Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Destinatii considerate periculoase !

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Am facut in octombrie un tur prin_Balkani_si am vrut sa vad la fata locului si __Albania_o destinatie considerata de multi periculoasa dar vizita acolo a fost diferita de ce ma asteptam.
Am stat la hotel citeva zile in Shkoder si in Tirana cu servicii excelente.
Periculoasa dupa parerea mea nu e mai mult necunoscuta, e un fel de romanie a anilor 90 cu oameni foarte amabili si cu multe obiceiuri ( si bune si rele ) pe care le avem si noi.
Un singur exemplu.....la noi scrie __Coafor...la iei...Salon bucurie.
Cind am venit acasa si am fost intrebat unde am fost si am spus _Albania_uni pur si simplu au spus ca am riscat prea mult.
Pentru multi si Bulgaria e  periculoasa__in special pt cei care se uita prea mult la stirile de la ora 5.
Cum sa ma duc eu acolo ca imi fura Loganu!
Lumea vazuta la fata locului prin proprii ochi difera mult de ce credeam inainte.
Ce am baut acolo...bineinteles bere din __Kosovo__acolo nu am ajuns dar am trecut foarte aproape.

Attached Files



#2
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
salut!

si cat ai stat in albania?

si pe unde prin albania ai fost?
cu ce te-ai deplasat prin albania?

Albania este considerata periculoasa pentru ca este foarte saraca si se fura foarte mult mai ales de la turisti

si cand spun furt nu trebuie neaparat sa-ti bage mana in buzunar !

sa te faca de bani , gen cum faceau taximetristii nostri (si cum mai fac) cu turistii cand ii luau de la aeroport

dar inrest nu cred ca esti intr-un pericol atat de mare

si la fel si bulgaria , dar ei s-au mai civilizat un pic

si la fel eram si noi vorba ta la inceputul anilor 90

iar ca destinatii periculoase intradevar du-te in Irak, Iran, Afganistan si alte tarii instabile d.p.d.v. social.

Asta este parerea mea!

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 need_alex, on Feb 7 2009, 22:27, said:

salut!

si cat ai stat in albania?

si pe unde prin albania ai fost?
cu ce te-ai deplasat prin albania?

Albania este considerata periculoasa pentru ca este foarte saraca si se fura foarte mult mai ales de la turisti

si cand spun furt nu trebuie neaparat sa-ti bage mana in buzunar !

sa te faca de bani , gen cum faceau taximetristii nostri (si cum mai fac) cu turistii cand ii luau de la aeroport

dar inrest nu cred ca esti intr-un pericol atat de mare

si la fel si bulgaria , dar ei s-au mai civilizat un pic

si la fel eram si noi vorba ta la inceputul anilor 90

iar ca destinatii periculoase intradevar du-te in Irak, Iran, Afganistan si alte tarii instabile d.p.d.v. social.

Asta este parerea mea!

Romania este mult mai instabil social decat Iranul si este mult mai periculos de calatorit. Irak, Afghanistan, sunt de acord, e periculos.

#4
Raum007

Raum007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.02.2009
Cele mai periculoase destinatii in care am fost sunt Israelul si 'favelas' din Rio de Janeiro. Insa nu as avea curaj sa ma duc in Afganistan si unele tari din Africa.

#5
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009
Am fost in Afganistan, Somalia si Bosnia...adrenalina ;) mi-a scapat Irakul....

#6
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 Imperator, on Feb 7 2009, 22:43, said:

Romania este mult mai instabil social decat Iranul si este mult mai periculos de calatorit. Irak, Afghanistan, sunt de acord, e periculos.



scuze ai dreptate Iranul este o tara civilizata!

greseala mea!

#7
wassabi

wassabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 14.10.2007
Nigeria...mi sa parut pe de departe tata lor in ceea ce priveste destinatii periculoase, cel putin din Africa.

#8
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 wassabi, on Feb 11 2009, 23:32, said:

Nigeria...mi sa parut pe de departe tata lor in ceea ce priveste destinatii periculoase, cel putin din Africa.
Corect.

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 wassabi, on Feb 11 2009, 23:32, said:

Nigeria...mi sa parut pe de departe tata lor in ceea ce priveste destinatii periculoase, cel putin din Africa.
Din ce stiu eu, o lista ar fi:

Europa: Kosovo, Cecenia
Asia: Irak, Afghanistan, Pakistan (Balucistan, zona Peshawar, NW Frontier), Myanmar (nordul aflat sub controlul Karen), Sri Lanka (nordul, zona inca sau fosta controlata de Tigrii Tamili), Indonezia (Banda Aceh, Papua centrala), Timor Leste, Filipine (Mindanao), Turcia (Kurdistan), Israel.
Africa: aproape intreaga Africa sub-sahariana in special Nigeria, Somalia, Congo (ambele), Sierra Leone, Ciad, Sudan (Darfur).
America de Sud: Guyana, Brazilia (mai ales Rio, Sao Paolo, Salvador), zone din Peru, Venezuela, Ecuador, Columbia.
America de Nord: SUA (zone intinse din marile orase inclusiv New York, Washington, Los Angeles, etc)
America Centrala: Mexic (in special Mexico City), Guatemala (in special capitala), Panama (in special capitala).
Australia: -

Edited by Imperator, 12 February 2009 - 09:01.


#10
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
O sa iti sara lumea in cap cu lista asta.... :)

#11
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 Imperator, on Feb 12 2009, 08:59, said:

America de Nord: SUA (zone intinse din marile orase inclusiv New York, Washington, Los Angeles, etc)

Subscriu. Sunt unele zone unde mi-era frica sa merg. Si chiar sunt curajos de felul meu, dar pe-acolo eram cam "scary". Plin de vagabonzi, cersetori si in general ciudati cum nicaieri n-am vazut. Si asta nu la o distanta mare de centru ci chiar foarte aproape, la doar cateva strazi.
As aduaga si San Francisco la lista, care desi are zone superbe, are si zone nasoale. Parca era o granita invizibila intre 2 strazi, intr-o parte era OK si fara dubiosi, in schimb peste drum pe o distanta de cateva strazi erai pe teren minat.

Ma gandesc ca ar intra si Mexic, unele zone macar. E drept ca unde am fost, la granita cu SUA, in Tijuana, m-am simtit mult mai in siguranta decat in LA sau San Francisco, desi saracia era evidenta.

#12
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 Imperator, on Feb 12 2009, 08:59, said:

Din ce stiu eu, o lista ar fi:

Europa: Kosovo, Cecenia
Asia: Irak, Afghanistan, Pakistan (Balucistan, zona Peshawar, NW Frontier), Myanmar (nordul aflat sub controlul Karen), Sri Lanka (nordul, zona inca sau fosta controlata de Tigrii Tamili), Indonezia (Banda Aceh, Papua centrala), Timor Leste, Filipine (Mindanao), Turcia (Kurdistan), Israel.
Africa: aproape intreaga Africa sub-sahariana in special Nigeria, Somalia, Congo (ambele), Sierra Leone, Ciad, Sudan (Darfur).
America de Sud: Guyana, Brazilia (mai ales Rio, Sao Paolo, Salvador), zone din Peru, Venezuela, Ecuador, Columbia.
America de Nord: SUA (zone intinse din marile orase inclusiv New York, Washington, Los Angeles, etc)
America Centrala: Mexic (in special Mexico City), Guatemala (in special capitala), Panama (in special capitala).
Australia: -

cand spui Rio, Brazilia banuiesc ca te referi doar la zona periferica din sudul orasului, caci in rest zona turistica, unde sunt mai multi politisti decat turisti nu e nici o problema.

si in general in orice tara mergi, cu exceptia tarilor din nucleul U.E. si a tarilor nordice, nu e bine sa iesi din zona turistica pentru ca " fiecare padure are uscaturile ei".

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 need_alex, on Feb 12 2009, 15:04, said:

cand spui Rio, Brazilia banuiesc ca te referi doar la zona periferica din sudul orasului, caci in rest zona turistica, unde sunt mai multi politisti decat turisti nu e nici o problema.

si in general in orice tara mergi, cu exceptia tarilor din nucleul U.E. si a tarilor nordice, nu e bine sa iesi din zona turistica pentru ca " fiecare padure are uscaturile ei".
Nu vorbesc chiar de Rio zona turistica - gen Copacabana.
Despre alte tari, multe sunt foarte sigure, nu trebuie sa fie in UE. O excursie in suburbiile Teheranului e de 100 ori mai safe decat in suburbiile Parisului...

#14
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 michirec, on Feb 11 2009, 15:43, said:

Am fost in Afganistan, Somalia si Bosnia...adrenalina ;) mi-a scapat Irakul....

Militar de cariera sau turist foarte excentric ? Eu as merge pe prima varianta  :P

Dintre tarile din Asia de Sud Est gen Cambodgia (doar Siem Reap), Vietnam, Laos, Filipine (doar Boracay), Indonezia samd unde am fost ca turist singur si Romania, cea mai periculoasa tara mi se pare Romania. Adica respectivele tari eu nu le-as baga la destinatii periculoase.

Unde ai fost tu, cu siguranta DA.

#15
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

 Imperator, on Feb 12 2009, 08:59, said:

America de Nord: SUA (zone intinse din marile orase inclusiv New York, Washington, Los Angeles, etc)

Nu am fost la Los Angeles (o sa merg in aceasta vara). E prima oara cand aud ca LA e un oras periculos (la nivelul Ceceniei, Kosovo sau Nigeriei). Acum cu criza asta poate ai dreptate  :)
Napoli ti se pare un oras periculos? Daca ai face o comparatie cu LA la ce nivel ar fi? Mersi

#16
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
vad ca toata lumea ii da inainte cu irak si afghanistan. acolo sunt razboaie, se afla trupe, lumea se bate de-a binelea, la ce va asteptati?? de tarile din africa nu mai vorbesc, acolo e o stare conflictuala aproape permanenta.... in general este bine de evitat tarile care au guverne instabile sau unde legea nu prea se respecta si/sau aplica. romania intra la a doua categorie. din ce-am vazut pana acum, DE DEPARTE cele mai periculoase zone sunt bucuresti si craiova.

mai sunt si alte zone nasoale? evident. credeti ca sunt putini cei care ravnesc la mina de aur care este canalul panama? sau poate la petrolul venezuelean? e foarte simplu de identificat o zona nesigura, daca ne gandim un pic. daca americanilor le-au scapat din mana cartiere intregi din aglomeratiile urbane, credeti ca brazilienii sau mexicanii se descurca mai bine? :) dar daca berlinul nu este trecut pe lista, sa nu ramaneti cu impresia ca n-o poti fura foarte usor in moabit.

as putea exclude europa de  la austrieci incolo, popoarele arabe + iranul (atentie, turcii, egiptenii etc NU sunt arabi), japonezii, in general popoarele asiatice care nu se afla in conflict (vezi exemplele lui Imperator), australienii si america de sud in zona muntilor si de la braziu in jos. NU as merge in africa de la sahara in jos, decat cu mici exceptii.

#17
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

Quote

(atentie, turcii, egiptenii etc NU sunt arabi)

Ai dreptate cu turcii, e posibil sa ai dreptate si cu etc, desi nu ma pot pronunta . Pe Egipteni majoritatea ii considera arabi (inclusiv ei), dar sunt unele voci care contesta asta cu argumente.
Am calatorit iarna asta singur in Africa de vest. Acum, dintre toate destinatiile lumii, Africa neagra ma atrage cel mai mult, vreau sa ma intorc, mai adanc, mai departe. Trebuie sa fii atent, sa urmaresti situatia politica, sa incerci sa gasesti localnici de incredere pe care sa te poti baza in caz de probleme, sa fii vaccinat si sa iei antimalarice. Sa nu te afisezi ostentativ cu aparat foto sau de filmat, prin zone unde nu sunt alti turisti (sau nu vezi politie si armata). Sa nu faci poze oriunde si oricui (poti sa pozezi "obiective strategice" si ai probleme cu autoritatile sau se pot supara oamenii daca ii pozezi fara consimtamantul lor, se pot supara rau). Trebuie sa poti sa dormi oriunde, sa mananci orice, sa te dezveti de confortul unei toalete, sa te suporti murdar, sa iti pastrezi sangele rece cand esti inconjurat de o multime care se lipeste de tine, te trage de haine si iti urla concomitent in urechi sa cumperi diverse chestii sau sa le dai cadouri, pixuri, bani, etc. Sa negociezi aprig, sa ceri insistent, sa iti aperi punctul de vedere, sa nu dai celor care cer (nici daca iti spun ca "toata lumea da", ca "e taxa oficiala", etc ), sa fii prietenos si deschis cu toti pana cand iti dau motive clare sa nu fii. Sa nu crezi povesti, dar sa le asculti, pentru ca Africa are povesti frumoase. Sa nu te grabesti. Africa are cu totul alte ritmuri. "Imediat" poate insemna peste o ora sau peste 2 zile. Vei ajunge la destinatie, daca ai rabdare, Inshallah :D

Edited by carpatic, 12 February 2009 - 21:05.


#18
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 carpatic, on Feb 12 2009, 21:04, said:

Ai dreptate cu turcii, e posibil sa ai dreptate si cu etc, desi nu ma pot pronunta . Pe Egipteni majoritatea ii considera arabi (inclusiv ei), dar sunt unele voci care contesta asta cu argumente.

egiptenii sunt egipteni, eventual corciti cu mameluci, o casta venita odata cu otomanii si care au stapanit fosta mare civilizatie vreo 300 de ani...musulmani, da, arabi...nu prea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate