Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce a fost azi-noapte in jurul lunii?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
In noaptea anterioara (noaptea dintre 7 si 8 februarie) in jurul lunii se vedea un cerc perfect in mijlocul caruia era luna. Cercul se vedea ca si cum ar fi format din nori. Era de culoare alba si de dimensiuni mari.  Am urmarit mai multe ore in sir acest fenomen fara sastiu ce ar putea fi. Am incercat sa fac fotografii dar pe poze nu se vedea si cercul, ori se vedea doaro mica parte. Voi adauga si pozele maine seara.

Daca a mai vazut cineva fenomenul il rog sa detalieze putin si sa-mi spuna ce ar fi putut fi.
Va eentionez ca nua fost o iluzie, au vazut inca alte 15-20 de persoane care erau cu mine in acea seara.

#2
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Ori a fost ceva ceata ori extraterestri. Abia astept pozele :)

#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
poze, poze???

#4
BAU--BAU

BAU--BAU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 12.01.2009

View Postmafiott92, on Feb 8 2009, 21:31, said:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Moon_22_halo_colorado.jpg/740px-Moon_22_halo_colorado.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Provocat de nori cirrus stratiformi, cristalele de gheata provoaca reflexia, refractia si eventual dispersia luminii.
Se cheama "halo"
http://en.wikipedia....cal_phenomenon)

Edited by BAU--BAU, 08 February 2009 - 21:50.


#5
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
exact. mersi mult pt poza, eu am reusit  sa prind doar fragmente care si alea nu se vad ok.
Asta s-a vazut de oriunde de pe pamant?

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Postmafiott92, on Feb 8 2009, 22:25, said:

exact. mersi mult pt poza, eu am reusit  sa prind doar fragmente care si alea nu se vad ok.
Asta s-a vazut de oriunde de pe pamant?
Nu, depunde de conditiile atmosferice. Eu am vazut de multe ori halouri, cateodata se vede ca un curcubeu in jurul lunii.

#7
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
langa ploiesti s-a vazut la fel de bine,si parca imaginea lunii era destul de clara ;)

#8
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postmafiott92, on Feb 8 2009, 22:25, said:

exact. mersi mult pt poza, eu am reusit  sa prind doar fragmente care si alea nu se vad ok.
Asta s-a vazut de oriunde de pe pamant?

Si eu am vazut din Maramures si vedeam adesea din satul meu acest curcubeu-nor-circular-halo.

Eu m-am minunat in urma cu cateva zile de lumina intensa a Luceafarului, care lumina atat de tare ca un meteorit care arde in atmosfera undeva aproape de observator !, ori chiar ca un neon puternic !  B)

#9
EuLaur

EuLaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.01.2009
E acelasi efect ca si cum ar bate soarele in geam de se vede tot asa un cerc cate o data (mai ales la parbrize)

#10
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postmafiott92, on Feb 8 2009, 21:31, said:

In noaptea anterioara (noaptea dintre 7 si 8 februarie) in jurul lunii se vedea un cerc perfect in mijlocul caruia era luna. Cercul se vedea ca si cum ar fi format din nori. Era de culoare alba si de dimensiuni mari. Am urmarit mai multe ore in sir acest fenomen fara sastiu ce ar putea fi. Am incercat sa fac fotografii dar pe poze nu se vedea si cercul, ori se vedea doaro mica parte. Voi adauga si pozele maine seara.

Daca a mai vazut cineva fenomenul il rog sa detalieze putin si sa-mi spuna ce ar fi putut fi.
Va eentionez ca nua fost o iluzie, au vazut inca alte 15-20 de persoane care erau cu mine in acea seara.

Eu am vazut un halou foarte mare, nu mai vazusem asa ceva inainte, la distanta foarte mare de Luna, prin decembrie 1984. Dupa 2 saptamini a venit o iarna ca in basme. Una din cele mai grele. A fost zapada de cam 40 cm de 2 ori si ger continuu 2 luni si 3 saptamini. A nins si la -15 grade si a si plouat la -15 grade C. Fenomen unic.
E vorba de o anumita umezeala in aer si cu o dispunere a maselor de aer rece si cald. Haloul era ca un cerc, nu continuu, si foarte departat de Luna.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Acest topic ar trebui mutat la un nou-creat ''Fenomene si iluzii optice''.
Voi posta si eu ceva pe aceasta tema, am o poza interesanta...

#12
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
iesiti si vedeti cercul din jurul lunii, chiar acum. cel putin in Arges se vede.

e super, e innorat si in jurul lunii pe o raza destul de mare e senin.  :coolspeak:

#13
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Da, se observa clar, tot Arges aici :).

#14
crysti1995

crysti1995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2009
si in targu neamt se vede,e soper ,imginea feerica a naturii :coolspeak:

#15
Nasty_SPD

Nasty_SPD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.06.2008
Langa Targoviste se vede perfect:D minunat! :coolspeak:

#16
gentzedyna

gentzedyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2010
[ http://i49.tinypic.com/2vwcr40.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu au iesit foarte clar...

[ http://i47.tinypic.com/2nuitz5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gentzedyna, 26 January 2010 - 23:05.


#17
ana_mary4ever

ana_mary4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2010
si in borsa maramures se observa fff bine acest fenomen:)Attached File  IMGP0811.JPG   3.26MB   61 downloadsAttached File  IMGP0813.JPG   3.36MB   29 downloads

#18
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Nice pics. Explicatii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate