Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gradinita particulara versus gradinita de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Scuze ca intervin, dar @andira, e vina ta ca ai lasat educatoarea in pace, dupa ce a dat in el. Daca ar fi fost copilul meu, as fi facut tot posibilul ca a doua zi respectiva sa stea cu ochii pe Bursa Locurilor de Munca. Atata timp cat platesti (si banuiesc ca nu putin) pentru treaba asta, mi se pare absurd ca juniorul sa aiba de suferit.

#38
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 andira, on Mar 6 2009, 22:58, said:

se aplicau si corectii. mai lua cate o palma, fiind foarte energic, nu e usor de stapanit baiatul meu. si educatoarea a recunoscut ca isi pierde rabdarea cu el.
una peste alta, gradi particulara pt noi a fost dezamagire cumplita, educatoarea nu se ocupa deloc de ei, ii lovea.
Nu stiu daca se poate generaliza... poate ai avut ghinion pur si simplu. Pana la urma educatoare care aplica unele corectii pot exista si la particular si la stat.

 andira, on Mar 6 2009, 22:58, said:

nu sunt primiti daca sunt raciti, ceea ce mi se pare normal. la gradi particulara ar fi fost primiti, eu nu l-am dus niciodata, dar erau si pitici raciti.
Nici asta nu se poate generaliza, zau. La primul semn de stranut si un nasuc mai infundat, mie mi-au sugerat sa-l tin acasa vreo saptamana cel putin, ceea ce am si facut. Si asta desi de-abia incepusem gradinita de 3 zile... Pana la urma fiu-meu nici nu prea era racit - doar nasucul putin infundat si vreo doua stranuturi pe zi - probabil mici schimbari de virusi etc dupa primele zile de expunere in colectiv.

Altfel, ieri am avut serbarea de 8 martie si cei de la gradi chiar au cheltuit ceva bani pentru organizare: costume pentru micuti, pateuri, sucuri etc pentru parinti. Ma rog, a fost foarte dragut totul si a iesit bine overall.

Noi ramanem aici deocamdata. Si daca o fi sa schimbam, tot catre o gradinita particulara m-as indrepta.

#39
Erika33

Erika33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2009
Este greu sa gasesti o gradinita buna mai ales cand ai un copil mai dificil. Eu am ales o gradinita particulara din Pantelimon (singura) din simplul motiv ca sunt mai putini copii intr-o grupa. Cat de multa bunavointa poate avea o educatoare nu poate face fata la 25 copii. (la stat)
La aceasta gradinita fimea este ingrijita si se dezvolta foarte frumos iar pretul nu este chiar f mare 800 lei program prelungit.  :D

#40
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 andira, on Mar 6 2009, 22:58, said:

cand a venit vremea sa ne inscriem piticul la gradi aveam aceeasi idee preconceputa ca la stat e mizerie, inghesuiala. nici nu m-am deranjat sa vad cum este o gradi de stat. am mers direct la particular. frumos aici. educatoare tinere si dragute. eu stiam ca pitix este hiperkinetic dinainte sa mergem la gradi. dar surpriza, gradi particulara m-a dezamagit cumplit. nu invatau nimic. noroc ca aici a invatat sa inoate. atat! imi spunea ca nu mai vrea sa mearga. se aplicau si corectii. mai lua cate o palma, fiind foarte energic, nu e usor de stapanit baiatul meu. si educatoarea a recunoscut ca isi pierde rabdarea cu el.
apoi pt grupa mijlocie l-am inscris la mai multe gradinite de stat. nu stiam exact unde voi gasi loc. am fost surprinsa sa vad cum arata toate. super frumoase, curate si ingrijite. acum in toamna terminam gradi si mergem la scoala. nu regret nicio clipa ca am ales gradi de stat. aici nimeni nu ii da o palma, chiar daca le mananca sufletul. are doua educatoare. una mai exigenta, de la care invata foarte mult. insa nu este exagerata. cealalta e mai mamoasa, si copiii o iubesc mai mult. dar stiu ca de cealalta isi vor aduce aminte. si eu imi aduc aminte de profii exigenti de la care am invatat ceva.
una peste alta, gradi particulara pt noi a fost dezamagire cumplita, educatoarea nu se ocupa deloc de ei, ii lovea.
la stat a invatat foarte multe, sunt 20 in grupa, dar niciodata nu sunt toti prezenti. nu sunt primiti daca sunt raciti, ceea ce mi se pare normal. la gradi particulara ar fi fost primiti, eu nu l-am dus niciodata, dar erau si pitici raciti. optionalele le-am vazut la stat, la particular insa nu am stat decat un an, iar la grupa mica nu pot cere totusi sa stie engleza, internet, calculator, dansuri, tot ce face acum la gradi.
urmatorul copil va merge la stat clar.

Asa ceva e inacceptabil, punct.

#41
cmv

cmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.03.2009
apropo de gradinite particulare, iata una cu recomandari
http://www.lolipop.r...mbi--ad102.html

#42
andira

andira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.08.2007
[quote name='crst_g' post='6121583' date='Mar 7 2009, 11:39']Scuze ca intervin, dar @andira, e vina ta ca ai lasat educatoarea in pace, dupa ce a dat in el. Daca ar fi fost copilul meu, as fi facut tot posibilul ca a doua zi respectiva sa stea cu ochii pe Bursa Locurilor de Munca. Atata timp cat platesti (si banuiesc ca nu putin) pentru treaba asta, mi se pare absurd ca juniorul sa aiba de suferit.[/quote]

n-am lasat lucrurile asa, asta e evident, insa nu pot da eu afara oamenii din gradinita. insa pot face reclamatii. ceea ce am si facut. insa cel mai bun lucru a fost sa imi mut copilul din acel loc


[quote name='lightpawn' date='Mar 7 2009, 13:30' post='6122053']
Nu stiu daca se poate generaliza... poate ai avut ghinion pur si simplu. Pana la urma educatoare care aplica unele corectii pot exista si la particular si la stat.

da, este foarte adevarat. calitatea oamenilor nu depinde de faptul ca lucreaza la stat sau la privat.


Nici asta nu se poate generaliza, zau. La primul semn de stranut si un nasuc mai infundat, mie mi-au sugerat sa-l tin acasa vreo saptamana cel putin, ceea ce am si facut. Si asta desi de-abia incepusem gradinita de 3 zile... Pana la urma fiu-meu nici nu prea era racit - doar nasucul putin infundat si vreo doua stranuturi pe zi - probabil mici schimbari de virusi etc dupa primele zile de expunere in colectiv.

aici am studiat mai multe situatii, vorbesc si din experienta colegelor de serviciu, a prietenelor... nu doar a mea

#43
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 cmv, on Apr 14 2009, 14:14, said:

apropo de gradinite particulare, iata una cu recomandari
http://www.lolipop.r...mbi--ad102.html
prin natura meseriei mele pot spune ca am umblat prin muuulte gradinite si de stat si particulare.
concluzia mea este ca alea particulare arata bine dar sunt jalnice din pct de vedere bani vs educatie cele de stat practic au un proces educational mai coerent as zice eu.
exista si exceptii si tocmai de asta am facut quote la postul de mai sus.Bambi e o gradinita particulara care mi-a placut.educatoarele mi-au dat senzatia ca au habar sa struneasca copii fara a da in paranoia.
gradinita la care e fiica-mea e de stat dar este foarte ok.vorbesc fix de grupa ei.educatoare ok,mancare ok.e ceva mai spartan la gadinitele de stat ca practic educatoarele sunt coplesite de numarul de copii dar per total eu zic ca e mult mai convenabil din toate punctele de vedere la stat.

#44
octombrie

octombrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.07.2007

 crst_g, on Mar 7 2009, 11:39, said:

Scuze ca intervin, dar @andira, e vina ta ca ai lasat educatoarea in pace, dupa ce a dat in el. Daca ar fi fost copilul meu, as fi facut tot posibilul ca a doua zi respectiva sa stea cu ochii pe Bursa Locurilor de Munca. Atata timp cat platesti (si banuiesc ca nu putin) pentru treaba asta, mi se pare absurd ca juniorul sa aiba de suferit.
Cand ii aud pe unii cu fraze de genul "daca as fi fost in locul tau", "daca mi s-ar fi intamplat mie"..."sa vezi ce-as fi facut...praful s-ar fi ales de toti"  :death: Unde te crezi de ai impresia ca poti da pe cineva afara de la un job pentru ca bati tu din palme? N-am nicio treaba cu personalul in invatamantul prescolar, chiar sunt multe proaste si lipsite de orice urma de daruire si intelegere, dar si cand vad cate unii asa zmei ca tine... :ciocan:

#45
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 octombrie, on Apr 20 2009, 17:06, said:

Cand ii aud pe unii cu fraze de genul "daca as fi fost in locul tau", "daca mi s-ar fi intamplat mie"..."sa vezi ce-as fi facut...praful s-ar fi ales de toti"  :death: Unde te crezi de ai impresia ca poti da pe cineva afara de la un job pentru ca bati tu din palme? N-am nicio treaba cu personalul in invatamantul prescolar, chiar sunt multe proaste si lipsite de orice urma de daruire si intelegere, dar si cand vad cate unii asa zmei ca tine... :ciocan:

Nu, nu poti sa dai afara batand din palme pe nimeni, nici mie nu imi plac iesirile demonstrative insa te intreb, ai copii?  Chiar daca ramasitele comuniste inca ne mai bantuie lovirea unui copil este inacceptabila intr-o institutie de invatamant, trebuie sa ne obisnuim cu treaba asta mai devreme sau mai tarziu.

Edited by roua, 20 April 2009 - 17:22.


#46
Bird

Bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.05.2008

 XZY, on Feb 9 2009, 13:49, said:

Eu am ales pentru Delia o gradinita de stat.

Cate grupe sunt si cati copii in grupa te rog?
Cat costa pe luna gradinita si cat dati in plus pt extra-chestii gen ceracolor, harie creponata, lana, etc?
Exista posiblitatea excluderii carnii din alimentatia unui copil, la cerere?
Sistemul la origine excludea consumul de carne (desi acum, la cererea paritilor, s-a reintrodus).
De cate ori pe zi ii scoate afara? Dimineata si dupa-amiaza inclusiv iarna sau doar la pranz si numai pe timp de primavara-vara?

Multumesc!

#47
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 Bird, on Apr 22 2009, 00:11, said:

Cate grupe sunt si cati copii in grupa te rog?
Cat costa pe luna gradinita si cat dati in plus pt extra-chestii gen ceracolor, harie creponata, lana, etc?
Exista posiblitatea excluderii carnii din alimentatia unui copil, la cerere?
Sistemul la origine excludea consumul de carne (desi acum, la cererea paritilor, s-a reintrodus).
De cate ori pe zi ii scoate afara? Dimineata si dupa-amiaza inclusiv iarna sau doar la pranz si numai pe timp de primavara-vara?

Multumesc!

In acest moment in gradinita sunt 3 grupe: Waldorf, grupa mica si grupa pregatitoare insa incepand cu anul scolar urmator vor fi mai multe ptr ca s-a construit o aripa noua.
In grupa sunt in medie cam 20 de copii la program prelungit ( 8-16 sau 18), si pot ajunge la 25 cu cei la program scurt ( 8-12).
De platit platim 9 lei/zi contributia la mancare inmultit cu cate zile este prezent copilul intr-o luna ( deci maxim 180lei). In plus platim 100 lei/an consumabilele de genul hartie, culori, materiale ptr papusele, etc. Optionalele costa 4,5 lei/ora adica euritmia, engleza, pictura.Per total mai ajung si astea cam la 60lei/luna. Si mai aducem lunar 1 rola hartie igienica, 1 sapun si o rola de prosoape de bucatarie ( eu duc cate un bax din fiecare la inceput de an si am scapat).
Cred ca exista posibilitatea excluderii carnii. Trebuie vorbit. Fiica mea de exemplu nu suporta iaurturile ( face niste diarei fff urate). Am anuntat chestia asta si atunci cand celorlalti le da la gustarea de ora 16 iaurt, ea primeste altceva. Mai este o fetita alergica la branza topita, care la fel primeste altceva atunci cand e cazul. Si or mai fi si altii de care nu stiu eu.
De scos afara ii scoate de 2 ori pe zi in afara situatiilor de genul ploaie sau vant puternic.
Era sa uit: platim separat teatrul, circul, etc.

#48
Bird

Bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.05.2008
Multumesc mult de tot :)!

#49
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Am zis eu ce am zis dar nu am mai rezistat si la 1 an, 2 luni si 20 zile fata mea a avut azi prima zi de cresa. De stat. La privat e prea mica si nu mi-ar primi-o decat din toamna dar am observat cum in ultimele 2 luni incepuse sa devina antisociala. A inceput treptat sa nu mai caute disperata compania copiilor, apoi a inceput sa inteleaga notiunea de "lucrul meu si nu pui mana". Iesirile afara se rezumau la ocolirea tuturor copiilor si la pazitul jucariilor proprii. Mamoasa nu devenise dar nu mai e mult.

Asa ca dupa Pasti am vorbit cu omul potrivit sa mi-o primeasca de proba la cresa, dar repede, nu peste cateva luni cum e lista de asteptare, la grupa unei cunostinte in care am baza ca ma va informa obiectiv cu privire la activitatile din spatele usilor. Eu oricum stau acasa asa ca sta de la 8-12, suficient timp cat sa se invete cu colectivitatea si cu "autoritatile straine" si in restul timpului acasa sa ma ocup de ea in sens educativ.

A fost bine, a intrat intre copii, s-a jucat mult, a obosit si inainte de a veni sa o iau s-a pus la somn pe covor, am gasit-o in patut. A mancat, nu a plans, nu a sarit pe noi cand am luat-o acasa, in principiu cred ca i-a placut. Vedem maine, educatoarele spera inca ca va plange cum fac toti copiii in primele zile. M-a mirat ca nici nu era interesata de mine, nu am avut cui spune pa dimineata iar la plecare daca o lasam pleca din vestiar inapoi intre copii.

Cat dureaza acomodarea? Cat timp sa mai stau cu stres?

#50
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Cred ca depinde atat de copilul tau, cat si de restul copiilor din grupa. Si desigur ca, in mare masura depinde si de educatoare.
Mai concret, in cazul Deliei a durat cam 2 saptamani. Reactiile ei erau taman inverse: nu plangea cand o lasa tasu' la gradi, dar atunci cand ma duceam sa o iau bazaia ca nu mai vrea la gradi.

#51
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
A inceput sa devina greu acasa. E ca un copil scapat la bomboane, mananca pana i se face rau. Cum s-a vazut acasa a inceput foiala ca vrea la be-be. Mi-a adus haine, ma impinge cu papuceii, sa o duc sa o duc. Incepe sa ma ingrijoreze, ii place prea mult ;) Vedem cum rezolvam cu somnul, daca ieri a cazut de somn la 12 azi la 11 s-a culcat. Toti copiii galagie si a mea dormea tun.

#52
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Si eu am ales o gradinita de stat.A fost o alegere cu avantaje si dezavantaje.Acum fetita mea este in grupa mijlocie.
Dezavantaje
1-Sunt prea multi in grupa,35,intr-o camera de 18-20 mp.Daca unul e racit azi,maine sigur vor fi 5,iar in urmatoarele 3 zile juma" de grupa deja lipseste.
2-Educatoarea si ingrijitoarele nu se pot ocupa de fiecare in parte,nici daca ar vrea..Acum il apostrofeaza pe "x" ca se bate cu "y",in acelasi timp "w" o trage de par pe "k",educatoarea tipa si la "w",dar "x" incepe iar sa se bata cu "y"...si asta se intampla pe fractiune de secunda.
3-Orele de limbi straine sunt destul de simple..Profa spune 2 cuvinte,le explica ce inseamna,dar nu poate sa-i verifice pe toti daca au inteles sau nu.(in acelasi timp un alt "x" se mai bate putin cu "y").

Avantaje
1-Mancarea este buna si proaspata,atent supravegheata d.p.d.v. caloric (controalele de la Sanepid si de la ministerul Educatiei sunt la ordinea zilei),Daca la pranz le da mazare,la 17 nu le da fruct,ci croissant sau chec.Daca le da la pranz pilaf sau paste fainoase,la amiaza le da fructe. Pestele nu intra in alimentatia copiilor din majoritatea gradinitelor,deoarece multi sunt alergici si e o "marfa"perisabila.
2-Pretul nu este mare,cam 10 ron/zi,pentru un copil care sta acolo de la 8 la 17 si are asigurate 3 mese.Mai platesti totusi orele de engleza/dans si teatrul(daca au contract cu vreo trupa care vine la gradi lunar).
Am o cunostinta,angajata supraveghetoare la o gradinita particulara.Acolo ,la amiaza le da un mar impartit la 4 copii.Nu e normal tinand cont ca pretul lunar este de 950 ron pentru un copil. :lol: M-a socat povestea cu marul,de-asta am postat-o aici si mereu imi aduc aminte cand o vad pe fii-mea cu ditamai dihania de fruct in mana,cand le da asa ceva la gradi"

PS-Gradi"de stat mi se pare mai buna.Daca totusi optati pentru una particulara,cautati una cu supraveghere prin internet,asa vedeti exact cam ce face/mananca copilul acolo.

#53
barano

barano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2009
Pe fiica-mea o voi da la gradinita peste doi ani.Consider ca gradinita particulara este pur si simplu un moft al parintilor care vor sa epateze prin ceva.
N-am nici un dubiu in ceea ce priveste alegerea gradinitei.....cea de stat este foarte buna.Cum ai norocul......sa nimereasca la o grupa cu educatoare dragute si amabile care sa stie sa-si apropie copiii.Oricum, se aude din vorba in vorba care clasa are educatoare bune.Un criteriu f. important (daca nu cel mai important) este si distanta de casa, dar si firea copilului.Daca se integreaza usor si se adapteaza la mediu atunci nu exista nici o diferenta. Acasa, tu ca parinte tot trebuie sa te ocupi de el. Diferenta dintre pretul de la particulara(8-12 mil lei) si cel de la stat prefer s-o folosesc tot in interesul copilului daca pot sa-l dau la un curs de sport sau altceva pentru dezvoltarea lui ca individ.

#54
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007
Salutare tuturor,
Va scrie o mamica de 3 copii minunati cu varste foarte diferite care a experimentat atat gradinita de stat cat si cea particulara. Asadar, unul din copii mei, extrem de timid din constructie a fost inscris la 2 ani (cu sacose) la o gradi de stat renumita in Bucuresti, o gradinita a domunului "care este". Educatoarea titulara a grupei o doamna cu experienta, trecuta de 50 de ani.Dar care avea de pastorit si de "strunit"o gasca de 40 copii din care minimum 35 erau prezenti. Capacitatea de paturi pe clasa era de 25 asa incat...cei mai slabuti dormeau cate 2 in pat. Am mai auzit comentarii pe forumuri ca de ce la gradi particulare se doarme in aceeasi acmera in care se tin orele???????Ei bine...la ori gradinita este aceeasi situatie. Paturile se lasa in jos si camera de joaca a copiilor devine dormitor la ora pranzului. Evident ca fiind atat de multi in grupa....dna educatoare se ocupa si facea ore mai mult cu cei mai indrazneti....aia timizi asa cum era si al meu erau lasati in urma, necorectati, intr-un con de umbra. Am facut in acest mod grupa mica, mijlocie ,mare si pregatitoare dar copilul meu avea inca 6 ani si nu am vrut sa ii fur un an de copilarie asa incat...am decis sa mergem pt un an la o particulara. A fost o decizie extrem de inteleapta....copilul meu foarte retras si timid a devenit dupa un an un copil normal, care putea spune o poezie fara sa isi crece mainile si parul.....un copil pregatit pt intrarea in clasa I.
Asadar, gradinita particulara unde in grupa se afla maximum 10 copii nu reprezinta un moft ci o optiune extraordinara pt parintii care vor ca cele  mai dragi fiinte de pe lume sa beneficieze de un suport puternit in cresterea si dezvoltarea lor. Nu mai spun de restul avantajelor: scos afara zilnic, minimim 2 ore, mancare mult mai buna, curatenie exemplara, materiale didactice si jocuri de top, calculatoare, optionale de tot felul de la logopedie,consiliere psiho, limbi straine gtoate , orele tinute exclusiv in limba engleza in cazul gradi cu predare in engleza, teatru in gradinita o data pe luna, excursii , parcuri, concursuri nationale si internationale fara cotizatii ale parintilor, serbari incomparabile cu cele ale gradinitelor de stat.....si lista poate continua la nesfarsit....
Nu am sa spun numele gradinitelor, nici a celei de stat si nici a celei particulare la care sunt copii mei. O pot face oricand pe PM pt cine doreste. Este vorba oricum de Sectorul 5 -Bucuresti pentru cei interesati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate