Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conectare Laptop la sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Ce model mai exact? Vezi ca ai o intrare audio jack pe panoul frontal.

#38
rfene

rfene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2016

 constant7, on 22 decembrie 2016 - 12:19, said:

Ce model mai exact? Vezi ca ai o intrare audio jack pe panoul frontal.
Da, exista.

#39
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai te conectezi frumusel de la mufa de casti la intrarea in sistem. Prea complicat?

#40
rfene

rfene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2016

 constant7, on 22 decembrie 2016 - 15:25, said:

Pai te conectezi frumusel de la mufa de casti la intrarea in sistem. Prea complicat?
Merge direct cablu cu "jack/jack"?
Am sa incerc, chiar nu m-am gandit la varianta asta.
Multumesc pentru informatie.

#41
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru 5.1 nativ nu ai nici o solutie.
Cumpara un receiver cu hdmi.

#42
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Am si eu o problema cu care nu ma descurc. Am doua laptop-uri ( asus rog gl 753vd gc026 si toshiba qosmio x70-a-12u ) prin care vreau sa vizionez filme pe un televizor samsung ue46h7000, folosind si un receiver av yamaha rx-v781 pentru redarea sunetului printr-un sistem de boxe 5.1 harman kardon. In acest scop am folosit un cablu hdmi intre laptop si statie. Mentionez ca ambele laptop-uri au placi video nvidia geforce ( m770 si 1050 ). Am conectat un cablu optic intre tv si receiver. Problema e ca, nu pot auzi sunet 5.1 in boxe, indiferent ce laptop folosesc. In schimb, acest lucru este posibil pe pc-ul pe care-l am. Neavand decat vagi cunostinte in domeniu v-as ruga sa-mi spuneti daca se poate rezolva aceasta problema si cum anume. Multumesc anticipat! P.S. Rog moderatorii sa stearga postarea mea precedenta si imi cer scuze daca am postat gresit.

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cablul HDMI trebuie sa plece de la laptop la receiver si din receiver la TV.Trebuie comutat din laptopuri(settings/sound) pe iesirea HDMi si la fel de facut si in playerul cu care se ruleaza filmele. Trbuie comutat si din receiver pe intrarile corespunztoare HDMI pe care sunt laptopurile respective.
Cauta de asemena ultimile drivere NVIDIA si ai grija sa fie instalat NVIDIA high definition audio din driver.

#44
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Cred ca se impun din partea mea cateva precizari:
- am instalate ultimele drivere de la nVidia;
- in " Manager Dispozitive " nu gasesc sub nici-o forma " nVidia high definition audio ", sau poate nu stiu eu unde sa-l caut;
- in prezent conexiunile pe care le am sunt cam asa: laptop>tv ( sau statie, am auzit ca merg ambele variante ) cablu hdmi; tv-statie, cablu optic;
- din cele scrise de tine sa inteleg ca trebuie doua cabluri hdmi ? ( laptop-receiver si receiver-tv ) ?
- te-as ruga sa-mi explici mai amanuntit ce intelegi prin expresia: " trebuie comutat din laptop ( settings/sound !?! ) pe iesirea hdmi ( !?! nu am asa ceva ) si se face la fel sin in player-ul cu care se ruleaza filmul ". Banuiesc ca te referi la un anumit sistem de operare si la un anumit player, deoarece ma gandesc ca optiunile la care te referi nu sunt universale;
- de celelalte configurari pe care le recomanzi ma voi ocupa in perioada urmatoare si voi reveni;
- sincer sa fiu nu sunt prea increzator ca voi reusi sa vad si eu un film pe un laptop ( sau pc ) cu sunet sourround pe 5.1. Spun acest lucru gandindu-ma la multiplele setari din meniul receiver-ului - la care nu ma pricep prea mult. Mai sunt si la tv si probabil si la laptop. oricum, multumesc pentru ajutorul acordat pana acum!

Edited by vnvio2005, 14 June 2017 - 18:13.


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
1.Ce intelegi prin "statie"? receiverul?
2.Da ,trebuie doua cabluri HDMI. De ce crezi ca un receiver are atatea intrari HDMI? Pe acolo se pun in principal sursele de semnal A/V ,adica pc ,laptop ,media player BD Player ,etc. Din receiver setezi intrarea pe care esti ,de ex HDMI 2. Din receiver pleci in TV cu HDMI . De preferinta folosesti portul de la TV unde scrie HDMI-ARC. Pe un astfel de port vei avea sunet si din TV in receiver(semnalul audio merge inapoi prin acel cablu dispre TV spre receiver)
3.N-ai nicio treaba cu " Manager Dispozitive " ,nici nu exista as ceva ,eventual "device manager" dar nu acolo cauti. De la Windows 7 in sus cred ca e la fel ,adica: start/settings/control panel/sound/playback . Acolo ai o lista. Daca legi direct TV-ul trebuie sa-ti apara ceva de genul samsung ue46h7000 Nvidia High Definition audio.
Daca legi receiverul trebuie sa ai ceva de genul Onkyo TX-NR757  Nvidia High Definition audio. Asta e un exemplu. Ideea e ca trebuie sa setezi acolo ca default device(click dreapta).
4.Orice player serios cu orice sistem de operare are optiunea de a selecta audio renderer ,adica prin ce se scoate sunetul ,speakers ,optical ,HDMI ,etc. Prin player serios exclud windows media player/center. MPC-HC ,MPC-BE ,PotPlayer ,cam astea sunt playerele de cautat. Recomand primul pt. ca vine aproape gata configurat by default. De evitat si BSPlayer ,VLC, Zoom Player si alte chestii depasite.
5. Uita-te cu atentie in manualul receiverului si mai vezi acolo. BTW ,ce boxe ai? Vezi ca si acolo se configureaza intr-un anumit fel integrarea subwooferului in sistem ,managenment de bas ,etc.

Edited by edigee, 14 June 2017 - 21:10.


#46
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
1. da
2..daca folosesc cabluri hdmi intre laptop-receiver-televizor, mai este necesara folosirea unui cablu digital intre tv si receiver?
3. la mine windows-ul 10 x64 este in limba romana si imi este mai dificil sa gasesc termenii corespondenti din engleza ( domeniu in care nu excelez );
4. ca player implicit folosesc cyberlink powerdvd 17, dar mai folosesc, din cand in cand si celelalte playere pe care le-ai mentionat.
   Voi incerca sa tin cont de recomandarile tale si voi reveni. Multumesc inca o data!

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
2. In configuratia pe care ti-am dat-o nu mai e necesara folosirea unui cablu optic. BTW ,HDMI e tot cablu pentru semnal digital. Optic sau coaxial digital folosesti cand ai o sursa de semnal audio (un CD Player, de exemplu) care nu are iesire HDMI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate