spunea cineva mai sus, exista asigurari pe credite facute de catre banci !
Nu cainati bancile...au semanat vant si culeg "praful de pe toba" ! Asa merita !
Persoana putea sa declare chiar orice...exista obligatia bancii sa verifice si sa nu acorde creditul !
O sa o urmareasca si in cazul in care va avea bunuri proprii sau venituri, o sa o execute silit ! Atat se poate face !

Edited by golanski, 23 April 2009 - 14:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate