Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Mare întrebare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#37
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Și din moment ce și Biserica Catolică recunoaște Biserica Ortodoxă ca fiind ortodoxă, nu văd dece nu se pot uni bisericile.

tocmai ca se vor unii...si BO ..va fi sclavul BC ...iar patriarhul Daniel este omul Romei ! :rolleyes:

#38
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Posttwitterfire, on Feb 23 2009, 08:28, said:

Cam asta ar fi. Singura poziție ireconciliabilă între ortodocși și catolici ar fi că papa, pardon, Papa este considerat de catolici drept șeful Bisericii iar de către ortodocși este considerat drept un episcop oarecare. Să ne amintim că nu ortodocșii au făcut inchiziții sau alte grupări de genul, episcopii bisericilor ortodoxe nu au avut amante, copii, etc (vezi Papa Borgia și alți papi).

Și din moment ce și Biserica Catolică recunoaște Biserica Ortodoxă ca fiind ortodoxă, nu văd dece nu se pot uni bisericile.

În orice religie "ortodoxie" înseamnă "dreapta credință". Inclusiv în mozaism sau islam. Din moment ce Biserica Catolică recunoaște că Biserica Ortodoxă este ortodoxă fără doar și poate, din moment ce sacramentele (sau sfintele taine) le recunosc dacă sunt săvârșite de ortodocși, nu prea văd ce stă în calea unei uniri a Bisericii.



Orice om școlarizat și cu bun simț, recunoaște teoria lui Darwin, fie el ortodox sau catolic. Neșcolarizații sau fanaticii religioși s-ar putea să nu o recunoască.

Ar trebui să vă fie rușine, discutam despre aproprierea dintre ortodoxie și catolicism, nu despre "Nea Gheorghe, preotul meu de la țară", nici despre cât de rahat sunt ortodocșii, catolicii, etc.

Nu discutam, în niciun caz despre părerile Martorilor lui Iehova sau despre altceva. Îmi pare rău că nu sunt moderator, că ștergeam jumătate din topic ca fiind discuții aiurea. De ce nu vă puteți canaliza energiile spre ceva care are legătură cu ce vreți voi să spuneți?
Mai tanti sau nenea, ca n-am apucat sa ma holbez in profilu' lu' matale, ca sa ma edific daca sa-ti zic saru'mana sau hai noroc; daca as fi eu moderator, ti-as muta postarea pe Fun, sa nu apuc sa dau "add reply" daca te mint! :lol:

O sa zici ca ma dau catolic, da' nu sunt, te asigur. Nu ca as fi "foarte ortodox", dealtfel. Da, dupa patalamaua de botez si insuratoare sunt ortodox. Si cred ca si Vesnica Pomeneala tot in limba ortodoxa o sa mi-o fredoneze la cap, cand o fi sa fie. Dar cam astea sunt singurele mele legaturi cu Constantinopolul.
Insa ce debi...spui matale pe aici frizeaza Gazeta de Perete.:D Nu iau asadar apararea catolicismului si nici nu ma pretind un cunoscator al motivelor pentru care Marea Schisma nu e inca Fosta Schisma.
Dar ca Papa, respectiv pozitia lui, ar fi "singura pozitie ireconciliabila" intre cele doua biserici...hm...

Pe urma:
Vechile rahaturi, cu Inchizitia si amantele preotilor catolici. Nu esti singurul care confunda membrii unui sistem cu sistemul in sine, dar sa o faci pe niste chestii de acum juma' de mileniu chiar ca mi se pare pueril.

Asta cu "Biserica Catolica recunoaste ca Biserica Ortodoxa e ortodoxa fara doar si poate" n-o mai comentez. Fac pariu insa ca va ajunge cat de curand intr-un blog cu perle. :rolleyes:

Da, ar trebui sa ne fie rusine, numa' ca iote pocinogu' dreacu', mie unuia nu imi e rusine sa discut despre nea Gheorghe preotul meu de la tara. De ce mi-ar fi?! Discutati voi despre ce vreti, mie imi e drag de preotu' meu de la tara.Si daca maine trece la catolici, tot drag o sa-mi fie de el. Ca bea whiskey, imi fumeaza tigarile mele, dar numai 2-3 si ii place sa discute politica.
Iti spun eu, daca ar fi toti preotii ca el, ortodocsi sau catolici, erau de mult unite despartitele, parol!

A, era sa inchei si uitasem de Darwin. Vezi ca orice om scolarizat in ultimii 20-30 de ani a aflat ca teoria lui Darwin e cam la fel de depasita precum Dacia 1300 sau virginitatea in noaptea nuntii. ;)

#39
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttwitterfire, on Feb 23 2009, 07:28, said:

Să ne amintim că nu ortodocșii au făcut inchiziții sau alte grupări de genul, episcopii bisericilor ortodoxe nu au avut amante, copii, etc (vezi Papa Borgia și alți papi).
Ma leg de asta ca restul e in postul anterior...

Eu te trimit sa iei lectii de istorie. Originile inchizitiei sunt in Orient, adica exact de acolo de unde au si inceput ereziile.
Si cateva exemple, unele cu cateva secole inainte de Inchizite.

- Patriarhul Constantinopolului Nicefor (806-815) a condamnat la moarte, in 812, pe paulicieni si antigani, sentinta pe care a executat-o imparatul Mihail I (72. Cronica lui Teofan (+817), ed. Bonn, 1939, p. 771).
In timpul imparatului Leon V Armeanul (813-820), inchizitori impotriva paulicienilor au fost episcopul Toma de Neocesareea si monahul Paracondace.
- Patriarhul Mihail Cerularie, in 1043, i-a ars amandoi ochii eunucului Ioan de la curtea imparatului, care l-a denuntat imparatului Mihail IV pentru conspiratie. Sinodul din Constantinopol, sub patriarhul Nicolae II (1084-1111), intre anii 1100-1111 a afurisit cu întreg clerul pe bogomili; a fost prins si condamnat la moarte seful lor Basiliu, iar imparatul Alexe I Comnenul (1081-1118) a executat sentinta sinodala. L-a ars pe rug pe hipodrom, iar pe 12 aderenti ai acestuia i-a inchis pe viata
- In 1487, arhiepiscopul de Novgorod, Ghenadiu, l-a rugat pe tarul Ivan III (1462-1505) sa aplice pedeapsa focului sau spanzuratorii fata de iudaizanii (sabatsti), ceea ce a facut si imparatul
- In secolul al XIX-lea, in Armenia paulicienii au fost excomunicati de patriarh si ucisi cu fier si foc (75. H. Marmier, Du Danube au Caucase, Paris, 1854, p. 325).

Si de la noi:
- In 1574 a fost ars de viu, pentru mare pacat (sodomia), episcopul Gheorghe al Romanului, sub Ioan Voda cel Cumplit (73. Gr. Ureche, Letopisetul tarii Moldovei, Craiova, 1934, p. 154; N. Iorga, Istoria Bisericii Romane, Valenii de Munte, 1908, p. 154).
- In 1714, calugarita Olimpiada, de la manastirea olteana "Dintr-un lemn", a fost zidita de vie intr-o chilie, pentru farmece, unde a murit, iar doua femei au fost spanzurate (74. Cronica Tarii Romanesti de Radu Popescu, in "Magazin istoric pentru Dacia". Tom. V. Bucuresti. 1847, p. 183).

Na, ca nu-l putem acuza pe episcopul  ortodox Gheorghe al Romanului ca a avut amante ca si Papa Borgia.... ca saracu de el a avut amanti.

Edited by Megara, 28 February 2009 - 19:37.


#40
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Posttwitterfire, on Feb 9 2009, 07:53, said:

Păi dacă cultul catolic și Papa recunosc toate sacramentele (la noi se numesc taine)  făcute de ortodoccși, asta înseamnă ca suntem destul de uniți.
asa si ? ....
ai uitat din sfintisme banii

#41
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostMegara, on Feb 28 2009, 19:33, said:

Ma leg de asta ca restul e in postul anterior...

Eu te trimit sa iei lectii de istorie. Originile inchizitiei sunt in Orient, adica exact de acolo de unde au si inceput ereziile.
Si cateva exemple, unele cu cateva secole inainte de Inchizite.

- Patriarhul Constantinopolului Nicefor (806-815) a condamnat la moarte, in 812, pe paulicieni si antigani, sentinta pe care a executat-o imparatul Mihail I (72. Cronica lui Teofan (+817), ed. Bonn, 1939, p. 771).
In timpul imparatului Leon V Armeanul (813-820), inchizitori impotriva paulicienilor au fost episcopul Toma de Neocesareea si monahul Paracondace.
- Patriarhul Mihail Cerularie, in 1043, i-a ars amandoi ochii eunucului Ioan de la curtea imparatului, care l-a denuntat imparatului Mihail IV pentru conspiratie. Sinodul din Constantinopol, sub patriarhul Nicolae II (1084-1111), intre anii 1100-1111 a afurisit cu întreg clerul pe bogomili; a fost prins si condamnat la moarte seful lor Basiliu, iar imparatul Alexe I Comnenul (1081-1118) a executat sentinta sinodala. L-a ars pe rug pe hipodrom, iar pe 12 aderenti ai acestuia i-a inchis pe viata
- In 1487, arhiepiscopul de Novgorod, Ghenadiu, l-a rugat pe tarul Ivan III (1462-1505) sa aplice pedeapsa focului sau spanzuratorii fata de iudaizanii (sabatsti), ceea ce a facut si imparatul
- In secolul al XIX-lea, in Armenia paulicienii au fost excomunicati de patriarh si ucisi cu fier si foc (75. H. Marmier, Du Danube au Caucase, Paris, 1854, p. 325).

Si de la noi:
- In 1574 a fost ars de viu, pentru mare pacat (sodomia), episcopul Gheorghe al Romanului, sub Ioan Voda cel Cumplit (73. Gr. Ureche, Letopisetul tarii Moldovei, Craiova, 1934, p. 154; N. Iorga, Istoria Bisericii Romane, Valenii de Munte, 1908, p. 154).
- In 1714, calugarita Olimpiada, de la manastirea olteana "Dintr-un lemn", a fost zidita de vie intr-o chilie, pentru farmece, unde a murit, iar doua femei au fost spanzurate (74. Cronica Tarii Romanesti de Radu Popescu, in "Magazin istoric pentru Dacia". Tom. V. Bucuresti. 1847, p. 183).

Na, ca nu-l putem acuza pe episcopul  ortodox Gheorghe al Romanului ca a avut amante ca si Papa Borgia.... ca saracu de el a avut amanti.

aceeasi Marie ...cu alta palarie !


toti o apa si un pamant ....

Între 1981 și 2005, circa 1.000 de dosare privind abuzurile unor preoți s-ar fi acumulat în arhivele Congregației, ceea ce nu a împiedicat declanșarea unui scandal uriaș în SUA între 2001 și 2002. De atunci, rând pe rând, tot mai multe dioceze americane au ajuns să plătească milioane de dolari pentru a soluționa în afara instanțelor plângerile depuse de părinții copiilor abuzați. Suma totală a despăgubirilor se situează în jurul a trei miliarde USD, cea mai mare plată căzând în seama Arhidiocezei de Los Angeles, care s-a angajat, în iulie 2007, să plătească 660 milioane USD. Arhidioceze mai sărace, din state precum California, Washington sau Oregon, au fost nevoite să-și declare falimentul.

http://www.libertate...rno-218207.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UFdi_rZDhQc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostGabi73C, on Feb 25 2009, 00:02, said:

A, era sa inchei si uitasem de Darwin. Vezi ca orice om scolarizat in ultimii 20-30 de ani a aflat ca teoria lui Darwin e cam la fel de depasita precum Dacia 1300 sau virginitatea in noaptea nuntii. ;)
Mai bine uitai. ;)


View PostMegara, on Feb 15 2009, 01:30, said:

Papa a spus, ca o parere personala, ca exista elemente in teoria evolutiei care sunt sustinute si demonstrate stiintific insa teoria nu raspunde la marea intrebare "de unde vin toate aceastea?".
"Noile cunostinte stiintifice ne-au ajutat sa intelegem ca teoria evolutiei nu mai este o simpla ipoteza. Este, cu adevarat, remarcabil ca aceasta teorie a fost treptat acceptata de catre cercetatori, ca urmare a unor serii de descoperiri in diferite domenii ale cunoasterii. Convergenta, nici cautata, dar nici fabricata a rezultatelor muncii desfasurate independent este, in sine, un argument semnificativ in favoarea acestei teorii."

Papa Ioan Paul al II-lea

Edited by bonobo, 06 March 2009 - 01:45.


#43
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbonobo, on Mar 6 2009, 02:37, said:

Mai bine uitai. ;)



"Noile cunostinte stiintifice ne-au ajutat sa intelegem ca teoria evolutiei nu mai este o simpla ipoteza. Este, cu adevarat, remarcabil ca aceasta teorie a fost treptat acceptata de catre cercetatori, ca urmare a unor serii de descoperiri in diferite domenii ale cunoasterii. Convergenta, nici cautata, dar nici fabricata a rezultatelor muncii desfasurate independent este, in sine, un argument semnificativ in favoarea acestei teorii."

Papa Ioan Paul al II-lea


La inceput a fost creatiunea apoi evolutiunea

View Postbonobo, on Mar 6 2009, 02:37, said:

Mai bine uitai. ;)



"Noile cunostinte stiintifice ne-au ajutat sa intelegem ca teoria evolutiei nu mai este o simpla ipoteza. Este, cu adevarat, remarcabil ca aceasta teorie a fost treptat acceptata de catre cercetatori, ca urmare a unor serii de descoperiri in diferite domenii ale cunoasterii. Convergenta, nici cautata, dar nici fabricata a rezultatelor muncii desfasurate independent este, in sine, un argument semnificativ in favoarea acestei teorii."

Papa Ioan Paul al II-lea


La inceput a fost creatia apoi evolutia

#44
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

View PostGabi73C, on Feb 25 2009, 00:02, said:

Mai tanti sau nenea, ca n-am apucat sa ma holbez in profilu' lu' matale, ca sa ma edific daca sa-ti zic saru'mana sau hai noroc; daca as fi eu moderator, ti-as muta postarea pe Fun, sa nu apuc sa dau "add reply" daca te mint! :lol:

O sa zici ca ma dau catolic, da' nu sunt, te asigur. Nu ca as fi "foarte ortodox", dealtfel. Da, dupa patalamaua de botez si insuratoare sunt ortodox. Si cred ca si Vesnica Pomeneala tot in limba ortodoxa o sa mi-o fredoneze la cap, cand o fi sa fie. Dar cam astea sunt singurele mele legaturi cu Constantinopolul.
Insa ce debi...spui matale pe aici frizeaza Gazeta de Perete.:D Nu iau asadar apararea catolicismului si nici nu ma pretind un cunoscator al motivelor pentru care Marea Schisma nu e inca Fosta Schisma.
Dar ca Papa, respectiv pozitia lui, ar fi "singura pozitie ireconciliabila" intre cele doua biserici...hm...

Pe urma:
Vechile rahaturi, cu Inchizitia si amantele preotilor catolici. Nu esti singurul care confunda membrii unui sistem cu sistemul in sine, dar sa o faci pe niste chestii de acum juma' de mileniu chiar ca mi se pare pueril.

Asta cu "Biserica Catolica recunoaste ca Biserica Ortodoxa e ortodoxa fara doar si poate" n-o mai comentez. Fac pariu insa ca va ajunge cat de curand intr-un blog cu perle. :rolleyes:

Da, ar trebui sa ne fie rusine, numa' ca iote pocinogu' dreacu', mie unuia nu imi e rusine sa discut despre nea Gheorghe preotul meu de la tara. De ce mi-ar fi?! Discutati voi despre ce vreti, mie imi e drag de preotu' meu de la tara.Si daca maine trece la catolici, tot drag o sa-mi fie de el. Ca bea whiskey, imi fumeaza tigarile mele, dar numai 2-3 si ii place sa discute politica.
Iti spun eu, daca ar fi toti preotii ca el, ortodocsi sau catolici, erau de mult unite despartitele, parol!

A, era sa inchei si uitasem de Darwin. Vezi ca orice om scolarizat in ultimii 20-30 de ani a aflat ca teoria lui Darwin e cam la fel de depasita precum Dacia 1300 sau virginitatea in noaptea nuntii. ;)


Ce pot să-ți răspund? Ai scris numai tâmpenii, așa că te las să aberezi...

Ce să zicem? Au găsit câțiva niște preoți ortodocși care s-au comportat precum cei catolici.

Întrebarea a fost de la început: "din moment ce Biserica Catolică recunoaște Tainele săvârșite de ortodocși, și recunoaște în general acțiunile Bisericilor Ortodoxe", de ce nu se pot uni bisericile?

#45
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Sigur, iluminatia ta, toti cei care te contrazic scriu indeobste tampenii, nu-i asa? :D
Daca citeai ultimul rand al celui de-al doilea paragraf, observai ce si cum. Insa probabil ca nu te descurci fara harta, asa ca iti mai spun o data:  ceea ce ai spus tu nu e singura chestie asupra careia nu cad de acord cele doua biserici.

Si mai spuneam, alta tampenie desigur, ca e o prostie ("tampenie" daca te simti mai in elementul tau) sa acuzi la sute de ani un sistem, o organizatie, un grup social, etnic sau religios pentru niste greseli facute acum sute sau mii de ani de catre acea organizatie (grup, sistem etc).
Da, catolicii au ars pe rug, ortdocsii au spanzurat sau tras in teapa, americanii i-au macelarit pe indieni, spaniolii pe incasi, japonezii pe chinezi si ungurii pe Horiacloscasicrisan. Da' gata-n pana mea, ca au trecut sute de ani! Hai sa judecam sistemul, organizatia, grupul prin prisma a ceea ce face acum. Si prin modul in care se dezice de ceea ce a facut acum sute de ani. Catolicii si-au recunoscut ororile, americanii si-au asumat greselile, japonezii si-au cerut scuze...gata!
Istoria se invarte intr-un singur sens si doar retarzii  mai flutura caziere colective, ba mai mult,  vechi de pe vremea lui Pazvante.

Cum spuneam, mie mi se rupe in 3.14, dar daca e sa-mi dau cu parerea, cred ca pana la urma se vor unifica bisericile. Dar va fi sa mai treaca inca multe generatii pentru a se intampla asta. Deocamdata dogmatismul e prea important pentru fiecare dintre ele, iar "fleacurile" cu privire la care nu reusesc sa cada la pace sunt prea batute-n cuie.
Ia zi, esti de acord ca de maine sa-ti faci cruce invers? Asa, din proprie initiativa, in semn de bunavointa fata de cealalta biserica. Fara sa astepti vreun "decret" oficial al bisericii tale care sa-ti spuna sa faci asta.

#46
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

View PostGabi73C, on Mar 7 2009, 10:54, said:

Sigur, iluminatia ta, toti cei care te contrazic scriu indeobste tampenii, nu-i asa? :D
Daca citeai ultimul rand al celui de-al doilea paragraf, observai ce si cum. Insa probabil ca nu te descurci fara harta, asa ca iti mai spun o data:  ceea ce ai spus tu nu e singura chestie asupra careia nu cad de acord cele doua biserici.

Si mai spuneam, alta tampenie desigur, ca e o prostie ("tampenie" daca te simti mai in elementul tau) sa acuzi la sute de ani un sistem, o organizatie, un grup social, etnic sau religios pentru niste greseli facute acum sute sau mii de ani de catre acea organizatie (grup, sistem etc).
Da, catolicii au ars pe rug, ortdocsii au spanzurat sau tras in teapa, americanii i-au macelarit pe indieni, spaniolii pe incasi, japonezii pe chinezi si ungurii pe Horiacloscasicrisan. Da' gata-n pana mea, ca au trecut sute de ani! Hai sa judecam sistemul, organizatia, grupul prin prisma a ceea ce face acum. Si prin modul in care se dezice de ceea ce a facut acum sute de ani. Catolicii si-au recunoscut ororile, americanii si-au asumat greselile, japonezii si-au cerut scuze...gata!
Istoria se invarte intr-un singur sens si doar retarzii  mai flutura caziere colective, ba mai mult,  vechi de pe vremea lui Pazvante.

Cum spuneam, mie mi se rupe in 3.14, dar daca e sa-mi dau cu parerea, cred ca pana la urma se vor unifica bisericile. Dar va fi sa mai treaca inca multe generatii pentru a se intampla asta. Deocamdata dogmatismul e prea important pentru fiecare dintre ele, iar "fleacurile" cu privire la care nu reusesc sa cada la pace sunt prea batute-n cuie.
Ia zi, esti de acord ca de maine sa-ti faci cruce invers? Asa, din proprie initiativa, in semn de bunavointa fata de cealalta biserica. Fara sa astepti vreun "decret" oficial al bisericii tale care sa-ti spuna sa faci asta.

Excelență, înainte să binevoiți să aruncați cu noroi în noi oamenii de rând, vă rugăm respectos să aveți marea bunăvoință și înțelegere și să luminați și umilele noastre intelecte în așa fel încât să priceapă unde am acuzat un grup de oameni pe criterii religioase sau o anumită grupare religioasă în ansamblu.

De asemenea, vă rugăm să introduceți în capul Luminăției Voastre faptul că "ortodoxie" înseamnă dreapta credință și că Biserica Catolică se consideră ortodoxă, dar consideră și Biserica Ortodoxă ca fiind ortodoxă.

Suntem de acord ca vorbele Luminăției Voastre să fie incvluse într-o culegere de perle, întrucât fiecare vorbă a Luminăției Voastre este o perlă în sine - adică este foarte prețioasă.

Dacă umilii voștri servitori au prilejul să facă o observație, notați faptul că dogma nu ar trebui să conteze atât de mult ci adevărul istoric și religios.

Ce poruncește Luminăția Voastră: să dea servitorii voștri supuși în judecată liceul nemernic unde au învățat în ultimii 30 de ani și pe ticăloșii autori de manuale de biologie care cu mârșăvie ne-au învățat că teoria lui Darwin este corectă?


Cu multă stimă, servitorii Luminăției Voastre, cei umili...

#47
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Uite aici:

View Posttwitterfire, on Feb 23 2009, 08:28, said:

Să ne amintim că nu ortodocșii au făcut inchiziții sau alte grupări de genul, episcopii bisericilor ortodoxe nu au avut amante, copii, etc (vezi Papa Borgia și alți papi).
Faptul ca vii si fluturi AZI inchizitia si alte asemenea ispravi vechi de sute de ani, ale unor oameni care au compus la un moment dat, IN TRECUT, un sistem, ce inseamna? Ca lauzi sistemul!?
De altfel iti quotase si Megara acelasi lucru, dar deh, cin' sa vada?

Chestia cu "ortodoxa" si care e ortodoxa daca ambele sunt "ortodoxe" e intradevar o maaaare chestie. :D
Tu vad ca ma contrazici exact pe inversul a ceea ce spun eu. :D Pai tocmai asta spuneam, ca din pacate dogmatismul e ceea ce conteaza.

Insa nu, nici adevarul istoric nu mi se pare atat de important, daca el e prezentat sub forma de dosar penal. Poate ca nu ai observat, dar istoria are bunul obicei de a isi prescrie faptele dupa un timp, mai lung sau mai scurt. Noi, cei care acuzam AZI fapte ale unor oameni de acum sute de ani, cand o vom face? Cand vom accepta prescriptia raspunderii morale a acelor fapte?

Edited by Gabi73C, 08 March 2009 - 12:03.


#48
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttwitterfire, on Mar 8 2009, 03:46, said:

De asemenea, vă rugăm să introduceți în capul Luminăției Voastre faptul că "ortodoxie" înseamnă dreapta credință și că Biserica Catolică se consideră ortodoxă, dar consideră și Biserica Ortodoxă ca fiind ortodoxă.
Exista un document al Congregatie pentru doctrina credintei care spune clar care este poztia Bisericii Catolice fata de celelalte biserici sau cculte religioase.
Congregatia promoveaza invatatura catolica si favorizeaza studiile indreptate spre sporirea intelegerii credintei, dand raspunsuri, in lumina credintei, noilor probleme aparute prin progresul stiintei si civilizatiei.

Iti public exact pozitia fata de acestea. Intrebarea a 4-a se refera exact la Bisericile ortodoxe.... spun biserici fiindca nu exista doar o singura biserica ortodoxa, ci exista peste 30 de biserici autocefale, fiecare cu propria organizare interna.

A patra întrebare: De ce Conciliul Vatican II folosește termenul de "Biserici" cu referire la Bisericile răsăritene separate de deplina comuniune cu Biserica Catolică?
Răspuns: Conciliul a dorit să adopte folosirea tradițională a termenului: "Întrucât aceste Biserici, deși despărțite, au sacramente adevărate și, mai ales, în puterea succesiunii apostolice, au Preoția și Euharistia, prin care rămân foarte strâns unite cu noi" (UR 15), merită titlul de "Biserici particulare locale" (UR 14), și sunt numite Biserici surori ale Bisericilor catolice particulare (UR 14; Ioan Paul al II-lea, Ut unum sint, 56).

"Astfel, prin celebrarea Euharistiei Domnului în fiecare dintre aceste Biserici se zidește și crește Biserica lui Dumnezeu" (UR 15,1). Însă, deoarece comuniunea cu Biserica Catolică, al cărei cap vizibil este Episcopul Romei și Succesorul lui Petru, nu este un atribut extern oarecare al Bisericii particulare, ci unul din principiile sale constitutive interne, acestor venerabile comunități creștine le lipsește ceva în condiția lor de Biserici particulare.

Pe de altă parte, din cauza diviziunii între creștini, universalitatea, care este proprie Bisericii cârmuite de Succesorul lui Petru și de episcopii în comuniune cu el, nu este pe deplin realizată în istorie (Communionis notio, 17).

A cincia întrebare: De ce textele Conciliului și ale Magisteriului succesiv nu folosesc titlul de "Biserică" cu referire la acele Comunități creștine născute din Reforma din secolul al XVI-lea?
Răspuns: Potrivit doctrinei catolice, aceste Comunități nu se bucură de succesiunea apostolică în sacramentul Ordinului, și de aceea sunt lipsite de un element constitutiv al Bisericii. Aceste Comunitățile ecleziale care, în special din cauza absenței preoției sacramentale, nu au păstrat substanța genuină și integrală a Misterului euharistic, nu pot, potrivit doctrinei catolice, să fie numite "Biserici" în sens propriu (Dominus Iesus, 17).


Intregul document il gasesti AICI

View Postbonobo, on Mar 6 2009, 01:37, said:

"Noile cunostinte stiintifice ne-au ajutat sa intelegem ca teoria evolutiei nu mai este o simpla ipoteza. Este, cu adevarat, remarcabil ca aceasta teorie a fost treptat acceptata de catre cercetatori, ca urmare a unor serii de descoperiri in diferite domenii ale cunoasterii. Convergenta, nici cautata, dar nici fabricata a rezultatelor muncii desfasurate independent este, in sine, un argument semnificativ in favoarea acestei teorii."

Papa Ioan Paul al II-lea

Dar nu am spus ca teoria evolutiei este doar la stadiul de ipoteza. Insa nu raspunde la marea inrebare "DE UNDE AU APARUT TOATE ACESTEA?". Teoria evolutiei, da explicatii mai mult sau mai putin sustinute asupra evolutiei insa nu trateaza si geneza.
Nimeni nu a negat ca nu ar fi posibila o evolutiei in cadrul creatiei.

Edited by Megara, 08 March 2009 - 14:17.


#49
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Răspuns: Conciliul a dorit să adopte folosirea tradițională a termenului: "Întrucât aceste Biserici, deși despărțite, au sacramente adevărate și, mai ales, în puterea succesiunii apostolice, au Preoția și Euharistia, prin care rămân foarte strâns unite cu noi" (UR 15), merită titlul de "Biserici particulare locale" (UR 14), și sunt numite Biserici surori ale Bisericilor catolice particulare (UR 14; Ioan Paul al II-lea, Ut unum sint, 56).

"Astfel, prin celebrarea Euharistiei Domnului în fiecare dintre aceste Biserici se zidește și crește Biserica lui Dumnezeu" (UR 15,1). Însă, deoarece comuniunea cu Biserica Catolică, al cărei cap vizibil este Episcopul Romei și Succesorul lui Petru, nu este un atribut extern oarecare al Bisericii particulare, ci unul din principiile sale constitutive interne, acestor venerabile comunități creștine le lipsește ceva în condiția lor de Biserici particulare.

cum este MAMA (BC )....si TATA (BO)...asa sunt si fiicele ....Bisericile NP ....adica adultere ! :worthy:

Edited by jeremiah, 08 March 2009 - 14:22.


#50
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postjeremiah, on Mar 8 2009, 14:22, said:

cum este MAMA (BC )....si TATA (BO)...asa sunt si fiicele ....Bisericile NP ....adica adultere ! :worthy:
Mesajul nu era pentru tine ca tu nu esti in stare sa pricepi fiindca nici nu poti si nici nu vrei.
Hai TAI-TAI, mergi si exerseaza-ti unicul neuron in alta parte ca aici oricum nu te baga nimeni in seama... credibilitatea ta e ZERO.

Edited by Megara, 08 March 2009 - 14:29.


#51
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostGabi73C, on Feb 25 2009, 01:02, said:

A, era sa inchei si uitasem de Darwin. Vezi ca orice om scolarizat in ultimii 20-30 de ani a aflat ca teoria lui Darwin e cam la fel de depasita precum Dacia 1300 sau virginitatea in noaptea nuntii. ;)


View Posttwitterfire, on Mar 8 2009, 04:46, said:

(...) autori de manuale de biologie care cu mârșăvie ne-au învățat că teoria lui Darwin este corectă?
Iar uitasem de Darwin! :lol:
Cand am spus "depasita" ma refeream la acele parti din ea pe care nu le-ar mai sustine azi nici Darwin insusi. Si, daca esti cat de cat cunoscator al teoriei dar si al polemicilor din jurul ei, vei sti la ce fac referire, fara sa mai spun eu.

Retine deci faptul ca nu am folosit termenul de "incorecta" ci pe cel de "depasita". Altfel nici eu nu sunt adept al creationismului, cel putin pana nu voi da nas in nas cu Autorul. Sper sa nu-mi dea extemporal cand ne vom intalni, ca sigur il pic. ^_^

#52
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostMegara, on Mar 8 2009, 14:27, said:

Mesajul nu era pentru tine ca tu nu esti in stare sa pricepi fiindca nici nu poti si nici nu vrei.
Hai TAI-TAI, mergi si exerseaza-ti unicul neuron in alta parte ca aici oricum nu te baga nimeni in seama... credibilitatea ta e ZERO.

nici mesajul meu nu era ptr morti ....

Matei, 8

22 "Vino după Mine", i-a răspuns Isus, "și lasă morții să-și îngroape morții."

acest "Vino dupa MINE ....".....nu era adresat ptr farisei si carturari ...si nici ptr gospodine ! :photo:

Ioan, 9

40 Unii din Fariseii care erau lângă el, când au auzit aceste vorbe, I-au zis: "Doar n-om fi și noi orbi!"
41 "Dacă ați fi orbi", le-a răspuns Isus, "n-ați avea păcat; dar acum ziceți: ,Vedem.' Tocmai de aceea, păcatul vostru rămâne."

#53
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjeremiah, on Mar 8 2009, 14:45, said:

acest "Vino dupa MINE ....".....nu era adresat ptr farisei si carturari ...si nici ptr gospodine ! :photo:

Megara are bonus points pentru ca a citat din Dominus Iesus - pana si Benedict a facut un gest de reconciliere referitor la filioque btw .

#54
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostMegara, on Mar 8 2009, 14:15, said:

Dar nu am spus ca teoria evolutiei este doar la stadiul de ipoteza. Insa nu raspunde la marea inrebare "DE UNDE AU APARUT TOATE ACESTEA?".
Nici nu-si propune.


Quote

Teoria evolutiei, da explicatii mai mult sau mai putin sustinute asupra evolutiei insa nu trateaza si geneza.
Teoria evolutiei spune ca

toate vietuitoarele (inclusiv omul) au evoluat (prin selectie naturala) dintr-un stramos comun,

iar Papa, recunoscand evolutia, la acest adevar se referea. Nu-l subestima. ;)


Quote

Nimeni nu a negat ca nu ar fi posibila o evolutiei in cadrul creatiei.
Esti sigura? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate