Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Subventie de la stat 20% maxim 15000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
iulyus2004

iulyus2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.06.2008

View Postraresmic, on 10th June 2009, 18:05, said:

Nu am lucrat cu nici o banca pentru ca nu am facut inca cererea pentru subventie. oricum pentru obtinerea ei este necesar contract de credit ipotecar si nu credit de nevoi personale cu ipoteca...
Eu am de gand sa lucrez cu BRD. Banii la creditul ipotecar pentru constructie casa prin contract cu un antreprenor (nu la cel pentru constructie in regie proprie) se duc direct in contul lui pe baza facturilor emise de catre acesta (cu situatiie de lucrari in spate).
Am si eu o intrebare....Ce banci accepta acasta subventie, pentru ca m-am interesat chiar azi la cateva filiale din bacau, si nici macar nu au auzit de asa ceva, sau ca nu lucreaza cu astfel de subventii...astept un raspuns...multumesc anticipat

#20
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009

View Postiulyus2004, on 11th June 2009, 14:55, said:

Am si eu o intrebare....Ce banci accepta acasta subventie, pentru ca m-am interesat chiar azi la cateva filiale din bacau, si nici macar nu au auzit de asa ceva, sau ca nu lucreaza cu astfel de subventii...astept un raspuns...multumesc anticipat

Eu am fost la BRD si ei stiau...de fapt tipa de la ghiseu i-a intrebat pe cei de la Bucuresti si ei stiau, ca ea nu stia..dar, sfatul meu este ca oriunde v-ati duce legat de subventie: primarie, banca, etc. duceti-va cu legislatia la dumneavoastra. Mie tipa de la BRD imi tot zicea ca este mai bine sa accesez un credit imobiliar si nu ipotecar desi eu ii spuneam ca sunt obligata pentru a primi subventia sa contractez un credit ipotecar.

#21
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008
Banca nu trebuie sa acepte nimic. La banca se face un ipotecar pentru constructia de locuinte, actele pentru subventie se fac catre primaria pe raza careia se afla constructia, iar daca se indeplinesc toate conditiile la finalul constructiei banii se vor vira catre banca. Cum se va plati din credit, anticipat toata suma, ceea ce e recomandat sau va trage banca banii in rate lunare, eu nu as accepta asta, va trebui sa discutati cu banca.

Ref la achizitia de apt noi eu ma-m interesat, si se poate cumva, dar trebuie venit cu o gramada de acte. Adica constructorul trebuie sa iti faca deviz, grafic de constructie, sau cum se cheama, si alte acte doar pentru apt pe care vrei sa il cumperi....conditia cea mai importanta este ca nu trebuie sa fie gata in momentul in care depui actele.

#22
osigiovanni

osigiovanni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.11.2009

View Postioan_grigore, on 9th February 2009, 11:04, said:

buna,

Vreau sa transmit mai departe o informa?ie prin care eu am recuperat de la stat 15.000 de euro după ce mi-am terminat casa. Informatia mi-a fost transmisa de constructor care stia de aceasta ordonanta de la fost client.

Totul a început anul trecut când am făcut un credit ipotecar la o banca sa îmi construiesc o casa. Intre timp casa a fost terminate (foto găsi?i în link-ul de la final). Constructorul mi-a dat pontul ca se pot recupera niste bani de la stat.

Condi?iile sunt următoarele:

- beneficiarii trebuie sa aibe pana in 35 de ani
- casa sa fie construita prin credit ipotecar cu o firma de construc?ii.
- beneficiarii sa nu aiba o alta locuinta in proprietare pe teritoriul romaniei.


De preferin?ă după ce realiza?i contractul de credit ?i ipoteca trebuie sa depune?i la primăria respectiv consiliu local de care face?i parte o cerere la care trebuie sa anexa?i mai multe acte: proprietate, c.u, a.c, contract cu firma de construc?ii, legalizate acte de identitate, devize lucrări defalcate. Acest dosar este propus către avizare în ?edin?a consiliului local ?i dacă toate actele sunt în regula sunte?i declara?i eligibili (cereri de genul acesta nu exista pe târa ?i bugete au grămadă deci teoretic oricine depune este ?i eligibil cu condi?ia sa aibe actele în regula).

Cei de la primărie consiliu trimit lista cu eligibili la ministerul dezvoltării. Lupa ce prezenta?i ?i procesul de recep?ie a casei ministerul virează banii in contul primăriei iar primăria dvs. Ace?ti bani vor fi bloca?i în banca ?i vor fi folosi?i pentru achitarea creditului ipotecar, rata cu rata sau prin rambursare anticipata .. depinde cum va convine vouă. Mai trebuie sa ob?ine?i de la banca o scrisoare prin care banca se obliga sa primească ace?ti bani în contul dvs si sa nu va lase sa ii folosi?i pe altceva decât la plata ratei.

La mine procesul sa fost pu?in mai diferit deoarece am depus actele la primărie după ce casa era gata.. dar legea nu te obliga sa le depui neapărat inainte de a finaliza casa... în lege scrie ca ..de regula.. se depună înainte.. dar nu e obligatoriu..

Eu am depus actele în decembrie pe 14.. pe 15 cei de la minister i-au întrebat pe cei de la primărie dacă au solicita?i.. (ministerul se pare ca adună cererile odată pe an)... iar pe 20 Ianuarie 2009 am avut banii în cont.

La primăriile de comune trebuie sa discuta?i cu secretarii acelor comune.. ?i trebuie sa merge?i cu legea fiindcă va garantez ca o sa facă ochii mari când o audă ce vre?i sa depune?i... la fel a fost ?i la mine.. ?i va trebuie putina răbdare..

Cei de la primărie cu toate ca ?tiu ca exista aceasta ordonan?a de guvern nu spun la nimeni.... ?i în acest fel .. la minister exista pe toata romana doar 40 de cereri.

Suma maxima care se poate ob?ine este 20% din valoare construc?iei dar sa nu depaseasca 15.000 Euro. Dacia cineva vrea mai multe detalii ma poate contacta si pot sa ii dau mai multe lămuriri.

Va ata?ez un pliant.. cu informa?ii.. vede?i ca suma maxima aici este de 10.000 dar aceasta suma a fost modificata la începutul lui decembrie 2008 la 15000 euro.

http://www.flickr.co...57607722052465/


Stii cumva daca pot obtine subventia in situatia in care eu am 33 de ani dar sotia mea a implinit deja 35 de ani?

Multumesc.

#23
elena2227

elena2227

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2015
Buna seara.
Mai este valabila legea? Se aplica si in 2015?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate