Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Mare întrebare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#19
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postmitz13mitz, on Feb 16 2009, 15:54, said:

Eu traiesc de doii ani de zile in Austria,tara catolica.Pe aici nu citesti altceva in ziare decat insulte ale catolicilor catre islam si iudei.Tot o tara de nazisti au ramas.Aici daca esti barbat si ai fost casatorii si ai copii,Biserica iti interice in cazul unui divort sa te recasatoresti pana cand copilul tau are 18 ani.
E cineva de acord?


da ....dracul .. :D

cel care i-a inspirat pe catolici ...

#20
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postjeremiah, on Feb 16 2009, 15:50, said:

cunosc doctrina ta pagana ...mai bine ca tine ...acesta doctrina a aparut dupa "marea aglomeratie" de la niceea....cand s-au intalnit 250 de filozofi barbosi ...si au intrpretat arbitrar si subiectiv NT ....dupa intelepciunile bolnave si pagane ...mistice si eretice !
Daca esti asa de cunoscator, ia da tu cateva exemple de "interpretari arbitrare si subiective ale NT".

Dar sunt convinsa ca o sa taci, pui de jodov hain.


LE: Eu am mai zis:
Daca nu ar fi existat Biserica Catolica, in sec XVIII Europa nu ar fi avut mai multe universitati decat avea Rusia pravoslavnica in aceeasi perioada, si nivelul stiintific ar fi fost la fel de scazut ca si al mujicilor provoslavnici.

Rusii au fost insa mai destepti decat tine, in acea perioada colectionau calugari iezuiti pe care ii foloseau in invatamant si in cultura.


Asa ca degeaba ai vrut sa ma jignesti facandu-ma "puica de iezuit" ca nu m-ai jignit deloc, ba chiar mi-ai facut un compliment. Iezuitii sunt cunoscutii din evul mediu ca fiind oameni de cultura si nu de incultura pe care o rumegi tu si zexelica.

Edited by Megara, 18 February 2009 - 10:39.


#21
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Daca esti asa de cunoscator, ia da tu cateva exemple de "interpretari arbitrare si subiective ale NT".


si ce crezi ca tu m-ai jignit ...facandu-ma jidov ...?

evreii sunt poporul ales ...iar voi fii lui ignatius de loyola... :D
Citeste sa vezi ...

Attached Files


Edited by jeremiah, 18 February 2009 - 14:45.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmitz13mitz, on Feb 16 2009, 15:54, said:

Eu traiesc de doii ani de zile in Austria,tara catolica.Pe aici nu citesti altceva in ziare decat insulte ale catolicilor catre islam si iudei.Tot o tara de nazisti au ramas.Aici daca esti barbat si ai fost casatorii si ai copii,Biserica iti interice in cazul unui divort sa te recasatoresti pana cand copilul tau are 18 ani.
E cineva de acord?
Nu. Scriptura interzice divortul. Restul cu 18 ani este inventia popilor nemernici si a traditiei omenesti, sa ...... traiesti!

#23
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Nu. Scriptura interzice divortul.

si cu versetele acestea ce faci ?

13. Și dacă o femeie are un bărbat necredincios, și el voiește să trăiască înainte cu ea, să nu se despartă de bărbatul ei.
14. Căci bărbatul necredincios este sfințit prin nevasta credincioasă și nevasta necredincioasă este sfințită prin fratele; altminteri, copiii voștri ar fi necurați, pe când acum sunt sfinți.
15. Dacă cel necredincios vrea să se despartă, să se despartă; în împrejurarea aceasta, fratele sau sora nu sunt legați: Dumnezeu ne-a chemat să trăim în pace. :D

#24
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjeremiah, on Feb 18 2009, 18:54, said:

Și dacă o femeie are un bărbat necredincios,

Se refera la o femeie ce a devenit crestina dupa casatorie :rolleyes:

2 Corinteni 6:14 Nu vă înjugați la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?

#25
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
Biserica interzice divortul, dar cand nu mai este nimic de facut  pot sa se desparta, dar au obligatia sa traiasca in curatenie.

10. Celor căsătoriți, le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.
11. (Dacă este despărțită, să rămînă nemăritată, sau să se împace cu bărbatul ei.) Și nici bărbatul să nu-și lase nevasta (1 Cor. 7, 10-11).

Edited by dilla, 18 February 2009 - 23:07.


#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Noi nu suntem pusi sa IMPIEDICAM pacatul, ci doar sa propovaduim Evanghelia. Daca (,) cumatra vrea viteza, sa plece, n-ai voie s-o tii cu forta, gen mormonii.

Edited by zexelica, 19 February 2009 - 01:29.


#27
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmitz13mitz, on Feb 16 2009, 15:54, said:

Eu traiesc de doii ani de zile in Austria,tara catolica.Pe aici nu citesti altceva in ziare decat insulte ale catolicilor catre islam si iudei.Tot o tara de nazisti au ramas.Aici daca esti barbat si ai fost casatorii si ai copii,Biserica iti interice in cazul unui divort sa te recasatoresti pana cand copilul tau are 18 ani.
E cineva de acord?
Asta cu 18 ani e ceea ce ai inteles tu dupa ureche.

Biserica Catolica nu recunoaste o a doua casatorie nici daca copilul a facut 18 ani.
Mai mult, daca o persoana catolica vrea sa se casatoreasca cu una ortodoxa divortata, de exemplu, BC nu accepta casatoria chiar daca catolicul este la prima.

Edited by Megara, 20 February 2009 - 21:26.


#28
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
In satul in care am jumatate din radacini slujeste de prin '92-'93 un preot. Tot el fusese preotul satului si pana prin '87-'88, cand fusese "concediat" pe motiv ca a binevoit sa se cupleze, desi era casatorit, cu o cumatra, care i-a si devenit sotie dupa ce a divortat de coana preoteasa titulara postului.
Eh, a venit revolutia, toti papagalii si-au lasat barba (a nu se citi invers) si toate pacatele au fost sterse.

Nu zic, tipul e un om tare de gasca, am avut ocazia sa stau de cateva ori de vorba cu el la o apa sfintita in butoaie de stejar timp de 12 ani, si de fiecare data a zis Doamne-ajuta cand am ciocnit paharele si impresiile despre viata.
Insa ma gandeam, oare care a fost artificiul gasit de Biserica pentru a-l re-popi dupa ce-l raspopise?

Daca are vreo relevanta, e vorba de BOR. Dar am rugamintea, nu-mi spuneti ca sunt offtopic si mai ales nu-mi veniti cu texte gen "pai normal, daca era preot catolic nu se intampla asa ceva". Ma indoiesc, traim in Romania si asta ne manaca cu tot cu sfinti.
Normal ca nu se intampla, in primul rand pentru ca nu avea de cine sa divorteze, nu?
Eu insa ma refeream la o reactivare, sau cum draci s-o numi, in conditiile in care a fost dat afara pentru "conduita imorala" (banuiesc ca ceva de genul asta li se scrie in prea-sfantul lor cazier, cand pica in abatere).

Edited by Gabi73C, 21 February 2009 - 03:33.


#29
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostGabi73C, on Feb 21 2009, 03:29, said:

In satul in care am jumatate din radacini slujeste de prin '92-'93 un preot. Tot el fusese preotul satului si pana prin '87-'88, cand fusese "concediat" pe motiv ca a binevoit sa se cupleze, desi era casatorit, cu o cumatra, care i-a si devenit sotie dupa ce a divortat de coana preoteasa titulara postului.
Eh, a venit revolutia, toti papagalii si-au lasat barba (a nu se citi invers) si toate pacatele au fost sterse.
Preotii ortodocsi nu au voie sa divorteze si cu atat mai mult sa se recasatoreasca chiar daca devine vaduv.

#30
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
I-auzi bagabontul! Pai si el cum o fi reusit? :huh: Inseamna ca mai intai a "demisionat" din BOR, pe urma a divortat, a luat-o de sotie pe amanta si s-a reincadrat? :huh: Nici asta nu mi se pare corect din pdv al normelor bisericesti, dar poate ca asta a fost o cale de a ocoli "pravilele"?

Edited by Gabi73C, 21 February 2009 - 21:09.


#31
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostGabi73C, on Feb 21 2009, 22:08, said:

I-auzi bagabontul! Pai si el cum o fi reusit? :huh: Inseamna ca mai intai a "demisionat" din BOR, pe urma a divortat, a luat-o de sotie pe amanta si s-a reincadrat? :huh: Nici asta nu mi se pare corect din pdv al normelor bisericesti, dar poate ca asta a fost o cale de a ocoli "pravilele"?

Unii schimba legea dupa cum vor iar cei care ii considera sfinti si o dau cu adevarata credinta mai ii si cred.
Au tot dreptul ca doar e democratie.
Aproposito palinca era tinuta in butoi de dud.

#32
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
......Stiri din Vatican ....In timp ce preotii pedofili sunt mutati din parohie in parohie, preotii cu tendinte profunde spre homosexualitate nu vor avea acces la microfonul bisericii. Seminaristii trebuie sa aiba cel putin 3 ani de reprimare a propriei sexualitati pentru a fi considerati capabili de autocontrol. In catolicism s-a dat liber la pedofilie heterosexuala. In fond Dumnezeu-Tatal, a impregnat-o pe Fecioara Maria ca sa iasa Dumnezeu-Fiul, iar Dumnezeu-Tatal si Dumnezeu-Fiul sunt, impreuna cu Duhul Sfant, un fel de 3-in-1. Atunci cand modelul este pedofilia-heterosexuala-incestuoasa, pedofilia heterosexuala este un obiectiv de bun simt, nu?

#33
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjeremiah, on Feb 21 2009, 21:38, said:

In catolicism s-a dat liber la pedofilie heterosexuala.

Cica 81% e homosexuala  :rolleyes:

http://www.catholicn...use/abuse01.htm

View Postjeremiah, on Feb 21 2009, 21:38, said:

In fond Dumnezeu-Tatal, a impregnat-o pe Fecioara Maria ca sa iasa Dumnezeu-Fiul, iar Dumnezeu-Tatal si Dumnezeu-Fiul sunt, impreuna cu Duhul Sfant, un fel de 3-in-1. Atunci cand modelul este pedofilia-heterosexuala-incestuoasa, pedofilia heterosexuala este un obiectiv de bun simt, nu?

Arzi de nerabdare sa ai soarta lui Irod Antipa ?  :rolleyes:

Edited by AMDG, 22 February 2009 - 00:42.


#34
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Arzi de nerabdare sa ai soarta lui Irod Antipa ?

...clasic ..."unde dai si unde crapa "!?

http://www.craiova-o...-pedofilie.html

#35
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjeremiah, on Feb 22 2009, 11:37, said:

...clasic ..."unde dai si unde crapa "!?

http://www.craiova-o...-pedofilie.html

Hai sa fim seriosi - tocmai el l-a demascat si pedepsit pe Marcial Maciel , fondatorul Legiunii lui Hristos si respectiv Regnum Christi - a fost singurul ce a redeschis cazul in loc sa il musamalizeze .

http://en.wikipedia..../Marcial_Maciel

#36
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

View Postdanut21, on Feb 11 2009, 15:55, said:

Pai tocmai asta e problema ca ortodocsii nu sunt de acord cu papa
Cam asta ar fi. Singura poziție ireconciliabilă între ortodocși și catolici ar fi că papa, pardon, Papa este considerat de catolici drept șeful Bisericii iar de către ortodocși este considerat drept un episcop oarecare. Să ne amintim că nu ortodocșii au făcut inchiziții sau alte grupări de genul, episcopii bisericilor ortodoxe nu au avut amante, copii, etc (vezi Papa Borgia și alți papi).

Și din moment ce și Biserica Catolică recunoaște Biserica Ortodoxă ca fiind ortodoxă, nu văd dece nu se pot uni bisericile.

În orice religie "ortodoxie" înseamnă "dreapta credință". Inclusiv în mozaism sau islam. Din moment ce Biserica Catolică recunoaște că Biserica Ortodoxă este ortodoxă fără doar și poate, din moment ce sacramentele (sau sfintele taine) le recunosc dacă sunt săvârșite de ortodocși, nu prea văd ce stă în calea unei uniri a Bisericii.

View Postsebi900, on Feb 14 2009, 19:51, said:

Este foarte interesant ca Biserica Catolica a recunoscut teoria evolutionista a lui Darwin. Bravo lor...

Orice om școlarizat și cu bun simț, recunoaște teoria lui Darwin, fie el ortodox sau catolic. Neșcolarizații sau fanaticii religioși s-ar putea să nu o recunoască.

Ar trebui să vă fie rușine, discutam despre aproprierea dintre ortodoxie și catolicism, nu despre "Nea Gheorghe, preotul meu de la țară", nici despre cât de rahat sunt ortodocșii, catolicii, etc.

Nu discutam, în niciun caz despre părerile Martorilor lui Iehova sau despre altceva. Îmi pare rău că nu sunt moderator, că ștergeam jumătate din topic ca fiind discuții aiurea. De ce nu vă puteți canaliza energiile spre ceva care are legătură cu ce vreți voi să spuneți?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate