Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Subventie de la stat 20% maxim 15000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ioan_grigore

ioan_grigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.10.2007
buna,

Vreau sa transmit mai departe o informa?ie prin care eu am recuperat de la stat 15.000 de euro după ce mi-am terminat casa. Informatia mi-a fost transmisa de constructor care stia de aceasta ordonanta de la fost client.

Totul a început anul trecut când am făcut un credit ipotecar la o banca sa îmi construiesc o casa. Intre timp casa a fost terminate (foto găsi?i în link-ul de la final). Constructorul mi-a dat pontul ca se pot recupera niste bani de la stat.

Condi?iile sunt următoarele:

- beneficiarii trebuie sa aibe pana in 35 de ani
- casa sa fie construita prin credit ipotecar cu o firma de construc?ii.
- beneficiarii sa nu aiba o alta locuinta in proprietare pe teritoriul romaniei.


De preferin?ă după ce realiza?i contractul de credit ?i ipoteca trebuie sa depune?i la primăria respectiv consiliu local de care face?i parte o cerere la care trebuie sa anexa?i mai multe acte: proprietate, c.u, a.c, contract cu firma de construc?ii, legalizate acte de identitate, devize lucrări defalcate. Acest dosar este propus către avizare în ?edin?a consiliului local ?i dacă toate actele sunt în regula sunte?i declara?i eligibili (cereri de genul acesta nu exista pe târa ?i bugete au grămadă deci teoretic oricine depune este ?i eligibil cu condi?ia sa aibe actele în regula).

Cei de la primărie consiliu trimit lista cu eligibili la ministerul dezvoltării. Lupa ce prezenta?i ?i procesul de recep?ie a casei ministerul virează banii in contul primăriei iar primăria dvs. Ace?ti bani vor fi bloca?i în banca ?i vor fi folosi?i pentru achitarea creditului ipotecar, rata cu rata sau prin rambursare anticipata .. depinde cum va convine vouă. Mai trebuie sa ob?ine?i de la banca o scrisoare prin care banca se obliga sa primească ace?ti bani în contul dvs si sa nu va lase sa ii folosi?i pe altceva decât la plata ratei.

La mine procesul sa fost pu?in mai diferit deoarece am depus actele la primărie după ce casa era gata.. dar legea nu te obliga sa le depui neapărat inainte de a finaliza casa... în lege scrie ca ..de regula.. se depună înainte.. dar nu e obligatoriu..

Eu am depus actele în decembrie pe 14.. pe 15 cei de la minister i-au întrebat pe cei de la primărie dacă au solicita?i.. (ministerul se pare ca adună cererile odată pe an)... iar pe 20 Ianuarie 2009 am avut banii în cont.

La primăriile de comune trebuie sa discuta?i cu secretarii acelor comune.. ?i trebuie sa merge?i cu legea fiindcă va garantez ca o sa facă ochii mari când o audă ce vre?i sa depune?i... la fel a fost ?i la mine.. ?i va trebuie putina răbdare..

Cei de la primărie cu toate ca ?tiu ca exista aceasta ordonan?a de guvern nu spun la nimeni.... ?i în acest fel .. la minister exista pe toata romana doar 40 de cereri.

Suma maxima care se poate ob?ine este 20% din valoare construc?iei dar sa nu depaseasca 15.000 Euro. Dacia cineva vrea mai multe detalii ma poate contacta si pot sa ii dau mai multe lămuriri.

Va ata?ez un pliant.. cu informa?ii.. vede?i ca suma maxima aici este de 10.000 dar aceasta suma a fost modificata la începutul lui decembrie 2008 la 15000 euro.

http://www.flickr.co...57607722052465/

#2
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
D-ul Ioan , daca sunteti amabil , as dori mai multe informatii legate de documentele depuse la banca , primarie , adica sa detaliati cat mai exact actele care v-au trebuit pentru obtinerea respectivei subventii.
Banuiesc ca pe multa lume ar interesa acest lucru si ai face un mare favor celor interesati, de a sti cu ce sa se pregateasca.

PS. Eventual puteti scana actele si sa le postati aici pe forum pentru a le avea cu totii ,ca exemplu (binenteles cu stergerea adresei si numelui).
Multumim !

Edited by akinik, 09 February 2009 - 11:35.


#3
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 ioan_grigore, on Feb 9 2009, 12:04, said:

Cei de la primărie cu toate ca stiu ca exista aceasta ordonanta de guvern nu spun la nimeni.... si în acest fel .. la minister exista pe toata romana doar 40 de cereri.

Asa e , nu cunosc ..insa o fi din lipsa de informare sau doar de intentii rauvoitoare ?
Si eu vreau sa depun dosarul pentru doi clienti insa nu prea suntem bine informatii, ce , si cum trebuie facut .

Intrebare : subventia e 20 % din valoare creditului facut la banca , sau 20 % din valoarea lucrarilor(devizului de manopera +materiale) ?

PS. Daca mai sunt persoane care au depus dosar pentru asa ceva , as fi recunoscator daca m-ar ajuta cu ceva informatii...mai exact pashii care trebuiesc urmati.
Multumesc !

#4
splintu

splintu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2009
multumim domnule Grigore pentru pont

#5
el_bio80

el_bio80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2008
subventia se acorda si pentru apartamentele noi?
multumesc!

#6
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Mda, e o informatie foarte utila. Deci dumneavoastra, domnule Grigore, ati avut un teren in proprietate, pe care v-ati construit ulterior o casa cu bani obtinuti prin credit ipotecar, de la o banca. Am inteles corect ? Ipoteca s-a pus chiar pe casa pe care ati construit-o, sau pe alta proprietate ? Si in alta ordine de idei, ne puteti spune si numele bancii, ca sa stim ce banca accepta un asemenea sistem ?

Edited by negociator, 21 May 2009 - 18:33.


#7
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009
Am purtat la inceputul anului o corespondenta cu MDRL prin care solicitam lamuriri legate de aceasta subventie deoarece la Primaria unde trebuie sa depun eu actele nu se stie nimic legat de acest subiect. Acesta este raspunsul pe care l-am primit si face un scurt rezumat a legislatiei in vigoare.

" Direcția Generală Construcții Locuințe și Reabilitare Termică              
            
              Nr.19495 /DGCLRT/30.03.2009          
La scrisoarea dumneavoastră transmisă prin e-mail prin care solicitați informații cu privire la Programul național de sprijinire a construirii de locuințe proprietate personală conform  OUG nr. 51/2006, vă comunicăm  următoarele:

Programul se desfășoară în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 51/2006, pentru aprobarea Programului  național de sprijinire a construirii de locuințe proprietate personală cu modificările ulterioare, și în baza Normelor metodologice de aplicare a acesteia, aprobate prin Ordinul comun al Ministerului Dezvoltării Lucrărilor Publice și Locuințelor și al Ministerului Internelor și Reformei Administrative, nr.166/216/2007, cu modificările ulterioare.
În cadrul Programului  național de sprijinire a construirii de locuințe proprietate personală, statul sprijină accesul la o locuință proprietate personală prin acordarea unei subvenții de la bugetul de stat de 30% din valoarea locuintei construite. Subvenția nu poate depăși echivalentul în lei a 15.000 euro, calculat la rata de schimb leu/euro comunicată de Banca Națională a României pentru ziua în care s-a încheiat contractul de construire a locuinței.
Persoanele care beneficiază de subvenție, sunt persoane fizice care construiesc pentru prima dată o locuință prin credit ipotecar, aceștia fiind:
-  tineri care, la data depunerii cererii de subvenționare, au vârsta până la 35 de ani;
- persoane sau familii rămase fără adăpost în urma avarierii grave sau distrugerii locuințelor proprii, datorită unor calamități naturale sau a unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinovați;
- persoane și familii evacuate din locuințe situate în construcții expuse unui risc major, cum ar fi alunecările de teren, seismele, inundațiile;
persoane sau familii evacuate și chiriașii din locuințe ce fac obiectul unor legi de restituire către foștii proprietari a imobilelor trecute în proprietatea statului.
Categoriile de persoane fizice menționate mai sus,  pot beneficia de subvenție dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
- contractul de construire a locuinței este încheiat după intrarea în vigoare a O.U.G. nr. 51/2006 (M.O. nr. 566 din 30 iunie 2006);
- locuința se finalizează prin credit ipotecar (cu ipotecă pe locuință – ca bun viitor);
- titularul contactului de construire a locuinței respectiv familia –soț/soție și/sau copii aflați în întreținere – să nu fi primit sprijin de la bugetul de stat sub formă de subvenții pentru o altă locuință;
-  nu dețin în proprietate o locuință cu o suprafață construită desfășurată mai mare de 50 m2;
-  dețin un drept real sau de folosință asupra terenului pe care se realizează construcția;
- prezintă autorizația de construire, inclusiv contractul de execuție a locuinței încheiat cu un  antreprenor de specialitate autorizat;
   - este prima locuință care se construiește prin credit ipotecar.
Subvenția se acordă la finalizarea și predarea locuințelor către beneficiari. Plata subvenției se face pe baza procesului – verbal de recepție la terminarea lucrărilor, în contul beneficiarului, deschis pentru finanțarea construcției locuinței prin credit ipotecar la instituția financiar-bancară care i-a acordat creditul respectiv.
    Cuantumul subvenției reprezintă 30%  din valoarea locuinței, valoare stipulată în devizul general al construcției întocmit de antreprenorul prin care ați încheiat contractul de construire.
Cererile de subvenție se depun la consiliile locale care își exercită autoritatea în raza administrativ-tertorială în care sunt amplasate terenurile pentru construcțiile de locuințe.
În urma cererilor depuse de solicitanți, primarii, în calitate de ordonatori de credite, vor elibera câte o adeverină prin care vor certifica faptul ca deținătorii acesteia au dreptul la subvenția prevăzută de lege pentru construirea unei locuințe proprietate personală, precum și cuantumul subvenției.
Posesorii adeverințelor au obligația ca în perioada de valabilitate a acestora să depună la compartimentul de specialitate al primarului următoarele documente:
o copie a contractului de împrumut încheiat cu o instituție bancară specializată în acordarea de credite ipotecare, împrumut destinat finanțării construcției locuinței pentru care primește subvenția de la bugetul de stat;
o scrisoare bancară emisă de instituția financiar-bancară cu care s-a încheiat sau urmează să se încheie contractul de împrumut;
data recepției și punerii în funcțiune a locuinței, reconfirmată de antreprenorul de specialitate sau de dezvoltatorul proiectului imobiliar, după caz;
Pentru primirea efectivă a subvenției, beneficiarii acesteia o vor solicita la primăriile la care sunt luați în evidență, după finalizarea și recepționarea locuinței, la cererea respectivă atașând în mod obligatoriu următoarele documente:
o copie a procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor pentru locuință;
un exemplar autentic sau o copie autentificată a procesului – verbal de predare-primire a locuinței;
un extras la zi al contului precizat în scrisoarea bancară depusă la primărie;
Cu stimă,
DIRECTOR GENERAL,"

De asemenea va dau si un extras din normele metodologice in vigoare unde sunt detaliate actele ce trebuie depuse la Primarii: [/b]
"Art1. alin (3) Cererile de subvenție se depun, de regulă, înainte de încheierea contractului de împrumut cu instituțiile financiar-bancare specializate în acordarea de credite ipotecare pentru finanțarea construcției locuințelor. În vederea constatării îndeplinirii condițiilor pentru acordarea subvenției prevăzute de lege, solicitanții acesteia vor depune, odată cu cererea de subvenție sau în termenul stabilit de consiliul local la care s-au adresat, următoarele documente justificative:
    a) copie autentificată după actul de identitate al titularului cererii;
    B) dacă este cazul, o adeverință eliberată de primarul unității administrativ-teritoriale de domiciliu, din care să rezulte că se află în cel puțin una din următoarele situații:
    1. au rămas fără adăpost în urma avarierii grave sau distrugerii locuințelor proprii, datorită unor calamități naturale sau unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinovați;
    2. sunt evacuați din locuințe situate în construcții expuse unui risc major, cum ar fi alunecările de teren, seismele, inundațiile;
    3. sunt evacuați din locuințe ce fac obiectul unor legi de restituire către foștii proprietari a imobilelor trecute în proprietatea statului sau sunt chiriași în astfel de locuințe;
    c) declarații notariale ale titularului cererii și, respectiv, ale membrilor familiei - soț/soție și/sau copii aflați în întreținerea acestuia -, în care să se specifice:
    1. că nu dețin o altă locuință în proprietate sau, după caz, că dețin o singură locuință în proprietate, dar aceasta nu are o suprafață construită desfășurată mai mare de 50 m2 și că este singura locuință deținută în proprietate de unul sau mai mulți dintre membrii familiei. Pentru titularii de cereri și, respectiv, membrii familiei - soț/soție și/sau copii aflați în întreținerea acestuia/acesteia - care se încadrează în situațiile prevăzute la lit. B) pct. 1 și 2 declarațiile notariale se vor referi numai la nedeținerea în proprietate a unei alte locuințe decât cea afectată în urma unor calamități naturale sau a unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinovați sau, după caz, numai la nedeținerea în proprietate a unei alte locuințe decât cea din care sunt evacuați datorită faptului că aceasta este situată într-o construcție expusă unui risc major, cum ar fi alunecările de teren, seismele, inundațiile, sau, după caz, că dețin o altă locuință în proprietate, dar aceasta nu are o suprafață construită desfășurată mai mare de 50 m2. Nu intră sub incidența acestei declarații locuințele deținute în cotă-parte de proprietate cu alte persoane decât cele din cadrul familiei sau locuințe care nu au fost retrocedate în natură în urma aplicării legilor cu privire la restituirea proprietăților;
    2. că nu au primit sprijin de la bugetul de stat sub formă de subvenții pentru construirea sau cumpărarea unei locuințe. Nu intră sub incidența acestei declarații sprijinul primit de persoanele care se încadrează în situațiile prevăzute la lit. B) pct. 1 și 2 pentru locuința afectată în urma unor calamități naturale sau a unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinovate sau din care sunt evacuate datorită faptului că aceasta este situată într-o construcție expusă unui risc major;
    3. este prima locuință pe care o construiesc prin credit ipotecar. Nu intră sub incidența acestei declarații locuințele persoanelor care se încadrează în situațiile prevăzute la lit. B) pct. 1 și 2;
    d) extras de carte funciară din care să rezulte că solicitantul de subvenție deține un drept real sau de folosință asupra terenului pe care se realizează construcția locuinței;
    e) documente edificatoare care să dovedească o formă de înregistrare ca persoană juridică autorizată în domeniul construcțiilor civile, în conformitate cu prevederile legale, a antreprenorului prin care se realizează construcția locuinței (certificatul de înmatriculare/înregistrare la Registrul comerțului și obiectul de activitate, pe domenii, în conformitate cu prevederile din statutul propriu);
    f) o copie a contractului de construire a locuinței;
    g) graficul de execuție a lucrărilor de construcție;
    h) un deviz general de cheltuieli, întocmit și certificat de antreprenorul general, după modelul prevăzut în anexa nr. 1.
    (4) Solicitările vor fi analizate de o comisie formată din 5 - 9 membri din rândul consilierilor locali și al personalului din aparatul de specialitate al primarului, constituită în acest scop prin hotărâre a consiliului local.
    (5) Comisia constituită potrivit alin. (4) analizează lunar, în primele 5 zile lucrătoare ale lunii, cererile depuse în luna anterioară. După analizarea tuturor cererilor depuse în luna anterioară, în baza solicitărilor verificate și însușite, comisia va întocmi și va afișa, în cadrul aceluiași termen, listele nominale cu solicitanții declarați eligibili și neeligibili. Sunt considerați solicitanți eligibili pentru acordarea de subvenții solicitanții care îndeplinesc, în mod cumulativ, toate condițiile prevăzute în Program.
    (6) Contestațiile cu privire la stabilirea dreptului la subvenții pentru construirea unei locuințe proprietate personală vor fi adresate primarului în termen de 7 zile de la afișarea listelor prevăzute la alin. (5) sau, după caz, de la data luării la cunoștință de către solicitant a respingerii cererii.
    (7) Primarul va asigura soluționarea contestațiilor în termen de 15 zile de la primire, în condițiile legii.
    (8) Consiliul local aprobă prin hotărâre listele nominale, în cel mult 30 de zile de la data expirării termenului de depunere a contestațiilor.
    Art. 2 - (1) Pentru determinarea cuantumului subvenției se va avea în vedere valoarea locuinței, stabilită prin însumarea cheltuielilor prezentate în devizul general al construcției, fără a cuprinde cheltuielile pentru obținerea și amenajarea terenului, cheltuielile pentru asigurarea utilităților, garajele, indiferent de locul de amplasare al acestora, precum și anexele gospodărești nelegate structural de clădire."




 el_bio80, on May 4 2009, 22:32, said:

subventia se acorda si pentru apartamentele noi?
multumesc!

In toata legislatia nu se face referire decat la constructia de locuinte, nu se face diferentierea intre apartament si casa.

Exista un loc in anexele la normele metodologice de aplicare a ordonantei, sub modelul de deviz, in care se face referire la modalitatea de completare a devizului de catre dezvoltatorul imobiliar in cazul in care locuinta se afla intr-un ansamblu.

Te sfatuiesc sa citesti legislatia, si cu ea in mana sa mergi la Primarie sa vezi ce punct de vedere au si cei de acolo. Eu zic ca e posibil sa fie aplicabila si la apartamentele noi.

#8
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Caz:

Am 40 mii euro, mai iau 10 mii prin ipotecar si fac casa de 50 000 . Subventia reprezinta 30% adica 15 mii euro? Pentru ca in cazul asta sunt numa' buni sa-ti lichidezi imediat acel ipotecar micut. Se poate? (am pus acele sume pentru a exemplifica maximul care se poate subventiona, adica 15 mii euro).

edit: mi se pare oricum de rahat faza ca tre' sa te bagi la un ipotecar...

Edited by kappa_man84, 26 May 2009 - 13:10.


#9
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009

 kappa_man84, on May 26 2009, 14:07, said:

Caz:

Am 40 mii euro, mai iau 10 mii prin ipotecar si fac casa de 50 000 . Subventia reprezinta 30% adica 15 mii euro? Pentru ca in cazul asta sunt numa' buni sa-ti lichidezi imediat acel ipotecar micut. Se poate? (am pus acele sume pentru a exemplifica maximul care se poate subventiona, adica 15 mii euro).

edit: mi se pare oricum de rahat faza ca tre' sa te bagi la un ipotecar...

ai doua limite la valoarea subventiei: 30% din valoarea devizului de constructie in limita a 15000 euro dar nu mai mult de suma reprezentand valoarea creditului ipotecar. Deci pentru cazul tau suma maxima de primit este de 10000 euro.

#10
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
"Cuantumul subvenției reprezintă 30% din valoarea locuinței, valoare stipulată în devizul general al construcției întocmit de antreprenorul prin care ați încheiat contractul de construire."

Eu de aici am inteles ca limita e devizul, in niciun caz creditul ipotecar, poate gresesc...

#11
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009

 kappa_man84, on May 26 2009, 14:26, said:

"Cuantumul subvenției reprezintă 30% din valoarea locuinței, valoare stipulată în devizul general al construcției întocmit de antreprenorul prin care ați încheiat contractul de construire."

Eu de aici am inteles ca limita e devizul, in niciun caz creditul ipotecar, poate gresesc...

Ceea ce am postat mai sus este un raspuns al MDRL si intradevar nu este trecuta si cea de-a doua limitare...dar cand o sa ajung acasa o sa postez si extrasul din ordonanta unde este stipulata limitarea subventiei la valoarea creditului ipotecar.

De fapt de ce sa astept, doar exista net, nu?
"Lege nr. 12/2007
din 09/01/2007
privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 51/2006 pentru aprobarea Programului national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personala
Publicat in MOF nr. 43 - 19/01/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 43 din 19/01/2007
Actul a intrat in vigoare la data de 22 ianuarie 2007
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.


Articol unic. - Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 51 din 28 iunie 2006 pentru aprobarea Programului national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 566 din 30 iunie 2006, cu urmatoarele modificari:
1. In anexa, la articolul 1, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - (1) Statul sprijina accesul la o locuinta proprietate personala prin acordarea unei subventii de la bugetul de stat de 20% din valoarea locuintei construite. Subventia nu poate depasi suma de 10.000 euro."
2. In anexa, articolul 2 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 2. - (1) Beneficiaza de subventia prevazuta la art. 1 alin. (1) urmatoarele categorii de persoane fizice care construiesc pentru prima data o locuinta prin credit ipotecar:
a) tineri care, la data contractarii locuintei, au varsta pana la 35 de ani, la data depunerii documentatiei de construire la consiliul local;
B) persoane sau familii ramase fara adapost in urma avarierii grave ori distrugerii locuintelor proprii, datorita unor calamitati naturale sau unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinovati;
c) persoane si familii evacuate din locuinte situate in constructii expuse unui risc major, cum ar fi alunecarile de teren, seismele, inundatiile;
d) persoane sau familii evacuate si chiriasii din locuinte ce fac obiectul unor legi de restituire catre fostii proprietari a imobilelor trecute in proprietatea statului.
(2) Subventia prevazuta la art. 1 alin. (1) se acorda la finalizarea si predarea locuintelor catre beneficiari.
(3) Cuantumul subventiei nu poate depasi valoarea creditului ipotecar contractat.
(4) In stabilirea cuantumului subventiei se ia in calcul valoarea locuintei, conform contractului si devizului general, fara a cuprinde garajele, indiferent de locul de amplasare a acestora, precum si anexele gospodaresti nelegate structural de cladire.
(5) Plata subventiei se face pe baza devizului general si situatiei de plata a lucrarilor."

#12
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
gata, s-a notat, mersi frumos :)

#13
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Bun, deci fără credit ipotecar să înțeleg că este imposibil...

#14
q-_-p

q-_-p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2009
multumesc f mult de informatii. sunt f utile. dar am o intrebare importanta, nu vad sa precizeze ca trebuie sa fie si salarit. asadar asta e intrebarea mea, ca sa primesti creditul, trebuie sa fii salariat. de exemplu, daca esti student, dar viitor bugetar, se poate primi creditul?
astept raspuns.
multumesc!

Edited by q-_-p, 30 May 2009 - 13:25.


#15
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008

 q-_-p, on 30th May 2009, 14:24, said:

multumesc f mult de informatii. sunt f utile. dar am o intrebare importanta, nu vad sa precizeze ca trebuie sa fie si salarit. asadar asta e intrebarea mea, ca sa primesti creditul, trebuie sa fii salariat. de exemplu, daca esti student, dar viitor bugetar, se poate primi creditul?
astept raspuns.
multumesc!



Normal ca trebuie sa ai un venit din moment ce ai sa ajungi la banca sa iei credit.

Deci fratilor , e atat de greu sa pui mana pe un asemenea ajutor de la stat ca aproape iti vine sa renunti. Cine o sa incerce o sa vada.
Statul da banii (maxim 15000 euro ) la primariile unde ai terenul. Primarii trimit banii in contul bancii de unde sunt ridicati de banca lunar sub forma de rata-mare atentie-nu toti odata se duc si sting 15000 de euro din suma totala . Banii sunt in lei si banca face conversia fara ca tu sa te poti implica - deci pierzi si la curs.
Binenteles ca a-ti inteles ca banii vin abia la finalizarea casei deci tu deja platesti rata la banca pentru creditul pe care l-ai luat . Ca sa iei creditul normal ca trebuie sa dovedesti ca esti eligibil , adica venituri ,ipoteca pe teren si pe casa pe care urmeaza sa o faci si plus avans 20 % in functie de banca .

Concluzie  --  trebuie sa iei credit ipotecar cu dobanda bancii cu conditiile ei si banii de la stat cand or sa fie disponibili or sa soseasca si ei sa mai scada din credit.  Contract cu constructorul --atentie  -- bancile dau banii din credit direct constructorului.  Si asa mai departe o gramada de probleme.

Exista o rezolvare simpla daca acum cu Programul prima casa  era inclus si acest program construyieste cu ajutor de la stat . Adica sa beneficieze si cei care construiesc case prin acest program ( 15000 euro ajutor) de aceleasi dobanzi pe care le vor avea la creditele ipotecare cei de la Prima Casa.

Dar e greu sa gandesti mai ales daca ai aceasta pretentie la guvernantii nostrii.

#16
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009

 ovi22222, on 2nd June 2009, 23:18, said:

'Primarii trimit banii in contul bancii de unde sunt ridicati de banca lunar sub forma de rata-mare atentie-nu toti odata se duc si sting 15000 de euro din suma totala '.

Trebuie sa te intreb de unde ai informatia legata de faptul ca banca isi ia lunar rata din suma de 15000 de euro?
Conform legii, scrisoarea de la banca pe care trebuie sa o prezinti la Primarie este o scrisoare prin care banca accepta ca rata scadenta suma de 15.000 euro la finalizarea locuintei. De aici ar rezulta ca suma respectiva este incasata la finalizarea locuintei si vine sa stinga o parte din creditul contractat intr-o singura rata. Eu nu am depus inca actele asa ca nu am informatiile din practica ci doar din lege.

Oricum, eu nu m-am lamurit inca daca la primirea sumei in cont  ca rata scadenta trebuie platit comision de rambursare anticipata sau nu?

#17
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Cu ce banca ai lucrat . ???
banii din credit au venit la tine sau la constructor . Adica ai avut credit ipotecar sau a mers si cu nevoi cu ipoteca.

Se pare ca poti plati tot odata dar ti se vor lua comisioanele anticipat

#18
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009

 ovi22222, on 9th June 2009, 17:05, said:

Cu ce banca ai lucrat . ???
banii din credit au venit la tine sau la constructor . Adica ai avut credit ipotecar sau a mers si cu nevoi cu ipoteca.

Se pare ca poti plati tot odata dar ti se vor lua comisioanele anticipat

Nu am lucrat cu nici o banca pentru ca nu am facut inca cererea pentru subventie. oricum pentru obtinerea ei este necesar contract de credit ipotecar si nu credit de nevoi personale cu ipoteca...
Eu am de gand sa lucrez cu BRD. Banii la creditul ipotecar pentru constructie casa prin contract cu un antreprenor (nu la cel pentru constructie in regie proprie) se duc direct in contul lui pe baza facturilor emise de catre acesta (cu situatiie de lucrari in spate).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate