Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conectare Laptop la sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
tv-ul e conectat la HC prin jack casti TV-intrare AUX panou frontal HC.

#20
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si in acest mod cum se aude ?
Tot la fel de incet precum se aude din laptop sau mai tare ?

#21
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
mult mai tare...aproape de doua ori mai tare....de asta o sa-mi iau un rahatel de placa de sunet pe USB din care plec cu un cablu optic in Home cinema .....ce ziceti?

Attached Files


Edited by RedLabel1, 21 June 2014 - 14:10.


#22
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
a mai folosit careva jucarii de acestea?

#23
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Salut, am un laptop fara 5.1 si un home cinema cu intrare optica si care stie Dolby Digital 5.1. (Samsung HT-F455)

Daca leg o placa audio externa 5.1 ieftina de home cinema prin cablu optic voi putea beneficia de Dolby Digital 5.1 la filme/jocuri?

Trebuie neaparat ca aceasta placa audio externa sa stie si ea Dolby Digital?

Ce placa de sunet externa mi-ati recomanda?

Multumesc.

Edited by RedLabel1, 22 June 2014 - 07:19.


#24
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 RedLabel1, on 22 iunie 2014 - 07:17, said:

Daca leg o placa audio externa 5.1 ieftina de home cinema prin cablu optic voi putea beneficia de Dolby Digital 5.1 la filme/jocuri?
La filme cu sunet encodat surround da, la jocuri nu, pe digital neencodat nu încap cele 6 canale, deci e necesar ca placa audio să facă encodare DDL sau DTS în timp real.
Exemplu Creative Sound Blaster X-FI Surround Pro 5.1 http://us.creative.c...urround-5-1-pro http://www.pcgarage....=Placi de sunet

#25
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Merci frumos....ceva mai ieftin compatibil DDL ar mai fi?

#26
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Nu ştiu, dar poţi să cauţi, acum ştii ce trebuie să cauţi.

#27
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Cand am citit...imi vinea sa sparg homecinema-ul...dar o tigara l-a salvat....m-am tot uitat pe net si vad ca sub 250 lei nu prea am sanse...apoi am zis wtf...odata o iau...(pana se strica)....

Am observat Asus Xonar U7 7.1 pret redus pe emag care are Dolby v.4...ma gandesc ca daca HC-ul are Dolby...si placa trebuie sa aiba la fel (gresesc? ....sa aibe Dolby in loc de DTS) ...

http://www.emag.ro/p...7/pd/DLSRJBBBM/

Ce parere aveti? Ce alte optiuni as mai avea?

Multumesc frumos.

#28
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Vezi ca iar te-ncurci, placa asta are iesire digitala coaxiala, nu optica, precum este intrarea de la HC-ul tau. Adica iar ai nevoie de un convertor din ala, cum ti-am dat eu exemplu mai inainte.
Mai bine procedeaza cum ti s-a recomandat deja si cu exemplele de produse recomandate. Oricum, placa aia Creative este mult mai mult decat suficienta pentru a conlucra cu HC-ul tau.

#29
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
are si un mustiuc de ala mic sa transforme spdif in optic...

Alte diferente intre cele doua cam care ar mai fi?

Am citit undeva ca pe acel Creative X-FI nu scoti 5.1 pe iesire optica.....pe Asus Xonar U7 scoti 5.1?

Multumesc

Edited by RedLabel1, 22 June 2014 - 10:40.


#30
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 RedLabel1, on 22 iunie 2014 - 10:34, said:

Am citit undeva ca pe acel Creative X-FI nu scoti 5.1 pe iesire optica.....pe Asus Xonar U7 scoti 5.1?
Placa de la Creative face encodare Dolby Digital Live (de altfel este menţionată această funcţie pe pagina producătorului, cu o siglă mare). De fapt, cu drivere modate se poate face encodare 5.1 în timp real şi la plăci mai ieftine de la Creative, însă nu ştiu vreuna pe usb la care să meargă (de altfel e cu dus şi întors folosirea driverelor modate, uneori merge foarte ok dar se poate întâmpla să nu meargă).

Despre Xonar U7 nu ştiu, singura referire în manual e la troubleshooting, "If you are using Dolby Digital Live encoder through the S/PDIF output, the analog output will be muted to get rid of the interference between your digital speaker system and analog speakers or headphones. Please check if this is the case."  Deci, teoretic, ar trebui să facă...

#31
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Am acea placa ASUS XONAR U7 ...se aude fain....inca ceva...va rog sa ma ajutati si pe mine ca mi-am prins urechile cu setarile din KM Player pentru 5.1.

Am un film cu 5.1, am downlodat KM player ultima versiune 3.9 si am dat drumul la film......

Se aude cate ceva pe fiecare boxa dar nu ma pricep daca asta e cum ar trebui sa fie....am intrat in setari....si....am inebunit....ma cam depasesc.

Placa audio am setat-o pe iesire S/PDIF cu Dolby Digital (nu PCM), am activat Dobly Home Theater v4, iar pe KMPlayer imi indica in stanga jos in timpul rularii H264, DTS si 5.1CH.

Mentionez ca home cinema-ul este un Samsung HT-F455 care suporta doar Dolby Digital 5.1, nu si DTS.

Ce alte setari ar mai trebui sa fac? Am atasat niste print screen-uri cu actualele setari.

Multumesc frumos.

De exemplu, in setarile KMPlayer la Codecuri-Audio interne-Difuzoare AC3 ce ar trebui sa setez? S/PDIF sau 3/2+SW;5.1ch ?

Attached Files

  • Attached File  1.png   617.6K   8 downloads
  • Attached File  2.png   580.68K   7 downloads
  • Attached File  3.png   545.72K   7 downloads
  • Attached File  4.png   550.12K   8 downloads
  • Attached File  5.png   669.72K   8 downloads
  • Attached File  6.png   814.15K   8 downloads
  • Attached File  7.png   478.15K   8 downloads
  • Attached File  8.png   523.28K   7 downloads
  • Attached File  9.png   218.63K   5 downloads

Edited by RedLabel1, 23 June 2014 - 23:23.


#32
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Aici cum ar trebui sa fie selectat?

Daca incerc sa selectez optiunea a doua ``Iesire S/PDIF dupa recodarea AC3 in timp real`` imi da eroare KMPlayerul iar daca aleg optiunea a 3 a``Iesire  LPCM`` se aude cu paraziti.

Attached Files

  • Attached File  10.png   171.32K   8 downloads


#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu de ce te chinui cu KMplayer ,de cand l-a parasit dezvoltatorul initial si l-au preluat coreenii e plin de bug-uri. Dezvoltatorul initial a lansat Pot Player care e mult mai bun si mai usor de folosit. Recomand ca alternativa Media Player Classic Home Cinema cu madVR ,LAV filters si reclock ,dintre  toate playerele video pe care l-am folosit pe departe aici e cea mai buna imagine. LAV filters pe audio se descurca si foarte bine cu iesiri digitale ,HDMI passthrough ,etc E mai greu putin de configurat dar rezulltatele sunt net superioare. Gasesti tutoriale pe net.

#34
andreiit

andreiit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2014
Salut,  poti cumpara un convertor  din digital in analogue pentru a functiona ceea ce tu doresti! Iti atasez linkul aici:http://conectica.ro/...-value-14993441

#35
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Ala iti transforma din digital in analog 2.0, nu cred ca il intereseaza asa ceva, asta scoate cu un jack de 3.5 din laptop.

#36
rfene

rfene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2016
Buna ziua!

Ma atasez la topicul de fata, sper sa nu gresesc.

Problema mea e legata de conectica si anume: vreau sa fac legatura intre un laptop - un Dell, promotie 2015, care are doar iesire HDMI si jack/casti - si un sistem HC Sony - DAV-DZ, promotie 2008 - care are evident, doar iesire  HDMI, port DM, iesire Euroscart si nimic altceva (deci, o teapa).
As vrea sa pot reda sunet, adica sa pot pune muzica prin sistem (fara TV), evident sa redau sunetul in boxele lui. Nu stiu cum sa fac, l-am sucit pe toate partile, manualul l-am rascitit, ma depaseste. Exista vreo solutie, sau ma calmez? Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate